I H verlrisschendc De Nijverheidsschool van Veurne heeft eene onderscheiding bekomen in de ten toonstelling van Antwerpen, afdeeling onderwijs. Haar werd een diploom en een bronzen eermetaal toegekend. Maart April Mei Juni Juli Augusli nnlliocn vijf-en- en vijf-en-twintig iStn.l* on Strcekiiieuw Veurne, 12 September. De gemeenteraad van Veurne heelt zich zaterdag lest bezig gehouden met de quaeslie van den buurtspoorweg van Oostende naar Veurne en IJper. Eene jaarlijksche bijdrage ten beloope van fr. 4025 werd met algemeene stemmen aangenomen. De gemeenteraad van IJperen heeft ook reeds, in princiep, de tusschenkotnsl der stadskas in de uitgaven der ontwor- pene lijn gestemd. Een koninklijk besluit van 1'September 1885. bemachtigt de herstelling der kerk van Reniuglie. In dezen tijd van vacanlie is het goed te weten wal er zooal in de scholen met God omgaat. Daarom willen wij niet nalaten te vernielden dal hel assisenhof van Pas-de-Calais, zetelende te Sl-Omer, eene vei oordeel ing van twee jaar heeft uitgesproken tegen Henri Madouw, oud 20 jaar, leeraar in hel geestelijk collegie van Arras. Madoux had zich plichlig ge maakt(is hel wel noodig hel nader Ie bepalen)aan broerkenszoude. ILnmlbouw. Op den kampstrijd van voortleclend hoornvee, verleden week te Brugge ge houden, bemerken wij de volgende prijs- win naren Hemen van i jaren en daar boven. 1’ prijs 150fr. JulesMaes, Eessen; 2®prijs 100 fr. wed. Deceunynck, Pervyse. Merrien van 2 tot 3 jaren. 3" prijs 25 Ir. weduwe Deceunynck, Pervyse. Slieren 2 tol 4 tanden. 1* prijs 100 fr. L. Houlsaeger, Ramscappelle. Veerzen niet meer dan 4 tanden. 1“ prijs 100 liCh. Defever, Eessen; 2'' prijs 75 Ir. Acrnoudl, Ghislel; 3’ prijs 50 fr. L. Vereecke, Dixmude. Veerzen hebbende hunne kalvertanden. 1" prijs 80 fr. L. Vereecke, Dixmude, 2e prijs 60 fr. Oh. Deceunynck, Caeskerke; 3' prijs 50 fr. Pamiiel Vandewoude, Caeskerke. Lol van 4 melkkoeien. 1' 200 fr. L. Vcrmeesch, Houlhem; 2“ prijs 125 fr. Ch. Defever Eessen. Huilen prijskamp. Een verguld eer metaal isloegewezen, ondermeer anderen, aan: T’ Acrnoudl Louis, Ghislel, voor zijnen slier; 2“ Pamiiel Vandewoude, Caeskerke, voor zijn lol schapen. de policie der omliggende Waaslen aangekomen, Allerlei. Waaiuiveu klaagt gij, zeggen de cleri cale dagbladen, wanneer wij met veront waardiging w ijzen op hel overgroot getal afgeschalïe scholen; waarover klaagt gij Diescholen hadden bijna geene leerlingen Is waar, maar wie heeft er de leer Hogen uitgedreven? Alleen de pastoors. Want welke buitenmensch moet niet buigen voor de brutale middelen, die de lyranieke zielenherder in T werk stelt om zijn doel te bereiken? Onverbiddelijk ontneemt hij hel brood en de rust aan hem, die zijne kinderen ter gemeente school zendt, hij bedreigt hem met de schroomelijksle straffen hier naarmaals. Het kloeksle karakter moet op den duur onderzoovecl schelmerij hel hoofd buigen. Een maivielaau.Pater Ignatius, anders in de wereld genaamd Arthur-Victor Fournier, oud 38 jaar, beschuldigd van in de sacristij der kerk te Quaregnon, een aanslag met geweld te hebben gepleegd, op Catharina Descamps, min dan 14 jaren oud, is voor de rechtbank verschenen. Men weet dal die vuile pater, na zijne wandaad te hebben gepleegd, over de grenzen is gevlucht en men hem niet heeft kunnen ontdekken, daar hij onge twijfeld in een klooster moet verborgen zijn. Pater Ignatius is lol 5 jaren gevangenis straf en 5 jaren ontzegging zijner burger lijke en politieke rechten veroordeeld. O Van den Peekeiioom Een dagblad van Brussel meldt hel volgende over den treinwachter Spriemonl, dezer dagen te Corlemarck op zulke erbarmelijke wijze van het leven beroofd Na een slapeloozen nacht vertrok Spriemonl om 4u23 ’s morgens naar Gent en deed dan nog dienst op de treins 1207 en 1202 om 's anderendaags weer een der lastigste diensten te beginnen dien op de treins 1201, 1206 en 1211. Wanneer de ongelukkige aan stukken gereden werd had hij in 4 dagen 60 uren dienst gedaan. Den dag zijner dood, was hij eenige minuten over 5 ure uil Gent vertrokken met den banlieue naar Duinkerke en rond 4 ure van den namiddag, van Duinkerke, in banlieue teruggekeerd, met hoogstens 3/4 uurs ruslens te Duinkerke. Meent gij nu dal hij mocht naar huis gaan na zijne 11 uren dienst? Rond 6 ure vertrok hij weder naar Lichtervelde en omtrent 8 ure werd hij te Corlemarck gedood, op hel oogenblik dat hij dertien uren dienst had volbracht. O Van den Peereboom zorgt voor de zondagrusl zijner onderhooi igen.... opdat zij naar de mis zouden kunnen gaan. Het is dringend noodig dal hij nog voor iets anders zorge. KuiihI- en Lettemieun. In Belgiö’s hoofdstad is Flandria, een nieuw wekelijksch tijdschrift verschenen. Hel bestaal uit 8 bladzijden in drie kolommen met mooie letter gedrukt en kost enkel 4 franks per halfjaar. De bestuurders van Flandria beoogen een edel doel zij zullen onverpoosd te velde trekken legen de harlbedcrvctide waggons, dus 539, hel binnenland, gerekend en onvaderlandsche vei h anselling; met de laaisten, de hardnekkigsten, de on- versaagdsten zullen zij den levensstrijd voor Viaanderen’s behoud, voor de in- standhouding zijner volksziele, de ge- liefde moedertaal, volhouden en met mannelijken moed en kracht vooruilzelten. Aan wetenschap, onderwijs, kunsten en letteren, geschiedenis, landbouw, handel en nijverheid, aan het geestesleven en de stoffelijke belangen van hel Vlaamsche volk zullen iedere week artikelen gewijd worden. Ziedaar een blad eenig in zijn slach voor ons Vlaamsche land, en een blad dal geroepen is om veel nul en veel goeds te slichten en dal geen kleinen doorn in den voel onzer wijsneuzige franskiljons zijn zal. Ook zullen alle oprechte Vlamingen het welkom heelcn en het in zijn edel pogen ondersteunen en aanmoedigen. Wij, van onzen kant, reiken dien nieuw geboren medestrijder gulhartig de hand en wenschen hem een voorspoedig, ge lukkig en lang leven. Wet op de koopvernietigende gebreken. Ziehier, volgens koninklijk besluit van 3 september, de gebreken, waaraan de verkochte dieren moeten ondei worpen zijn om de vernietiging van eenen koop of verwisseling te wettigen. Voor de paarden: het rot, de worm, periodieke ontsteking van de oogen (zoo de waarde van hel dier de 300 fr. te boven gaal). Rundvee: Runderpest, besmetielijke longziekte, leering of pokken, onzuiveimg zoo hel kalven geen plaats heeft gehad in den stal van den kooper (indien de waarde van het dier meer bedraagt dan 150 fr.). Schapen: Runderpest, schaapspokken (clavelt'es). Deze beide ziekten, bij een onkel schaap waargenomen zal de koopvernietiging van de gchccle kudde die hel merk van den verkooper draagt, ten gevolge hebben. Voor do besmeitelijke longziekte is bel tijdverloop dal eene reklamatie geldig maakt, bepaald op 30 dagen; voor de oogontsteking op 28, en voor de andere ziekten op 9 dagen. Dit besluit is uitvoerbaar verklaard te beginnen van 7 september. Ze zijn zoo kiescu. Er is eene vuile zaak uitgekomen, die loont aan welke waardige mannen minister Thonissen ambtsbedieningen loeverlrouwt. In de provincie Antwerpen heeft hij lot burge meester benoemd oenen persoon die reeds vijf veroordcelingen heeft onder gaan, waaronder eene om eenen oud- soldaal zijn kruis van de Leopoldsorde te hebben afgerukt, zeggende: Gij zijl niet waard die decoratie te dragen, en hij die ze u gaf, is niet beter dan gij. Den 16 februari laatst werd minister Thonissen door eene petitie van inwoners der ge meente met die zaken bekend gemaakt; hij benoemde zijnen geliefden burge meester niet tijdens den zittijd der Kamer, om ondervragingen te vermijden; doch den 16 oogst werd de zittijd gesloten en vier dagen later was de benoeming gelee- kend 1 Deftig, niet waar Naar den vreemde 3 wagons Algemeene tijdingen. Zondag 30 augusli, had in T Hippo drome Wellington te Oostende, eene op merkenswaard ige paarden feest plaats. Behalve een wedstrijd voor onder- otliciers, waarin men de beste rijders der ruiterij bemerkte, en een prijskamp voor ingespannen dravers, luid ook een prijs kamp plaats voor paaiden uil de Vlaan deren. HH. MM. de koning en de koningin, alsmede den aartshertog Bodewijk van Oostenrijk, hebben levendige belangstel ling geloond voor dal deel der feest; zij hebben, door hunne toejuichingen, krachl- dadiglijk onze kweekers aangemoedigd. En hel was ook inderdaad een prachtig schouwspel, van, na de uitspraak van den jury, die kloeke, allerschoonste en vurige vlaamsche paarden de koninklijke zit plaats te zien voorbijtrekken, waar de belooningen aan hunne eigenaars over handigd weiden. Er zijn geene prijswinnaren van onze streek. Na den kampstrijd werden 20 premien onder de niet bekroonde mede dingers getrokken, waarvan drij te beuit vielen aan MM. August Monleyne van Caeskerke, Bouckenaere van Keyem en Ai teel van Sluivckenskerke. Gedurende de maand augusli zijn er 8919 brieven ten gevolge van een ge brekkig adres niet kunnen verzonden worden. Van dit getal zijn er 6510 aan de schrijvers ter. ggekeerd; 2409 zijn in handen van hel bestuur gebleven. Gedu rende dezelfde maand zijn er doordezelfde oorzaak 1164 telegrammen niet kunnen besteld worden. Van dit getal zijn er 507 na gedane opzoekingen ter bestemming gekomen. De overige zijn in de scheur mand geworpen. De staatsspoorwegen hebben gedu rende de maand juni 1885, 9,583,936 fr. opgebrachl, du is fr. 90,241,04 meer dan in juni 1884; de posten brachten gedu rende hel zelfde tijdstip fr. 41,877,27 meer op, de telegrafen 3,595 en de zee dienst fr. 3,530,96, beiden meer. Sedert dal de spoorwegen bestaan werd nog geen trein in gang door den donder getroffen. Hel zou wellicht voor de geleerden belangrijk zijn de oorzaak van du verschijnsel op te zoeken. De Echo du Parlement verdwijnt of liever verandert van naam en wordt La Nation. Ziehier, per wagon, de opgave der reisduiven uit de provincie Luik verzon den in hel binnenland en naar den vreemde, gedurende hel tijdvak der prijs kampen van den 8 maart lot den 31 augusli 1885: In het binimenland 42 waggons 196 184 86 6 25 werden zij weer in Frankrijk langs Belle gedreven door de belgische gendarmen, pc fransclic policie dreef ze weer in Brlgie langs Locrc. I>e ollicicr der Uperschc gendarmerie telegrafeerde naar Brussel. Van daar schreef uien naar den prefect van 't Noor den, die besloot de Bohemers weer in r rankrijk te laten keuren en ze van daar naar hun land Bulgarie Ie doen leiden. Zij hebben drie dagen in Belgie verbleven; hunne paarden aten wal zij op de velden vonden. Dat volk vertint lepels, enz. Hel doet ook handel in paarden. Zij hadden veel geld. Dat is natuurlijk, aangezien zij eten nemen en alles wal zij op hunnen we,r vinden. e Ier gelegenheid van eene vermeerde ring van familie, hebben zij feest gehou den, hunne tenten opgericht, wijn gekocht en geheel den nacht gedanst. T Is daarop dal men meer gendarmen heelt moeten roepen; zij stonden er immers legen op De baronnes van Lucre had medelijden met hen. Zij heelt huu eenen wagen brood en eene ton bier doen zenden. Zij zal ook aan de boeren al de schade welke zii geleden hebben, betalen. De gendarme n waren afgemat van dat volkskeu te be waken. Stanley is te Brussel geweest. Hij is eerst te Oostende door den Koning ontvangen, daarna is bij naar de hoofd stad vertrokken om te onderhandelen met de algemeene bestuurders van den vrijen Congosiaal. Ten tijde van het eten van fruit aldus schrijft Der Landwirth van 2 sep tember is hel van belang om de kin- deien en alle huismoeders er opmerk zaam op ie maken, geen fruit met zwarte stippen of er van al te wisschen vlekken te koopen. Door wetenschappelijk onder zoek is het gebleken, dal genoemde stip pen ol vlekken eene soort van woekerplant is, die zich in de luchtwegen vermeer deren en dan gevaarlijke ziekten veroor zaken kunnen. Men gebruike daarom geen fruit zonder hel vooraf te schillen of min stens behoorlijk af te vagen. (Ook met iel oog op dieren, die er op geweest kunnen zijn, is dit laatste altijd geraden- alwasschen zoo mogelijk -- zal 'in verre weg de meeste gevallen de voorkeur verdienen boven afvagen. Over rooken. Dat men ondanks den invloed van het nicotiaansclie kruid ook wel oud kan worden en dan ook niet alle levenslust verliest, kan blijken uil de volgende geschiedunis, welke voor een veertigtal jaren te Wezel gebeurde. De Pruisische koning Frederik Wilhelm IV kwam op eene reis door de westelijke provinciën van zijn rijk ook te Wezel, pc voorstelling van den gemeenteraad en de parade waren spoedig afgeloopen en de koning had nog een hall uurtje over voor zijn vertrek, dal toch ook nog moest worden gebruikt, de kleine vestingstad met haar bekend Neder Rijnsch voorko men bood weinig belangrijks aan; waar mede moest men den koning vermaken De bevelhebber der stad kwam plotse ling op eenen invalSire de oudste man van hel Rijnland woont hier in Wezel.» Wees zoo goed mij bij hem te brengen. De oude Gompers was toen 106 jaar oud, mees’al zat hij in zijnen leuningstoel te rooken, en nam intussclien, daar hij nog zeer helder van geest en gezond was, •i’iii .dies, wal oin hem heen gebeurde een levendig aandeel. Men had hem op het bi zoek van den koning voorbereid en hij stond bij hel hinnenireden van den vorst op, De koning drong er op aan, 'lal hij zou blijven zitten, en vroeg mei veel belangstelling naar hel leven en de gezondheid van den ouden man die van zijnen kant zonder de minste verlegenheid de tot hem gerichte vragen beantwoordde; ztjn pijpje nam hij zelfs niet uil den mond. Ik zou u zoo gaarne een aandenken achterlaten, zegde de koning, toen hij eindelijk afscheid nam, zeg mij eens, wat zoudt gij gaarne willen hebben? Sire antwoordde de oude, ik dank u aliecds voor uwe goede bedoeling' maar ik bezit alles, wat ik noodig heb ei’i koester geen bijzonderen wensch?» Dal was don koning nog nooit gebeurd- hij naderde vol verwondering nogmaals den grijsaard, die zoo rustig zal te rooken' Wal, gij zoudt geene enkele begeerte koesteren! Dat kan niet, bedenk maar eens goed; geen mensch is er, of hij heeft wel ecus een wensch Hel oog van den grijsaard dwaalt over het gevolg van den koning, men kan het i hem aanzien Inj hcell nog wel ééne bc- i geeite, maar hij vindt hel stellig te zon- 1 der "11?. 0,n 1110 UB IC spreken. Eindelijk zegt hij: J S5’. zo° hij stamelende, de geneesheei wil, dat ik iederen dag een d,ULn1’. m '™llen dcr vc-sli"« ga wan- delen. O|> dien weg kom ik een paar pas sen vooibij het buskruitmagazijn, telkens 37 208 182 96 21 Hetgeen een totaal uilmaakl van elf houdt rd en zes duiven voor 1 aan 25 manden per waggon en 40 duiven par mand, en 496,123 duiven voor den vreemde, gerekend aan 25 manden per waggon en 35 duiven per mand. Dus in hel geheel een dertig duizend honderd verz.oiidene duiven. De abdij der paters Trappisten, op de belgische grenzen bij Achel, welke reeds eene groole uitgestrektheid bezit, de gebouwen strekken zich ongeveer een kwartier uurs ver uil, terwijl men de geheele abdij met bijbehoorende gronden in geen uur kan doorloopen zal nog aanmerkelijk uitgebreid worden. Men is nu bezig met bel bouwen van eene nieuwe kerk en een groot gebouw, om de veie vreemdelingen, die deze merkwaardige inrichting komen bezichtigen, te kunnen laten overnachten. Die arme paters toch Eenige maanden geleden werden er in de omstreken van Meessen, nabij de grensscheiding, briefjes verspreid met bedreigingen van biandstichliiig bij al de landbouwers die zich van de dorsch- machienen bedienden. De bedreigers heb ben woord gehouden in den nacht van zondag lot maandag zijn er aldaar vijf koornschelven in brand gestoken geweest en den volgenden nacht werd er ook een brand opgemerkl in de richting van Ploeg- stcert. Eene bende Itohemers. In hel begin der verleden week werd de gen darmerie van Meeuen, alsook al de bri gaden van hel omliggende naar Poperinge geroepen, om eene bende Bohemers, be staande uil 89 personen, 26 paarden en 17 rijtuigen, te bewaken. Zij kwamen van Rijsel en wilden langs Waaslen in Belgie komen. Twee ollicieren der fran- sche gendarmerie, een van Rijsel en een van Hazebrouck, vergezelden ze met een groot getal gendarmen te voel en te paard, comiezen en i’ gemeenten. Te H. rara:::.-.:».-n«n

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2