VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I 4 V »O(». re - 5>S>° jitssï*. P' ;A IW A A Een ander punt nog is het vroegtijdig werken in mijnen en fabrieken door kin- ders en vrouwen. De liberalen willen beletten dal men de vrouw van hare natuurlijke zending onltrekke en ze naar een onvermijdelijk zedebederf zonde met ze in de onder- aardsche galerij bel werk van lastdieren op te leggen. Ze willen nog beletten dal men te jong de kinderen naarde fabrie ken schikt en alzoo hunne lichamelijke en zedelijke ontwikkeling belette. Vraag hel weeral aan de groole hoeren niet. Zoo ze moesten van hel vrouw- en kinderwerk beroofd zijn dan kosten hunne produkten weeral meer en hunne profijten zouden er door verminderd worden. Men ziel dat de beste zaken kunnen ontijdig zijn, bijzonderlijk daar heden de menschen zoo schromelijk ieder voor T zijne schrapt. Om tot de verwezentlijkheid dezer ver beteringen en nog vele anderen te gera ken, moet de meest belanghebbende hel woord hebben in hel kiezerskorps; hel moeien niet alleenlijk de bezitters en des- zelfs afhankelijke onderdanen zijn die in ’s lands bestuur deel nemen, maar ook de bekwamen en voortbrengende Belgen. De werkers hebben meer dan iemand belang in bel goede bestuur van T land; niemand meer dan zij stellen belang in den vrede, die vooruitgang in handel en nijverheid verwekt en aldus werk geeft. De bekwaamste dezer klassen die reeds kiezer zijn voor de gemeente en de pro vincie, moeten het ook voor de Stalen Kamers worden en alsdan zullen de stof felijke verbeteringen kunnen verwezen lijkt worden. Het is op dat eerste artikel dal de libe rale partij hel bijna cens geworden is, het is dat punt dal hun verdeelde; nu men de aanslaande herziening van art. 47 der Grondwet aanneemt als eene nood zakelijkheid, nu zal de eenheid der libe ralen haast tol stand komen en de dagen der klerikalen zijn reeds geleld. I>e toestand. De clericale pers lacht groen. De libe rale partij zoo ruchlig verdeeld in deze laatste dagen, is op het punt zich op nieuw te vereenigen in nauwere banden dan ooit. De clcricalcn welen dal hel met hunne fopperij gedaan is, zoohaast de liberalen het eens worden op hel na te jagen programma. Het is de liberalen eigen van te rede- neeren en te twisten. Wij zoeken immer naar beter, wij willen dal ieder in zijnen stand ruimer tol het zijne komt. Zeker kunnende liberalen degebradene kiekens in ieders mond niet doen vallen, maar door vooruitgang verstaan wij het weg ruimen van alle hinderpalen die de per- betere verdeeldheid der lasten tol stand te brengen. De princiepen zijn door alle die liberale aangenomen, maar men twist en krakeelt soms wel wal hevig over de kwestie van te weten of hel oogenblik gekomen is om de beoogde verbeteringen te verwezen lijken. Men zal ons misschien doen opmerken dat het altijd hel oogenblik is van verbe teringen tol stand te brengen. In schijn ja, in de verwezenlijkheid gaat dal gansch anders. Wij zullen hier maar een enkel voor beeld aanhalen, schoon wij er honderden kennen. De arme duivel betaalt contributie voor alles wat hij behoeft. Te beginnen van zijne las koilij tol den gelaplen fuik die hem om de schouders hangt en zelfs de hand die hem in zijnen zwaren arbeid bijstaal alles is belast. De bisschop van Doornik had over de vijf millioen in kas; kanunnik Bernard stak er mede over zee. Welnu voor die vijf millioen betaalde de bisschop geene duit contributie. Hel inkomen der veelhebbenden be lasten en degenen ontlasten die alle dagen geen voldoende eten hebben, ziedaar weeral een artikel van T liberaal pro gramma. Maar komt dal ecus vragen aan de groole heeren die heden over de meeste stemmen der buitenlieden beschikken Hun lot is hel goede, zeggen zij, en voor hetgeen de nederigen betreft die moeien maar gepluimd worden. Aan onze herders, En bijzonderlijk aan dezen die, zeer onlangs, in zijn sermoon nutteloos en beledigend uitgesproken heelt liberaal zijn is tegen God zijn Gevolg of afleiding eener vroeger door hem voorgehouden en even ongegronde doch lakende aanhaling: het liberalismus is eene sekte Toepassing der spreuk: dt uno disce omnes Vroeger protesteerden wij legen die ongegronde en lakende aanhaling, immers hel was bijna onnoodig te wederleggen dal hel liberalismus eene staatkundige of politieke partij is, welke door ruim de helft der bevolking van ons land wordt aangenomen. Thans proteslecren wij legen die eerste nullelooze en beledigende uitspraak; im mers genegenheid ot ongenegenheid lol God is een innig menschelijk gevoelen spruitende uil opvoeding of nazoeking, wijsbegeerte, en zoo voorts, maar heeft weinig of niets gemeen met staatkunde of politiek, dal de grondslelsels en den vorm van slaalsregeering betreft. Aan onze herders zullen wij voorhouden .den herderlijken brief uitgegeven door Mgr de Bonal, toen hij den aartsbisschop- pelijken stoel van Lyon beklom Welke zending heeft de zoon van God ons bij u gegeven? Komen wij in dit bis dom om lusschen deze ol gene denkwijze te beslissen? Hebben wij eene geliclde kudde verlaten om ons hier in een kamp te komen opsluiten? Is de weegschaal van hel heiligdom ons in handen gesteld om de theorien en wezenlijkheden te wegen Verwacht gij dat de opvolger van den H. Potltin en van zoovele bis schoppen die uwe kerk verheerlijkt heb ben, hier voor u koine betwisten de be langen van eene wereldsche staatkunde? Dit was de zending van den zaligmaker niet, het was de zending niet van do apostels of van de oude stichters van den bisschoppelijke!! stoel; hei is ook ouzo zending niet. Wij zullen aan de partijen, welke onze gedachten ondervragen, zeg gen Hebt gij armen te ondersteunen, zieken te bezoeken, bedrukten te ver- troosten, weduwen en weezen te hel- pen? Wij zijn geheel aan u, wij aan- hooren uwe slem; onze lijd, onze ge- zondheid, ons leven zelve, alles behoort u toe. Wij kennen onze vijanden, en wij zullen altijd de dienaars wezen der nederigslcn en der kleinsten. Maar roept gij ons tol den strijd der staatkunde, tol hel worstelperk der par tijen? wij kennen u niet meer; uwe oor logskreten konden in ons dal vuur niet ontsteken welk u verslindt. Wij konden, in hetgeen u zulken drift injaagt niet anders zien dan onstandvastigheid, onze kerheid, bedrog. Hel is dus in uwe beraadslagingen niet dal wij den lijd van ons bisschoppelijk ambt zullen besteden. Wij zijn lot andere strijden geroepen, en wij moeten andere overwinningen zoeken. Deze van St Pieter te Rome en van St Paulus te Athenen, moeten onze eerzucht aanprikkelen, en ons noch dag noch nacht laten rusten. Zoolang het kruis van onzen Meester in alle harten niet zal geplaatst zijn, zoo lang onze God de onbekende God zal wezen voor eene enkele ziel, wee aan otts, indien wij in onvruchtbare worstelingen de dagen en de sterkte welke wij aan hel evangelie en aan de zaligheid onzer broe ders schuldig zijn, gingen verkwisten Vertegenwoordiger van den goeden her der, zullen wij ons hart aan allen openen. Bisschop zijnde, zullen wij den zegen over allen doen nederdalen, en dit zonder onderscheid van kamp of van vaandel. Afgezant van den God der bermhertigheid, zullen wij de hand bieden aan alle onze hel balkon van den militairen Casino hel woord tol de belooging- inakers gericht. Zij zegden dal men ten allen prijze de eer van helspaansche vaandel verdedigen moest, liet volk, het leger, de zeemacht zijn het daarover cens. De mannen van eer moeien nooit hel gelal hunner vijanden lellen. Hel oogenblik is plechtig. Ons beslaan, onze fortuinen zijn ter beschikking van hel leger en der zeemacht. Die redevoeringen werden be groet door de herhaalde kreten van Leve hel legerLeve de zeemacht Hel gerucht loopt ie Madrid dal Spanje 25,000 man naar de Philip- pinen-eilanden gaal zenden. De regeering ontvangt talrijke adressen waarbij zij verzocht wordt om de onschendbaarheid van ’l spaansche grondgebied legen Duilschland te handhaven. De eerste engelschc minister, markies van Salisbury, had maandag een lang en vriendschappelijk onderhoud met den russischcn gezant, baron de Staal, en begaf zich na afloop daarvan naar zijne villa bij Dieppe, waar hij verschei dene weken denkt te vertoeven. Dit is wel een zeker bewijs dat er geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestaal. Naar the Times verneemt kan de geheele aangelegenheid betreffende den Zulfikar-pas, enkele onder deden uitgezonderd, die met de juiste regeling der grenzen in ver band slaan, eingenlijk reeds als opgelosl worden beschouwd. ’t Voornaamste bewijs voor de zekerheid van het behoud des vredes evenwel is zeker het hesluit van het ministerie van oorlog, waarbij de spaai bende reserve weer op voet van vrede wordt gesteld. Dil Blad verschijnt den Zaterdag, cn allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoneen voor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Punucnft, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij 1,. VA.IVIMSIV KUIICKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooslslraat, 6, ie Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn den ijzerenwog vnn Duinkerkc, Vournc, Gent nnni* ltr*U88el cn Mixiinuteniinr IVienport. DUINKERKE OHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL ■r-i.MiiiM.iniww.Mn» I*olitiek Overzicht. De zaak der Carolincn-eilanden, heeft geheel Spanje in rep en roer gebracht. Ook houdt de geheele europeesche drukpeis er zich mede bezig; over het algemeen wordt Duilschland in hel ongelijk gesteld. Spaansche dagbladen vragen dal de spaansche vloot de duilsche vlag zou gaan afrukken, op de Carolinen eilanden geplant, ja, dat des noods bevel te Tarifa cn te Ceula zou gegeven worden om de duilsche schepen te bomhardeeren, die door de zeeëngte van Gibraltar varen, dal men kaperschepen zou uitrusten om op al de zeeën de duilsche handelschepen te ver nietigen en ten slotte, dat men van vreemde uilreeders eene nieuwe vloot zou aankoopen. De zelfde dagbladen doen opmerken dal Spanje zes honderd duizend ge- weeren bezit. De laatste tijdingen uit Berlijn zijn echter van aard om te laten verhopen, dat die ernstige zaak nog in der minne zal kunnen vereffend worden. Er zou stellig besloten zijn het vraagstuk der Carolinen-eilan- den aan de bemiddeling eener mogendheid te onderwerpen, die er geen belang bij hebbende, een onpartijdig oordeel zou kunnen uitbrengen. Duilschland zou die bemiddeling aanvaarden, indien Spanje aandringt. Eene nieuwe diplomatische de pêche is maandag uit Bet lijn te Madrid aangekomen. De duilsche regeering geeft er bewijs van ont vangst in de tweede spaansche nota, waarbij protest wordt aangetcekend tegen de bezetting der Carolinen- eilandcn door Duilschland en krachtdadig de rechten van Spanje op die eilanden wordt gehandhaafd. De duilsche regeering drukt er de hoop in uit, dal die zaak de goede betrekkingen lusschen dc beide landen niet belemmeren zal. Duilschland geloofde dal Spanje van de Carolincn-eilanden had afgezien, omdat er geen enkel kcnieeken van de spaansche be- hcersching op bestond. De zaak blijft dus nog hangend; de duilsche regee.iing zal waarschijnlijk binnen eenige dagen op bepaalde v wijze antwoorden. In Spanje blijft de opgewonden heid groot. Zondag hebben te Madrid twee oud ministers, de heeren Martos en Bacrras, van op soonlijke ontwikkeling beletten, en’ de 'kJE! z^ïiyïlStB TT BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 3-02 6-07 8-57 Ö-18 5-50 7-35 9-51 10-15 10-49 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 gtmm 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 3-08 3- 47 4- 24 7-10 9-31 5-07 5- 41 6- 21 9-15 10-44 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-05 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-40 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 6-20 9-00 5-35 7-46 00-60 11-50 8-06 10-11-2-59 8- 28 10-51-3-22 9- 02 11-22 - 4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1