VAN VEURNE ill s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I a 3 M. iv :;ot. Xaterdag Septcmber onbctwisl- I liberalenTen eersten, dal zij zich aan 4»t> jaar. lie l<iex.c-»-Kli jwtx-n. De Flandre Libérale verzoekt de ge meentebesturen, zich niet op den dwaal weg te laten brengen door de omzend brief, dien M. Thonissen hun dezer dagen heeft gezonden, om hun uit te leggen hoe zij de nieuwe kiesknoeiwel moeten uit voeren. Die omzendbrief, zegt de Flandre, is gansch neven de waarheid voor wal eene der hoofdbepalingen van de wet betreft, te welen de bepaling die de woning of woonplaats der officiers van hel leger en der ambtenaars regelt. Tot hiertoe, zooals men weet, waren de officiers en ambtenaars niet noodzake lijk woonachtig in de plaats waar zij ver- En nu «Ie kerkkoven. Alle goede dingen bestaan in drij, zegt men gewoonlijk. Onze klerikale meesters zijn vanhel zelfde gedacht. Eerst hebben zij het grootste gedeelte onzer scholen vernietigd en gesloten en onze bekwame onderwijzers gebrood roofd. Daarna hebben zij de kieswetten zoo danig verknoeid in hun voordeel, dat er voor de liberalen hel ergste van tevreezen is voor de toekomst. Eu nu is de kerkhofkweslie aan de beurt. liet Gouvernement zelf durft er niet mede voor den dag komen, maar de Patrie, ons bisschoppelijk blad, dat er wel iets moet van weten, meldt thans, dat verscheidene leden der rechter zijde besloten hebben gebruik te maken van hun parlementaire recht, om een wets voorstel voor te dragen tot «regeling» der kerkhofkweslie, zoodra de Kamer in november weer bijeenkomt. «Regeling» der kerkhofkweslie, men weel wat die woorden hier betcekenen; dal wil in verbloemde termen zeggen herstelling, en nog al weltelijke herstel ling van den verdoemden hoek, die onder ons godzalig prieslerministerie in volle fleur zal werken. De banvloek is versleten; de bisschop pen en pastoors eischen een nieuw wapen om dwang en geweld op de burgers te kunnen uitoefenen, en dat wapen zullen hunne onderdanige slaven zich verhaasten hun te leveren. En het Belgisch volk, dal lamlendig en lafhartig het onderwijs zijner kinderen heeft laten vermoorden, dat even onver schillig en laf zijn kiesrecht zag be snoeien, zal weer koud en onverschillig een schendende hand laten slaan aan de schoonste zijner vrijheden de vrijheid van geweten, der vrijheid van denken en gelooven. Bet leeft te gelukkig, en wanneer de papcrij het den strop zoover om den hals zal hebben dichtgesnoerd dat hel niet meer kan adem halen; wanneer hel dwangjuk de tyrannie zoo zwaar zal wegen dal het er onder neerzinkt, dan eerst zal het zien en ondervinden, welke grove, misdadige fout hel bedreef, met koel en werkeloos te blijven, maar dan zal hel te laat wezen. afschrift zond van liet verdrag, voor drie jaren met de inboorlingen gesloten, wordt te Berlijn geene waarde gehecht. De duilsche re geering bezette de eilanden eerst, toen zij zich overtuigd had, dat ze niemand toebehoorden en daarom verwacht men nog meer afdoende bewijzen, alsvorens Bismarck zijn plan laat varen. Volgens eene depechc uil Berlijn aan Daily News, zou het duitsch gouvernement er aan denken aan het duitsch eskader, voor Zanzibar liggende, en dal onder de leiding van den admiraal Paschan staal, het bevel te geven om naar de Caroline-eilanden te trekken. .V;m <le Liberalen. Wij moeten aan onze vrienden een woord zeggen die wij ze verzoeken in aanmerking te nemen. De wetgevende zittijd is gesloten, een zittijd, welke als de onbeduidensle, zelfs door klerikale dag bladen, wordt aangestipt, die ooit heeft plaats gehad. Dit levert het bewijs, dat hel klerikaal bestuur wel zijne vrienden en krealuren kan begunstigen, partijwet- ten maken, maar tevens dat het onbekwaam is iels voor handel en nijverheid, in een woord iels goeds voor hel land te doen. Handel en nijverheid, zegden de kleri- kalen, zoodra wij aan het bestuur zijn, zullen herleven; nog nooit werd er zoo geklaagd en de vermindering van open bare diensten zijn daar hel bewijs van. De schoone beloften vóór de kiezing gedaan van de lasten af te schaffen, be lastingen die zij zoo slecht vonden, daar is niets van gekomen en daar zal ook niets van komen, reken daar niet op; maar weest verzekerd dal uwe belastin gen nog zullen vermeerderen, want de klerikale besturen en al wal lot den kleri- kalen winkel behoort, zijn gestadig op jacht naar subsidiën en lol het bekomen van plaatsen. Men verzekert ons dat de vragen lot het bekomen van subsidiën voor hel bouwen van kerken, pastorijen, klooster- hospities, enz., zoo talrijk zijn, dat zij tot verscheidene miljoenen beloopen. Er is bijna geene parochie of zij vraagt een onderpastoor meer, omdat de tegen woordige pastoor en onderpastoors alleen helkieswerk niet kunnen doen. De klerikale plaatskens-scliooiers zijn zoo talrijk, dat het ministerie om daaraan te voldoen, verplicht zal zijn, talrijke nieuwe plaatsen in te richten, om aan de vele vragen, wij zullen zelfs zeggen, eischen, te voldoen; anders verliezen zij den steun van die mannen, die maar bij hunne partij blijven als zij zeker zijn eene plaats te bekomen. Al die kwesliën en nog vele anderen brengen hel klerikaal ministerie in eenen moeilijken toestand en zullen maken dal hel nieuwe belastingen zal moeten invoe ren of wel, zooals hel vroeger deed, schulden maken. Onze meesters gevoelen dat zij, ofschoon nog maar een goed jaar aan het bewind zijnde, reeds op eenen schopstoel zitten en daarom hebben zij gedacht een partij dige kieswet te maken, ten einde zich met de kiezing van 1886 aan het bewind te kunnen houden. Daarom doen wij eenen oproep lot de blijven uit hoofde van hunne functies. De nieuwe wet verandert dezen toestand en beslist door haar art. 6, dal de officiers en afzetbare ambtenaars voortaan, in het vervolg, hun kiesrecht niet meer zullen mogen uitoefenen dan in de plaats waar zij hunne functies vervullen. Is deze bepaling van de nieuwe wet toepasselijk op de herziening der kiezers lijsten. die op dit oogenblik geschiedt? M. Thonissen zegt ja in zijnen omzend brief en hij spoort daarom de gemeente besturen aan, de officiers en de ambte naars, die op 1CB augusli in de gemeente verbleven, van de lijsten af te schrappen en daarentegen al degenen er op in te schrijven die er op 1'"' augusli hunne verblijfplaats hadden, welke dan ook de WONING zou zijn die zij tot hiertoe had den behouden. Welnu, T is voldoende de nieuwe en beter nog, de voorafgaande werkzaam heden van deze wet te lezen, om overtuigd te zijn dat de bepaling, welke de woning regelt der officiers en ambtenaars, NIET kan toegepasl worden in de tegenwoordige herziening der lijsten. Inderdaad, volgens de gerangschikte kieswetten is hel de woning die men had op 1" augusli, die de plaats aanduidt waar het kiesrecht moet worden uitgeoefend. Om de gemeentebesturen rekening te doen houden, zooals M, Thonissen hel aan raadt, van eene andere woning dan degene welke de officiers en ambtenaars hadden den 1" augusli laatstleden, zou de nieuwe of wel moeten afgekondigd geweest zijn vóór den i" augusli, ofwel zou zij eene stellige bepaling moeten bevatten, die eene terugwerkende kracht zou geven aan de bepaling welke de woning regelt der ambtenaars en officiers. Dal is te zeggen het art. 6. Nu, de nieuwe wet werd slechts afge kondigd den 23 augusli en zij behelst geene enkele bepaling, welke eene terug werkende kiachl geeft aan dit art. 6. Hel oorspronkelijk ontwerp van hel gouvernement beval hel volgende Art. 7. De tegenwoordige wel zal uitvoerbaar zijn daags na hare openbaar making, behalve art. 3. Zij zal toepasselijk zijn op de kieslijstherziening van 1885. Indien deze bepaling van hel oorspron kelijk ontwerp ware blijven beslaan, zou de omzendbrief van M. Thonissen in de waarheid zijn; dan zou niet alleen art. 6, de woning der officiers en ambte naars regelende, maar al de artikels der wel zouden toepasselijk zijn geweest op de herziening der kieslijsten van 4885. Maar de Middenseclie en de Kamer hebben dezen algemeenen maatregel niet aangenomen, en dé wel stelt vast welke artikels eene terugwerkende kracht zullen hebben; het zijn, krachtens de bewoor dingen zelven van de slotbepaling der wel, de artikels 1, 2, 3 4 en 5. Van artikel 6 is geene hoegenaamde melding gemaakt, zoo min als van de artikels 7 en 8. Maar er is nog meer. Hel laatste artikel der nieuwe wel eindigt met de die volgen Al de datums, vastgestcld door de kieswetten, behalve degenen der artikels 69, 94 en 95, zijn 13 dagen verlengd. Al de voorwaarden van WONING, ouderdom, cijns en inboorlingschap zullen echter moeten beslaan op de datums vast gesteld door de kieswetten. De wel lost dus zelfde quaesiie op in gansch tegenovergestelde!! zin van den omzendbrief van M. Thonissen. Waarom zegt M. Thonissen dan, in zijnen omzendbrief, hel tegenovergestelde van hetgene de wel zegt Kwaadwillige personen zullen daar zeker eene poging tot bedrog in zien. hel werk zouden stellen, om de grieven, die wij tegen hel klerikaal bestuur hebben, te exploileercn; ten tweeden, uit de nieuwe klerikale kieswet al hel profijt te trekken dal mogelijk is, en ten derde, de eendracht en goede overeenkomst trach ten te handhaven en zich gezamenllijk aan ’t werk te stellen, om den gemeenen vijand hel klerikalism, le bestrijden en te bevechten, tol dal hel overwonnen is. l»olitiek Overzicht. Eene depeche uit Madrid meldt dat men in de politieke en officieele kringen aldaar door de laatste nota van Duitschland bitter is teleurge steld geworden. De duilsche kanse larij blijft er bij om de eischen van Spanje op de Carolinen-eilanden te bespreken en is dus niet van gevoelen dal Spanje er bare rechten op heeft. Ook hernemen door gansch hel Schiereiland de beloogingen tegen Duitschland en worden zelfs met ieder oogenblik heviger. Vele Duilschers, vooral handelaars, ver laten Spanje. De krijgsloebereid- selen voor de verdediging der koloniën worden ijverig voorlgc- zet. De republiekeinen nemen de ge legenheid der opgewondenheid le baal om ook voor hunne zaak le zorgen. Sedert maandag dcelen deze le Madrid lalr ijke republiekcin- sche vlugschriften uit, waarbij zij de bevolking tol oproer aanhitsen. In al de straten der hoofdstad vormen er zich groole samenscho lingen. Palroeljen burgerwachten dooi kruisen de voornaamste stralen. Overigens valt over de kwestie weinig nieuws te vermelden. Nu de duilsche regeering in eene tweede nota de aanspraken der Spanjaarden blijft bestrijden, heeft de spaansche regeering weer lijd om nieuwe bewijzen voor de geldigheid harcr rechten le zoeken. Volgens den correspondent der KÖlnische Zcilung te Madrid be schouwt men daar den inhoud der duilsche nota als een duidelijk bewijs, dal prins von Bismarck lijd wil winnen. De Köln. Zeil, ontkent dit en beweert daarentegen, dat juist de spaansche regeering de onderhandelingen tracht le rekken. Koning Alfonso, die niet gelijk men beweerde, de bemiddeling van den duilschen kroonprins inriep, heeft besloten de Cortes bijeen te roepen, zoodra het geschil een bedenkelijk karakter begint aan le nemen. Volgens dezen maatstaf zou dus de spaansche regeering de kwestie nu nog niet als van ernsligen aard beschouwen. Daarentegen wordt uil Berlijn aan de Standard geseind, dal de duilsche regeering er niet aan denkt, om de spaansche aanspra ken le erkennen. Aan hel bericht, dal de spaansche regeering een Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 0 fr. ’s jaars; met de pool 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grootc letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide Maanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VA.NTOETW BKEltCïiflïOVE, Drukker-Uitgever, Ooslslraat, 0, te Vearne, en in de Postkantoren des Rijks. Xlert i-ekui-en van den ijzerenweg van buinkerke, V<'iirii<‘, Gent naar Briisscl en Dlxiziucle nnar IXlcnpoi-t I G3 r DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-06 8-28 0-02 J-02 6-07 8- 57 9- 18 10- 15 11- 25 12- 15 3-23 5-35 4- 23 5- 06 7- 32 8- 50 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDR DUINKERKE NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 6- 20 7- 16 00-00 10-11- 10- 51- 11- 22- s --n-i-axa 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2 30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 9-00 »-02 5-50 11-50 6-07 7-35 2- 59 8-57 9-51 3- 22 9-18 10-15 4- 11 10-49 y,- -j...,. ------V!”..-■■j-----.-r-.-t.-.-- - n— 5- 48 10-15 3-08 5-07 6- 26 11-25 3-47 5-41 7- 12 12-15 4-24 6-21 9-38 3-23 7-10 9-15 11-05 5-35 9-31 10-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1