namiddag, 16 dezer, om 3 1/2 ure. Wij vernemen met genoegen dal den lieer J. Pcrlau, postmeester van 4"' klas le Veurne, bevorderd wordt lot den graad van 3' klas. Bij koninklijk besluit van 6 dezer, wordt de besturende commissie der bur gerlijke godshuizen van Veurne, be- macliligl den genaamden Jan-Lodèw ijk Blomme in hel oudemannenhuis aan le nemen, om er zijn leven durende onder houden le worden, mus storting eener som van 2900 Ir. in de kas van gezegde godshuizen. Rechterlijke kronijk. De korrek- lioncle Rechtbank onzer slad, heelt de volgende veroordcelingen uitgesproken. De Neusnijpers van Bovekerke. en StreeknieuwH. Veurne, 15 Augusti, Zoo als wij liet reeds gemeld hebben, zal de plechtige prijsdeeliilg der MiddeJ- Een begin van brand heeft zich donder dag inorgend, rond 1(1 1,-2 ure, verklaard ten huize van M. G. Duclos, drogist, Ooslstraal alhier. Op ecu katnerken der tweede slagie, dienende voor magazijn, is wal sullër- poeier, op dit magazijn liggende, door de hevige stralen der zon in vlam gescho len en heeft den brand veroorzaakt. Gordijnen, siooi-s en vensterramen stonden weldra in vuur. Gelukkiglijk dal men hel hij lijds is gewaar geworden en men hel vuur aanstonds heelt kunnen dempen. De pompiers seffens ter plaats aange komen hebben niets le verrichten gehad men was hel vuur reeds meester. Alles bepaald zich bij nog al aanzien lijke stoffelijke schade. De Moniteur behelst heden het besluit waarbij de opening der jacht is vaslge- steld op 24 Augusti. Zaak Louise De Hels, Kindermoord te Hruyye. Verin andiny van het Lijkje. De zaak, welke le Brugge en in de om streken zou veel gerucht heelt gemaakt, is maandag inorgend voor hel assisenhof van West-Vlaandereii opgeroepen. De be lichte is Louisa de Beis, oud 3a jaar, naaister, geboren en wonende le Brugge, beschuldigd van kindermoord. Eene tal- looze menigte verdringt zich op den Burg, begeerig om de beschuldigde le zien en de debatten bij le wonen. Er zijn een dertigtal getuigen gedagvaard. Men weel hoe de beschuldigde aange houden werd, nadat zij een pak in liet water had geworpen, dal een kinderlijkje nihield. Eerst loochende zij al de haar li'li laste gelegde feilen, doch, op nieuw door den onderzoeksrechter ondervraagd, gaf Louise De Bols ditmaal de volgende verklaring Hel is den zaterdag, 4 npi il, om 3 ure namiddag, zegde zij, dal mijn kind ter wereld gekomen is. Ik was alle< n op mijne slaapkamer, maar mijne moeder en mijn broeder waren beneden in huis. Daar het kind niet roerde en niet schreeuwde, heb ik liet in eenen handdoek gebonden en in een schol' mijner kas gelegd. Ik geloof dat, vooraleer hel kind in hel schol der kas te leggen, ik eene wille koord rond zijnen hals heb gedraaid, omdat ik vreesde dal het zoude kunnen schreeuwen en mijne moeder hel alsdan zoude gehoord hebben. Acht dagen nadien heb ik hel lijkje in de keukenstoof gestoken, maar nauwe lijks brandde hel 3 of 10 minuten als mijne moeder klonk en mij alzoo ver plichtte hel in allei haast uit hel vuur ie trekken cn le verduiken. Eindelijk heb ik het den 22 april, tusschen de Kruis en de Dmnmepoort in hel waler gewor pen. Later heel! Louise De Beis aan den onderzoeksrechter verklaard dal zij de wille koord om den hals van haai kind had gedraaid, niet om le beletten le schreeuwen, maar om een zwaarwegend voorwerp aan den hals van het kind le kunnen hechten en hel lijkje alzoo in hel water te werpen en te doen zinken. De beschuldigde had geene kleedercn voor haar kind gemaakt, omdat zij, volgens zij beweert, niet wist in belangwekkende!! toestand le zijn. Plichtig bevonden van te Brugge, op 4 april, haar onwettig kind vermoord te hebben, wordt Louise De Beis veroor deeld lol tien jaien dwangarbeid. Ik vraag maar dal hernam De Bycker. Den zelfden dag door den onderzoeks rechter ondervraagd, gat de beschuldigde de volgende verklaring Nadat wij overeengekomen waren, samen le trouwen, zegde hij. heb ik aan Seralina Aspeslagh 187 fr. lei- hand ge steld om meubels le koopen. Den zondag na Paschen heeft zij mij gezegd dal zij van mij niet wilde, omdat ik een dronkaard was. Gisteren ben ik le Oostende eene draai- pistool gaan koopen met het inzicht op haar te schieten, indien zij mijn geld weigerde terug le geven. Ik heb ze in de herberg de Palinypot afgewacht, hen recht op haar loegegaan en heb gevraagd: «Seralina, ga ik hebben hetgeen hel mijne is? Zij heelt geant woord: Neen, en hierop heb ik mijn wapen op haar afgelost. Ik moet bekennen dat ik op Serallna gescholen heb, niet alleen omdat zij wei gerde mijn geld terug te geven, maar ook omdat ik ze gaarne zag; ik zou nog- lans niet gescholen hebben, had zij be loofd mijn geld terug le geven. Mijn gedacht was wel haar dood te schieten. Alhoewel de twee wonden aan Seralina Aspeslagh midden in hel aangezicht toe gebracht, uiterst gevaarlijk waren, heelt zij uoglans hel leven kunnen behouden. M1 Allied De Wynler, advocaat te Brugge, is met de verdediging van den beschuldigde gelast. Emiel De Bycker, schuldig verklaard van beraamde moordpoging op Seralina Aspelagh, is tot 10 jaren opsluiting ver oordeeld. De IciealieryOFining, Hel is reeds dikwijls herhaald dal dc voorgeslelde kiesltervorming geheel en al eene parlijwcl is, door bedrog ingeboe- zemd cn door geweld opgedrongen. Wanneer de regeetende partij, zegt de l'lauihe libérale, bedriegelijk iusscheu- koml .om naar haren zin het kiezerskorps samen te stellen, dan is de kiezing maar eene leugen meer. Eu met welk doel ge bruikt de regeering thans dit middel! Niet om eene meerderheid machtig te worden; zij bezit er eene ontzaglijke. Ook niet om die meerderheid meer stevigheid te gcyejj, -- zij loopt op dit oogenblik geep gevaar. Maar er bestaal in de Kamer eene minderheid, niet sterk in getal, inaar die itj den weg staal. Deze moet vernietigd worden. In 1886 wil men de nu beslaande meerderheid nog grooler maken, cn de kieswetten moeten zoo worden geschikt, dal de hoop zelf op eene terugwinning t;p) (Je libeialen ontsnapt. En dan, zeker van zichZelve, meester over hel land, zal die meerderheid de lieeren Woeste en .Jacobs weder aan het roer roepen. En alles zal men dan durven. En bel zal oogenblik zijn om de ware grondbeginselen toe le passen, Ongetwijfeld is gaiisch de berekening valscii. Met de liberale partij hare billijke vertegenwoordiging té ontnemen, zal die partij niet vernietigd zijn. Zelfs is hel niet heel zeker dat men hare macht zal vernietigd hebben. Men zal ze geweldig, en hel land met haar, naar oenen revolu tionairen toestand gedreven hebben. Een groot gevaatdal den heer Jacobs niet afschrikl, maar schrik verwekt bij alle goede burgers Een gevaar, dat honderdmaal grooler zou worden bij eene bloedige beteugeling door de wapens. Den dag, dal men te Brussel een enkel geweerschoot op de menigte zou lossen, zouden wij den rouw over het grond- wellelijk koningdom mogen vragen. Die lieden deinzen voor niets terug. Om zich le wreken over de veranderingen, die de priesterpartij hier le lijden had en nog le lijden heelt, is er geene paal aan hunnen haal. Het schijnt ons dal er sombere dagen over België neêrkomen. De clericale partij wil alles bemachtigen; dat zij maar op- passe voor den storm; in ecus zou zij wel alles kunnen verliezen. De Staatsij/.erenwegen. Ziehier eenige welenswaardige cijfers aangaande de belgische Siaatsijzeren wegen, die wij oiilleenen aan eene korte beschrijving, die hel Coiniteit der vijftig jarige jubelfeesten heelt laten drukken en uitdeden in de ijzeren wegstaties: De staal alleen bezit 1740 locomotie ven, 3367 rijtuigen voor reizigers, 42,722 waggons en fourgons, die, moest men ze achter elkander plaatsen een lengte zou den beslaan van290 k. m. dal is dc afstand van Brugge naar Arlon. De staalsijzerenweg heeft een totaal van 40,429 agenten, daarin begrepen de arbeiders der ateliers waar hel materiel lidisteld en onderhouden wordt. Hel is een wezenlijk leger, dal zijne pensioen kassen heeft, en waarin eeueecht militaire regeltucht heerscht. In een tijdverloop van 30 jaar heèR de Staalsijzerenweg 738,798,828 reizigeis en 339,943,822,000 kilos koopwaren en bagages vervoerd, voor een totaal cijlet van 2,866,164,228 frank. De prijs van dit vervoer, bij middel van diligenci.es en vrachtwagens, zou vroeger gekost hebbel) 12,434,911,342,fr. Zoodat de ijzeren wegen, in verhou ding met de vroegere middelen van ver voer, voor hel publiek eene aaiiwinsl oplevereu van bij de tien milliard frank Algemeene tijdingen. Men schrijft uil Nieuport, 12 dezer: De werken voor het leggen van den tram tusschen Nieuport en .Oostende zijn voltooid. Hel lokonioticf is maandag lol aan onze slad gekomen. Morgen zal den dienst lol aan de Palingbrug regelmatig zijn. Sedert donderdag dus is dezen dienst ingericht. Donderdag avond II. rond 11 ure cn hall, is eene groote brand le Dixmudc ontslaan in de broodbakkerij van Picler Lesy, Noordstraat, hoek der Vcrkens: den nieligstcn onderdaan, allen worden door ben geleid; twee kankers willen zij laten voortleven: bijgeloof en ellende, en ze willen hel volk van alle gezonde voedsel berooven, alle vrijheid ontnemen Is er wel een land op Gods wereld waar de geestelijke dominatie grooler en machtiger is dan in ons Belgie, welke zij overdekken met kerken, kapellen, kloos ters, dweepscholcn, even als een veld overgroeid met paddestoelen die den grond uilzuigen, en waarvan de opge slotene en de bedienaars, onder den dekmantel van.... geloof, ook liet volk zedelijk en stoffelijk uitbuilen! Is er wel een land waar barbaarscher en omnen- schelijkcr wellen gestemd worden door catholieke! wetgevers, door priesterlijk bedrog, beloften, geweld en leugen in de Kamers gebracht oin er alleen hunne g...eestelijkc meesters le vertegenwoor digen en niets doen om de stoffelijke cn zedelijke welvaart van hel land le ver beteren Belgie, uw volk is door eene geestelijke wraakparlij gekneveld, die alleen men schei) wilt voor wien de priester.... God is! Eene partij die de getrouwigheid aan wet en eed, de betrachting van plicht en recht onder de voelen treedt en wier g eeslelijke werken van.... bermhar tigheid zijn spot, leugen, laster, ver volging, misleiding, uithongering, wraak lust! Schande over u, gevloekte partij met uwe gevloekte euveldaden en bar- baarsche wellen. Wie bereidt dagen van rouw voor de kerk? Wie bandier de heilige broeder liefde en de christelijke verdraagzaamheid uil?.... De geestelijken gebruiken alleen tiog hunne welsprekendheid tot hel be vechten van slechts ééne zaak hel verlichtend en beschavend volksonder wijs baldadigheden worden door lijd zaam toezien aangemoedigd cn door hevige sermoenen verwekt De jonge priesters worden zelve den geest van liefde en verdraagzaamheid hiel meer iiigeplanl; wereldsche gedachten bezielen hen, zij denken alleen op hoog moed en heerschzucht, op gcldelijke be langen; politiek is hunne theologie; zij jagen hel volk uit de kerk, willen hel in armoede doen leven, berooven de jeugd van zedelijke en verstandelijke ontwikke ling, zij willen zelve reeds de woeste jnacht bezitten.... en maken dal het volk aan geeneii godsdienst meer gelooft, zij banen hel den weg naar duisternis en bijgeloof, zij zoeken den geest le ver smachten, zij willen dat hel volk gedwee en slaafs hel hoofd buigt en voor hun kruipe gelijk een hond die de hand likt A an dezen die hem slaat, zij voeren oorlog legen hel gedrukte woord, tegen waarheid, eer en deugd. Een gebiedend woord uil den stoel der waarheid!!! zal eerder duizenden naar voer en spade doen snellen voor.... geloof en God! dan één voor de nationale verdediging des lands. Zij willen slechts eene slem 4K deze der kerk en ïzijn onze heersch- zuchtige polilieke priesters die den gods dienst, hel geloof, de kerk dreigen, die xleugd eu onschuld uil de harten bannen, twist eu tweedracht onder hel volk .brengen ea bel den haal \oor hel pries terlijk kleed inplanten. liet volk, ee.ns van bijgeloof en dweep zucht verlost, waarin hel thans geketend Jigt, zal zteh opwringen uil den slaat van iernedering en zeggen I bare Slaatsschool, phials hebben zondag Assisenhof van West-Vi.aamii iien. Moordpoging te llreedene. Zaterdag verscheen voor gemeld hof Emiel De Bycker, oud 23 jaar. zoon van Amandus eu Rosalia Asmus, weikman, geboren en wonende le Breedene, als beschuldigd van beraamde moordpoging, begaan op Seralina Aspeslagh, werkmeisje ie Bree- detie, gepleegd den 8 mei laalsl. Wij laten hier dc voornaainsle bijzon derheden der acte van beschuldiging volgen: Bond nieuwjaar had Seralina Aspeslagh aan Emiel De Bycker beloofd in den Joop van den zomer met hem te trouwen, imlien hij van gedrag veran derde en van den drank wilde afzien maar De Bycker had zich niet gebeierd, was voort blijven drinken en omtrent Paschen had Seralina Aspelagh hem eindelijk verklaard dal zij niet langer met hem begeerde le verkeeren. Den 8 mei laatst, was Seralina Aspelngli op weg om zich met hare moeder en de gebuur- vrouw Knockaerl naar haar werk te be geven, wanneet De Bycker uil de herborg de Palinypot op haar loekwam en aanzochl eenige oogenblikken met haar te mogen spreken. Zij hadden nauwelijks eenige woorden gewisseld, als De Rijcker eensklaps eone pistool naar liet aangezicht van hel meisje uitstak en een schol loste. Seralina Aspelagh stortte bloedend en builen kennis ten gronde neder; niette min loste De Dycker eene tweede maal zijn wapen op hel ongelukkig slachtoffer af en zette daarna langzaam zijnen weg voort. Terwijl moeder Aspelagh bare dochter verzorgde, verhaastte zich vrouw Knoc- kaert den veldwachter te gaan verwitti gen, die weinigen lijd daarna den moor denaar aanhield. Is zij dood? vroeg deze. Zij is nog levend, maar zal er van sterven, antwoordde de veldwachter. tu Zitting van den 6 AugUHti. Boxiuwa Henri, Buxtraen Honoré on Neuvillo Emile, tu Proven, elk 100 fr. boet voor poging tot diefto. Vatiackor Marie, werkster te Wostvleteron, 26 fr. boet voor eerroof; 8 dagen gevang en 26 fr. boot, voor boleedigingen der zeilen an 10 fr. boet, voor scheldwoorden. Dubois Francis, zondor beroep te Veurne, 5 fr. boot voor overtreding op de vischvangstwet. Vroman Siiuoo, werkman tu Nieuport, 8 dagen gevang, voor diefte. Claoys Engel, dienstbode te Ramscappcllo, drij maanden gevang, voor valsche getuigenis. I>elanglie Camille, titnincrinansgast te Alvu- ringhem, 8 dagen gevang, voor dlofte. Bló Karei, Wever, geboren tb Trento Tyrol zonder gekende woonplaats, 1 maand, gevang, voor opstand; 15 dagen en 26 fr. boet, voor be- heiligingen en 3 maanden gevang, voor ver nieling voor afsluiting en schade aan gebouwen. Zitting van 7 Augusti. Dcbruyuo Desiró, touwslager te Wercken, 2 maal 15 dagen gevang en 26 fr. boet, voor vcrh'ding Willems Karei, herbergier te Steonkorke. 3 maanden gevang voor bedriegelijke bankbreuk en 8 dagen voor enkele bankbreuk. Dcgrave Octavie en Dcgravs Barbara, werk sters tu Clercken, elk 15 Ir. boet, voor slagen. Te Bovekerke, bij Dixmutle hebben de ander- wijZers met God nieuwmodo stuffen voor hunne leerlingen uitgevonden. Men plaatste oenen uijper op den neus der kinderen; gal hun slagen met ei non regel; stak hun stukken bout in den mond, om Zi-te doen zwijgen; ofwel verplichte men de kinderen recht te staan met een ander kind op dc schouders. Indian het arm kind schier bezweek ouder het gewicht en weende om ontslagen te zijn, kreeg liet dan zoo geweldig slagen dat het sppor der slechte handelwijzen eeiügo dagendaarua ijogte zien waren. Al deze onmenscholijke feiten kwamen ter oor der Justicio dioeen onderzoek deed. Maar ja, wat maken do katholieke dienaars van het gerecht Nauwelijks waren de gerechtslieercu vertrok ken, of prokureur des kouings, ouderzookroch: ter, en grotlier stonden door de behendige schoolmeesters met God, mot elk eenen upper op den neus op het schoolbord uitgeteekend en alzoo aan do spotternijen dor kinderen van dit gelukkig dorp overgeleverd. Ziedaar hoe de klerikalen do justicio doen eerbiedigen. Donderdag werd deze zaak voor onzen Recht bank opgeroopen on zie hier do belooning welko deze zoetaardige mannen gekregen heb ben. Eone kleinigheid Vandamme Hendrik, koster on onderwijzer, te Bovekerke 1* 15 dagen gevang, voor slagen en wonden op een leerling. 2° 26 fr. boet voor slagen op een leerling.. 3" ié tuaal 15 fr. boet, voor slagen op lóor- li ii gen. ■1» IV maal 5 fr. boot, voor lichte gowoldadig- heden op leerlingen. 5° Een maand gevang on 26 fr boet, voor be schimpende teekeningen gemaakt te hebben op de Magistraten van hot Parket, gelast met het onderzoek. Totaal: oen maand en 15 dagen gevang, cn 1)87 fr. boet. Selschotter Emile, hulponderwijzer te Bove kerke 1° 21 maal 15 fr. boot, voor slagen op leerlin gen. 2” 8 maal 5 fr. boet, voor geweldadighodon op leerlingen. 3“ Een maand gevang en 26 fr. boet, voor be schimpende teekeningen gemaakt te hebben op de Magistraten van het Parket, gelast met het onderzoek. Te zatnen: een maand gevang cn 281 fr. boet. De verdediging der beschuldigde is toevertrouwd aan M’ Karei Dc Poorlerc, advocaat te Brugge. Openbaar ministerie, de beer De Pauw, procureur des konings. -i - Gij dwingelanden, die met uwe priester kronen Schier nis oen Godheid wilt op aarde pronken, - Dio 't volk in boelen houdt vastgoklonken - En gruwelijk 't .iu zijn onheil nog durft honen. - Uw oigen volk, uy koeje wrcoilo moed - Zal zich eens. als een onkel man, verhollen, - Tot uwen ondergang en tot Jen b)o«d' - Zal zijn te lang getergde wraak u treffen Wijf, eenmaal wordt u weêr de macht ontuo- men. Waar onder zich het volk voelt nederdrukken. - Dan zal men straffen, niet moor «laaflijk buk- kon. Ja, hartelooze dwingelanden, 't uur der wraak zal komen. Iteeliterlijke Kronijk.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2