I 1 01'(lil zal lukken dient men af té wach ten. Do Moniteur deelde woensdag het koninklijk besluit mede, waarbij de kie zers van arrondissement Virton worden bijeengeroepen tegen zaterdag 17 October, ten 9 ure 's morgens, om over te gaan tol hel kiezen van een representant, in vervan ging van wijlen M. BöuvicfT-Evciïepoel. Onze iieeren en meesters en gebieders, de Belgische bisschoppen allemaal, moe ten eerlang te Mechelen bijeenkomen, om te beslissen over de bepalingen der nieuwe kerkhol wel, die zij onze ■minis ters zullen gebieden aan de Kamer voor te dragen. Enavantlde hondenboek!. j plaats hebben, een voorop overeengeko men feil is, door de klerikale!) besloten. Hel orde-woord is aan al de klerikale burgemet s'ers gegeven, dal zij elke ge legenheid moeten le baal nemen, als een persoon in hunne gemeente slerh, die niet gebiecht heeft, om hem in den hoek der verdoemden te doen begraven. Dil ordewoord wordt nagekomen en daardoor willen zij eene beweging doen ontslaan, ten einde van het klerikaal gou vernement de verandering aan de wet op de kerkhoven le bekomen, geheel ten voordooie der geestelijkheid. Donderdag is te Brussel hel laatste nummer van l’Echo du Parlement ver schenen. Men weel dal hel vervangen wordt door een nieuw liberaal blad, la Kat ion. Voor de aanbesteding voor de levering der aardappelen in het celgevang le Veurne zijn de volgende aanbiedingen ge daan geweest: Constant Vandenberghe, ie Heule, 864 fr.; August Vandewoude, te Veurne, 930 fr.; en Devos-Qualannens, te Dixmude, 960 Ir. De koophandel regiitraxi.f.n zijn erg be dreigd. Hei schijnt dal hei ministerie die gaal afschafTen, en op oenen gansch anderen voel inlichten. Er zouden een voorzitter, een onder-voorzitter en een openhaar ministerie worden benoemd, gekozen (>nder de rechtsgeleerden. Eene goede gelegenheid voor onze meesters om clericale vriendjes een broodje te verschaffen en tevens om de koop- handelsgeschtllen met christelijke onpartijdigheid le beslechten. Eene depeche uil Virton meldt, dal de afgevaardigden der Liberale Associatie, in algemcctie vergadering, als kandidaat voor de aanstaande wetgevende kiezing aangeduid hebben, den heer Numa Ensch, advocaat en provinciaal raadsheer voor hel kanton Virton. minder dan 200,000 oesters. Groole brand te llrussel. Gedu rende den nacht van donderdag is hel oudste magazijn van Brussel, de Groole ’s lands belangen in T algemeen, maar die geene van den landbouw bijzonderlijk en vooral'moesten ophelpen en tot goeden stand brengen. Die zuinigheden en spaarzaamheden zouden invoeren om de openbare lasten te doen verminderen Ja wel: aan de vreemde feeders en invoerders van vreemd graan, eene loe- laag uil de staatskas van drie millioen francs; bij openbare aanbesteding, uit drukkelijke voorwaarde van een millioen hectoliters vreemd graan, lol verbruik van ’t Belgisch leger te leveren; en nu voor de inrichting van korps slaats- landbouwkundigen eene jaarlijksche uit gaaf, op staatskosten, van minstens vijftig duizend francs Leg ze me daar, de landbouw is gered; T is ounoodig, ja overbodig hel verbruik van Vlaamsclicn hutsepot en Waalsche karoten le Londen inlerichlen en te ver spreiden. Do vakanliën. Er heeft dezer dagen te Oostende, een congres plaats gehad voor hel veranderen van het tijdstip der school vakanliën. Men zou de vakanliën willen laten begin nen ten halvcnl juli om met Int begin van september le eindigen. Men is hel niet eens: de afgevaardigden van Spa en de jagers zijn voor hel behoud der vakanliën, zooals zij nu beslaan; de overigen zouden die willen zien verwqe-. gen. Eindelijk is er beslist 1° Dat de vergadering eene pclifië ajan hel gouvernement, aan de 'wetgdypig icii aan de geestelijke overheid zal ^éüjhtn. om te vragen hel tijdstip der vajmnliëu le vervroegen. j 2" Eene commissie zal worden gevormd in elke hoofdplaats der provintie! ten einde de bijlredingen le ontvangen. 3- Het midden-komiieil zal te Gent ze iden. De moniteur van verleden maandag beval niet minder dan acht koninklijke besluiten, waarbij duizenden aan kerken en geestelijken worden verleend en eene nieuwe onderpasloorsplaats wordt ge slicht. Dal is nog al vel voor een enkelen dag, niet waar? Maar ook die ongelukkige pastoors, welke door de liberalen zoo werden vervolgd, ver dienen nu wel wal troost, en de. beste troost voor hen beslaat in schijven. Altijd voort! Men meldt nu de aan slaande afschaffing van de voorbereidende sectie der middelbare school le Korlrijk, alsook van hare lalijnsche klas. Waarom niet met eens in den Moniteur gesteld dal er geene andere middelbare scholen meer zullen beslaan dan de collegiëiï der jezuïeten en geene andere hoogeschool dan die van Leuven? Slechte tijd! Ja voor vele burgers, maar niet voor de klooslerrallen.' Men meldt uit Brussel dat zekere soort van Lieve-Vrouwenonnen aldaar eenen eigendom van belang hebben aangekocht, namelijk de gebouwen inde Bestormstraat waar vroeger de Katholieke Kring geves tigd was. De arme slooren zij leggen immer belofte van armoede af! hebben den koopprijs, bedragende 260,000 fr., zegge twee honderd zestig duizend franks, met gereed geld uilbetaald. Zelfs heb ben zij iii ’t diepste van den portemónnaie van moeder-overste nog juist eenige dui zenden gevonden, om de koopkosten ook met gereed geld af te leggen. Die belreurenswaardige nonnekens! Ze zijn zoo arm als Job, ja zoodanig arm, dal zij nu op schooi gaan uitvliegen, om geld le vinden ten einde van hun nieuw kloos ter een bijouije te maken. Schromelijk slechte tijd voor de kloos- leisj Bij koninklijk besluit van 23 September lest, wordt de overweg kruisende den Staatsspoorweg ter gemeente Caeskerkc en doorgang gevende aan het pad n.r 7. dal van den dijk van den IJz.er naar S.‘ Jacobs-Cappi lie leidt, le niet gedaan, hil besluit is genomen in het belang der open bare veiligheid. Algemcene tijdingen. De gewone zittijd der wetgevende Kamers zal den 10 november aanslaande geopend worden zonder troonrede. De gemeente die het laagst ligt in ons land is de Moei es (Veurne) de grond is er gewillig twee meters beneden het gewoon waterpeil der zee te Oostende. Hel hoogste punt van hel land is aan de llarat/ue Michel le Jalliay provincie Luik daar is men 675 meters boven de gewone hoogte der waters van de zee. Adinkcrke ligt T mecsl in Westen; Jalhay voornoemd, T mecsl in Oosten; Meet Ie (Antwerpen) meest in'l Noor den; Torgny Luxemburg T meest in Zuiden. Onze grenzen zijn 1,338 kilometers of 2t!7 uren lang; daarvan palen er 67 kilometers aan zee, 431 kilom. aan Hol land, 97 kilom. aan Duitschland, 129 kilom. aan het groot-heriogdoin Luxem burg, 614 kilom. aan Frankrijk. Bij koninklijk besluit van den 26 september in de heer A. J. Marlet, lami- bou wvoordrachtgever le Hontenisse, voor- looping benoemd lot staalslandbouwkun dige voor de provincie Oosl-Vlaandercn De stad Geul is lol zijne verblijfplaats Veurne, 3 October. Dinsdag namiddag heeft men alhier in den kapitalen wal, in den hof dooi hem gebruikt, hel lijk gevonden van Pieter Loyette, timmerman, een man van een 80 lal jaren. Men vermoedt dal de ongeluk kige, die zich in zijnen hof wal bezig had gehouden met zijne groensels, eenige wissen zal willen afsnijden hebben langs den kapitalen wal, plotselings van den vocliligen kant zal afgeslibberd hebben en in 't water zal gevallen zijn, waar hij de dood vond. petiliotmeerders, die plaalskens of kruis keus vragen, in de staatskas komen. liet inoogsten van winter fruit. - Hel oogembtik is aangebroken om hel winier- fruil binnen le doen, waarvan de oogst dil jaar op meest al de punten des lands zeer voldoende heeten mag. Ziehier eenige voorzorgen die men goed doen zal in acht le nemen Vooreerst is liet goed hel fruit zoolang mogelijk op den boom te laten. De koude en rijmende nachten zullen hel niet be schadigen. Voor hei plukken moet men eenen droegen dag afwachten. Nooit mag men hel afschudden, maar integendeel zal men het zorgvuldig met de hand aftrekken, achtgevende geene takken le breken, en vooral de jonge takjes niette beschadigen. Men weet dal al de stuks die gekwetst of geblutst zijn niet kunnen bewaren en onvermijdelijk moeten rotten. Daarna draagt men zijn fruit binnen den huize, en legt liet in eene plaats bijzonder geschikt om hel des winters te kunnen bewaren. In die plaats, of die kamer zal Olifant geheclcn, in de Palernosterstraat, 19 en 21, afgebrand. Bond 1 uur verspreidde de schrikver wekkende lijding zich door de stad, daar hel gevaar merkelijk vergroot werd door de aanwezigheid van drogerijen en andere brand- en ontplofbare stoffen. Op hel eerste alarm snelden de pom piers der kazerne, ter plaatse der ramp toe, mei al hel noodigc materieel lol red ding en bestrijding van hel vuur. Men wist niet hoe de brand aanvaiig heeft genomen, doch alles deed vreezen dal hij zich verder zou uilbreiden. Ook hah men eene onzeggelijke massa water op hel vuur moeten werpen, om hel te overmeesteren en de naastliggende huizen te vrijvaren. De schrik was zoo groot dal de bewo ners uil de Groole en Kleine VioletStrnten reeds volop hunne meubelen verhuisden. De schade is zeer groot, doch gedeel telijk door verzekeringsmaatschappijen gedekt. Omtrent zeven weken geleden werd er in de dagbladen gesproken van zekeren Engels, kleermaker, wonende in de Groenselsirant, te St-Joost-ten-Noode, die zijne vrouw mishandelde en haar hel leven ondragelijk maakte. Tengevolge van ecu twist die nog heviger was dan de vorige nam de vrouw hel noodlottig besluit zich in het kanaal van Willebroeck te gaan verdrinken. Denzelfden nacht dat zijne vrouw ver dwenen was wierp Engels geheel zijnen huisraad door hel venster der eerste ver- dieping, ‘s Anderendaags 's morgens werd hel lijk der ongelukkige opgevischl en terstond herkend als zijnde dal van vrouw Engels. Daardoor bleef Engels weduwnaar meldlij kleine kinderen. Sedert dien werd hij van zijne vrienden en geburen verlaten; niemand w ilde hem meer aanspreken of hem werk geven. Door gcweteiisknaging vervolgd, dwaalde hij maandag in de stralen van Elsene, toen hij ontmoet werd door eenen agent van politie. Deze, vindende dal bij er verdacht uit zag, vo'gde hem en zag hem op zeker «ogenblik een revolver te voorschijn halen, otn zich door den kop te schieten. De agent sprong toe, greep hem vast en belette hem zijn akelig ontwei p uille- voeren. Engels werd naar hel commis sariaat van Elsene geleid, waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens landlooperij en bet dragen van verboden wapens. In den nacht van 5 september, werden de groole magazijnen van nieu wigheden van MM. Marx. gelegen in de rue du Calvaine, te Nantes Frankrijk en verscheidene aanpalende gebouwen door eenen brand vernield. De aangeriehtc schade beliep verscheidene milliocnen. Gil het rechterlijk onderzoek is ge bleken dal die brand geslicht werd door eenen geiiaamden Felix R., die den dag der brandramp spoorloos verdween. Hel parket van Nanies heeft een aan houdingsmandaat afgeleverd ten laste van dien brandstichter die, volgens het schijnt, zich in België schuil houdt. Men heelt alle reden om te gcloovcn dal hij in dienst is in een magazijn van nieuwigheden. De brusselsche politic doet sedert eenige dagen ieverige opzoekingen. Hel Iransch gouvernement vraagt de uitlevering aan hel belgisch gouvernement van 2 notarissen, de eene van Phalempin (Noorden) de andere van Gomines, die naar Belgie zijn gevlucht, na zich plichtig gemaakt le hebben aar. schriftvcrvalschiiig voor aanzienlijke sommen. In Rusland heeft men berekend dal ééli inwoner op honderd, jaarlijks eene petitie inzendt. Om dil g< tal te vermin deren heelt hel gouvernement nu eene belasting van 61) kopecks op ieder sineek- aangcdtiid. sclnift ingevoerd. Indien men in ons land De benoeming der titularissen van dit voorbeeld moest navolgen, er zouden Wesl-Vlaanderen en de aangeslijkte streek jaarlijks versebeido millioenen frank van zal later gebeuren. De titularissen, voorloopig benoemd, zullen eene jaarwedde genieten van 3,500 franks. Wij hebben onlangs gesproken van oenen jongen baron die le Laken in een hotel schulden had gemaakt en ze niet betalen kon. Hij is nu naar Brugge over gebracht, ter beschikking van den krijgs auditeur van Wesl-Vlaanderen. Hij is uil het leger weggeloopen, of liever hij was niet teruggekeerd, na hel eindigen van een ziekverlof, als hij in de regement- school van hel derde jagers le paard le Meenen was. Hij zal eerlang voor den krijgsraad van Brugge verschijnen. De hotelhouder heeft zijne klacht ingetrokken. Te Brussel werd gedurende de zes eerste maanden van hel jaar in de mijn voor 1,032,960 fr. 50 c. visch verkocht. Verscheidene kooplieden kochten niet z^nnliitHinK tot opi»oci".'| Weer een bewijs te meer van den groolen eerbied, d.ien de elcricalen en geestelijken de wetten van hun land toed ragen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de ullra-clericale burgemeester van Naza reth, M. de baron Kervyn, door het Be roepshof van Gent veroordeeld is lol 8 dagen gevangenisstraf en boel, omdat hij een persoon, die men dood gevonden had, had doen begraven in den pishoek van zijn kerkhof. M. Kervyn weigert genade te vragen on heeft, volgens men vertelt, gezegd, dat hij zich door de gendarmen zal laten uit zijn huis halen, om naar de gevan genis gevoerd te worden. Dal nobel heerschap wenschl blijkbaar opschudding le zien verwekken, want ziehier wal de Uien public meldt Wij vingen het aan alle menschen met gezond vet stand en rede; Js dat geene duidelijke aanhitsing tol opioer? Is dat niet in bedekte woor den zoggen: Als de gendarmen een baud durven leggen op den burgemeester van Nazareth, dan zal ’ter op zijn? Men wil zeker de bloedige tooneelen van Sl-Denijsen Heule herhalen en den boerenkrijg weer in leven roepen. En wie zal daar de schuld, de oorzaak .van wezen Alleen de geestelijkheid, die als altoos het fanalism, de onwetendheid der boe ren exploiteert, om hen, in haar belang, le drijven lol opstand tegen de wel. Maar de geestelijkheid zelf zal wel wachten zich aan hel hoofd der boeren le stellen; ze zal in hel duister werken, de gemoederen aanhitsen, en wanneer 't er zal op aankomen om de handen uil de mouw te steken, zal zij zich achterwaarts Jiomlen. De hoeren zullen hunne werktuigen zijn en de ongelukkige slachtoffers wor den van al die aanhitsingen; hun bloed zal stroomen; menige hunner zal er misschien zijn leven bij inschieten en anderen met gevangenis gestraft worden, en de heeren geestelijken, die alles van achter hun gordijn laf zullen hebben nagekeken, zullen zich alsdan van alles de handen wasschen. Welnu, niettegenstaande dit alles zal toch de wet zegevieren en voor het ple zier van M. den baron en van de geeste lijkheid, zullen er een zeker getal eenvou dige boeren in ramp en schande gedom peld zijn. Ziedaar wat het gevolg kan wezen van die oproer-aanhilsing. De kwestie der kerkhoven. Sinds verscheidene klerikale burge meesters van buitengemeenten zich heb ben doen veroordeelen, is de kerkbof- kweslie weer op hel lapijl gekomen. Men moet er niet aan twijfelen en de klerika le dagbladen zullen het zelfs niet looche nen, dal de begrafenissen, in den hoek der verdoemden, die sinds cenigen tijd r-TTJ.-TRF! -'•'-O Kioekronijk. Allerlei. l iTTï~u-^ i» a r.». vfn£ ar—><-* Etml- en SI reeLnieu w k. - Wij vernomen dat do lieer Procureur des Koninifs, vergezeld door eeu grittier, vrijdag namiddag naar Nazareth i.< geweest. Men weet niet waarom. Maar nauwelijks was hij afgestapt in liet gemeentehuis, of in het dorp verspreidde zich hot gerucht dat hij den - waardigen - bur gemeester der gemeente kwam aanhouden en <tal de gendarmerie van Deinse op weg was. i Terstond verzamelden zich groepen in het dorp, waar do ontroering aangroeide; do be woners gingcu in maasa staan voor 't hek van het kasteel des burgemeesters, gansch luidop hunne verontwaardiging lucht gevende over het geweld, welk men op hunnen gekoi'n wilde plegen. Betreurlijke tooneelen zouden heb ben kunnen plaats grijpen, indien de. ge wapende macht op dit Oogenblik ware, gekomen. - Oehikkiglijk was de tijding voorbarig. - Echter verzekeren ons bezondere briefschrij vers. dat do ontroering 1 zich uitbroidt tot in du naburige dorpen en dat de zoo katholieke (lees verkwezelde) bevolking dier landstreken besloten is luidop te prolestecren van hare ge negenheid voor het slachtoffer eoner rochtgo- loerdheid die doet herinneren aan eene gehate jrevolutto.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2