VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EH HET ARRONDISSEMENT I I N1 5200. Kalurdag EO September -- -- £5OL jaar. De dag dal een liberaal ministerie weer hel Staatsbestuur in handen heeft, zal er nog meer ontzaggelijke intellectuele be wegingen moeten in leven geroepen dan tot hiertoe gedaan werd. Het verplichtend onderwijs moet er komen en met hetzelve al de maatrege len waartoe ons de revolutionnaire en lij- ranieke houding der tegenstrevers wettigt. hel land Ja, zoolang de liberalen aan ’t bewind teruggebracht, geen doorslaande maat regelen stemmen gelijk Duitschland en hel vrijzinnige Zwitserland er legen de ultramoiitanen genomen hebben, zoolang ook zal het klerikaal monster dreigend den kop verheffen legen hel heil en de welvaart van ons volk. Toen de Duilsche en Zwitsersche kinds besturen paal en perk stelden aan de kle rikale heerschzucht, werden zij onder steund door eene verlichte bevolking, welke door wijze schoolwetten eene ver standelijke opleiding had genoten en hel doel der besturen begreep en toejuichle. Hier, eilaas, in ons door de slechte onderwijswet van 1842 bedorven kies- legcr, hangt liet van enkele afscheidin gen en scheuringen in het liberaal kamp, van eenige omstandigheden van onder geschikten aard af, om groolschc ont werpen tegen te kanten en wetten omver te halen die, zooals degene van 1879 op hel onderwijs, eene nieuwe en hoogere bestemming voor burger en werkman met zich voerden. Er moet meer dan ooit gestreden wor den, en met krachtdadigheid, en met be radenheid, om ons schoon land uil de banden te halen van die willen in’l ver derf storten; zoo niet is ons lol in de jaar boeken der geschiedenis vastgesteld. In dien wij buigen onder de hand van Loyo la, zullen wij eenen Paraguay worden; en indien wij in opstand komen zonder ons ganseb te kunnen vrijmaken, zullen wij een Mexiko gelijken. De liberalen alleen kunnen het land redden van de verschrikkelijke crisis die niet alleen in ons midden bloeit, maar ook die de zoo duistere toekomst van Europa ons voorbehoudt. Dat men er wel aan denke, wij staan om zoo te zeggen alleen in Europa; moest de liberale partij geheel en gansch overwonnen worden, dan werd hel ge zag onzer bisschoppen onvoorwaardelijk en wij werden in den ban der bescha ving geslagen, nadal onze monsignors ons in den ban der kerk hebben ge vloekt. Van nu af spreekt men reeds overal van België als van hel luilekkerland, hel land van belofte der klerikalen, het toe vluchtsoord van alle twijfelachtige non nen en paters uil Duitschland, Erankrijk en Engeland, hel refugium peccatorum van al de kerels die voor de rechtbanken gedefileerd hebben en bier toch nog het brood aan den inlandschen bekwamen onderwijzer onder den neus komen weg halen. - De volledige zegepraal der echte ultra- montaansche partij zou ons aan twee duidelijke onloochenbare gevaren bloot stellen De burgeroorlog in bel binnenland. De vijandschap van Europa in ’t bui tenland. Men noemde vroeger Italië: der dooden Men moet zorgen dat Bel gië die akelige benaming niet verdiene. Het is aan de mannen die het goed meenen en hun land waarlijk beminnen, hel door hunne bedrijvigheid en hunne zelfverloochening te redden. België mag hel bolwerk niet blijven van hel ullramontanism, dal uit ons midden den oorlog verklaart aan al de Stalen en vorsten, die niet onder handen der jesiïieten buigen. Beurtelings met het hevigste geweld Italië en zijnen koning, Pruisen en Bis marck, Spanje, en daarna Zwitserland en Frankrijk met hunne vrije instellingen, aanrandende, zal die veelkoppige draak van hel klericalism ons den haal en de vijandschap berokkenen van al die vol keren wier genegenheid ons belang is. De paters en mónikken elders ver jaagd, komen hier onzen schoolmees ter verjagen zich hier verschuilen en bun onderaardse!) werk voorteelten, ten nadeele van hel land dat hen, naïef genoeg, de gastvrijheid verleent. De toestand is vol gevaren voor onzen vrede en voor ons zelfsbestaan. 1‘olitiek Overzicht. liet schijnt dal de spastische nota, naar Berlijn gezonden, te verstaan geeft dat het vraagstuk der Caiolinen-eilanden zou kunnen vereffend worden, hij middel eener overeenkomst gelijk aan die, welke een einde stelde aan het geschil der Soeloe-eilanden, T is te zeggen met de platonische erkening van de spaansche soevereiniteit en van de volstrekte vrijheid van handel en scheepvaart, ten voordeele van Duitschland. Maar Engeland, van die over eenkomst gehoord hebbende, zou verklaard hebben dat het de spaan- sche soevereiniteit op deCaroline-n eilanden niet zou erkennen, indien hel voor zijnen handel de zelfde voordeelen niet verkreeg als de duilsche handel. liet kabinet van Londen zou ook aandringen op de volle uitvoering van hel modus vivendi, den 21 december 1884 lusschen hem en Spanje onderteekend, en dat Spanje beweerde maar gedeeltelijk uitle- voeren, ten einde de katalaansche nijverheid geene afbreuk te doen. Engeland en Oostenrijk hebben overigens Spanje aanbevolen om de bemiddeling in de zaak der Carolinen-eiiauden te aanvaarden, daar die oplossing de eenige is, overeenstembaar met de belangen en de waardigheid van Spanje. Men verzekert ook dal Engeland te Madrid heeft laten weten, dat hij bij zijn gevoelen blijft, in 187d uitgedrukl over hel vraagstuk der soevereiniteit. Men zal zich nog herinneren dal Engeland zich als dan bij Duitschland aansloot om zich legen de spastische eischen te verzetten. In de diplomatische kringen van Berlijn gelooft men, dal hel geschil rechtstreeks lusschen de kabinet ten van Madrid en van Berlijn zal geregeld worden, zonder bel noodig zal zijn toevlucht te nemen lot de bemiddeling eener bevriende mogendheid. De duilsche Bondsraad is dinsdag voor de eerste maal na de vacantien bijeen gekomen. De zitting werd vervuld door de gebruikelijke formaliteiten en door de lezing van verscheidene verslagen den section, waaronder hel verslag was over de belasting op de beursverrichtingen, De Times meldt dal sir Drum mond Wolff geweigerd heelt zich nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. De .innonren voor Belgie, ter uitzondering der beide Meanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door ten Office de .Men schrijft in bij I.. VAMDKJiï KERCKIIOVK, Drukker-Uitgever, Ooslslraat, 6, Vertrekuren van Nogmaals zeggen wij het: het ver plichtend onderwijs moet uitgeroepen en er mag voor geene opofferingen terug geweken worden, om het verwurgd dorpsonderwijs te heelen en te herstel len. Men zal ook aan onze hoogescholcn dit machtig leven moeten schenken, die er in Duitschland de midden punten van Vaderlandsliefde, vrijheid en vooruit gang hebben van gemaakt. Men moet vooral de vlaamsche bevol king heropbeuren en verlichten, duor aan hare schoone taal alle middels van verspreiding en beoefening te schenken die zij noodig heeft. worden, om den klerikaal te bestrijden, Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 0 fr. jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk immer 10 cent. lit>kendin:ikiiiL'r*n 20 rentimnnn «Ion drnkroa»! n« --• -- Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. PüBLicrifi, Magdalenastraat, Brussel. te Tenrne, en in de Postkantoren des Rijks. Eenige gedachten over onzen politieken toestand. De menschen die lezen weten wat de klerikale partij vroeger verricht heelt. Overal waar zij heerschle was hel volk in armoede gedompeld en zag men hoe genaamd niets anders dan kloosters en kerken uil den grond oprijzen; nijverheid en koophandel verkwijnden, en de zeden werden er niet te beter om, integendeel. Welnu, de klerikalen onzer dagen zijn nog altijd met denzelfden geesl bezield. Zij wijken in ai wal de politiek betreft voor niets achteruitvan de bandielen- iiislorie van don Carlos te beginnen, de verbanning der schoolmeesters, de hate lijke kieswet, om van honderd andere dingen te zwijgen, alles bewijst dat zij voor niets terug deinzen, zoomin voor geweld als vooi bedrog. Wal de liberalen betreft, men moet ze vooral tot eendracht aansporen. Hel is ónmogelijk dal al de mannen eener partij die haar ordewoord uit Rome niet ontvangt, hel in alles eens zijn; maar in politiek dienen voor hel oogenblik al de geschillen ter zijde gesteld te worden, om hel gemeen en opperste princiep te doen zegepralen waaraan men den rnees- ten prijs hecht. bij de engelsche regeering in te lichten over het tijdstip ontruiming van Egypte door de engelsche troepen. Alhoewel de engelsche regeeriug den dag der ontruiming niet kan vaststellen, zal zij er echter zoo spoedig mogelijk toe overgaan. Zij zal hare goedkeuring geven aan de hernieuwing der volmachten van de engelsch-lurk- sche commissie, gelast om hel tijdstip en de wijze van ontruiming vast te stellen. De heer Lessar is uit Londen naar Petersburg vertrokken met de kopij der overeenkomst gesloten lusschen den heet von Staal en lord Salisbury, rakende bel afg- hansche geschil. De heer Lessar heeft insgelijks een groot getal landkaarten bij zich, die bij de overeenkomst gevoegd zijn. Keu pijnlijke verjaring. Donderdag, 17 september, is het ecu jaar geleden, dal de burgemeesters van Brussel, Antwerpen en al de groote sleden des lands zich naar den Koning begaven, om hem te bidden en te smeeken dal hij de nieuwe schoolwel, die hel openbaar onderwijs moest in den grond boren en duizenden onderwijzers en onderwijzeressen zou ten prooi werpen aan den haat en de wraak der geestelijk heid, niet zou goedkeuren. Een jaar geleden, wachtte heel het land en bezonder al de onderwijzers alsook al degenen die belangen stellen in hel onderlicht des volks, met angst op de uitspraak van den Vorst. Men weel wal er gebeurde. De Koning verklaarde, dat hij zich moest houden aan zijnen plicht van grond- weltelijkc vorst en de wet zou bekrach tigen. En weinige dagen later verscheen in den Moniteur, met hel handleeken des Konings, de gevloekte, de vermaledijde en verwenschle schoolwel, die volgens M. Jacobs zooveel tranen moest doen stroomen en zooveel tandengeknars zou verwekken. Ja, inderdaad, tranen, veel tranen, smartelijke tranen heeft die wet doen stroomen en vervloekend tandengeknars heelt zij, sedert de twaalf maanden, dat werkt, doen ontslaan, en nog dagelijks is zij de oorzaak van tandengeknars en tranen. Maar dal hartverscheurend weenen en die grievende razernij maken de vreugde, hel geluk uit der onverzadelijke gees telijkheid en der gevoellooze clericalen. Zij verheugen zich in de smarten en in de ellende hunner ongelukkige slachtoffers, welke door hen verjaagd, gebroodroofd en bijna tot den bedelzak zijn gebracht, omdat zij niets hadden gedaan dan hunnen plicht jegens de wel en het vaderland vervullen. Wat moei de Koning thans denken, wanneer hij do verschrikkelijke verwoes tingen ziet, die aangericht zijn op minder dan een jaar lijd, door de afschuwelijke wel, waaronder hij, getrouw aan zijnen grondweltelijken plicht, zijn handleeken zette Moet hij niet mol ons, met geheel liet land, ongeduldig wachten naar den ge lukkigen stond, waarop hij de pen zal kunnen opnemen, om over dc wet, die de clericalen en de geestelijkheid ten BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KER KE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 00-00 6- 20 7- 48 10-11 10- 51 11- 22 5-58 7-82 9-51 10-15 10-49 4- 23 5- 04 7- 32 8- 50 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-07 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 3-08 3- 47 4- 24 7- 05 8- 28 a 4 i --j - ---ö~r'- ’J'-'» ‘•'vmuiucia i o u o JU dl ui 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-11 «Ion ijzerenweg van Duinkerkc, Veurne, Gent naar Itrussel en Dlxinude 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 DIXMUDE D1XMUDE NIEUI’ORT 8-12 10-30 3-00 11-50 6-02 2- 59 8-54 3- 22 9-10 4- 11 naar Nflenport. NIRUPORT 7-91 9-07 18-18 2-01 4-11 6-21 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 7-48 9-55 12-50 2-40 4-55 8-26 -Z 5.) 1 14 3-15 5-30 8-50

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1