VAN VEURNE Li r NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Overwicht. Xaterdrig October fiïO1' jaar. AI Dat is de rol welke de vernietigers van het volksonderwijs spelen; maar hel volk ziet in hunne kaart en als zij denken, omdat het zich niet luidruchtig daartegen verklaart, dat het doorgaans onverschillig is, hewel, wij zeggen dal zij zich be driegen en de kiezingen zullen het u bewijzen. de gelegenheid niet zal hebben om eene krijgsbeweging te doen; in de tegenwoordige omstandigheden zou dit overigens algemeen afge keurd worden. Ook wordt het nu gelogenstraft dat de Servische troe pen zich op de grens zullen samen trekken. De hoofdman der Servische radi calen, Pasich, die te Ruslchuk verbleef, is uit Bulgarie verdreven en naar Parijs vertrokken. Dagbladen van Weenen deelen de verklaring mede van Grieken land, in antwoord op het memo randum der mogendheden. De grieksche regeering verklaart dat zij de handhaving wil van het europcesch evenwicht, bedreigd door de vereeniging van Bulgarie en Bumclic. Vragen dal Grieken land eene lijdzame houding be ware tegenover die gebeurtenis, dit is hel ónmogelijke eischen. mus uit het programma te schrappen, begon legen de gemeenteschool op nieuw te donderen, en deze verloor weer de kinderen, die er bijgekomen waren. Mén weet wal er in Brugge gebeurd is. De gemeenteraad heeft verboden dat de catechismus in de gemeentescholen zou onderwezen worden en de geestelijkheid heeft; toegestemd om dien aan de kinderen dier scholen te onderwijzen in de kerken. De geestelijkheid heeft bliksems eriver- ma led ij dingen geslingerd naar de school wet van 1879, omdat zij beweerde uit de scholen gesloten te zijn. Nu opent de wet van 1884 haar de schooldeuren wagen wijd, en daar, waar zij meent machtig genoeg te zijn om de gemeenteschool te dooden, weigert zij nu den catechismus te gaan onderwijzen. Men ziel dus duidelijk dalde godsdienst al voor heel weinig lusschenkomt in de woede van de geestelijkheid tegen hel gemeenteonderwijs. Haar doel was en blijft de lasien van haar verkwezelend onderwijs van haren hals tc schudden, en de kloosters en kloosterlingen met hel geld van den Staal en de gemeenten te vellen. De toestand was reeds slecht, en hel ministerie wil nu zijne vervolgingen tegen hel gemeenteonderwijs nog gaan uithiel den. Nog een stap verder, en het budget van openbaar onderwijs zal wel geheel en al hel budget der kloosters en klooster lingen mogen geheeten worden. -- Wij hebben vernietigd Toen M. Malou in 1881 gedwongen werd, onder do algemeene afkeuring van hel land, het bewind te verlaten, vroeg men hem wal hij en zijne collegas als regeerders van België gedaan hadden; waarop hij in volle kamer antwoordde Wij hebben geleefd Die hartekreet, welke maar alle wel het zevenjarig bestuur der klerikalen kenschetste, zal historisch blijven en als men van die klerikale ministers zal spre ken, worden aangehaald. Het. huidige ministerie, dal op eene andere wijze bestuurt, maar niet meer doet dim M. Malou en consoorten deden, alleenlijk met te leven, zal als grafschrift hebben Wij hebben vernietigd Ja, het ministerie Beernaerl-Thonissen zal kunnen uitroepen, als men het reke ning zal vragen over zijne daden Wij hebben veel vernietigd maar niets goeds in de plaats gesteld. Met honderden lagere scholen hebben zij vernietigd; talrijke atheneums, nor male scholen en middelbare scholen heb ben zij afgeschafl of vernietigd, en dat is het werk waarover zij zich beroemen. Huizende onderwijzers hebben zij ver nietigd, aan wie zij niets ten laste kunnen leggen, dan hunnen plicht tegenover de wel te hebben gedaan, om ze door ver raders en eedverbrekers te vervangen. Zij kunnen er zich op beroemen, overal waar er plaatsen van onderwijzers open vallen, de jaarwedden te verminderen lol het minimum, is te zeggen lot 1000 fr. 's jaars voor de lagere gemeentescholen en 600 voor do bewaarscholen. En daar mede moet een onderwijzer, die eene familie heeft, leven. Wij welen wat hun doel is, zij willen namelijk geheel het wereldlijk onderwijs vernietigen. Zij trachten de jongelingen een tegenzin te doen krijgen van hel onderwijs en op die wijze ontvolken zij de normaalschoolen, die men alsdan af schaft, uitroepende er zijn geene leer lingen, en de berekening maken, hoeveel alsdan, als zij het meerendeel der leer lingen hebben weggejaagd, ieder leerling aan den Slaat en provinlie kost Du Morning Post meldt dal de engeische regeering van gevoelen is, dat zekere belangrijke punten eerst moeten geregeld worden tusschen de mogendheden, onder* leekenaars van hel verdrag van Berlijn, vóór de vereeniging der conferencic. Het blad voegt er bij, dat de volmaakte overeenkomst, tusschen Oostenrijk en de andere mogendheden beslaande, om eene algemeene verbrokkeling van Tur kije», te beletten, de beste waar borg is voor de handhaving van den e'uropeeschen vrede. --- School ver volging. Het schijnt dal wij nog aan het einde der ohderwijs-ellenden niet zijn. De clericale bladen melden dal de regeering clericale-scholen van ambtswege gaat aannemen in de steden, die tol heden den godsdienst niet op het programma hunner ofliciëele scholen hebben gebracht. Op die wijze, zegt het Morgenblad, zouden de reeds zoo zeer besnoeide toe lagen, welke aan eenige sleden worden toegekend,,nog worden verminderd, ter wijl de broerkens en nonnekens weder dieper aan de staatskas zouden gaan zitten. Op den duur zal ons clericaal beheer, indien het lang genoeg leeft, wel eindelijk al de officiëele scholen in den grond boren, of wel de steden, die voor de eischen der geestelijkheid niet bukken, volkomen ruïneeren. Wal er al gebeurt, om tot dit doel te geraken, is ongeloofelijk. Zoo was er eene plaats, waar de gemeenteraad aanvanke lijk besloot den godsdienst aan ’t hoofd van hel leerprogramma te stellen. Dadelijk nam hel getal leerlingen ter gemeenteschool grootelijks aan, en de pastoorscliool was met ondergang be dreigd. De pastoor, na den gemeenten- raad te hebben gedwongen den calechis- De aangroelende voorspoed, Het openbaar welzijn onder hel kleri kaal gouvernement wordt zoo verschrik kelijk, dal men bevreesd is als men aan de toekomst denkt. Waar zijn al die schoone beloften voor de kiezingen van 1884 gedaan Als de handel niet goed ging, als er weinig te verdienen was, dan was dit alleen de schuld van de liberalen Kiest eens kleri kalen en als die aan het bewind komen, dan zal men alles bij tooverslag zien ver anderen. De nieuwe bastingen moeten afgeschafl worden, de klerikale dagbladen gingen zelfs nog verder, zij beloofden een deel der belastingen, die de burgers betaald hadden, terug te zullen geven. Helaas 1 Wal is er van al die prachtige beloften, van al die schoone vooruitzich ten gekomen NIETS Ja toch iets, dat hel klerikaal bestuur het land naar zijnen ondergang leidt. Ziehier een klein voorbeeld uil een officieel dokument getrokken Gedurende de week van 5 tot 11 Octo ber van dit jaar, beeft de spoorweg 3168 wagens min gebruikt voor het vervoeren van koopwaren, dan gedurende dezelfde week van 1884. Er is cene kleine herneming voor hel vervoer van kolen, maar voor al de ove rige koopwaren is hel vervoer aanzienlijk verminderd; het getal wagons dat men min gebruikt voor het vervoeren van koopwaren, anders dan voor kolen, is van 4317. Daaruit kan men opmaken hoe handel en nijverheid onder het klerikaal bestuur bloeien. Met de landbouw gaal hel niet beter. De klerikalen hebben daarvoor een nieuw departement ingericht en nog nooit heb ben de landbouwers zoo geklaagd. De boerkens wachten nu met ongeduld op de ingenieurs-landbouwkundigendoor M. de Moreau, den minister-karot, als de redders van den landbouw aangekon- digd. Zal ne slag geven als die mannen zullen afkomen. Handel en landbouw kwijnen, en on gelukkiglijk staat het op geen beteren, want het jesuiten-ministerie denkt aan niets anders dan aan hunne pastoors en klerikale krealuren, ten einde die te vol doen en in overvloed te laten leven, ter wijl al dat werkt in het land, lijdt. -- liet gevolg der eendracht. De schoone uitslag der tweede kiezin gen van verleden zondag in Frankrijk is ons komen gelijk geven, in hetgene wij veertien dagen geleden zegden, na do eerste stemming. Ten gevolge der verdeeldheid in de fransche liberale gelederen, hebben de clericalen in Frankrijk aanzienlijk veld kunnen winnen en wel zoodanig dat, indien die verdeeldheid hadde moeten voortduren, het voortbestaan der Repu bliek in gevaar zou gebracht zijn. Gelukkig hebben de fransche liberalen dit gevaar in aanmerking genomen en nog tijdig malkaar welen te verslaan, om de handen ineen te slaan en slechts één leger uil te maken, ten einde den gemeenschap- pelijken vijand hel hoofd te bieden. De kiezingen in Frankrijk. De fransche republikeinen heb ben alle redenen om te vrede» te zijn over den uitslag der herstem mingen van zondag laatst. Er wer den 242 republikeinen gekozen en enkel 26 monarchisten. Nu de kiezingen in Frankrijk afgeloopen zijn mag men zeggen <la°l de nieuwe fransche Kamer der afgevaardigden, in rond cijfer ge nomen, zal beslaan uit 200 leden, vijandig aan de republiek, legitimis ten, orleanisten, bonaparlisten, en uil 380 republikeinen van alle tinten, waaronder men er HOlell, die men radicalen mag noemen. Volgens eene depccbe uil Parijs zal d<? Kamer der afgevaardigden bijeengeroepen worden vooi tien 10 november aanslaande, voorliet nazicht der volmachten. De president der fransche repu bliek heeft de ontslagen aanvaard der boeren P. Legrand, minister van koophandel, en llervé-Mangon, minister van landbouw en der ondcr-secrelai issen van staat, de heeren Hérauli en Kousseaux, die niet als afgevaardigden herkozen werden. Te Parijs is bet nog met geheel gedaan met de kiezingen. Eenige der parijsche afgevaardigden zijn ook in de departementen benoemd, bij voorbeeld de heeren Brisson, Clemenceau Henry Marei, Georges Périn, Floquet, Paul Bert. Zij zullen de departementale zetels verkiezen en te Parijs door anderen vervangen moeien worden. De gebeurtenissen in het Oosten. Men meldt uil Sofia, dal de dubbelzinnige houding v»n Servie de eenige beweegreden is van den terugkeer aldaar van prins Alexan der van Bulgarie, die zooals reeds werd gemeld, naar Kuslcndil ver trokken was. Een regeinent van P.adomir is als waarnemingskorps naar de grensdistricten van het noorden gezonden. Het gerucht wordt be vestigd dal de burgerwacht onder de wapens zal geroepen worden, indien er nieuwe samentrekkingen van Servische troepen op de bul- gaarsebe grenzen plaats grepen. De toestand blijft zeer gespan nen. Men gelooft echter dat Servie Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: f> fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaawnrimte. Iteklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. tie tnnonern voor Belgie. ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den firncr. PratimH, Mngdalmastraat, Brussel. Men schrijft in bij JL- VANDiEN BKB-tllCJKlioVE, Drukker-Uitgever, Ooslslraat, 6, te Tenrne, en in de Postkantoren dea Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent uanr ïïrnnscl en l)lxniu<Io nnnr Mlcnport. DUIN KERKE GIIYVELDE VEURNE OENT BRUSSEL 11- 25 12- 15 3-21 5-20 5-04 7- 36 8- 48 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE i 5-35 8-00 8-28 0-02 6-02 10-15 6- 31 7- 15 0-38 11-07 3-08 3- 47 5-41 4- 24 7-05 9-32 4H NIBÜPOJtT 7-01 SNOT 12-18 2-01 4-11 6-21 DIXMUDK 7-38 9-4? 12-42 2-35 4-46 6-45 DÏXMPDK 7-48 9-58 18-50 2-1» 4-öö 8-26 IHEBPORT 8-12 10-30 1 14 3-18 5-30 8-50 --r-, JUQ-Z-, - - De NIEUWE FRANSCHE KAMER. - - -ii-rü—.."c--- Illi,!» 6- 20 9-00 3-M 5-66 7- 48 10-17 11-50 6-02 7-38 10-11 - 2-30 8-52 ♦-« 10- tH-3-22 10-tó 11- 22-4-11 1I-4O 5-07 6-21 9-16 10-54

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1