VAN VEURNE fi ifl tl NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 A i i ®2j S3 S5 2£ater<3ng October iv iïscj. Weg moet die brave onderwijzer die het Oosten. het 5»0C jaar. Zoo ook handelt men in ons beschaafd en.... calholiek Beigiewraakzuchtige geestelijken, verslaafde bestuurleden, be vreesde raden leggen de heiligschendende hand op hel waardigste, het edelste aller belgische instellingen en grondwellelijke rechten, hel volksonderwijs. Men ontreddert het, men ontvolkt de staats scholen, sluit die en men verbandl liet onderwijzend persooneel die er licht, wetenschappen en deugden verspreidden om hel te doen vervangen door onkundige jongens die er thans onwetendheid, bij geloof, dweepzucht aan de jeugd moeten inpompen en dat onder de pastoorlijke dwingelandij. Ja, beschuldigt, veracht, vervolgt uwe onderwijzers, levert hun over aan den vuigslen laster, aan den hoonensten spot, hij is een man die om zijne diensten, om zijne getrouwheid aan God, plicht en wel moet gemarteld worden bij is bel uit gekozen slachtoffer der geestelijkheid en van haren politieken haat; gij harteloozen, wankelt niet, uwe heerschzuchlige en wraakgierige meesters smeeken het u af met biddende lippen en met een wraakzuchtig hartEn als Pilatus kunt ge, als uwe geestelijke dwingelanden, ook de schuldige handen wasschen. I Schoenmaker blijft bij uwen leest. De door Paus Pius IX gezegende Cour- rier de Bruxelles hekelt hel vandaag, dal zoovele zonen van nederige ambacht- en werklieden in onzen tijd er zich op toe leggen om studies te doen, ten einde «zich te verheffen boven den stand hun ner afkomst. Schoenmaker blijf bij uwen leest, zegt hij. Men begrijpt reeds, dat bij het bier bijzonder gemunt heeft op de nieuwe reeks van 1085 onderwijzers en onderwijzeres sen, die dezer dagen gediplomeerd wer den en wier namen in de Moniteur ver schenen. Onderwijs! O, daar heeft de Courtier den duivel in gezien, en bij zegt dan ook, dal die personen beter zouden gedaan hebben met schoenmaker, metser, tim merman of iels dergelijks le worden, zooals hun vader was. Wat bij nog het meest laakt, is «lat vooral boerenjongens er op verzot zijn hoogere studies te doen, iels wal voor een groot deel oorzaak is van de landbouw crisis Volgens het heilig blad zouden zij beter doen achter de ploeg te loopen en met den dorschvlegel te werken. De Courtier slaat bier zijne eigene ruilen in. Dag aan dag worden er nieuwe pries ters met den hoop gefabrikeerd, en hun getal is reeds zoo groot in Beigie, dat de bisschoppen zelven onder het liberaal ministerie genoodzaakt en verplicht wa ren schriftelijk le erkennen, dal een groot getal onderpastoors en priesters, die mede aan het budget knaagden, nutteloos waren en konden afgeschafï worden. En toch fabrikeerl men er nog altijd bij met hoopen. Welnu, wie zijn die priesters? Meestal boerenjongens en zeker wel 98 op de 100, die na eene klad keuken- of kramcrslatijn geleerd te hebben, hun kruintje laten scheren, een tikkenhaan op zeilen, eene korte broek en een langen En wal kwaad hebben die brave bur gers gedaan? om zoo onrechtvaardig, zoo onmenschelijk behandeld en hun bestaan zoo ten onrechte ontnomen te worden, om als banneling op de straal gesmeten le zijn Ah I alom is het oude woord in biecht en preekstoel geklonken Weg met het staatsonderwijs 1 En overal beeft en siddert men voor de Roomsche opper macht, voor de geestelijke dwingelandij, en is men gereed, uil vrees voor zwarte oproermakers, het geluk hunner kinderen, dit der gemeente en van het gansche land le helpen verwoesten. Weg met die verdienstelijke onder wijzers! met de weldoeners der gansche gemeente Werpt ze ongenadig op straat! treedt hunne bewezene diensten en weldaden onder de voelenUwe on dankbaarheid, die vervolging zullen wij als eene deugd bewonderen. Zoo roepen de hedendaagsche hoovaardige cn alles inpalmende priesters. jas aanschicton, en dan, betaald door het Gouvernement of liever door bet volk, dit zelfde volk, waaruit zij gesproten zijn, gaan verpaapschcn en zelfs verdrukken. Tol die mannen bezonder is dus de klacht of de hekeling van den Courtier gericht cn zij, de priesters, zijn der halve de schuld des ondergangs van den land bouw, want zij zijn meest allen boeren jongens, terwijl daarentegen de meeste onderwijzers en onderwijzeressen jongens en meisjes van de stad zijn. Een boer wordt op eene wraakzuchtige wijze door booze menschen belet gebruik te maken van zijne weiden, landen, dieren en zijn verhuurder is zoo onredelijk hem daarom zijne hofstede te doen verlaten en gansch zijn bestaan te ontnemen, is zulke handelwijs niet wraakroepend Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Insthrijvinfprrijs, voorop betaalbaar: 15 ff. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grotte letters volgens plaatsruimte. Betamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Atinoneen voor Beigie. ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het BitBetlnnd wordn emteongen loer lev Ornes as Ptm.rcnt, Magfatenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VANDEN KERCiiHOVK, Drukker-Uilgever, öoslatraal, I, te Venrne, en in de Postkantoren des Rijks. den van den trekdienst zoo schreef hel blad komen gewoonlijk op klokslag twaalven in eene herberg bij de Leuvcn- schepoort, en daar halen zij hun hart op met legen dien goeden M. Vandenpeere- boom! I’eereboom! Boum! le varen. Omtrent denzelfden lijd werden twee bedienden van den spoorweg gestraft, om op ongunstige wijze over zelfden minister gesproken te hebben, terwijl de bestuurder van den trekdienst eenen omzendbrief stuurde, waarbij hij klaagt over de gezegden van eenige zijner be dienden in openbare plaatsen, cn hij de ambtenaren en bedienden aanried in dit opzicht de grootste terughouding in acht le nemen. Men ziel het, de bespieding cn over- draging zijn op broeden voel aan den gang, en zelfs in de herberg heeft eer. bediende van den Slaat geen vrij woord meer. Overal zitten er kerels die loeren en luisteren, en op een dikwijls onschul dig woord gaan zij u verklikken. Ten an dere is hel geen Godgevallig werk, cenen geus zijn brood le ontnemen en cenen kwezelaar in zijne plaats te schuiven? Gelukkig, dat zulk eerloos stelsel ge woonlijk in Beigie geen duur heeft. Mi nister Vandenpeereboom wordt gewaar dat de geur van heiligheid, waarvan hij zich oinwalmd meende, reeds gedaan heeft. De straffen en bedreigingen, die thans regenen, toonen genoeg hoe zijn personeel over hem moet denken. Dal hij er van verzekerd zij, de inrich ting van de verklikking in openbaar bestuur, zou hem cn Thonissen en tutti quanti ecus duur le staan kunnen komen. l*olitiek Overzicht. Ook op hel eiland Martinique, eene der fransche koloniën, die afgevaardigden naar de fiausche Kamers zenden, heeft de eerste stemming geenen uitslag opge leverd. Er moet eene herstemming plaats grijpen tusschen de twee republikcinsche lijsten. Al de uitslagen der stemming van den 4 October, zoo in de depar tementen als le Parijs, zijn thans gekend. Die uitslagen zijn 50i ge kozenen cn 270 herstemmingen. Onder de 504 gekozenen zijn 177 monarchisten en 127 republikei nen. Onder die 127 republikeinen lelt men maar van tien lol vijftien intransigente!). Wat de voorspellingen betreft, men denkt dal de monarchisten bij de herstemmingen van zondag aanslaande nog van 25 lot 50 zetels kunnen winnen en zij aldus in de nieuwe Kamer over 200 lot 210 stemmen maximum zullen beschik ken. Men voorziet dal er in de nieuwe Kamer tusschen de 560 en 580 republikcinsche leden van alle tinten zullen zijn. Men wil dat de radicalen in de nieuwe Kamer van 150 tot 140 leden sterk zullen zijn, indien men onder die benaming de leden be grijpt «Ier tint van de oude radicale linkerzijde. Men denkt dat een nog al ze •ker getal radicalen zich bij de meer gematigde republikeinen zul len aansluiten en men verhoopt aldus eene republikcinsche meer derheid le vormen. Maar hoe zal de regeering moeten handelen om door zulk eene meerderheid te kun nen ondersteund worden? Hier in is men bel niet ecus. Men zal de nieuwe Kamer eerst aan hel werk moeten zien om te weten in hoe verre de voorstanders der repu bliek hel ecus zijn om «ie herstel lers der monarchie te bestrijden. De algemeene kiezingenin Engeland Alhoewel de dag der kiezingen niet officieel vastgestcLl is, heelt lord Salisbury die oflicieus aange duid. In eenen brief, aan een lid van den Club der conservaleurs le Dublin gestuurd, verklaard hij dal de regeering voornemens is de kiezers voor den 17 november bijeen te roepen. De gebeurtenissen in De turksche regeering heeft besluit genomen liever te vechten dan het turksche rijk te laten vaneenbrokkelen.Troepen, geschut en paarden vertrekken dag en nacht naar Andrinopel. De muzeltnans beginnen zich wakker te schudden en zien eenen oorlog met geestdrift te gemoet. Uil Sofia telegrafeert men, dat de bevolking er in den groolsten angst verkeert; iederen dag beeldt men zich in dat bel Servisch leger in Bulgarie gaat rukken. De platte landbewoners komen naar Sofia de wijk nemen. Uil Petersburg verzekert men dat Busland nog altijd aandringl op hel herstellen van den slalu (/uo ante in Bumelie en de afstelling van prins Alexander. Het bVirscH-si’AANSCit geschil. De ofiicieuse dagbladen van Madrid bevestigen dal Duilschland in zijne laatste nota verzet aan- teekenllegen de spaansche eischen. Die nota is eene groole teleurstel ling voor hen, die een bevredigend antwoord hadden verwacht, zich grondende op de vriendschappe lijke verklaringen van Duilschland bij den aanvang van hel geschil over de Carolinen-eilanden. De ofiicieuse dagbladen verhopen eenen beleren uitslag van de be middeling van paus Leo XIII, aan welke de kabinetten hel geval van Yap zullen onderwerpen. - De verklikking. Telkens de klerikalen aan hel roer waren, werd aan openbare ambtenaren en bedienden hel leven bitter gemaakt, «foor de bespiedingen en verklikkingen, waarpan zij bloot stonden. Voor een niet, worden zij meermaals gestraft, zoo zij niet zelfs hunne plaatsen verliezen. Wij zegden hel vroeger, wie niet den kwezelaar of «len huichelaar uithangt, loopt weèi’ gevaar van het slachtoffer der klerikale vervolgingen le worden. Minister Thonissen heelt reeds geloond hoe hij de leden van hel onderwijzend korps, die zich durven liberaal toonen, weel te doen dansen De even zoet sappige minister Vandenpeereboom heeft, in hel geval met den heer Gondry, zijne inschikkelijkheid voor dc klachten van den eenen of anderen koster of kloklui der bewezen. De gereedelijkheid waarmede onze meesters zich naar de vrome wen schee der zwarte verklikkers leenen, maakt dat deze laatstee zich met verdub belden ijver op hun treffelijk slielken toeleggen. De Patriots van Brussel ried dezer da gen den heer Vandenpeereboom aan van maar door te worstelen en een ander vuilbladje, le Tirailleur, klocg bij den zelfden minister bedienden aan, die onder hot drinken van een glas bier, met hem wal hadden durven spotten. Deze werden duidelijk aangewezen. Bedien- •1 mi BRUSSEL GENT VEURNE G1IYVELDE DUINKERKS DUINKERKE GIIVVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4- 23 5- 04 7- 32 8- 50 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-11 3-08 3- 47 4- 24 7- 05 8- 28 9-M G-OÏ 8- M 9- 10 5-35 8-08 8- 28 9- 02 5- 48 6- 26 7- 12 9-38 11-07 hT'. --afrggfrfry—r—- Wraakzuchtige handelwij s. Wiens harte blaakt en brandt zijnen naasten f te schallen. Zal straffe, schand’ cn smaad op zijnen halze laden. -- ri Vertrekuren van «len ijzerenweg van Duinkcrke» Venrne, Gent naar Urrrasel en Dlxmtido nanr IVlenport 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 5-58 7-S2 M) 18-15 16-49 6- 30 MO 7- 4 00-00 11-90 10-M-2-50 10-58-3-22 nat-4-n NIIWPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DIXMUDR 7-36 0-42 12-42 2-25 4-46 6-45 DIXMUDR 7-48 9-55 12-50 B-40 4-5S 8-26 NIRUPORT 8-12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 Dr. K1EZINGEN IN FkANKRIJK.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1