VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ff ff rv' :;u>. jaar. Zaterdag 26 September SSS5». ra ling van dit onderwijs deerlijk gestremd del ijk zal wegjagen. ge- der kije Rumelie aan- tw L werd, zijn bijna overal de gemeentelasten ten behoeve van dit onderwijs vergroot, in sommige plaatsen verdubbeld. Onze groole steden, zegt hel Morgenklad, die hunne scholen willen recht houden, zijn gedwongen te sparen en te snoeien op alle ondernemingen en werken, die tot den bloei en de verfraaiing der ge meente moeten strekken. Alle verkeeren in gelijke crisis. Onvermijdelijk zal hel omgekeerde ge beuren van hetgeen de clericale kies- beloflen voorspiegelden. Terwijl de Staal ons voor geen centiem ontlast, wel inte gendeel, zal bijna naar nieuwe hulp bronnen moeten worden uitgezien, ten einde inkomsten terug te vinden ten bedrage van de ontzaglijke sommen, die de regeering aan schooltoelagen heeft voor zich gehouden. Aan de stad Gent ontroofde men op die wijze een paar honderd duizend frank. Al de andere sleden waren bij die nieuwe schoolwel niet beter, en zoo verliest de gemeente Elsene bij Brussel niet minder den 86,000 fr. De gemeenteraad aldaar heeft, zich reeds verplicht gezien nieuwe gemeente lasten te heffen, ten bedrage van 90,000 franks. Daartoe heeft hij een soort van hoofdgeld ingesteld, onder den naam van schoolbelasting, waarbij elke inwoner zijn aandeel zal betalen volgens zijne ver moedelijke fortuin. Op die wijze zullen de personen, die bij andere inwonen en thans geene personeele belastingen beta len, ook getroffen worden. Enkel worden degenen, wier inkomen minder is dan duizend franks, vrijgesteld. Die nieuwe lasten zijn maar lijdelijk; zij zullen worden afgeschaft van zoodra de regeering de schooltoelagen zal weer geven. Evenals Elsene, zullen vele andere ge meenten er niet kunnen aan ontsnappen nieuwe lasten te leggen. Vindt gij niet dat de clericale partij door eerlijke middelen aan het bewind is gekomen’ Zag men ooil eenc groolcre politieke bedriegerij, als die welke de clericalen met de schoolquaestic pleeg den IVoniet te vreden. Niettegenstaande er gemeentescholen in massa afgeschaft en honderden open bare onderwijzers en onderwijzerssen wandelen gezonden zijn met een ellendig wachtgeld, toch zijn de geestelijken en hunne steunpilaren nog niet te vreden. Hun haal en hunne wraaklust zijn nog niel verzadigd ze moeten nog meer en meer hebben, zoolang lot ze er in ver slikken. Laai ons wenschcn dal dil al spoedig moge gebeuren; hoe eerder zoo liever. Pas cenige dagen geleden deelde de Monileur een koninklijk besluil mede, waarbij twee kantonale inspecteurs van het lager onderwijs, de heeren V. A. Van Neste en A. De Flaquegemachtigd werden hunne rechten op pensioen te doen gelden. M. Thonisscn deed dit om «zijne» meesters, de jesuieten, genoegen te doen, maar die heeren zijn niel gauw content; voor hen zijn er nog geene openbare onderwijzers en geene gemeentescholen genoeg afgeschaft, en de goede heer Thonisscn, die hen niets weigeren kan of durft, heeft zich verhaast hun te ge hoorzamen en den Koning een 50tal besluiten voor te leggen, om rechts en links nog wat te snoeien in hel openbaar onderwijs, dat reeds zoo afgrijselijk is ingekrompen en vernietigd. De Impartial, van Gent, klaagt, omdat Blensclien vervolgen. Persoonlijk vervolgen wordt een bc- stuurmiddel bij de clericalen. Oh! ja, hongert de liberalen maar uit, dat moet een godbehagelijk werk zijn al roept het wraak. Maar ziet ge, bij de partij der zoogezegde eerlijke lieden is alles toege laten; eene eerloozc daad wordt eene deugd. Eerst werden de ouderwijzers en onder do Koning niet seffens die besluiten onderteekent. Er zijn noglans, roept hij, groole belangen in hel spel en dal lanterfanten is geen goed middel om den schoolstrijd een einde te doen nemen. Hel Genlsch blad mag gerust wezen hel zal voldoening bekomen. De afschaffing der normaalscholen van Hoboken en Leuven is reeds een vol trokken feit. Ook de afschaffing der alheneum-afdeeling van Aalst verscheen reeds inden Monileur. Thans meldt de /{e'/brme, dat het daar niet zal bij blijven en wij ons mogen gereed houden om in het Staatsblad de afschaffing te zien meidender Normaal school van Verviers en der middelbare school van Ellezelles Zullen wij dan aan hel einde dier moorderij zijn Neen, dal zal blijven voortgaan, zoo lang lot dal bel land, opbonzende van verontwaardiging en walg, die vernie tigers van hel openbaar onderwijs schan- 1 I I- I - Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: fr. jaars; met de post I fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgen» plaatsruimte. Reklamen 60 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De .Innoneen voor Behjie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Officr na PtiBLicnti, Magdalenastraat, Brussel. VAIvmciW Ki.nu.KiiGVE, Drukker-Uitgever, Oostsiraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Sofia zijn al de wegen der Balkans in handen der Bulgaren. Een aan zienlijk leger is nabij llaskein samengelrokken om den lurkschen inval te beletten. Andere troepen bevinden zich bij Kirdjaly, op de bergketen van den Rhodope ten einde de turksche strijdkrachten legen te houden, die uit Macedonië zouden kunnen komen. De kanselarij van den prins van Bulgarie en de ininisterieele zijn uit Sofia naar Philipopoli overge bracht. Men verzekert dal, in antwoord op een telegram van prins Alexan der, waarbij hij aan de russische regeering zijn gedrag uitlegt, de heer van Giers verklaard heeft, dal de zaak van Rumelie uitsluilelijk afhangt van de overeenkomst der eu ropeesche mogend heden. Te Madrid vindt de meening ingang, dat Spanje en Duitschland de Carolina-eilanden zullen doelen. Ten minste ook de Temps meldt uil Madrid, dat de spaansche re geering een voorstel in dien zin heeft gedaan. Duitschland ont vangt dan de Marshall-Gilbert en de oostelijke Carolina-eilanden, terwijl Spanje Yap behoudt met de Palao-eilanden. Tevens blijkt dal van alle zijden op eene beslissing van eenen scheidsrechter wordt aangedron gen. Dat Engeland en Italië dit reeds deden, meldt de Kölnisclie Zeilung, is bekent, maar nu zijn wij in staat ook mede te deelen dat Frankrijk, Oostenrijk en Rusland eveneens aan de spaansche regee ring eene scheidsrechterlijke uit spraak aanrieden, daar zij dil als hel eunigc middel beschouwen om aan hel geschil een einde te maken. --- - - Altijd vermindering van lasten. Men herinnert zich hoe, in den kaatsten kiesstrijd de clericalen op listige wijze de schoolwet van 1879 bij hel kiezers korps trachtten impopulair te maken. Voorzichtig zwijgende over de afwe zigheid van God in de scholen waar mede zij wisten al bitter weinig stemmen te zullen verzetten, spraken zij van niets anders dan van de geldquaeslie. Die schroomelijke geldverkwistingen zouden zij doen ophouden. De belastingen waaronder de burgers voor de scholen zuchtten, zoo spraken zij zouden zij verminderen. Wij kregen de clericale schoolwet van 1884, en men weel wat er van die beloof de verminderingen geworden is. Terwijl in een groot getal gemeenten onze voor treffelijke gemeenle-scholen te gronde gingen, terwijl in andere, door de in trekking der rijkstoelagen, de ontwikke- De millloenen van Doornik. Sedert lang hadden wij van de zaak Bernard niets gehoord. Thans wordt ver zekerd dal eene overeenkomst tusschen de bisschoppen Dumont en Rousseaux is geklonken. Deze laatste heeft een aanzien lijke som aan bisschop Dumont afgestaan, maar toch de vetste brok voor zich ge houden. Er was een oogenblik hoop dat die millioenen in de Staatskas zouden ge komen zijn, mits de Staal volgens hel burgerlijk wetboek, eigenaar wordt van de goederen, die geen eigenaar hebben. Maar onze minister van financies schijnt afstand van dit recht gedaan te hebben. Natuurlijk, hoe zou hij zijne vrienden en meesters, de bisschoppen, willen verdriet aandoen in hel dierbaarste dal hun herdc- lijk hart aankleeft, namelijk in hunne geldkas? Doch, bisschop Du Rousseaux komt groole moeilijkheden legen om die schij ven binnen te oogsten, Kanonnik Bernard had die schallen aan vcrschillige banken in bewaring gegeven. Nu, die banken willen niet afzellen, zonder zekere for maliteiten, die hare verantwoordelijkheid moeten dekken. Men beweert dal bisschop Du Rousseaux daartoe de geschreven overeenkomst zou moeten overleggen, waai bij beide bisschoppen de overgaaf en de verdeeling tusschen hen regelen van de waardijen, die in Amerika of elders berusten. Bisschop Du Rousseaux weigerde reeds aan het gerecht de medc- deeling dier stukken. De gemijterde van Doornik moet veel verdriet over die zaak hebben. Het schijnt dat hij reeds aan de bestuurders der banken heeft voorgesteld, den hemel tegen den sleutel hunner kas te ruilen. Maar zij wilden lol beden nietbijten Hel stelligste van de zaak is, dal onze ministers het geld, dal volgens hel bur gerlijk wetboek aan hel land loekwam, aan hel koppel bisschoppen heeft cadeau gedaan. T Is nog al een fooiken van be lang! l*olitiek Overzicht. De gemoederen zijn te Parijs lievig aan liet gisten. Het Seine- departemenl moet, nu de stemming bij lijst toegepast wordt, 58 afge vaardigden tegelijk kiezen, en hoewel nog slechts veertien dagen moeten verloopen vóór dal de natie geroepen is hare vei tegenwoordi ge rs af te vaardigen, zijn de radi calen en de opportunisten in dil departement nog niel gereed met hunne kandidatenlijsten. In de meeste der andere depar tementen hebben de partijen hare keuze reeds gevestigd. De gebeurtenissen in vestigen thans de algemcene dacht. Prins Alexander 1 heeft zijne plechtige intrede gedaan te Philip* popoli, de nieuwe hoofstad der vereenigde prinsdommen van Bul garie en Rumelie, doch van eenen anderen kant zendt Turkijen troepen op legen den oproerigen prins. Ziedaar de twee gewichtigste feiten van den dag. Inlusschenlijd zijn de rijkskanselarijen bezig met raad plegen en onderhandelen en schij nen te aarzelen om een besluil te nemen. Wal zal de diplomatie doen Zal zij zich bepalen bij het voorkomdn der uitbreiding van den oorlog? Dit zelfs zou geene gemakkelijke laak zijn. Macedonnie kan ieder oogenblik opslaan. Servie brengt reeds zijn leger op oorlogsvoet en verklaart dal hel niel lijdzaam eenen strijd zal bijwonen, waarbij veel zijner belangen op het spel slaan. Hel is te vreez.cn dat de aanvang vijandlijkheden tusschen Tur en de Bulgaren de algemcene beroering zal bespoedigen. Zouden de mogendheden, die de daad van prins Alxander niet hebben welen te belenen, wel de macht hebben om de opgewondenheid te bedaren der bevolkingen, die er haast hij hebben om hel turksche juk af te schudden Men zou in alle geval spoedig eene beslissing dienen te nemen, anders loopt hel behoud ■van den vrede in hel Oosten schrik kelijk gevaar. Eene lichting in massa der strijd bare mannen van 18 lot 40 jaar is door gansch Bulgarie bevolen. Men berekent dal hel land 50,000 man bezit, in staat om de wapens te dragen. Volgens dc laatste tijdingen uil »-oo 11-5» 6-02 Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkerkc, Veurne, Gent naar itrtiMel en Dlxniüde naar reimport. 3 DUIN KERKE OIIY VEL DE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE S- 5-88 7- 82 8- 51 10-15 10-49 4- 23 5- 04 7- 32 8- 50 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 5-35 8-06 8- 28 9- 02 - III ,H OOC.rïhBw.- 4-, NI RUFORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 D1XMUDE 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 12-50 2-10 4-55 8-26 NIEUI’ORT 8-12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 6- 20 9-00 7- 48 00-00 10-11- 10- 51- 11- 22- 2- 59 8-54 3- 22 9-10 4- 11 Men schrijft in bij 5- 48 10-15 3-08 6- 26 11-25 3-47 7- 12 12-15 4-24 9-38 3-21 7-05 11-07 5-11 8-28

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1