oi de. Stellig, de lintworm richt in ons j zijn aan de geestelijkheid. land giootc verwoestingen aan. Bij koninklijk besluit van 2 October In ’i ministerie liggen niet minder dan zestien honderd vragen naar de Leöpolds- 1885, zijn de heercn C. Bruisaert en B. llyckcbusch schepenen benoemd der ge meente Walou, arrondissement Yper. 'Ze zullen er allen komen, is de leus der zwarte inccsiermnkers, en dagelijks ziel men nieuwe alscliallingcu gebeuren en ongehoorde verplaatsingen en afzet tingen plegen Arm Belgiell De spóokwf.CtIieihf.niien zijn op hun gemak niet; zij gevoelen dal spionnen hel oog op hen gevestigd hebben. Een be diende kwam mei eene kennis voor St- Gudulakerk te Brussel gegaan, en nam schielijk den hoed at'. Wie groet gijvroeg de kennis. Ik zie niemand. Wol, ik groet Sl Gudula, antwoordde hij; wie weel wal er kan gebeuren. Uit St-Demus. Het is reeds lang gele den dal de clericale helden van Si-Denijs van zich niet meer hebben laten hoorei). Nu komen zij terug voor de pin met eene oude quaestie. Zij willen de heropening van het oud kerkhof en hebben in dezen zin een verzoekschrift aan minister Thonis- sin gezonden. Zouden er in de streek weer onderpastoors schuilen, die, om bevor dering te bekomen, liet fanatisme der boeren aanhitsen? Men weel dal hel daar overeenige jaren zoo erg toeging, dal de gefanaliseerde boeren de eigendommen der liberalen in brand slaken. De volgende zondagen klommen de onderpastoors dan in den preekstoel en maakten aan de ge- loovigen wijs dal die brandrampen eene straffe Gods waien. En die kerels beweren te handelen in naam eener religie van vrede en liefde!... Misisiini in: moiu.av is overgelukkig! Hel schijnt dal de rapen eenen goeden oogst laten verwachten. Wat kans voor zijne groéiiien-gaarkeuken te Londen. Hel onderwijs woidt zoo in handen gesteld van fanatieke en jezuielieke krui pers die de belangen van stad en dorp gedweeopofl'eren voorden heerschzuch- tigen wil hunner.... geestelijke opper- bazen. In handen van domme kinkels die zeer dikwijls geen versland genoeg heb ben hunne eigene zaken te beslieren. Lafhcrtigheidverblindheid, paapsche dienstwilligheid, dwaze vernedering, zie daar de bestuurlijke bekwaamheid van zoo veel mannen, die uil vrees of dweep zucht, uil lafheid of dwaasheid hel onder wijs vernietigen ten voordode van kosler- en drbbescholeu. Leve liet gouvernement der priesters! Leve de zwarte rallen, die'tien kaas verslinden en de Staatskas leeg plunde ren En dal is nog niet alles, want in dit zi It’de jaar heelt hel Gouvernement hulp gelden verleend voor hel vergroolen, her stellen, bemeubelen enz. van 61 kerken, wal ook nog een schoon sommeken zal wegsleuren. Ziedaar hoe er melons gold wQrtll om gesprongen, in plaats van de belastingen le verminderen, zooals de clericalen hel hadden beloofd. Veurne, 10 October. Wij vernemen met genoegen dat Chieu.x Germain, leerling onzer middelbare school, als leerling-onderw ijzer in de Normaalschool, van Brugge aanveerd is. Van de 18 aangenomen leerlingen is hij de negende. Hel is een schitterende uitslag, daar deze jongeling slechts ge durende zes maanden hel eerste studie jaar der middelbare sectie heeft gevolgd. De doodsteek moei aan hel onderwijs gegeven worden Gij klerikale pasloor- Slavcn, gij moet hel volk in onwetendheid doen opbrengen Ge moei belenen dat in de nog beslaande scholen de toestand verbeterd wordeDal men er hel ver stand onlwikkelc, wilskracht inprente Alleen dwaasheid en bijgeloof moeten de kinders ingeduwd en alle lichl uilgedoofd worden. Hel schandelijk en schadelijk vernielingswerk uwer zwarte discipelen moei ge helpen ondersteunen De wraak lusl en den haal uwer geestelijke meesters moei ge door uwe slaafsche onderwerping voeden en helpen aanvuren. I.a Gazette zegt dat men in de bnï'eeleii yan hel ministerie van linancies het wets ontwerp gereed maakt, strekkende om de burgerlijke pensioenen le verhoogen. Men ziel dal onze meesters begin nen le denken op de wetgevende kie- zingen van 1886 Verleden zondag hebben er le Doische (Namen) gedeeltelijke gemeentekiezingen plaats gehad in vervanging van de heercn Jacques Lambiau, overleden, en Em. l'ocan, ontslaggever. De heer Navier Aiiceau, liberaal, werd bij de eerste stemming gekozen, ’s An derdaags heeft er balloleering plaats ge had lusschen de heercn Lambert Laurent, liberaal en Alpli. Henquin, clericaal. De liberale kandidaat werd gekozen. Uil Mechelen wordt gemeld, dat de gemeenteraad aldaar, waarin de cleri- caleu thans de meerderheid hebben, in zijne zitting van verleden maandag be sloten heelt voor zekere leerlingen der openbare scholen de kosteloosheid van hel bnderwijs af le schallen. Die leerlingen zullen voorlaat) 4 lol 6 frank schoolgeld moeien betalen, volgens dal zij de gemeenteschool of de bewaar school bijwonen. Deze beslissing werd genomen mei eene slem meerderheid; twee clericalu leden, de heercn Buts en Van Ballei, stemden legen; een liberaal, de heer Nicmanls, stemde voor. woorden van Malou. O! die poesjenellen der zwarte discipelen Schoone vrijheid door de gevloekte schoolwelVernieling van hel staatsonderwijs, zulke vrijheid'? Zoo als de sneeuw smell voor de zon, zoo ook verdwijnen de eene gemeente school na de andere en ze moeten er allen komen, Woestes wraakwoord dat ze heengaan moet bewaarheid worden; de bisschoppen hebben hel als evangelie doen zeggen. Verdelg;! nfg .-»-<><> rlog. Eiken dag wordt hel duidelijker dal de clericalen niet zullen rusten, voor zij al de oflicicele geslichten van ouderwijs zullen hebben vernietigd en afgeschaft. Hunne reden lol zulke afschallftigcti; is altijd het ontoereikend getal leerlingen. Zoo zullen zij op den duur volkomen hun doel bereiken. Zoodra de school is aan gewezen die men wenschl le doen vallen, gaal de pastoor aan hel werk mei be dreigingen en alle bedenkelijke eerloozc kuiperijen, om de ouders af te schrikken. Hel getal leerlingen vermindert langzaam aan, en wanneer hij hel genoegzaam ge smolten oordeelt, zendt hij zijne tequisi- torium aan den bissebop, deze zijn ulti matum aan Tone den krijscher en de school heeft er gestaan. In de kosters-organen vinden wij reeds de opsomming van de scholen, die eerst aan de beurt liggen, om, na hel atheneum van Aalst, le verdwijnen, Slaan op den index De middelbare jongensscholen van Meenen, Leuze, Boom, Audcnaarde, Ni- nove, Ellezclies en Elorbesl. En de middelbare meisjesscholen van Nicuporl, Boom, Lier, Leuven, Thienen, Lokeren, Dendermonde, Jumel en l’ecq. Zij willen niet dal in een onzer kleine sleden nog eene andere school blijve beslaan, tenzij door Jezuïeten, Broei keus of nonnekeiis bestuurd. De grootere helft van ons land is liberaal, en men wil hel van alle wereldlijk onderwijs berooven! Minister Beei uaerl had gelijk, loen hij ecus zegde Wij zullen de wereld ver bazen door onze gematigdheid. Wie zou er een greintje geweld in dien verdcl- gings-oorlog ontdekken De Mü.nitevk Belge tolk van onze clericale regeering, verdeelt de politieke partijen in l’rankrijk in republikeinen en reactioijnairs welke kostelijke be kentenis. Onze clericalen erkennen dus dat zij achteruitkruipers zijn. Algemeeiie tijdingen. Maandag der verledeue week is te Ilousselare ecu jongeling van 18 jaren oud begraven geworden, wiens vroeg tijdig nlslerveii toe le wijlen is aan zijne eigene onbezonnenheid. Tijdens de Hous- Selare kermis had hij gewed dal hij twintig minuten lang, zonder lusschen- pozeii, zou gedanst hebben. Hij waagde, de zollernij, nam bel eene vrouwspersoon na hel andere, en danslle gedurig voo l. Na eenigen lijd kreeg hij zoodanig warm, dal hem hel zweel langs alle kanten dooi de kleederen diong, en de broekpijpen kwam uilgeloopen. De ongelukkige heeft eene verkoeldheid gekregen en zijne ver waandheid mei den dood bekostigd. Vrijdag rond 6 uren 's avonds, heeft er ecu afgrijselijk ongeluk plaats gehad in de fabriek van M. 1'. Haul, gelegen langs de Giqemnghvestinge le Korlrijk. Julius Neirinck, wever, is door een der riemen van de machiene zoodanig meegerukl geweest dal hij, om zoo le '•eggen, geheel vermorzeld is. Hel een been is gansch en hel ander half afge- sneden, de lecluer aim is ook weg. Julius Neirinck s nog maar 13 a 14 jaar oud en l ad gccnc ouders meer, hij woonde bij ziji en oom in de St-Nicolaus- slraal. Volgens dal hel schijnt, T o igeluk is toe le schrijven aan de o ivoorzichliglieid van wege den jongen die hem wilde aan de rieme laten hang* n. Zijne o'.ei blijGels zij i naar zijn huis gedragen geweest. Woensdag laatst om 7 i/-2 ure 's avonds, heeft de statieoverste der ge meente Boesiuge op den ijzerenweg lus- schen IJperen Boesiuge, op een kilometer afstand dezer laatste statie hel lijk ge vonden, gansch in tween gesneden aan den onderbuik, van den genaamden Lii f hooghe, daglooner, gehuwd en zonder kinderen. De dood moet ©Ogenblikkelijk zijn geweest. Uit het onderzoek Ier plaats gedaan blijkl dal de dood toevallig moei geweest zijn. Op 13 meiers afstand der I plaats waar men liet lijk gevonden heeft, is een doorgang die altijd gesloten blijft met verbod van er over le gaan, 't Is mei onder deze barrier le kruipen, om naar zijne woning le gaan dal de ongelukkige door hel machien zal geval zijn en zijn lijk op een twaalftal meiers vergeworpen. Den 30 september is het lijk van zekeren Bossille, oud 32 jaar, ongehuwd, uil de wateren der Leie getrokken op hel grondgebied van Waasten. Deze ongeluk kige, die den 29 september bezig was mei een schip kolen le lossen, heeft een slech ten slap gedaan en is in hel water der Leie gevallen, waarin hij omgekomen is. Men meldt uil Thouroul, 5 October De wildslroopers hebben hel andermaal van den weg gebracht in de omstreken van Thouroul. De opperjachlwachter en de brigadier der gendai meric deden vrij dag avond hunne gewone ronde op hel domein van Arlrijk, loen eensklaps een vuurschot knalde, onmiddellijk gevolgd door een doffen smartkreet. De jachl- I>e Hutten nnn <le knas. Terwijl de ministers, die knechten der bisschoppen, ongenadig de openbare onderwijzers hel brood uil den mond rooveii en hen ongelukkig maken, schar- lelen de priesters en geestelijken van allen aard mei volle liandeii in de geld kist van den Staal. De kaas hoort ons toe, zeggen zij, en zij kruipen er in, om hem geheel uil le knagen. Als men den Moniteur openslaat slaat men verbaasd over ’t groot gelul konink lijke besluiten, waarbij, sedert een grool jaar dal de klcrikalen aan het roer zijn, voordeelen en gunsten van allen aard worden loegeslaan aan geestelijken. Van sederl de heroptreding van hel klerikaal Ministerie in juin 1884 tol 1" juli 1885, heeft de Moniteur openbaar ge maakt Ons klerikaal Ministerie ligt geheel onder de voogdij enden sein ikaanjagen- den dwang der zwarte domiualie. Op bevel der roomsche macht worden de snoodste aanslagen bewerkt legen hel oilicieel onderwijs en dier ouderwijzers. Eenen schandelijken invloed wordl er door onbeducht op den zedelijken en slof- felijken toestand des lands uiigeoefend. Ons eertijds zoo vredelievend België, hel troetelkind van Leopold 1 en der curo- peescho mogendheden ligt ontzenuwd door de partijdige werking van hel k'e rikaal bestuur en eene hatelijke priester dwingelandij. Brievenpostdienst Veurne-Nieupoort-Oostende. De aardewerken der iramspoorlijn op de zijlaag van den steenweg, lusschen Middelkerke en Oostende, nicl vast genoeg liggende en ten gevolge der zware regens, is den dienst der iramspoorlijn lusschen Oostende en Nieuporl sederl l"1"" dezer maand onderbroken om de noodige her stellingswerken le koimen verrichten. Ecnige dagen werden de brieven ver gouden van Oostende naar Nieuporl en Veurne, door eenen voetganger over- gebiacht; nadien werd voor den brieven postuidnsl lusschen Oostende en Nieuporl hel rijtuig of postmaal hernomen. Dat scheen nu de gelegenheid om dien postmai.ldiensl lusschen Nicuporl en Veurne ook le hernemen lol hel tijdstip dal den spoortramdieitsl lusschen Nieu porl en Veurne zou beslaan; ja maar dal is te redelijk, le praktisch, le eenvoudig. Dien poslmaaldieiist welke vroeger lol aan Veurne slrekie, eindigt te Nieuporl; hel pakcl voor Veurne wordl door eenen voetganger overgebrachl en de man koml hier, ad pedibus, rond 9 ure ’s avonds in hel postkantoor. Op de gewooite week en wei kedagen worden die brieven en dagbladen rond 8 ure 's morgens ten huize besicld, op de i zondagen en leesidagen wordl die be stelling lusschen lü en 11 ure ’s morgens verrichl. Iiilusschen en niet legenstaade het na jaar, korte dagen, slecht weder en de winter die op handen is, blijft alle open bare reclilsirecksche vervoerdienst lus schen Veurne en Nieuporl onderbroken. Is hel slechten wil, koppigheid o! dom migheid dien poslmaaldiensi lusschen Veurne en Nieuporl niet le herstellen I dal den Irainlijndicnsl zal beslaan? Wal er ook van zij, wij zullen niet af houden dien zakeiiioesland aanlchalen, I die handelwijze le doen uilschijnen, dien I achlcrunwerkenden vooruitgang bekend I le maken zoo lang zulks duren zal. De üloniteur van gisteren deelt de lijsl mede der teerlingen n lerwijzcrs en onderwijzeressen der Normaalscholen van den staat, die, bij het uilgansexaam, him diploom bekomen hebben. Onder dezelve bevinden zich Normaalschool van Brugge. Als onderwijzerDe lieeren Noiebaert Louis, van Veurne; Bossant August, van Adin- kerke, en Dewitte August van Isenberghe. Als onderwijzeres Mej. Van Belleghem Hortense, van Adinkerke en Thieren Marie, van Sleenkerke. In andere woorden, op tijd van een enkel jaar, heeft het priesiersgouverne- ment het Staatsbudget, ten voordeele der geestelijkheid en der kerken enz. ver zwaard met Zegge een millioen honderd en zes duizend vier honderd en vier en twintig /rank, die op een enkel jaar totgekend Rechterlijke kronljk. De korrek- lionele Ilechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. lol H. 6,966-66. 12,758-00. i k en Klreeknietixv - .t.i. Iiy. Allerlei. 28 koninklijke h. slnitön, welke aan 15 opder- pasloors eene jaarwedde van (iOO fr. verloenen, M.oi- den diönat van coadjutor, dus Ir. 27,000-00. 7 bestuiten, verleenctidc aan 61 priesters sclindeloowtellingeu voor diensten van hun ambt'aan perso nen die niet in hunne parocliio wonen 8 besluiten hulpgelden gevende aan 31 behoeftige geestelijken VcrscUi.ideue besluiten, vetlee- uendé voor het bouwen, herbou wen en horstellen van 3) kerken, toelagen - 213,666-71. 1» Een jaarlijks inkomen van 33,'?60 fr. C6 c,. wat aan I 0/U gelijk staal met oen kapitaal van tr 8;>0,0c0-00. •>o Ftjne uitgave in cöhs gedaan van 250,424-71. Te zamen Ir. 1,106,121-71 Zitting van 26 September. Rabaoy Jules, Lonten Jan, Recour Karei, Rooho Hendrik, Maclataf Rctni, Sainooy Uustnaf, dienstboden te Alveringhem, do vijf eerste, elk 26 fr. boet, en do 6“ acht dagen gevang en 26 fr. boot, voor slagen en -wonden. Dcvloo I’ioter, hoepelmaker te Wostvletcrcn, een maand gevang on 2 i fr. boot, voor bedriego- lijko ontvreemding. Boonefaes Renó, dienstknecht te Ghyvèlde, 200 fr, laict of eon maand gevang; Declerck Alfons, zonder beroep to Adinkerke 26 fr. boet of 8 dagen, voor jactil mot stroppen. Blondd Karei, stoelvlechter te Adinkerke, 200 fr. boet of oen maand gevang, voor Jacht met stroppen. Zitting van 28 September. Rabaey Arthur, plafonneerde!' te laenberghc, 26 fr. boet, voor slagen eu wouden'. VVackenier August, zonder beroep, te AVoumon, 2 maal acht dagou gevang, voor slagen eu wonden. Vroman Alois, k mijnen koopman to Clcrckon, 26 fr. boet, voor slagen. Slembrouck Alois, werkman tc Merckem, oen maand gevang on 26 fr. voor bedriegelijko ontvreemding. C'laoys Hendrik en Huyssouuo Francis, vis- schci's tc OoBtduinkerkc, elk 50 fr. boet, of 15 dagen gevang, voor jacht met stroppen. Clacys Hendrik, voornoemd, 8 dagen govaug, voor smaad jegens de pollcio. Bollios Dosiró, koperslager te Nieuport, 21 fr. I 16 c“ boet voor zijn schip verlaten to hebben; I 21 fr. 16 C” bónt, voor zijn schip niet te bo I waken; en 21 fr. 16 c“ boet, voor nalatigheid I aau zijn schip eeu naam le geven.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2