in VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT L I iv' soa. u Zaterdag Augusti ÏS^S». - ■4) jaar. A - Sluiting van den wetgevenden zittijd. De Kamer heelt verleden week hare werkzaamheden geslaakt. In die laatste zitting werd een punt be handeld, dal ons nog ecus doel terugden ken aan de ronkende kiesbelollen der clericalen in 1883. Die goede lieden zouden ons alle weldaden hebben aange bracht; vooral wilden zij vermindering van lasten voor de burgerij, en die zouden zij tol stand hebben gebracht, dat ver kondigden zij luid en overal. Eilaas! eilaas! wal hebben zij ons gefopt Wanneer men alles narekent, vindt men reeds eenige millioenen, die de lastenverminderaars uil den zak der burgers in de kas van den Slaat hebben verplaatst. De vier of vijf millioen van het onder wijs, die werden ingepalmd en nu door gemeenle-belastingen moeten vervangen worden; de verschilligerechten op suiker en andere waren, die werden gestemd; de belastingen, die de kleine eigenaars, als gevolg der nieuwe kieswet, zullen worden opgelegd, dit alles zijn vermin deringen, die men in goed vlaamsch De zaak van het klooster van Doorezeele. Onze lezers herinneren zich het proces ingespannen door M. Vande Walle, van Gent, tegen de zusters van ’t klooster van Doorezeele, wegens terugbetaling van belangrijke sommen welke zijne tante Collette Vande Walle aan het gesticht had toevertrouwd. Men weel dal die goede zusterkens veroordeeld werden tol terugbetaling eener som van omtrent 90,000 frank. Hetzelfde vonnis bepaalde dal de in komsten der goederen van Colette Van de Walle, onbillijk door hel klooster ont vangen, dienden terugbetaald te worden aan haren wettigen erfgenaam. Thans heeft het hof, bij vonnis van 14 dezer, deze inkomsten geschal op 34,047 frank 76. De zusterkens werden veroordeeld ook Ja maar, van afschallen wil M. Beer naert niet hooren en hij verklaarde dan ook, zonder dat dit iemand verwonderde, dat hij geene enkele ontvangst kan opof feren en integendeel nog geld te kort komt. Om de klucht meer kracht bij te zetten, en wel wetende dat hun gedrag geen kwaad kon doen aan hunne vrienden van hel Ministerie, hebben die eenige senaleurs zich bij de stemming... ont houden. Wal farceurs Het wetsontwerp werd aangenomen met 41 stemmen tegen 7 en 5 onthoudin gen. Na een kort debat werd ook de wet betrekkelijk de uilkeering der obligaties en acties van den Groot Luxemburger spoorweg aangenomen. Thans was de clericale kiesknoeierij aan de beurt. M. de Selys Longchamps, oud voorzit ter van den Senaat, heelt in kracht dadige bewoordingen deze wet geschand vlekt en al de gevaren doen uitschijnen van de te verre gaande reactionnaire politiek dergenendie thans meester spelen over het land. Hel strekt den liberalen tot eeuwige eer, zegde hij, dat zij het kiesrecht hebben verleend aan de bekwaamheid. De clericalendaarentegen, verdedigen en vereeren de onwetendheid en de slechte betalers. Dit zal hunne schande wezen. M. Lammens vindt integendeel dal de voorgestelde wet zoo onnoozel is als een lammeken. Volgens hem is zij te zwak en heelt hel Ministerie ongelijk gehad nog niet verder te gaan. Wij kennen dien truc. Ook M. Vaucamps verklaarde dat hij er voor was om hel stemrecht te verlee- ncn aan de bekwaamheid, zelfs voor de wetgevende kiezingen. En dal zal spoedig komen, want de clericalen dragen er door hunne te verregaande leiugwci kende politiek het meest toe bij om dien wensch algemeen te maken. Reeds hebben eenige groote steden gevraagd om art. 47 der Grondwet te herzien in dien zin en weldra zullen al de andere gemeenten volgen. Dat is onvermijdelijk en die stroom kan niet meer worden tegengehouden. Het woord werd nog gevoerd door de heeren De Coninck en Beernaert, waarna de wel werd aangenomen met 36 stem men legen 15, rechter zijde tegen linker zijde. Dewijl er niets meer aan de dagorde was gaf M. Thonissen lezing van het koninklijk besluitwaarbij de wetge vende zittijd gesloten wordt, en de Senaat ging uiteen met den kreet Leve de Koning groote verzwaringen mag heeten. groote verzwaringen mag heeten. In hare laatste zitting heeft de regee ring de kroon op haar werk van lasten vermindering gezet, door haar voorstel tot conversie derobligaliën van denGrand- Luxembourg,eenedaad van schreeuwende onrechtvaardigheid en zeer betwistbare wettelijkheid, gelijk verschillende liberale redenaars hel haar hebben verweten. Om wederom 750,000 fr. in de staats kas te krijgen, deinst minister Beernaert voor geene onbillijkheid terug. M. Fière- Orban zegde dat zulke conversion maar in den dringendsten nood mogen gebeu ren, wat nu iiet geval niet is; niet alleen de obligatiehouders, die zich tegen de conversie beveiligd achtten, ondergaan een groot en ongebillijkt verlies, maar ook de kas der weezen en die van andere liefdadige instellingen gaan er onder lijden. In een lijd van crisis zou dit niet mogen gebeuren. Minister Beernaert zegde dat hij gerust de vervolgingen der obligatiehouders af wacht, die betwisten dal de Slaat hel recht heelt die conversie te doen, waarop de heer Bara deed opmerken, dal die houders bijna onmogelijk konden gaan pleiten legen den Staal. Welke bezitter van tien of twintig obligalien zou dit durven wagen? En op die onmogelijkheid rekent de Staal, om eene berooving te volvoeren Dal is huichelarij, zegde de heer Bara. Minister Beernaert antwoordde niet op die beschuldigingen zijne gewillige meerderheid stemde de strooperij. De gansche linkerzijde heelt tegen hel voorstel gestemd, hierdoor loonendc dal zij de belangen der rechthebbenden weet te eerbiedigen. Minister Beernaert heeft nu zijne 750,000 franks. Kermen de obligatiehouders, inte gendeel zullen de kerklieden juichen en rekenen hoeveel zij wel van den koek zullen deelen. ISo Senaat. De Senaat heeft maandag zijne werkin gen hervat. Na eenige wetsontwerpen van weinig belang te hebben gestemd, heeft de ver gadering de discussie aangevangen over de verlenging der wel op liet verleenen der akademische graden. De heer Pigeolet, senateur van Nijvel, zou willen dal men voortaan in de Hooge- scholen geene leerlingen meer aanvaard de, die niet kunnen bewijzen dat zij de noodige kennissen bezitten, om mol vrucht de leergangen der Hoogeschool te volgen. De minister van binnenlandsche zaken heeft beloofd die kwestie met aandacht te onderzoeken. Hel ontwerp is aanveerd. De Senaat heeft vervolgens na eene korte beraadslaging liet wetsontwerp der accijnsen op hel bier gestemd. De heer Surmont heeft het wetsont werp nedergelegd over het kiesonlwerp. De Senaat heeft dinsdag ook verschei dene wetsontwerpen besproken en ge stemd, onder ander degene betrekkelijk de teruggave van accijnsrechten, de over eenkomst Lamport èn Holt, de koop- vernietigenden gebreken der huisdieren en de stichting van ijzeren wegen in de provinciën Namen en Luxemburg. De Senaat heeft woensdag zijne werk zaamheden geëindigd. Het eerst aan de dagorde stond het wetsontwerp, waarbij de belasting op den tabak wordt gewijzigd. Eenige cle- ricale senaleurs verklaarden zich tegen deze wet en eischten voor de farce), dal de minister van financies die belasting zou afschafien. ■»olitiek Overziclit. Enkel vier fransche departe mentsraden hebben bureelen ge kozen, geheel samengesteld uil mannen, die de republiek vijandig zijn, te weten de volgende; Ven deen, Maine-et-Loire, Eure en Belfort. In het geheel genomen is de uitslag der bureelkiëzingen uit muntend voor de republiekeinsche partij en laat deze de kiezingen van 4 october aanstaande voor de ver nieuwing van de Kamer der afge vaardigden met vertrouwen te ge- moet zien. Hel vraagstuk der vergoeding voor de leden van den duilschen Reichstag komt weder op het tapijt. Op voorstel van prins von Bismarck was de vergoeding van rijkswege reeds door gemelde vergadering verworpen geworden, doch de rijkskanselier wil nu verder gaan. Men weel dat de duitsche liberale partij en de socialistische democra tische partij, hel beginsel aanne- mende dal de bedieningen van afgevaardigden, om toegankelijk voor allen te zijn, moeten bezoldigd worden, besloten had dal hunne gekozenen uit de hulpmiddelen der partij zouden worden betaald. Prins von Bismarck vindt dit onwettig en gaat die zaak voor de rechtbanken brengen. Men is nieuwsgierig om te welen, wie in die zaak gelijk zal halen. De Standard meldt dat de regee ring binnen korl eene belangrijke mededeeling verwacht van hel kabinet van Petersburg over de zaak van Zulficar. De russische regeering heeft nu omslachtige berichten over de grondligging ontvangen, die zij uil de betwistte districten verwachtte en een nieuw licht over de zaak werpen. Dc russische regeering heeft beloofd hare voorstellen dermate te wijzi- gens dat men eene spoedige oplos sing der moeilijkheden verhopen mag. In eene vereeniging, dinsdag gebonden, hebben de kiezers van Chelsea eenparig eene beslissing aanvaard, verklarende datzijzonder voorbehouding de verklaring aan namen van sir Charles Dilke, lui dende dal de beschuldiging van overspel, legen hem gericht, valsch is waarbij zij en weigerden zijn voorstel in aanmerking te nemen, om voorloopig zijn maandaat neer te leggen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij H-- VA.NIMSIW KEIkCKHOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vim <len Ijzerenweg van Ouinkerke» Veurne, Gent naar Brunei en Bixiniule naar Nienport. Uit Ierland werden in den laat- slen tijd weder verscheidene zooge naamde lamielijke misdrijven be richt. Vooral in het graafschap Clare nemen de nachtelijke aan vallen op pachters en pachters- woningen toe. Te Cappubey, bij Bareficld, werden in een nacht 4 pachlerswoningen overrompeld door gemaskerde mannen, die de bewoners deerlijk mishandelden, omdat zij, zooals men zegde, met landheeren heulden. Een ander man in die streek ontving eenen dreigbrief weer geteekend met den ber uchlen naam kapitein Mane schijn. Verminkingen van paarden en runderen der pachters op wie de mannen van de Laud-League gebeten zijn, komen telkens voor. Het zal nu moeten blijken of de opheffing der dwangwet zal strek ken om hieraan een einde te maken. Het verhaal dat de Inlransigeanl gegeven heeft over de dood van Olivier Pain, wordt van engelsche zijde stellig tegengesproken. De engelsche militaire overheden heb ben wel eene picnic van 50 p. st. gesteld op zijne aanhouding, maar niet op zijne dood. Men beweert zelfs meer en meer, dat Olivier Pain nog in leven is. Eene depeche uit Bombay, gisteren morgend ontvangen, meldt dal oen persoon, die zich voor katholiek priester uitgeefl en zich pater Kanovics noemt, eenige weken geleden in eene stad in Cochin als russisch spioen aangehouden werd. De engelscli indische overheid houdt hem voor Olivier Pain. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 9-00 00-00 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 5-35 8-06 8-28 0-02 6- 20 7- 46 10-11 10- 51 11- 22 5-50 7-35 9-51 10-15 10-40 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5- 48 6- 26 9-38 11-05 5-07 5- 41 6- 21 9-15 10-44 7-03 9-05 12-02 2-05 4-01 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-18 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 NIEUPORT D1XMUDE DIXMUDE NIEUPORT 9 - - - 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 22 9-18 4- 11 --1— 10- 15 3-08 11- 25 3-47 12- 15 4-24 3-23 7-10 5-35 9-31

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1