VAN VEURNE I g E I I I s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a fill I jM ETUZZ] fI II genoegdoening, >5? loekomen Manilla men ze men Saterdag ESJ September r%j' JJOSsk Hervormingen. Onder dezen titel treffen wij in liet Morgenblad van Gent, liet volgend goed geschreven artikel. De liberale partij is de partij des voor- uiigangs. Maai in België, waar de macht der geestelijkheid tegen die van den burgerstaat opweegt, heelt de ondervin ding herhaaldelijk bewezen dat onze bevolkingen niet gereedelijk den weg inslaan, die haar door de liberale partij wordt aangeduid om lot verbeteringen in de maatschappelijke toestanden te ge raken. Niets rechtvaardiger als theorie kennen wij dan dal elk burger gelijke rechten bij de stembus zou hebben; wij zouden het algemeen stemrecht hier reeds van morgen willen zien invoeren, indien wij wisten dal'de nieuwe kiezers het beset' hadden van de macht, die men hun ter hand stelt. Maar zou dit hel geval zijn? Vinden wij wel in de mindere standen de maat van verstandelijkheid, van prachtischen zin en van bekendheid met’s lands behoeften, waarom het wenschelijk en billijk ware hun het stemrecht te verleenen 'l Zit er genoegzaam politiek dóórzicht en karaktervastheid in de massa, opdat men overtuigd zou zijn dal de stembus de uit spraak zou medebrengen van burgers, die zelfstandig oordeelen en handelen? Hel spijl ons te moeten bekennen, dat wij aan onze bevolkingen nog dien graad van ontwikkeling niet kunnen toekennen. De grenzelooze invloed der geestelijkheid hier te lande sedert 1830 heelt den aard van ons volk te diep bedorven. Sinds cene halve eeuw heelt zij de onverdraag zaamheid en het bijgeloof aanhoudend On<lerwijzerscongres. Zoo als men weet, zal dit jaar op 43, 14 en 15 september hel Onderwijzers- congres in Antwerpen plaats grijpen. Uit berichten, den verschillende dagbladen gegeven, worden er vele pogingen aange wend, en zelfs bedreigingen gedaan, om het getal der deelnemers aan dit Congres zoo klein mogelijk te maken. De Courrier de Bruxelles heeft hiertoe reeds zijn best gedaan het gezegd blad kan maar niet aannemendal op het Congres de toestand worde blootgelegd van het onderwijs in Belgie sinds de wel van 1884. Indien de wet dan toch zoo goed is als de Courrier liet reeds meer dan een jaar aan zijne lezers doel gelooven, vragen wij ons af wal de clericalen bij het be kend maken van den toestand te vreezen hebben. Waarom bang zijn als men recht in zijne schoenen gaal Doch daarin ligt juist de knoop: de gepredikt, en hel kwaad heeft, vooral in Vlaamschen grond, diepe wortels ge schoten. De mindere standen zitten hier voor hel overgrootere deel in de klauwen der Roomscheii. Is hel wel redelijk nu reeds aan zulk bekrompen en onderworpen element de uitspraak over ’s lands be stemmingen toe te vertrouwen Even goed zou men ons leger geestelijken alleen daartoe kunnen uitnoodigen; de maat regel ware minder omslachtig, maar de uitslag zou dezelfde zijn. Niet zonder angst hooren wij in de liberale rangen naar nieuwe kieshervor- mingen vragen. Do ondervinding heeft ons geleerd dat elke sprong vooruit, ons vele stappen achteruit heeft geslagen. Denken wij enkel na op de gevolgen, die de cijnsverlaging tol 10 en 20 franks voor de liberale partij heeft gehad. Vroeger hadden onze meeste Vlaamsche sleden, en machtig veel dorpen, liberale gemeente besturen. In onze province hadden Aalst, Audenaarde, Dendermonde, Geeraards- bergen, Ninove, Deinze en andere steden liberale burgemeesters, én de cijnsver laging was voldoende, om de cene na de andere al die plaatsen onder clericaal behéer te brengen. Eciie andere gewichtige sprong werd later door de liberale partij gedaan wij bedoelen de schoolhervorming van 1879. Geene verhevere, geene matigere wel kan worden bedacht, en niettemin werden wij op dit punt wederom deerlijk achteruit geslagen. Ons volk, door de geestelijkheid opgewonden en verblind, begreep niet wat weldaden die schoolwel in zich be vatte; hel keerde zich tegen zijne wel doeners. Die twee voorbeelden bevallen voor de liberale partij eene gewichtige les. Enkel langzaam en met de grootste omzichtig heid kunnen en mogen wij onze plannen voor de toekomst ten uitvoer brengen; niet het najagen van zekerlijk slreelendc theoriënzou deliRtrale partij thans moeten in beweging houden, maar wel hel groole doel, namelijk eerst en vooial het ver drijven der paapsche meerderheid uil hel parlement, en daarna hel fnuiken der vleugels van onze bisschoppen. Dat men in het liberale kamp daartoe eerst de handen ineensla; dat men den weg zuivere van de hinderpalen, door de paapschen voor onze voeten geworpen, dal men naar middelen uitzie om de priesters in hunne kerk en builen het kiesveld te houden; dan eerst zal mtn den wagen der hervormingen kunnen voorwaarts stuwen, met minder gevaar van hem telkens te zien omkanlelen. --gr --- 1 nuwi m-M-ii ,,s^sa Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’sjaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grootc letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoneen voor Belgie, ter uitzondering tier beide I laanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij Bj. VAIVBMSTV KERCKI1OVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, tft Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. "Vertrekuren vnn <Icii ijzerenweg van n^uiukerke, Veurne, Gent naar IJruasel en Oixniude naar TCienportt DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL NIBUPORT 5 07 7-11 9-07 12-18 2-01 2-11 4-11 6-21 7-21 7-51 9-06 DIXMUDE 5-27 7-35 9-42 12-42 2-25 2-31 4-46 6-45 7-42 8-15 9-26 5-35 7-48 9-55 11-57 12-50 2-40 4-55 5-13 6-55 8-26 9-33 1 14 3-15 5-19 6-03 7-19 8-46 9-57 gansche wel van 1884 is cene helscho machinatie der bisschoppelijke partij legen het nationaal onderwijs; De toe stand is erbarmelijk, en daarom wordt alles aangewend om hel licht onder den domphoorn te houden. En toch zal hel licht schijnen 1 Toch zal gansch België weten, wal er op zijnen grond omgaat. Als voorsmaak geven wij reeds eenige cijfers Men weel dat de schoone wel van 1884 aan de gemeenten de volstrekte vrijheid geeft, om de adultenscholen en kinder tuinen totaal afteschaflen, en verder al hare gemeentescholen te sluiten, behalve éënc. Om deze laatste schooi ook nog te niet te doen, moet de toelating aan het Gou vernement gevraagd worden. Weet ge hoeveel gemeenten sinds de maand December die toelating van M. Thonissen bekomen hebben Reeds 167 1 Honderd zeven en zestig dorpen waar op dit oogeublik geene enkele gemeenteschool meer bestaat Deze 167 dorpen hebben eene geza- mentlijke bevolking van 226,160 inwo ners, die dus allen aan het klooster- onderwijs overgeleverd zijn. Hoeveel scholen zijn er nu, in de ver schillende provincies afgeschalï door de gemeenten zei ven? Hoeveel onderwijzers aan de dein gezel en vervangen door schoolmeesters met God Hoeveel in hunne jaarwedden vermin derd? enz. enz. Dit hopen wij binnen eenige dagen te hooren, en wij voorzeggen hel: de cijfers zullen verpletterend wezen. --- 7 September. Hel is maandag de 7“ september ge weest en wij hebben niet gehoord dal de klerikalcn ergens dien hêugelijken dag hebben gevierd. Do Uien public had nochtans er op gerekend dat men in hel een of ander klerikaal nest een stoet zou hebben ingericht, waaraan de opsteller zou deel genomen hebben, zonder gevaar te loopen in T blauw gesteken te worden. Maar de drie /ra/itoj-maniien, die men verleden jaar had korinen aanwerven, heb ben er hunnen buik vol van en zij zegden: Dat degenen, die ons aangehitst heb ben alsook de pastoors en onderpastoors, nu eens eene belooging doen, elk zijne beurt, zooals M. Van Wambeke altijd zegt, maar wij hebben er genoeg van. Als wij dat feit herinneren, dan is het om te doen zien, wat blague de klerikale dagbladen zijn. Zij riepen voor de be- tooging van 7 september 1884 uit wij zullen er met 80,000 zijn en eens zien of er een geus de hand zal durven uitsté ken. Inderdaad, zij waren meteen geheel leger; allen met stokken gewapend en gingen lier door de stralen van Brussel. Maar op ecus gebeurde er een mirakel, en dal leger was weggesmolten als de sneeuw voor de zon. Met dit verschil, dal ze in ’t zwart naar de betooging wa ren gegaan en in ’t blauw lerugkeerden. Het is waar, dal zij zich gewroken hebben door de hoofdstad in den ban te slagen en geene aankoopen meer in de stad bij liberalen te doen. Nu, die ban bestond en bestaat overal waar zij het maar kunnen doen en de liberalen in de groole steden, zijn te goede lieden, om weerwraak te willen nemen, waar door de klerikale neringdoende burgers aardig zouden staan zien indien zoo iets ge beurde. Wal er vpn zij, de 7 september zal in de jaarboeken der klerikale klopjachten slaan. slach van genoegdoening, die Spanje zon moeten geven voor de beleediging, do duitsche vlag aan gedaan en voor de aanrandingen van het duitsch gezantschap te Madrid en de duitsche consulaten in de provinciën. Wal de Carolincn eilanden be treft, men verwacht langs beide kanten de telegrafische verslagen der bevelhebbers van de oorlog- schepen, die zieh voor hel Yapei- land tegenover elkander bevonden. Die verslagen moeten langs den weg van Manilla en Singapora. Zoódra men ze zal ontvangen hebben zal men zich trachten te verstaan om het geschil over de Carolinen-eilanden te ver effenen. Met lijd te winnen verhoopt men de opgewondenheid te bedaren, die in Spanje heeischt en welke de spaansche regeering geheel hare vrije werking niet laat. Er zijn nieuwe zeer strenge en zeer slipte bevelen naar de gouverneurs der provinciën gezonden om de her haling van volksbetoogingen te beletten. Deze duren echter en namelijk te Malaga voort, alwaar er nog dinsdag wanorders plaats grepen. B>oliLiek Ovevziclit. Het duitsch-spaansch geschil. De spaansche censuur oefent een streng toezicht uit op al de tele grammen, die naar den vreemde verzonden worden. Dit veroorzaakt eene aanzienlijke vertraging in het overseinen. Maandag was er te Madrid veel spraak van bemiddeling; de re geering helde zichtbaar naar die wijze van oplossing over. Maar hel is ook zichtbaar dal de meerderheid der Spanjaarden de rechlsreeksche ondei handcli.igcn met Duilschland verkiest, want de bemiddeling zou doen veronderstellen dal er twijfel over de rechten van Spanje bestaat, en de Spanjaarden houden die voor onbetwistbaar. De spaansche hoofdstad is overi gens zeer kalm, niettegenstaande de lichte wanorders, die maandag avond aan de Puerta del Sol heb ben plaats gehad. De taal der dagbladen van de oppositie is nog altijd oorlogsge- zind, ofschoon de regeering zich zeer streng toont jegens de dag bladen, die tot oorlog aanhitsen, want negen dezer hebben reeds een bericht van rechterlijke ver volging ontvangen. Niettegenstaande dien strijd der oppositie blijven de vrienden van hel ministerie nog altijd de hoop koesteren dat men tol eene vreed zame oplossing komen zal. De duitsche regeering heeft hel gebruikelijke diplomatische ver toog opgemaakt, rakende de aan slagen legen hel duitsch gezant schap te Madrid en de duitsche consulaten te Vigo en te Valencia. liet spaauscli kabinet zal onmid dellijk zijn leedwezen over die betreurenswaard ige feiten uitdruk ken, die het werk der laagste volksklas zijn, en verklaren dal er maatregelen genomen zijn om er de daders van te straffen en de vertegenwoordigers van Duitsch- land tegen alle buitensporigheid te beschermen. Men telegrafeert uil Madrid van woensdag Sedert vicr-en-twintig uren heeft men aan de dagbladen geene lijding over de Carolinen- eilanden, hetzij officieel, hetzij officieus, medegedeeld. Er wordt in gewoonlijk goed ingelichte krin gen verzekerd, dal de twee gou vernementen ijverig de onder- handelingen voorteelten over bet I SO'SXSS— 9-00 00-00 5- 18 6- 26 7- 12 9-38 11-07 6- 20 7- 46 10-11 10- 51 11- 22 5-35 8-06 8- 28 9- 02 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-11 3-08 3- 47 4- 24 7- 05 8- 28 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-58 7-32 9-51 10-15 10-49 4- 23 5- 04 7- 32 8- 50 --- 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 DIXMUDE I NIKUPORT 5-55 8-12 10-30 12-17 3-00 11-50 6-02 2- 59 8-54 3- 22 9-10 4- 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1