l V/ij zullen meer loegevend zijn. Gedurende heel de discussie over de nieuwe kieswet heelt M. Thonissen zoo danig geslapen, dat hij niets weel van de veranderingen die cr zijn aan toegebrachl, en hij denkt dal men nog altijd aan hel oorspronkelijk ontwerp van hel Gouver nement is. Maar de gemeentebesturen hebben hel recht niet de oogen gesloten te houden; om hen de rechterlijke mocielijkheden te doen vermijden, die zij zeker op den hals zouden krijgen ingeval zij den omzend brief van M. Thonissen uitvoerden, stelten wij hen op hunne hoede tegen de onwe tende uitleggingen van den slaperigen minister van binnenlandsche zaken. Zondag laatst bracht de koninklijke harmonie S.1" Cecilia eene serenade aan een harer oudste leden, den heer L. Van- derstraele, gepensionneerden landelijken brievendrager, die de burgcrdecoratie medalie van 2" klas heeft bekomen als belooning van velejarcn dienst. Verlcdene week waren de gemeente raden van Ooslduinkerke en Coxyde op nieuw bijeengeroepen om eene beslissing te nemen over de te vergunnen toelage voor hel leggen van den buurtspoorweg van Veurne naar Nieuport. Ooslduinkerke heeft de voorgeslclde som mei algemeene stemmen loegestaan; Coxyde integendeel, heelt ze verworpen met 4 stemmen legen 3. Heden is hel de beurt van Veurne. Dien herderlijken brief van aartsbis schop De Bonal die toch wel zijne plichten even goed als den heer plaatse- Of ze moeten biskeeren Inderdaad, die cerediplomas zijn wel de grootste verheerlijking, hel beste hulde- betoog aan de liberale regeering, en hel eerste, dil aan hel Ministère van openbaar onderwijs toegewezen, is de onlegen sprekelijke goedkeuring en verdediging der liberale schoolwel van 1879, en tevens eene kaakslag aan de clericalen in het algemeen die haar hebben afgeschafl en aan M. Thonissen in het bijzonder, die al langer zoo meer loont welken haal hij haar toedraagt. De arme man moet tranen van razernij gestort hebben, toen hij de lijding ontving dal de jury der Wereldtentoonstelling hem een ecrediploma schonk, welk eigen lijk toekoml aan den gewezen Minister Van llumbeeck. De clericale pers zal zich wel wachten in een bijzonder artikeltje hare lezers bekend te maken, dat aan de wel van 1879 die eer is bewezen geworden op de Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Algemeene tijdingen. De ''sscltersbool n. 70, van de Panne bij Veurne, is bij hel onstuimig weder dat op de kust heerschte, vrijdag middag in baren omgekomen voor den ingang der haven van Nieuport. De manschappen ten gctallc van drij zijn gelukkiglijk gered, te Beloond tegen dank. Als cr op dit oogenblik in Belgic twee menseben zijn die fel moeten biskeeren, zijn het zeker de ministers Thonissen en De Volder. Denkt eens na zij hebben ieder op de Wereldtentoonstelling van Antwerpen, een ecrediploma behaald,, de hoogste onderscheiding die te verkrijgen was, voor hclgcne zij daar ten toon hebben gesteld. M. Thonissen behaalt deze onderschei- ding voor zijne scbooltentoonslelling van het ministerie van openbaar ouderwijs, en M. De Volder voor zijne tentoonge stelde inrichtingen voor de zinnelooze. En aan wie hebben zij deze eer, deze belooningen te danken? Is hel met bun eigen werk, met het- gene zij tol stand gebracht of geslicht hebben Hoegenaamd niet De zoetsappige Minister der vernietiging van hel openbaar onderwijs bekomt een ecrediploma voor helgcne lol stand werd gebracht door de.n liberalen Minister van Htimhceck, en M. De Volder bekomt de zelfde eer met hetgene gesticht werd door zijnen liberalen voorganger M. Bara. Onze clericale meesters gaan dus pron ken met de ecrepalmen, die toegekend zijn aan liberale werken. Aan den heer plaatselijke, zullen wij korlbondig antwoorden Dat hel van wegens de liberalen veeleer een bewijs is, zij de Grondwet willen behouden en nakomen wanneer zij daar aan verbeteringen ol wijzigingen voor stellen; immers alle wetten, grondwetten zelve niet uitgezonderd, moeten zooveel mogelijk met hel natuurlijk recht over- l eenslcminen; dal natuurlijk recht waar wij naar «lieven is de volkomen uitdruk king der openbare noodwendigheden, dus deze veranderen volgens den tijd en de .omstandigheden. Maar wal is de denkwijze van den heer plaatselijke: Over diegenen welke onze grondwet gausch en geheel verachten en verfoeien, die grondwet aan eene mestkarre verge lijken en de grondwetlelijke vrijheden aan cllerzwecreii Over dengenen die, bij aanmatiging op politiek gebied, onze grondwet banvloekt? Over diegenen der Belgische klerikale kopstukken welke liet algemeen stemrecht vóórhouden en betrachten? Landbouw. Woensdag aanslaande, 9 dezer, om 10 1/2 ure voormiddag, openbare voordracht gegeven door den heer Marlet, landbouwkundige te Honte- nisse Holland Onderwerp: Over hel opkwecken en de gezondheid van hel jonge vee. lijke kent en do weinige woorden die wij erbij voogden moeten getroffen heb ben en gepast zijn, want met de gansche kolom drogredens welke de heer plaatse lijke er legen uitkraamt, heeft hij niets hoegenaamd grondig wederlegd. Niet te verwonderen, dien heer houd ook al voor: Dal liberaal zijn, is legen God zijn. Dal hel liberalismus eene sekte is. Dal de fransche priesters zich niet te bemoeien hebben met den regeeriugs- vorm keizerrijk, koningrijk of republiek, dus dat zij de republiekeinen niet moeten bestrijden, maar dat de Belgische pries ters de liberalen als ongodsdienstige!! en goddeloozen moeten vervolgen en be- I strijden. Zooveel woorden zooveel onwaarheden en dezen welke zulke stelsels voorhouden en uitgeven, voelen zich gekwetst wan- I neer wij die stelsels als uitsluitend, dweepzuchtig en achleruilwei kend be stempelen Neen, de liberalen zijn noch ongods- diensligen noch goddeloozen, maar zijn de politieke tegenstrevers der klerikalen en achten hel zich ten plichte die klerikalen te bestrijden om hel even onder welke klecdij, jas ol soutaan, driepin of buis- hoed, zij klerikalen zich verschuilen ol I vermommen. Maar de priesterpartij verstaal het zoo I niet, zij vereenzelvigd zich met God I houdt voor dal alles wal zij afkondigt! de uitdrukking is van den wille Gods, om het even op geestelijk of op politiek I of stoffelijk gebied, zonder hel minste I onderscheid; immers de overheersching I der priesterpartij, daar is hel doel, en al I wie daat tegen is, die daar tegen werkt of zich er tegen verzet, is ongodsdienstig I ol goddeloos. Zoo klinkt het er thans, doch te ver- I geefs; eene politieke wending kan zulks I bijbrengen en veroorzaken, maar een rijk I van dwang duurt niet lang. - Rechterlijke kronijk. Dc korrek- tionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeeiingen uitgesproken. De jonge heer Alfons Dcuninck, van Wulveringhcm, oud-leerling onzer Staats middelbare school heelt de volgende eer volle onderscheidingen ontvangen bij dc prijsuitreiking van hel koninklijk albe neuin van Brugge, klas van poësis: Hij bekwam den eersten prijs in fransche, lalijnsche en grieksche taal; den 1" in vlaainsche, duitsche en engel sche taal; den I" in geschiedenis, aard rijkskunde en christelijke leering; den I" in natuurlijke wetenschappen, en bekwam eindelijk den eersten prijs van uitmun tendheid met 2656,9 punten op 2950. Onze beste gelukwenschen aan den knappe student. Een blik in de scholen. Met weemoedige tranen aanschouwen wij het tafereel, waarop, in ons beschaafd Belgie, door de gevloekte schoolwet, ons I volksonderwijs en de gemeente onder- I wijzers gebracht zijn. Waar eertijds vrede, eendracht, broe derlijkheid, eerbied, achting, ja ijver en vlijt heerschtte, daar is nu, in talrijke gemeenten, twist, tweedracht, minach- I ting valscheid, vrees, verslapping, luste- I loosheid. Wat zien wij thans in de vrije en de I lol.... vrede (wreede) gebrachte scholen? I Niet meer die onderwijzers van weleer maarverslaafde, teleurgestelde, ont redderde leeraars, ongeletterde nonnen, in paterstenüe gckleedcezels die allen gedwee den nek buigen voor hunne zwarte beulen; die dag en nacht beven en sidderen voor hunne geestelijke mees- terbazen, voor hunne niachtelooze toezie ners! Onderwijzers die hunne gedach ten niet vrijelijk mogen uiten! Onder wijzers, aan wie alle hulpbronnen alge- I sneden worden; voor wie, schaamteloos en straffeloos, in sommige herbergen, op openbare plaatsen, aan vele kerkdeu ren gebedeld wordt, maar lol wie de inzamelingen, hel geschooide en afgeper- sle geld den weg niet vindt. Men ziet er onderwijzers, als een ver oordeelde onmccdoogend in beuls handen geleverd om alles te volbrengen wal zij hen gebieden; Ouderwijzers die hen op de knien danken voor hel weinige dal ze, als een houd, toegeworpen worden! Gestichten van onmcnschelijke kastij dingen, van ecrlooze bespottingen, van onbeschaamde en drolligeneuzenijpe- rienOnderwijzers die zich thans vernederen en de voeten durven kussen van deze die hen gisteren nog op de snoodste wijze vertrapten? die giste ren, zuchtende onderden partijdiger) ban vloek, heden zich zoo verslaafd loonen, hunne zonen uil hel staats onderw ijs te trekken om ze in klerikale scholen, hunne vijandelijke kampers, te plaatsen! .la draaiers die onbeschaamd hel gelaat in de voorgeschrevene plooi welen te zotten Mannen met een dubbel inzicht, die nu gretig dc Uien public den Veurnaar en dergelijke heilige gazetten lezen welke zij onlangs onder dc voelen in den mod der duwden, en zelfs met genoegen die bladeren uit de handen hunner vervol gers ontvangen om hun brein te voeden met gevoelens en gedachten tegenstrijdig aan hun geweten en hunne meening! Val- schaards die nu met hunne ongelukkige ambtsbroeders durven spotten, ja huiche laars die nu durven gelooven dat ze moeten werken voor A. M. D. G. en niet eens denken dat hunne geestelijke mees ters er door willen beduiden: Aan Mij Dien Geus. Nemo, Het Gesticht van Mlddelkerke. Veurne, 5 September. De prijsdeelingen aan de leerlingen der lagere scholen welke zondag en maandag plaats hadden, zijn niet de ge wone plechtigheid algcloopen. De programmes van deze aangename schoolfeestjes werden opperbest uilge- voerd en behaagden eenieder. De keui ige nitgalmingen getuigden eens te meer van hel voortreffelijk onderwijs welk in de wereldlijke onderwijsgestichten wordt gegeven. Een talrijk publiek woonde deze plech tigheden bij, die opgeluisterd waren door dc harmonie S.u Gecilia. Onze meesters waren aanwezig bij de prijsdeeling der jongenschool, maar voor die der meisjes, niets te doenZij moesten toch wel hunnen haal doen doorstralen voor hel wereldlijk onderwijs. Arme sukkelaars Labyt Rosalia, beide te Iscnbcrghc elk 5 fr. bout voor rooverij. Zitting van 31 augusti. Doman Julio on Beauproz Rosalie,-werksters to Zarron, do 1“ 26 fr. boot voor eerroof, on do 2°5 fr. boet. Swaels Emllic, to Morckom, 8 dagen gevang voor eerroof. Deraevo David, werkman to Zarron, 8 dagen gevang en 36 fr. boet, voor eerroof. Zitting van 29 augusti. Defever Euphrasia, en Kerckhove Lconie, kantwerksters, te Mere- kem, de 1 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor eerroof: de 2 20 fr. boet, voor scheldwoorden. Bcauprez David, werkman: Beauprez Virginie, dienstmeid, en Debruyne Alois, werkman, te Merckein, do 1" 26 fr. boet; de 2* 26 fr. boet, on do 3n 15 fr. boet, voor slagen en wonden. Desodt Henri, werkman te XVoumen, 26 fr. boet voor bedriegelijke ontvreemding. Vannccko Norbert, hovenier te XVestcndc en Vanmaldeghem Fideel, dienstknecht to Caes- kerke, elk 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Devynck Theoliel en Devynck Juliette, scholieren te Nieuport, elk 4 dagen gevang, voor lied riegel ij kc ontvreemding. Cruyptindaerde Joanna, huishoudster, en België gij waart een land van vrede Belgie, weleer waart gij eon land vol vrudeu 1 Belgie, uw geluk ziet men nu verdwijnen, Belgie, gij waart een land vol genoeglijkheden, Belgie, nu ziot men die verkwijnen, Belgie, van lachen moet go thans grijnen, Belgie, alle vreemde bezien u nu, Belgie, 't is jammer als 't zoo mout schijnen Belgie, do priesters verraden en plagen u. Belgie, vol oor, Belgic, vol vreugden, Belgie, vol rijkdom, ovorholon, Belgie, vol weelde, Belgie, vól deugden, Belgie, vol geleerdheid in uwe scholen. Belgie, vol kennissen zonder dolen, Belgie, het mag nu mishagon u, Belgie, uwe scholen zijn gesloten, Belgie, do priesters vervolgen on dooden zo nu Belgie, do liberalen willen u vermanen, Belgie, ahin u is geen genezen Belgie, do calholieken maken oen zee vol tranen 1 Belgie, uw geluk moest wijsheid wezen, Belgie, maar hun' wraak is hoog gerezen; Belgie, hunne listen bedriegen u, Belgie, gij brengt u zelven tot dezen Belgie, de priesters bespotten on honen ut Bblgie s volk, wilt u ras boteren I Belgie, houdt op eer t werd tc laat. Belgie, anders zjjt ge onder don voet getreden, Belgie, noom toch goeden raad te baat t Belgie, 't zal u komen to stade Belgie, zie, andere volkoren beklagen u 1 Belgie, houdt toch do rechte mate, Belgie, do priesters miskennen en misleiden u! X. Men weet hoe groot liet gotnl kleine onge- lukkigcn Ir aangedaan van een der ontalljjko kliergezwelachtige kwalen, die vooral wassen in do bcvolksto streken: hunne kindsheid is nood druftig; gedurende hunne jongheid verergeren hunne ellenden en nauwelijks tot de mannelijke jaren gekomen indien zij ze cellier bereiken is hun gestel zoo verzwakt, dat zij geenc andere vooruitzichten meer hebben dan te leven van <le openbare liefdadigheid. Wanneer bij toeval een van tien in huwelijk treedt, teelt hij op zijne beurt een nieuw geslacht ongelukkige n. Indien de huplmiddels ten behoorlijken tijde toegepast worden, 't is te zoggen in de éersto jongheid, slaagt men er in den voortgang van de kwaal tegen te houden en deze vermagerde lichamen te matigen: men vormt een gezonde persoon van dit zwak kimt, en daardoor zelf herschept men deze ongelukkige in een kloeke werkman. Onder al de gekende middels is, zonder tegen- zeg, de zoutachtige lucht van onze zeekust de krachtigste. Dank aan haren diepen en voort- durenden invloed op do bewerktuiging, wijzigt men niet alleenlijk het gestel van den zieke, maar men kan ook met goeden uitslag werken uitvoeren die gevaarlijk zouden zijn in de steden. Bewogen door deze overwegingen, zonden do bestuurders der gasthuizen van verscheidene steden des lands hunne zwakste pleegkinderen naar onze zeekusten. Ongelukkiglijk hadden wij op do boorden der zee het hospitaal niet om deze kleine ongelukkige kinderen te ontvangen. Deze leemte is vervuld door de edelmoedigheid van wijlen den burggraaf van Orimbergho. Te Middelkerke bij Oostende bestaat er thans een hospitaal waarin, dank aan den goeden invloed van de lucht der zee, men slaagt in het genezen van do klierachtige kwalen die vol- I komenlijk ongeneesbaar zouden wezen in do I luchtgesteltenis der groote steden. Dit gesticht I is sedert eenigc maanden geopend en do Gazette I van Brussel geeft ons eenige inlichtingen over I de reeds bekomene uitslagen, welke onze lezers I zekerlijk met belangstelling zullen lozen. I Het is vooral in de heelkundige gevallen, zegt I do Gazette, dat men het nut van liet aan zeo I liggende gesticht van Middelkerke heeft kunnen I waardeoren. Sedert de maand november, datum I der opening, zijn vier-en-twintig kleino zieken I genezen bij hunne familien terug gekeerd. Ver- I scheidcnc onder hun waren zoo veranderd, dat I <le ouders moeite hadden om zo te herkennen. Gebulten, bij voorbeeld, zijn volkomentlijk I hervormd geweest. Om dezen uitslag te bo- I komen, hangt men het kind aan eene soort van I trapzèzo en als zijn lichaam in de ruimte hangt, I bewerkt men op do ruggegraat eene krachtige I maar trage drukking. Zoohaast men eenige I centimeters gewonnen heeft, omwind men do I borst met een lijfverliaml van stijfsolpap be- I streken. Dit l(jfverband wordt spoedig zoo hard I als hout en, zonder het ademen van het kind to I beletten, behoudt de rug in <lo verkregen© I houding. Na eeno meer of min tango tusschenruimte, I doet men het verband af, men herbegint do I werking, men doet een nieuw lijfverliaml aan I en zoo voorts, tot dat men er toegekomon Is I do ongelukkige gebulte te hervormen in een I geheel recht kind, waaraan van do misvorming I enkel schouders overhlijvcn een weinig honger I dan deze zijner gezellen. Een uog wonderlijker geval is do genezing I dc:- krombeenigen, in do geneeskunde een I - genu valgum. Eenigen zijn te Middelkerke aangekomen met zoo misvormde boenen dat, I toen de knieën elkander raakten, de voeten I dertig centimeters van elkander verwijderd I waren. Om zo te hervormen neemt men toevlucht I tot oen werktuig uitgevonden door oenen go- I noesheer van Parijs, on gemaakt door onzen I landgenoot den heer Matthiou, een dor voor- I naamste fah;ikanten vau heelkundige werklui- I gen van Frankrijk. Toen de kleino zieke slaapt, strekt men hem I uit op eene tafel, zijn krom been wordt gesloten I in het werktuig en eene eenvoudige beweging I van oenen hotter hervormd de boenen zonder I bloedstorting; hst been wordt vervolgens om- I wonden door een mot stijfsolpap bestreken I bindsel en zinken spalken om do vastwording I der boenen af to wachten, en men bekomt <!e I volkomens genezing na korten tijd, zonder I eenige pijn voorden geduldige. I Beelden wij ons de verwondering en do blijd- I schap in der ouders, die een kleinen gebulte met komme boenen naar het gasthuis Roger vau Grimberghe gezonden hebben, en aan wio men, na eenige maanden, een kind teruggeeft waarvan de rug ontlast is van allo uitwas en waarvan de boenen volkomen recht zijn Moot hot iemand verwonderen dat eeno fainillo somtijds moeite beeft om een zoo hervormd schepseltje te herkennen l Zonder twüfol, de behendigheid van don ge neesheer is liet voornaamste werktuig van dcz<> bijna mirakuleuzo genezing, mnar zulks waro niet mogelijk zonder dc weldoende lucht der zee, die do kracht en het leven aan deze kleino vermagerde lichamen teruggeeft. Deze therapeutische natuurlijke agent heeft eene kracht welke zelfs de gencesheeren ver wondert: nauwelijks aan de kusten der zee ge komen, herstellen zich zichtbaar do kleine ruggegraat-krommiugen: hun gelaat herneemt do kleuren van gezondheid, hunne ledematen verslappen en versterken en hunne geestver mogens zelt volgen dezen goeden weg; zij worden geestig, zij zijn gelukkig, zij vermaken zich.... Ziedaar do uitslagen welke men kan ver krijgen aan de zeekusten en ziedaar het nut der stichting Grimberghe. en SIi-eeléiiicuxv.-s.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2