na- Veurne. Itij zal hoofdonderwijzer te Vinchem. Lid, M. in T collegie A. Bogaert, eeuwigen dage lol schande zal strekken, oen kruis le trekken en haar uil onze wetgeving te doen verdwijnen? Ja, onvermijdelijk moet de Koning, die in 1879 zegde dal het onderwijs des volks vooral in de tegenwoordigen lijd, de hoofdbron van zijnen voorspoed is, dil innig verlangen koesleren, wanneer hij om zich heen, over gansch hel land, de berghooge puinhoopen ziel, die de wet van 1884 heeft geslicht. Laat ons ook wenschee en hopen, dal die schandaligewet, die oneer van België, geene tweede maal den 17 september zal beleven en voor dien lijd onder de ver achting en den walg van ons volk zal gevallen zijn met hen, die haar in hel leven riepen. In tien algcmcenen prijskamp van hel middelbare ouderwijs voor meisjes, welke in 1885 heeft plaats geluid, bekomt rmj. Marie Aubert, van Veurne, leerling der middelbare staatsschool van Bergen Mons den 1" prijs met 74 punten op 100, en Mej. Odile Aubert, leerling in dezelfde school, den 5" accessil, mei 65 punlen. Ciuierw ijzer soon gres van 1885. Hel onderwijzerscongres is.zojidag te Antwerpen begonnen. Het is de dorde maal dat Antwerpen de eer heeft hel per soneel van het Belgisch lager onderwijs in zijne muren le ontvangen. Tusschen de vreemde noiabiliteiten die aan hel congres deel namen, bemerkte men de heeren Heller en Girling, afge vaardigden uil Londen; Lallcman, onder wijzer le Dordrecht en Roest, voorzitter van den Nederlandschc onderwijzersbond; Hein, van Chateau i’Abbaye; Tilmonl, van Rijssel; Fr. Garon van Glageon; Doutre- long, van Rijssel; Mascart en Lambert, van Valencijn; Rumbled, van Avesnes; Marsy, van Fourmies; Blancharl, van Baismes; Lettel, van Nantes, en.Garsaull, officieel afgevaardigd door de stad Havre. Wij hebben reeds de qnieslies mede gedeeld die moesten besproken worden. Een der belangrijkste is: de gevolgen 'der noodlottige wel van 1884. Wal zal er door de mannen van hel vak over deze gehate wel gezegd worden le schallen. Welnu dil schandalig feil is voltrokken. Met algemeétte stemmen is cene van de I ww geineeulescholi-n, die ondanks alle drukking en geweld der geestelijkheid, meer dan 150 leerlingent bevatte, afge- .-clu.i'l, z.oodat Brugge, met eene bevolking van 43 duizend zielen, nog enkel ééne openbare lagere school heeft. En dat laat M. Thonissen, die nogtans pronkt met den schnotien lil el van‘Minis ter van openbaar ojideiwijs, allemaal toe in den naam der zoogezegde gemeente lijke zelfstandigheid 1 Weidra z.nl er in België geen openbaar onderwijs meer bestaan, dan in de groole liberale steden, en overal elders hel óridërrfclit des volks geheel ovcrgeleverd zijn aan de paperij, aan dc kloosters, zooals over vier of vijl eeuwen. Moordpoging. Nummer 19 der l Kintslraat le Brusel, is bewoond door mijnheer en mejullër Degen, Zondagavond bevond hunne gouvernante, mej. Maria Harden, zich alleen le huis, wanneer om hall negen uur eene jonge vrouw aan de deur belde, komende, zegde zij, van wege de naaister van mej. Degen, om de klee deren al le halen die moesten hersteld worden. Zonder wantrouwen klom de gouvernante naar hel eerste verdiep om de kleederen bijeen te pakken, die hare meesteres juist des morgends had aange wezen om aan de naaister overhandigd te worden. lerwijl zij hieraan bezig was werd opnieuw geheld. Zij wierp de kleederen op den mg van eenen stoel en kwam beneden de jonge vrouw was verd wenen. Nog al verwonderd deed zij open. Zij bevond zich tegenover eenen klerk van den notaris Van Neck van Molenbeek, dien zij herkende als zijnde herhaalde malen in hel mus gekomen le zijn. De klerk beweerde door den heer liegen met cene boodschap gelast te zijn en vroeg wal noodig was om te schrijven. Hij werd in cene kamer gelijkvloers geleid, waar hij eenige tegels krabbelde; daarna reikte Int het papier aan mej. Harden en op hetzelfde oogenbhk sprong hij haar toe en greep haar bij de keel. Door een gelukkig toéval viel de stoel, waarop de kleederen op de bovenkamer geworpen waren, omver op den planken De vereeniging der onderwijzers en onderwijzeressen had ten II ure plaats op de Beurs; versclieidehe honderde leden tan T ouderwijzend korps .waren opge komen. De liberale fanfarenmaalschappij Kossini van ’l Kiel had hare medewerking aan hel Congres verleend en voerde verscheidene muziekstukken uil. Teil 11 i,-2 ure jiiist trad het inrichtings- comiteil op de tribune; wij troffen d;iar den ouden strijder aan van hel lager onderwijs, den heer Jos. Blockings, Jen inrichter der ondcrwijscongressen 'i in België. De heer Edmond Peelers, hoolllondfer- wijzer le Antwerpen on voorzitter van hel inrichlingscomitoit, helle in de heide talen de onderwijzers welkom. Hel was M. Allewaert, schcpèno van onderwijs, die daarna hel woord naiin. Hij drukte zich als volgt uil Mijnheeren, Veurne, 19 September. Een groot onwedcr brak dinsdag middag over onze stad en streek los. Op Reweslerpoorl drong de bliksem in de woning van sieur Denecker, sloeg kort en klein al wat zich op de schouw bevond en kwetste min of meer de vrouw in 't aangezicht; T is een oprecht wonder dal huis en meubelen niet gansch ver nield zijn geworden. Te Leysele is alles zoo wel niet afge- loopen. Eene hofstede, toebehoorende aan den heer notaris Feys, le Wielsbeke en voor zijne rekening gebruikt, werd insgelijks door den bliksem getroffen. De gebouwen, meubelen, ingcoogsle vruchten, alles is vernield geworden op korten tijd, zonder dal men er in gelukt is hoegenaamd iels te redden. Te Gyveriiichove werd de geheele schouw der woning van Marie Dedullcn weggei ukt. Te Bulscamp is eene jonge veers, in dc weide doodgeslagen geweest; verscheide boomen zijn in de streek insgelijks ge- irollën geweest. Hel is misschien lange jaren geleden dat dc bliksem onze slad en streek, op eenen enkelen dag, zoo veel Schade ver oorzaakt heelt. 8 Scpletn- >or van muziek te Waeslen, tol muziekmees- I van Algeineene tijdingen. Den 11 dezer, rond 11 i/s ure 'smorgends heelt men op hel water van den Bassin te Oostende, vlottende gevonden het lijk van Jan-Frans Sauvage, oud 34 jaar. geboren te Boulogne sur Mer en wonende le Oostende. Sauvage was den 5 dezer beschonken; hij verliet de echtelijke woonst ten 8 t ure 's avonds, om zich aan boord te begeven van den stoomer naar Duinkerke. Toen hij op liet dek kwam, legde hij zich le slapen, maar toen hel vaaituig ter zee ging, bemerkte de manschap dal Sauvage verdwenen was. Hij zal van hel dek valleiide, Veiongelukt zijn. Moordpoging Kiesexaam. Zijn benoemd tot leden en plaatsvervangende leden der jurys in hel kanton Veurne, voor de examens van den zittijd van September 1885 Voorzitter, M. R. De Grave, advokaaf plaatsvervanger, M. A. Pil, advokaal, té Veurne. Secretaris, M. E. Grombez, bestuurder der middelbare staatsschool, te Veurne; plaatsver. M. A. Bréyne, A. Ghijssaert, principaal van te Veurne; plaatsver. M. t onderwijzer le Alveringhem. Hoe ons klerikaal Ministerie den landbouw onderdrukt. In ons nummer van 22 Oogst, hebben wij ■aangebaald en bijzonderlijk dc aandacht onzer landbouwers iugeroepeh, op de loelaag van nagenoeg drie millioen tranks door ons klerikaal Ministerie loegestaan aan vreemde renders Lamport en Holtvoor den zoogezegden sloomboolpostdienst tusschen Antwerpen, Zuid-Amerika, Mon- tevideo-Buenos-Ayres. Stoomboot postdienst was alleenlijk hel voorwendsel, de Anlworpsche belangen bevoordeeligen was hel doel. Zulks werd bij het onderzoek en de rede voeringen in beide wetgevende Kamers volledig bewezen, alsook dat die loelaag van drie millioen, wezenlijke beschul- rechlen of invoerpremien bijbracht voor de vreemde granen der landen en de omligging van den Plata-stroom. Minister Beernaerl bekende zelfs dal, onder andere, van Zuid-Amerika en den Plata-stroom jaarlijks in ons land nagenoeg een millioen honderd twintig duizend hektoliters graan werd ingébracht. Thans heeft ons klerikaal Ministerie op nieuw laten blijken hoe hel zich weinig met de belangen van onzen landbouw bekreunt en er slechts op uit is hier en daar eenige spaarzaamheden uiltevoeren om eenige klerikale vrienden des te ge makkelijker te kunnen begunstigen, zomler inzicht of de daartoe aangewende maat regelen onzen landbouw benadeeligeif of te niet. Wij laten het woord aan den Courrier de Uruxelles, het orgaan der zoogezegde nationale vereeniging tot herstelling der nadoelen en de verdediger van ons kleri kaal Ministerie, en vorlalcn letterlijk uil gemelde blad Het Belgisch Staatsbestuur weigert den landbouw le beschuiten, maar kan de Amerikaansche granen welke onze landbouwers zulke groole mededinging veroorzaken, slaat het eene rechtstreek- sche beschutting toe. Den 7*1'" der loojiendc maand Septem ber 's middags, ten kantore van hel krijgsbesluur Sanderusslraat102, te Antwerpen, werd van wegens liet Oorlogs- bestunr overgegaan tol de aanbesteding voor de levering van 500,000 kilog" Inlandsche Tarwe. 500,000 Amerikaansche id. 500,000 Californischc id. Zoo dal door ons Staatsbestuur aan den nationalen landbouw slechts hel derde deel der graaulevering voor hel luopende jaar toegestaan wordt Welaan landbouwers wat dunkt u van zulke opvolgende en herhaalde hulpmid delen Volgens het Evangelie moei men het kwaad met het goed looneu; maar onze klerikale kopstukken voeren dat voor schrift en veel andere godsdienstige en zedelijke voorschriften averechts en verkeerd uit. Den eenen keer stemmen zij drie mil lioen francs loelaag voor eenen door vreemde rceders ingerichlen sloomboten- dicnsl tusschen Antwerpen en Zuid- Amerika, helgcne goedkope scheepvrachl bijbrengt voor den invoer der vreemde granen uil die streken. Thans bedingt onze klerikale Oorlogs Minister dat voor het vei bruik onzer Bel gische soldaten, bij de aanbesteding der daartoe noodige tarwe, de twee derden of een millioen hectoliters uit Amcrikaan- sche granen moeten beslaan. Proficiat voor zulk reddtngs cn be schut middelen! En die mannen roepen luid en noemen zich de vrienden der landbouwers Dc landbouwers zullen melons zeggen: die gewaande genegenheid der klerikalen voor de landbouwers is eene felle fop perij, want de bovengemelde maatregelen zijn beschuttend voor de vreemde granen en onderdrukkend voor onzen landbouw. Vrienden van het onderwijs. Onlangs hebben wij gemeld, dal de clericale gemeenteraad van Brugge, op voorstel van een zijner leden, op het punt was eene der twee laatste openbare Die kreet werd beantwoord door luid ruchtige toejuichingen en hel herhaald geroep van Leve Antwerpen. M. Vanden Dungen bedankt in warme woorden bet gemeentebestuur van Ant werpen voor de zoo hartelijke ontvangst waarop hel Gongres is onthaald, alsook voor dc op zulke welsprekende wijze uilgedrukle aanmoediging van den aclil- baren schepeue van openbaar onderwijs. De redenaar herinnert er aan dal op hel Gongres van 1873, M. de Wael, aan de toen stad vercenigde onderwijzers be loofde dal het liberaal gemeentebestuur al zijne pogingen zou aanwenden om Antwerpen le begiftigen met goede en ernstige scholen, om hel onderwijs in alle graden krtchlig in te richten. Het gemeentebestuur, zoo besluit de redenaar, heeft op schitterende wijze woord ge houden. Ten slotte verzoekt de voorzitter van hel Gongres aan M. de Wael, om wel den titel te willen aanvaarden van Eerelid van den Onderwijzersbond, waarbij hij hem het diploma overhandigt dat hem dezen eeretilel schenkt. Diep ontroerd, zegt M. dc Wael, dal hij lol in hel hart getroffen is door de eer welke de onderwijzers hem hebben aan gedaan met hem le benoemen lol eerelid van hunnen Bond. Hij zegt dat er reeds vele congressen zijn gehouden te Antwer pen inliet loopende jaar, sinds de ope ning der Wereldtentoonstelling. Aan de nieuwe gasten onzer stad zegt hij, even als aan hunne voorgangers Weest welkom en beschikt over onze personen, indien wij u in eenige zaak kunnen behulpzaam zijn. De woorden van den heer burgemeester werden warm tocgejuichl door de talrijke teg< nwoordigen. Ten 1 uur was de plechtigheid op hel stadhuis afgeloopen; de loden gingen toen naar hel Koninklijk Atheneum waar tol dc samenstelling der vlaamsche en fransche afdeelingen zou worden over gegaan. Sedert menige jaren bestond er ecu rijiuigdiensl of postmaal tusschen Veurne- Nieuporl-Oostende. Dal rijtuig of post maal diende zoo voor hel vervoer der brieven en poslartikeleu alsook voor rei zigers en was thans de eenige openbare rijtuig dienst tusschen Veurne en Nieu- port. Bij dc aankomst ’s avonds om 7 ure, werden brieven en dagbladen nog rond gedragen, zoodat onze kooplieden, nijve raars, zakcngelastigdc, immers onze burgerij die ‘s avonds ontvangen brieven nog beantwoorden kon met de eerst volgende brieveiilichling van ’s anderdags 's morgens, en onze herbergiers, onze ingezetenen zoo te Nieuporl als hier lei stede, ontvangdén hunne nieuwsbladeren dal, bij dc winteravonden vooral, een aan genaam verzet was. Welnu dien eenigen openbaren rijiuigdiensl op Nieuporl, die postmaal is, zonder voorafgaande bekend makingen noch aankondigingen, sedert 15d'n dezer maand a/gescliaft. Afschaken daar is helgeene waartoe onzeklerikalen best bekwaam zijn; konden zij in Godes naam, zich zelven alschaften! liet was nochtans zoo gemakkelijk ons dien post en vervoerdienst te behouden. Inderdaad het vervoer voor den post dienst tusschen Oostende cn Nieuporl kon kosteloos per stoomtram overgebracht worden; de rijluigdicnslof postmaal moest slechts tusschen Nieuporl en Veurne be houden worden tot hel aanslaande tijdstip op welk de spoortram tol aan Veurne zou gelegd zijn. Maar neen ten nadecle onzer slrcck- belangen, ten nadeele onzer handelaars en nijveraars, ten nadeele onzer herber giers, burgers en andere ingezetenen, om eene kleine spaarzaamheid fe ver wezenlijken wordt dien postmaaldienst maar kortweg opgeschorst en afgeschaft. Van drie ure namiddag tot ’s anderdags ’s morgens, en op de zondagen en feest dagen tot rond elf ure voormiddag, ^'■'.inCn wij noch brieven noch dagbladen. 1 is voordeeiig en geestig om dood Al wederom avercchtsche en verkeerde beschutmiddclen, klerikale onderdruk king. Een ministerieel besluit van C 2. ber benoemd de heer H. Maton professi vftn imisioL- ti» \Vz-n-1 zxi ter bij de middelbare staatsschool - In do betreuronswaardigo ornntainlighodon welko het openbaar onderwijs en het onder- wijz.crskorps doorloopt, is het niet zonder eene diepe ontroering dat wij u het welkom toe sturen. - Gij zijt talrijk opgekomen uil alle steden vau hot laud, om vreedzaam, onder do toege negen bosclierming van liet gemeentebestuur dat het onderwijs is toegedaap, dit durft ik zeggen, de belangrijke quaesties te bespreken welke verbonden zijn aan dit groot belatlg. Daardoor hebt gij beyvezen dat uw moed niet verzwakt is, dat uwe gehechtheid aan do belan gen van liet onderwijs dezelfde gebleven is. Nooit had die groots zaak meer behoefte aan gehecht- heid. - Wij hebben door de géweldadlge, onver biddelijke toespassing miner noodlottige wet in eenige mate het gebouw van het nationaal onderwijs zien iustortön on op wreedo wijze het korps der otllcieeloonderwijzers zien weg maaien. In de enkele próvmcio Antwqxpen zijn 111 écliolon gesloten, 223 onderwijzers en onderwijzeressen afgezet Ziedaar de bilan der schoolwet op dezen dag 1 Ziedaar do gematigdheid waarvan do over winnaars hebben gebruik gemaakt na do over winning 1 Noen 1 zij hebben getoond wnt zij zouden doen tndieu zo overal mo<*ters waren Gelukkig heelt do liberale on grendwetto- lijko zin, die een groot getal gemeenten bezielt, on onder hen de belangrijkste en do meest ver lichte. eene afsluiting opgoshigen tegen het vooruitgaan der afbrokers 1 - Die gezonde ziu heeft hot onderwijs bewaard van eene totale .verwoesting, hij heeft het straal- punt behouden waaruit een dag, eu die dag is naderbij dan velen het zich inbeelden, waaruit de heropbouring en liet herstel moet opstaan. Dat ons, Mijnheeren. in deze vergadering die door de omstandigheden een plechtig karak ter krijgt ons eers'e woord, na oen hartelijk welkom dat u allen is toegeroepen, een woord zij van diepe genegenheid voor do slachtoffers van den partyslag dio met den nnain vau school wet, voor die zoo onwaardige wijze werden be roofd van hun ambt Zij werden getroffen omdat zij hunnen plicht deden, omdat zij waak ten over de fakkel waarvan het licht onze mees ters verblindt. De natie is hem eene herstelling schuldig on waanneer hot uur der gerechtigheid slaat, zal deze herstelling schitterend zijn Dat ons tweede woord eeno uitdrukking zij van hoop on vast vertrouwen. Do tegenwoordige toestand, vrucht van cene geweldige politiek zonder ingewanden, kan niet duren I De fierheid van hot belgisch volk zal opstaan tegen do schandigo pogingen aangewend om zijn ver- Mtiul- on Slrccknleuww. r. -r■HTiTï-- MU a- II _i»i n lagere scholen, die in die stad bestaan, af i suiml. tijk on zedolijk vi rvni voort tebrongvn ton -> ‘v oiudu haar gereed te niakou voor eone vernede- rendo ovorhoorschtug. - Belgie zat-zijne plaats hernomen in do prachtige bewogiug die audoro volkeren voor sleept op den weg des vooruitgang* door vrijheid en geweten. Dat dit onze hóóp zij of om boter te zeggen, onze vaste overtuiging en laat ons op het oogenblik waarop wij ons voreenigd zien voor dc eerste maal uind* de toepassing der noodlotiigc'wet, te midden der puinen waarmede zij den vaderlandschon grond heeft Overdekt, laat ons antwoorden op do zegekreten waarmede de overwinnaars vau den dag den doodstrijd begroeten van zoovele brandpunten van licht, uitgedoofd door ilo uitvoerders hunner lage werken, door don kreet van protestatic on hoop, die voortaan onzen vereenigingsroep moet zijn - Zei-e het Openbare Onderinij.t ----« Hoe ons klerikaal Ministerie onze streekbelangen onderdrukt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2