- Rechterlijke ki-onijk. De korrck- tionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordcelingen uitgesproken. Eins spraak vaneen aantal gasten uil .de bedelaarsgestichlen van Hoogslraclen en Merxem naar Congoland te sturen. Zij zouden kosteloos gekleed en overgevoerd worden en ginder eeue brok land in eigendom bekomeu. Men spreekt reeds van den opvolger van M. Bov.ier.in de Kamer. Onder ande ren duidt men den heer Lambiolle, van Marbchan aan, een goed liberaal zegt de Chronigue. Wat moeite heeft dit toch gekost! Een koninklijk besluit van 17 Sep tember, bemachtigd M. Cii. Detollenaere te gelijkertijde als gemeente ontvanger van Ooslkerke bij Dixmude, iiel ambt van Secretaris dezer gemeente te vervullen. De afschaffing der postmaal tusschen Veurne-Nieuport Oostende. Nogmaals tracht de beer plaatselijke zijne lezers om den tuin te leiden om diegenen zijner aanhangers, daders dier afschaffing, ook diegenen welke zulks, in zeer talrijk zullen opkomen. Immers deze \kmpische instelling, die sedert een paai jaren aan de Gentsche Iloogeschool be staat, geeft aan weinig begoede jonge lingen een middel aan de hand om bijna kosteloos hunne hoogere studiën te doen. Wij noodigen al onze Vlaamschc con fraters der pers uit, dit zoo belangrijk bericht voor ouders en jonge lieden te willen overnemen. wijzeressen bij honderden brood on be staan benomen. Om welke misdaad? Wel zij waren plicht en wel getrouw, maar stonden in den weg van den pastoor on verstaat gij wel, van dan af is uw pas poort voor de.... hel gelcckcnd. Gaal nu nog beleren. Het nieuws komt uil Nieuport dat zoo ongelukkig verleden jaar in de handen der tjei fkens viel. Daar op het stadhuis is een litilp- schrijver die zich als liberalen kandidaat voorde gemeentekiezing had laten voor dragen maar niet gekozen werd. Nauwelijks waren de tjeefkens op het stadhuis geraakt of zij wilden den schrij ver in quaeslie weg hebben, die ook medeuilgever is der Stad Nieuport: Een liberaal man krenken, de vrijheid der drukpers te lijke gaan! Welke schoonc gelegenheid Wal gebeurt er? De achtbare beer Jacob Kesteloot was ziekelijk en eerst werd hem verlof verleend voor twee maanden. Maar zijn lot was lang beslist; hij zal op het stadhuis niet meer mogen verschijnen. In zijne laatste zitting besliste de clet icale gemeenteraad van Nieuport dal er den beer Kesteloot een nieuw verlof van vier maanden zou verleend worden en ditmaal zonder jaarwedde: Men had den moed niet hem af te stellen, maar de gepleegde daad is er niettemin gelijk om, al draagt zij een anderen naam. Zulk feit kan niet anders dan als eene ecrlooze daad geschandvlekt woiden. Hel is in den vollen zin des woords eene politieke wraak, over welke hel cleri- caal bestuur van Nieuport de eeuwige schandvlek zal dragen, en welks mare aan de vier hoeken des lands moet uitge bazuind worden. Uw geweten of uw be slaan, uwe vrijheid of uw brood; al zijl ■gij ziek, al mocht gij van verdriet ster ven, nog zetten wij u af! Ziedaar het afschuwelijk regeeringslelsel van Staal, provincie en gemeente, sedert deze in .clericale handen gevallen zijn. Dixinudenaar. Een welsprekkni» ciJEEit. Er zijn ge zamenlijk 220 onderscheidingen verleend in den algemeeuen prijskamp voor mid delbaar onderwijs. Op die 220 kregen de decstelijke collqgen er nauwelijks 25. Dal .ge koslergazellcu nu maar blazen over de degelijkheid van hel palers-onderwijs. Teu markt van Ath heeft een boer zijne tarwe, van beste hoedanigheid, verkocht aan fr. 15-50 c. don hectoliter. Nog nooit, kermt een clericaal bladwerd hel graan bier tegen zulken spotprijs verkocht. En dit zelfde blad verzekerde verleden jaar dal het aankomen van een ministerie van landbouw wis en zeker de redding der boerkens zou medebrengen Zijn de buitenlieden genoegzaam door de cleri- calen met hunne beloften gefopt ge worden de belangen onzer ingezetenen, hadden moeten beletten, te verschoonen. Heer plaatselijke wil de zaak, volgens uwe loffelijke gewoonte, al wederom niet verdraaien. Immers het geld hier niet alleenlijk van bel bi ievenpakskon dat ’s avonds met die postmaal uit hel postkantoor Nieuport naar Veurne gezonden werd, maar ook wel van de gansche briefwisseling! en dagbladen, welke uil de verschilligc ge westen van 'l land te Brugge vergaderd langs Oostende eu Nieuport mei die.post maal verzonden werden en tc Nieuport om vijf en half ure ’s avonds, hier te Veurne om 7 ure 's-avonds uitgegeven weiden. Die brieven konden dus 's avonds' nog beantwoord worden en ’s audeidags met den eersten posttrein, nogmaals per maal op Nieuporl-Ooslemle, om 6 ure ’s mor gens of per treiii om 7 ure verzonden worden. Algemeene tijdingen. De nieuwe statie van Cortemarck zal 3 hectaren 24 aren 17 centiaren grond beslaan. Den 14 dezer heeft eene stoutmoedige poging tot diefte plaats gehad ter hofstede bewoond door de weduwe De Poot tere, te Moorseele, langs den steenweg. De zoon, te huis komende, ontdekte den dader, die pogingen had gedaan, bij mid del van een kapmes, om in eenen koffer te breken. Hij overraste hem in zijne schuilplaats. De dief, razende van smart en woede, springt er uil en grijpt den jongeling vast die met eene spiorige en onbeschroomde hand den aanvaller neder velt. De worste ling heeft noglans geduurd lol de geburen, op hel schreeuwen der moeder, kwamen toegeloopen om hulp te bieden en na korte stonden den stout moedigen dief in handen der policie over te leveren. De aangehoudene is een slecht befaamde kerel, 28 jaar oud en geboortig van Passchendale. Te Snaaskerke is den 16 dezer een droevig ongeluk gebeurd, omtrent 4 i.i ure namiddag. Jan De Beis, herbergier, bezig zijnde met een paard dat in den stal uitgespannen was, om liet van plaats te veranderen, heeft een hoefslag van bel dier bekomen op de borst. De ongelukkige ’bezweek oiimiddelijk. Er is sprake van eene internationale tentoonstelling in 1887 te Venetie en van eene in 1888 te Berlijn te houden. Met die van 1889 te Parijs, kunnen alzoo de hel- hebbers van internationale tentoonstellin gen voorloopig de toekomst geiusl te getnoel gaan! Een wisselagcnl van Euik, die talrijke slachtoffers vooral in de kleine burgeiij heeft gemaakt was sedert veilige dagen verdwenen. Men heeft zijn lijk uil hei zijkanaal te Harcourt ópgetrokken. Gedurende de laatste drij maanden van 1885 hebben er te Brussel 339 bur gerlijke begravingen plaats gehad. Een dagblad zegt dal er te Brussel, I zonder de café-concerlen medegerckciid, I enkel avond 17,000 plaatsen in de ver- I SChillige schouwburgen ter beschikking 1 van hel publiek zijn. Zoo dal er dagelijks 17,000 lieden naar cellen schouwburg I kunnen gaan, 't Is te veel en hel is niet te I verwonderen dal sommige schouw burgen I gcenczaken doen. I De Staatsspoorweg geeft premien aan I de stokers en machinisten, voor degenen I die het snelst rijden en de minste kolen I verbruiken. Een stoker heeft een middel gevonden I om de premie voor hel minste verbruik I van kolen tc bekomen. In den nacht van I donderdag lot vrijdag, werden de bedien- I den van de koopwarenstatie te Schaar beek gewaar, dal er nieuw hout van eene I lading was weggenomen. Zij gingen op I zoek cn vonden de planken onder den I tender der lokomolicl'. waar de stoker bezig was met zc in stukken te slagen. I Toen men hem vroeg waar bij dal hout gehaaid had en wal hij er mede ging doen, antwoordde hij dal hel hout was om aan te steken, ten einde min kolen te verbranden en alzoo de premie te winnen. Hij had ze van den waggon genomen, waar er toch zooveel hout op lag, zegde hij, dal men dat niet kon gewaar worden. Die spaarzame man werd naar liet bureel van den statieoverste gebracht en er werd procesverbaal legen hem op gemaakt. De kolonel de Bange, de uitvinder van hel monsterkanon, waarvan een spe cimen te Antwerpen in de tentoonstelling te zien is, heeft geen brevet willen nemen, omdat men hem niet zou kunnen beschul digen aan zucht tot geldgewin. Engeland, i voordeel trekkende uit die belangloosheid, maakt het kanon na eu zond ten titel van i schadeloosstelling een som van 500,000 Men weet, dal de taalwet van 15 juni 1883 het gebruik der Ncdcrlmidschb taal in de athenaeums der Vlaamschc gewes ten heeft geregeld cn voor gevolg heeft gehad, dal bij de Iloogeschool van Gent Normaalafdeelingen werden ingerichi voor hel vormen van leeraars, bekwaam om de geschiedenis, de aardrijkskunde, hel Nederlandsch, T Duilsch en Engelse,h bij middel der moedertaal te onderwijzen. Sedert twee jaren zijn deze Nortnaal- afdeelingen in werking. De leerlingen, die in twee afdeelingen geschiedenis en Gcrmaanschc talen verdeeld zijn, ge nieten eene studiebeurs van 800 fr.’ van van wege den Staat. De stad Gent voegt er soms nog eene beurs-van 150 Cr. bij. Dezer dagen heeft de Moniteur dé'toor- waarden van hel ingangsexamen bekend gemaakt. Wij nemen die hier over, mee- nende daardoor eenen dienst te bewijzen aan de ouders en jonge lieden, die bij T ingaan van de leergangen der Hoogc- scholen met de keus eener loopbaan be kommerd zijn. Hei ingangsexamen zal te Gent, in T lokaal der Iloogeschool, plaats hebben op maandag 5 October aanstaande, ten 9 uur ’s morgens. Men kan zich zonder kosten, bij voor beeld met eenen eenvoudigen brief, laten inschrijven bij den heer Bestuurder op ziener der Gentsche Iloogeschool tol op den dag zelven der opening van het examen. Om zich te mogen aanbieden moet men geboren Belg zijn, oud ten minste 18 en ten hoogste 23 jaar, en door een geluig- De muntconventie. Uil Parijs wordt gelelegralieerd dal hel fransch gouvernement heeft loege- slcmd in de hernieuwing der beslaande muntconventie, voor een jaar, dal is te zeggen, in hare verlenging tot einde '.886. Het doel der verlenging is te trachten tot eene regeling te komen met ons gou vernement voor de bepalingen betrekke lijk de opheffing van de latijnsche venlie. Door die beslissing is eene tweede con ferentie der muntconventie onoodig gé wordén. B Stad- en 8treeknieuun. Veurne, 26 September. Zoo als wij hel in ons supplement van woensdag hebben gemeld, is bij konin lijk besluit van 17 dezer liet burgerkruis van klas verleend aan M. H. Desmet, jrijksveearts te Veurne, Ridder van hei ’Leopoldsorde, cn het kruis van 2” klas aan M. V. Gambien, professor bij de leekeiischool, te Veurne.- t schrift bewijzen, dat men volledige huma niora gedaan heeft. De vreemdelingen, die in hetzelfde geval verkeeren of een dergelijk getuigschrift bezitten, dal zij builen hel land verkregen hebben, mogen zich ook aanbieden, doch alleen voor de afdeeling der Gcrmaanschc talen. Op voorstel van de juiy kunnen jongere of oudere kandidaten door den Minister worden toegelalen. Hél examen bestaal uileene Ncder- landsche verhandeling, eene Eransche verhandeling, eene geschrevene vertaling uil bel Latijn in hel Nederlandsch, eene mondelingsche Latijnsche vertaling, eene Grit'ksphe vertaling, eene vertaling uil Jiet Nedeiland^ch in hel Duilsch (of in 'l Engelsch de uitlegging van Ne<ler- lands.che en van Duitscbe of Ei.igclsche schrijvers, de grondbeginsels der Rlie- lorica, de vader la mlsclie geschiedenis, de grondbeginsels der physische en elhno- Nu. echter komt dat- brieven pak, vati hgrapbische aardrijkskunde. Oostende en Brugge hier aan mei den liet examen is kosteloos, trein van 9 ure s avonds en-worUt-stechls Wij hopen, dal de kandidaten dit jam ’s anderendagsnw|gqust uil&cgtHxn te laat voor den 7 ure lrenj,.dus te wadi ten tol ’s middags. l' Daarenboven bestaal er voor reizigers geene lioegenaamdc openbare vervoer dienst meer tusschen Veurne cn Nieuport. De heer plaatselijke bekent dat deze dienst onderbreking misschien maar een paar maanden duren zal, lot dut de stoomtram lot aan Veurne za| gelegd zijn. Wij teekenen zulks aan; doch liet zij ons loegelaten te doen bemerken dat even daarom het eenvoudiger cn veel beter ware dien maalpostdienst tusschen Veurne en Nieuport zoo haast mogelijk te herstellen lol den tijd den stoomtram lot aan Veurne gelegd zij. Dal is nu toch eene rare handelwijs eenen openbaren dienst afleschaffen voor aleer de noodige maatregelen genomen zijn om dezen te vervangen! Do korte dagen, slecht najaar en winter weder is op handen; onzeker of dien stoomtram in drie of vier maanden tol aan Veurne zal gelegd worden, en in zulke omstandigheden wordt den eenigen i eclilstreekschen vervoerdienst tusschen Veurne en Nieuport afgeschaft, en. ver oorzaakt men levens dal de brieven uit het binnenland verzonden, door bnze I ingezetenen eetteu gansphen lijdven* dag later als na gewoonte konnén beant woord worden; pp de zondagen en feest dagen zal het omtrent eenen ganschen dag schillen. Wij hopen dan dal diegenen w ien.bel naiigaat de zaak 'beter zull'cti lër Mft’ nemen dan de heer plaatselijke, en dal zij de noodige verlooningtgi, z.ulleu in dienen om dien, postmaaldiéiisl tusschen Veuine en Nieuport zoo haast: mogelijk te doen herstellen, tol dal zelfde veuvoer en postdienst per spoortram tot aan Veurne zal konnen vervuld worden. De heer plaatselijke, als schrijve^; van den Vein naar, acht zich voorzeker een Phoenix of overvlieger, dewijl hij de Brug- sqlte dagbladen, w am onder la Patrie, welk blad ook dikwijls 's avonds hier I werd uilgcdeeld, zeeveibladen noemt! Van zijne eigen Iwordt men ergst I gebeten. Allerlei. Clericale wellevendiieir. De heer Bouvier is dood; bij was do vijand der politieke geestelijkheid, niemand betwist liet. Bij het graf zw ijgt de slem der vcéle, maar nooit bij de clericalen. In schoelien- taal spreken die navolgers van Christus over Bouvier: Zijn haal tegen hei: verge lijken zij aan den dorst van den dronkaard; zijn woord aan 't gebas van den hond; de schoolcommissie waar hij deel van maak te, een hatelijk gerecht, waar men de priesters heensleepte gelijk de martelaars onder Nero en Deocletianus. Men ziet -,wel dal hel door de Kerk geopende -monden zijn, waaruit zulke walgelijk heden vallen; zij alleen zijn er bekwaam toe! Kicsexamens. Het staatsblad van gisteren deelt den uitslag mede, van de loting waartoe werd overgegaan om de kantonale jurys aan te duiden, die gelast zijn met de waardcei ing der kicsexamens. Zie hier de aanduiding voor hel rech terlijk arrondissement Veurne Veurne: de fransche werken, naar Rochefort; de vlaamschc, naar Ardoye, en de duilsche, naar Vielsalm. Dixmude: naar Bouillon (fransch); Wellervn (vlamnsch); en Arlon (duilsch). Ilaringhe: naar Sibrel (fransch); Bee- ringen (vlaamsch); en Aubel (duilsch). Nieuport: naar Anloiiig (fransch); Vil- vorde (vlaamsch); en Aubel (duilsch). De kantonale jury van Veurne is gelast de vlaamschp werken na te zien van Geeraerdsbergcn, Binche eu Vielsalm. C0I1- Zitting vnn 12 September. Muryn Remi, dienstbode te Vinchetu, 26 fr. boet, voor slagen on wonden. Deschacht Camille, werkman te Wulvcrin- ghem, 15 dagen gevang, voor bedriegelijko ontvreemding. Dcliaezo Desiró, werkman te Veurne, 26 fr. boet, voor slagen en 10 fr. boot, voor scheld woorden. Depuydt Pieter, werkman te I.oo, een maand gevang en 2G fr. boet, voor huisdiefte. Lozier Karei, werkman to Veurne, 3 maanden Zoo men meldt heeft toch eindelijk de gemeenteraad van Goxyde. met 4 stemmen togen 3, de 'vcrledene week eene bijdrage gestemd voor den buurtspoorweg van Oostende naar Veurne en IJ per. guvang, voor aauslng op do eerbaarheid, cu S dagen gevang on 26 fr. boet, voor «liefto, Ryekuboer Loonlo, huisvrouw Ouatnaf Banden, werkster te Alveringliem, 26 fr. boot, voor diefto. Vynck Leo, werkman te Nlouport, 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Zitting van 11 September. Reichor Hendrik, kleermaker te llixmude, 8 dagen govaug ou 100 fr. boot, voor aanlag op do eerbaarheid. Laporo Jan, werkman te Clercken, 15 fr. boet, voor slagen en wonden. Vanbrabandt Hendrik, metser te Zarren, 26 fr. boot voor slagen en wonden; 20 fr. boet, voor vernieling van afsluiting, cu 5 fr. boet, voor scheldwoorden. Wybou Jules, scheerslijper, en Wintin Sidonie, werkster, beide tc Zarren, elk 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Vrielynck Francis, smid te Brugge, 8 dagen gevang, voor bolecdigingon Jegens do policie, en 5 Ir. boet, voor nachtgodruis. Rudolf Jan, werkman to Nieuport, 8 dagen gevang voor beleodigingeu jegous do p- licio, en 8 dagen, voor opstand. I Nederlandscho Norniaalafdeeling der Iloogeschool van Gent.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2