Stede en Slreckbelangcn. dienst van Kai el Rogier. Ziehier die rekening Kerkrechten Minister de móiu-au krijgt wal naar het hoofd van de clericale drukpersDo minister heeft een omzendbrief aan de kerkfabrieken gezonden, waarbij op hel goed onderhoud der kunstwerken in hun bezit wordt aangedroiigen. Vooral is de Courtier de Bruxelles woedend voor eene zinsnede van dien brief, die zegt dal de meeste kerken die voorwerpen maar in bewaring houden, en dal hel aan den Staat is, als algemeene voogd des lands* dal zij daarover rekenschap schuldig zijn. Denkt cens, de kerk zou den Staal moeien in de. oogen zien Men zou haar willen beletten scherreweg mei de schil derijen en de gouden en zilveren voor werpen te spelen T Is om kwaad le worden, iuderdaaij Allerlei. er was gemeld dat, om het kort te trek ken, peetje Thouisseu in ecus een vijflig- of zestigtal afschaffingen van scholen zou voorstellen, en dat de koning den wensch had betuigd dal dit de laatste zoude zijn. Een clerieaal blad zegt dal dil waar is, maar ilat er nog wel al'sclufliugen zullen volge.n Natuurlijk, als de bisschoppen [alweer een clerieale streek in die twee nog scholen in hunnen wegzuilen vinden, zullen zij die aanduiden, en peetje Tho- nissen zal zijn knechienwerk moeten voortzeilen. Db ritoGims van Yperen, maakt een zeer ernstig feil bekend, waarop wij de aandacht roepen van M.Tlionisscn, zonder nochtans te durven hopen dal hij er zich zal om bekreunen. Volgens dn blad verbiedt men op den huilen de gemeenteonderwijzers de bur gers voor ie bereiden tol hel kiesexaam. Meii zegt dal zij enkel liberalen maken en men wil dal niet. Wie is die men Z >u hel gouvernement daar voor iets lusschen zijn of is hel de geestelijkheid regels opgesloten lag. De clerieale bladen erkennen nu zelf, dal de burgerwacht van Dendcrmondc ontbonden is, omdat hel olicierskorps voor drij kwaari uil liberalen beslaat, en dit niet bevalt aan de clericalen dier stad. 'Ziedaar de reden dezer ontbinding. Ei' zal dus moeten worden overgegaan tol de herinrichting en er zullen middelen worden beraamd, om ditmaal de meerder heid le geven aan clericalen. Valt te zien of dit zal lukken. gerust Zoo vele jaren onder u de alge- tneene achting genoot; die voldoening, die eer, dil genoegen moei men onder de voelen trappen Geheel zijn beslaan moei men vernietigen; niets mag hij bezitten ten zij haat, miskenning, vernielring, wee, tranen, ellende; al zijn geluk moet verbrijzelt zijn, zelfs zijne rechten miskent worden Niels meer voor hen, alles voor ons roepen de discipelen van.. Christus Geene troonrede zal dil jaar gehouden worden. Wij gclooven hel wel, onze meesters Imbbon aan tiet lan<l zoo weinig goeds te melden, dal zij denken Zwijgen is onverbelerlijk. meineed, van overtreding der wel, de bekendmaking, nakoming en uitvoering dier strijdige bullebrieven, dekreten en onderrichtingen te beletten. Hoe menigmaal hebben wij niet hooren bollen en stollen met den gulden tijd der rogeering van Albertus en Isabella; welnu die katholieke, hooggeachte en beminde vorsten oefenden op dergelijke bullebrie- ven, dekreten cn onderrichtingen van hel Roomsche hof, liun recht van Placet. En dal recht van Placet heefu in. ons. land van over oude lijden lol in 1830 beslaan, wanneer onze Grondwet zulks vernield lieelï. Moei men onwetend of valsch zijn, of wel zijne weinig ondërrichte lezers willen schrik aanjagen en bedriegen, om dien onbei ispelijken omzendbrief van den franschen Minister le durven bestempelen als zijnde eene schande voor Frankrijk! Ons clerieaal ministerie, dat alle lasten ging verminderen; is er op uil om alles le verhoogen. Nu wordt bericht dal hel Beknopt ver slag der kamers, die nuttige en zoo zeer verspreide uitgave, voorlaan twee franks in plaats van een zal kosten. De Annales parlementaires worden op vier franks gebracht. ludieu onze «meesters» iets vermin deren, dan is bel wij worden hel reeds fel gewaar hel gewicht van onze beurs. De ministerieels Courtier de Bruxelles spreekt van eenen gevaarlijken kanker, die zou moeien uitgeroeid worden, omdat, volgens dit blad, hij onze maalschappe- iijke en pplilieke.ordQ bedreigt. Die kan- kër zijn de bekwaamheidskiezers Zou men die wel w illen afschaffen? In elk geval vonden de clericalen beter hun nen kavel aan de kiezers, voor bi driege lijke mixte paarden, vensters, schouwen, enz., op de lijsten gebracht. Zij hadden daarvoor hunne uitverkorenen, namelijk de domste kinkels van de gemeente, maar levens de onderworpenste aan de bevelen van den pasloot'. Wij lezen in den Veurnaar. De tramway zal deu nieuwen steenweg van Oostduir.kerke-Veurne volgen lol aan de stad en zal van hier voorlloopen door de Noordslraal, over de groote Markt, door de Zuidslraal, naar IJper». Ons dunkens is die richting door stad vol moeilijkheden, bezwaren en gevaren. Alvoren aanzien wij tiet als eene erge stoornis alzoo met eenen stoomtram gansch hel midden der slad te dweer- sclien. Bijzonderlijk op de wekelijksche merkt- dagen zal er gevaar ontslaan op de groote merkt en in de Zuidslraal, maar namelijk aanzien wij als een wezenlijk beletsel de enge doorlocbl op dal deel der Vleeschhouwcrsiraal lusschen de Markt en de Zuidslraal, waar iwee recht hoekige keerdraaien zeer dicht bij een beslaan, alsnog hel nauwe deel der Zuidslraal lusschen de Vleescbhouwer- straal en de Nieuwslraal. Wij begrijpen dal een vreemde inge nieur bij zijn uitstapje zaterdag laatst alhier, zich door hel sclioone uitzicht der breede Noordslraal in rechte lijn volgende op den Co'xyde steenweg of Hanssens laan, voor de richting van den tramway aldaar lieelï laten verleiden. .Maar dal ingezetenen die onze straten en wan’deldreven kennen, geen betere richting hebben aangewezen, dal is toch wonderlijk Te Oostende vertrekt den trein aan den achleiditk. vervolgt langs den voor dok, de viselimijn, visscherskaai en draait in langs eene breede straal achter den zeedijk. Waarom hier ook niet de tramway in dergelijke richting gelegd Wij meriien bij hel inkomen aan de Hanssens laan linksweg langs de Wandel dreef. waar geen doovlvchl voor rijtuigen bestaat, verders voorbij liet oude Gaai- pleiu op de zijloog der Wandeldreef voorbij de Kaai, waar eene zijtak voor hel laden en lossen der koopwaren kan aangelegd worden. Eindelijk langs eene der zijdreven langs hel uiteinde der Zuidslraal naar de Uper- brug. Dal diegenen wion liet aangaat bier ernstig aan denken; met die eerstgciiielde richting aan te nemen zullen zij zich aan zware veranlwoordelijkheid voor hel ver volg blootstellen; een ongeluk kan overal voorvallen, doch men moet er geene aan leiding toe geven. Integendeel de minst gevaarlijke, de gemakkelijkste richting moet den voorkeur bekomen. I.aal hel midden der stad gerust en vrij; neem de wandeldreef waar min gerij en verkeer, tevens meer ruimte beslaat en alwaar zich ook de Kaai be vindt, natuurlijke landingplaats bestemd voor hel laden en lossen der koopwaren door den stoomtram le vervoeren. Caveanl consules A’ofï vijlt if De schoolwel van 1884 is slecht, maar de wijze waarop men die toepast ofliever verkracht, wordt zij eene ramp voor ons land. Die wel bepaalt in grondbeginsel dat elke gemeente ten minste eene oflicieele lagere school zal bezitten, en dal maar bij uitzondering van dien regel mag afge weken worden. Nu. onze «meesters» maken van die uitzondering deu i egel. Wanneer het verwachte koninklijk be sluit zal verschijnen, waarbij nog vijftig gjméentcn hare school mogen opvouwen, zullen er reeds meer dan twee honderd. plaatsen zijn, met eene bevolking van drie honderd duizend zielen, die hoegenaamd geene gemeenteschool meer zullen be zitten. De wet eiscbl ook dat in de aangéno- meue scholen de helft der onderwijzers gediplomeerden zijn. Men vindt van die scholen waar de nict-gediploineerden verre weg de meerderheid uitmaken. De school wet schijnt dus Onzè mees ters lol niets le binden 't is waar, dal zij liever aan de wél der bisschoppen, dan aan die van hel land gehoorzamen. Nog altijd ligt T besluit nopens de a(schaHing der vijftig scholen, op’skoniiigs seinijlïali-l! Z. M. schijnt ongenegen dil gedrochtelijk stuk te teeltenen.' Dat de clerieale dagbladen daarover woedende artikels schrijven, hoeven wij niet le ''■eggen. Meester beernaert schijnt hoegenaamd niet geneigd eene wel op de kerkhoven in den aanstaanden zittijd voor le dragen. Hij vreest dal zij voor hem en de zijnen al te noodlottig zou kunnen zijn bij de kiezingen van 188(5. Nadien, dal is wat anders. .Maar zullen de meestel s van onze meesters, dal wil zeggen onze honden- hoeksclie bisschoppen, zoo lang willen wachten? Daar ligl de knoop. Acht duizend drij honderd frank vijftig centiemen, T is voor niet en we welen waarlijk niet hoe hel voor dil sommeken kan gedaan worden. En hoe vindt ge die -4,800 fr. voor hel licht Als de geestelijkheid van Sl. Gudula- kerk daaraan uil kar, verslaan wij er niets meer van, waal waarlijk, T is al te goed koop gedaan. Maar nu zal ieder begrijpen waarom de geestelijkheid zoo haastig is geweest om hulde en eer le bewijzen aan hel lijk van Rogier, die haar nochtans zijn gansch leven zoo krachtdadig bestreden en in den weg geloopen had. Er was een oog, een groot oog vel aan den kandelcer vast, en men weel Om der wille van het smeer Likt de kal den kandeleêr. En, zooals men ziel, de geestelijkheid ook. Mocht hij nog, het onschuldig slacht offer der priesterlijke wraakzucht, als eene vergoedmg de minste dankbaarheid, ge negenheid en achting genieten welke hij gedurende talrijke jaren ongestoord ouder u genoten heeft? Neen zoo veel haal, zoo veel verachting mogelijk moei men den onderwijzer toedragen, alles moet men uilvindeji om hem le beuadceleu in al zijne belangen, ’t is hel preekstoel bevelhandt dien twistzoeker maar uil de gemeente! Vreest niet, lar- tufen, uwe geestelijke meesters gebieden hel! T is de zalige leering van... Rome!!! O, wreedheid! O, schande! O wiaak! X. De landbouw gered Hoe diep liet fanatismus in het hart onzer buileunieiischen gedrongen is, kan moeielijk geloofd worden. Hel volgende feit zal hel ons bewijzen In de gemeente Wareghem werd zondag laatst in al de missen van uil den leugen- stoel hel volgende geroepen Beminde Christenen, de landbotiw- crisis is groot. Het eenigste, hel kracli- ligstc middel om de vruchten der aarde weelderig le zien opgroeien, is de wijding der zaden vooraleer ze den grond toe le dienen. Daar de zaaitijd aanslaande is, zal er morgen maandag eene plechtige mis gezongen worden «waarin hel zaaigraan zal gewijd worden. Eenieder zal met eene kleine hoeveel- heid icr kerk komen; T huis zuil gij dit gezegende graan met hel overige men- gelen, daarna zaaien, en van nu reeds lacht u, voor hel toekomend jaar eenen rijken oogst legen Op gestelde dag en uur kwamen uil alle straten die dwaze builenlieden mei het paksken op den rug. Welk een schoon schouwspel Hel was waarlijk geestig om zien En dil gebeurt in eene gemeente van 8000 zielen Ziedaar welke vruchten men van de wel van 1884 verwachten mag Wat zal minister Moreau tevreden zijn Nu zal zijn EngeLsche restaurant dagelijks van buitengewone savooien, enz. voorzien zijn; doch vooral van gezegend brood Muziek-Eischor Brlevenpostdionst Oostendo - Nieuport - Veurne. Men doet ons aanmerken dal ’s avonds len 9 ure, in hel postkantoor alhier nog eene uitzending ten huize besteld wordt. Volgaarn bekennen wij zulks, ofschoon weinig brieven kunnen besteld worden, gezien hel laattijdig en onbehoorlijk uur waarop deze belachelijke uitzending plaats grijpt. Doch veronderstellen wij dal des avonds om 9 ure, al de brieven ten huize besteld worden, wal doel dal aan die onaanne melijke afschaffing van den postmaal- dienst, de eenige recliisireeksche. ver voerdienst lusschen Nieuport en Veurne, bij den beginne van den winter alïe- rninken, wanneer hel le voorzien was dat, bij eenige maanden, dien postmaal- diensl door den stoomtran kon vervangen worden. Nauwelijks was den stoomtramdiénst lusschen Oostende en Nieuport onder broken of men verhaaste zich den posl- maaldiensl lusschen die iwee steden herin te richten. Waarom dan dien postmaaldiensl ter zelfder gelegenheid met tol aan Veurne hernomen, zoo en gelijk dien dienst sedert jaren bestond Men herstelt den postmaaldienst tus- schen Oostende en Nieuport tot voorzien in eene onderbreking van den sloom- PASToousitF.KF.NiNG. liet Kerkfabriek van Sl-Gudulakerk, le Brussel, heeft zijne rekening gezonden aan hel gouvernement, voor hel betalen der kosten van den lijk- Politiek in alles. Eenige dagen ge leden meldde de Moniteur zonder den minsten omslag, dal de burgerwacht van Dendermonde bij koninklijk besluit ont bonden was. Nieman 1 bad er bel minste erg in, dat --- Kerkvervolging in Frankryk. Onder dal opschrift behelst de Veurnaar letterlijk hel volgende De Iraiische minister van openbaar onderwijs, sclioone kunsten en eere- diensten, M. Goblet, lieelï aan de bis- schoppen een omzendbrief gezonden, waarin hij hun krachtens hel konkor- daal en de bestaande wetten verbiedt voorlaan nog pauselijke bullen, dekreten of onderrichtingen van het roomsch hof al' te kondigen, indien die akten niel bij den staatsraad gcënregis- «treerdzijn, en hunne openbaarmaking niel dóorde fransche regeering goedge- keurd is. De Kullurkampl' gaal hoe langer hoe meer van Pruisen naar Frankrijk over. Het is onbegrijpelijk dal een minister vaneen volk, dat zich vrij- heidslievend noemt, zulke maatregelen durft nemen. De liberalen, die zoo he- vig legen de inkwisilie schreeuwen, zijn de eerste om overal zelf de inkwi- silic in te stellen. De omzendbrief van M. Goblet is eene schande voor Frank- rijk. Wal beduid dat vraagleeken achter hel naamwoord konkordaat en die drie vraag- teekens achter de woorden beslaande wellen Of wel dat konkordaat en die wellen bestaan on dan is hel eene plicht voor den franschen Minister die wellen le handhaven, of zij beslaan niel en dan kan hij er ook geen gebruik van maken, kan hij ze gevolgelijk niel aanroepen. Maar dal konkordaat en de er op uitge geven en daartoe betrekkelijke wellen beslaan wezenlijk in Frankrijk en zijn bier in Belgenland groolendeeis door onze Grondwet vernietigd, ofschoon onze kle- rikalen die Grondwet aan eene vuilniskar vergelijken. Zoo dan wanneer een fransche Minister de nakoming vergt der voorschriften van hel konkordaat door den Paus vrijwillig aangenomen en ondertcekend, dal heet Kulturkampf Nieuw doch onnoodig bewijs dat, voor de klerikalen, slechts de wellen die hun voordeelig zijn mogen uitgevoerd worden. Edoch de Luiksche pastoor Rubbens schreef destijds, dat hij wie zijn recht uitvoerde niet mocht gelaakt worden En nochtans schijnt hel den schrijver van den Veurnaar onbegrijpelijk hoo een Minister van een volk, dat zich vrij heidslievend noemt, zulke middelen durft aannemen. Maar man lief het is dien Minister eene eerste plicht alzoo te handelen, immers bij zijnen eed is hij verbonden op de uit voering dier wetten te waken, op dal het Roomsche hof en de Fransche Bisschop pen geene aanmatigingen op de openbare vrijheid zouden konnen begaan. Of wel die bullen, dekreten ol onder richtingen van het Roomsche hof, zijn met bet konkordaat, met de Fransche wetten niet strijdig en dan zullen zij vrij en vrank voor openbaarmaking toegelaten worden, of wel zijn zij er mede strijdig en dan is de Minister op verbeurte van Na de zwarte dorninalie het nuttigste lid uwer gemeente, uwen onderwijzer, met den parlijdigen banvloek' geslagen heeft voor zijne gehoorzaamheid aan wet en plicht, de oppermachtige dwinge landen willen dal gij gebukt gaal ondei hunne macht en ook den verbanningsvloik over hem uitsprekeVreest deze onrechtvaardigheid niet, ze zijn hel Room sche juk, ze draven met de Hel en den Hemel in de hand, de wraakduivel heeft den God van liefde uit hunne harten ge bannen. Verpletterd hem onder de al gemeene verachting T is hunne zalige leering en wil. I e,.»* - Altijd verminderingen. BEURTSTOOMTRAM. - 475,50 - 175,00 - 1000.00 4800,00 - 1200,00 fr. 8300,50 fr. 650,00 I’i iestciK dor Lork en tinddron Klokkengelui, koster, stoelen enz Rouw der kerk Licht

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2