VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT '"■’-'•Ss IMr BE». B9° over die snoode handelingen klagen E*olitiek Overziclit. Uit Tongkin. Zaterihig 31 October 1SSB. --- 7-36 ld? [H 6-21 Het dagblad Le Soir, van Parijs, zegt dat de minister van oorlog eene depeche ontvangen heelt van generaal de Courcy, die eene over winning aankondigd door generaal Négrier behaald op de benden, die de streek van hel Kapidenkanaal verwoesten. Die tijding is echter nog niet bevestigd geworden. ra - - over die snoode handelingen klagen, in tegendeel juichen de bisschoppen over het verdwijnen dier mededingende scholen, welke hun inkomen sterk bedreigden. Bij elke school die valt, krijgt peetje Thonis- sen een pak zegeningen van den bisschop, en daarmede waant hij zich eenen stap nader lot zijnen stoel in den hemel. Bij die gedachten krijschl onze minister, zeggen wij liever onze beul van onder wijs tranen van blijdschap! (Morgenblad.) - «U moeten al weg. Men zal het zich nog herinneren boe, vóór eenige jaren, luide werd geklaagd over den nadeeligen toestand, waarin de burgerij der kleinere sleden zich bevond, die verplicht was hare kinderen van huis en naar kostscholen te zenden, van het oogenblik dal zij die meer dan een ge woonlijk lager onderwijs wilde laten genieten. De liberale partij had zich verhaast in die behoefte te voorzien, en met blijd schap werd vernomen, dat een aantal athenaeums en middelbare scholen, voor beide kunnen in de kleinere sleden zou den worden opgericht. Veie dier instellingen die geroepen waren om hel verstandelijk peil onzer bevolkingen zoo zeer op le heffen, en levens om het soort van voorrecht dat de bewoners der groote steden genoten, te doen ophouden, vele dier instellingen hadden dadelijk na hare opening een be hoorlijk getal leerlingen, dal stellig veel grooter zou zijn geweest, indien de gees telijkheid die niet onmiddelijk was begin nen vervolgen, bevreesd als zij was dat die middelbare burgerscholen weldra den doodslag aan haren schoolwinkcl zouden hebben toegebracht. Zoodra de clericalen aan ’t roer waren, hebben de bisschoppen dan ook dadelijk aan onze ministers bevolen, dat een hunner eerste werken zou zijn die con- currencie legen de jezuïeten- en nonne- kensscholen te doen ophouden; aan dit bevel werd ootmoedig voldaan, en reeds zijn een aantal alhenteums en middelbare scholen afgeschaft. Wel weien onze «meesters» dat in alle steden, zelfs daar waar er clericale ge meentebesturen bestaan, dikwijls de helft der burgers met geene paapsche gevoe lens zijn bezield en dus burger- en geene dwepeisscholen voor hunne kinderen ver langen. Die reden geldt bij de clericalen voor niets. Die apostels der gematigdheid, onpartijdigheid en vrijheid benemen die huisvaders de middelen om hunne kinde ren een onzijdig onderwijs te laten geven, en verplichten ze legen heug en meug hun kroost te laten verpaapschen. Het werk der uitroeiing van onze mid delbare scholen is nog met ten einde; nog vele wil het ministerie er sluiten, en onder degene, die het eerst hare veroordeeling verwachten, behooren die van Lier en Dendermonde. Indien de burgers der kleine sleden TKIIcm voor <lc vrienden. Bij koninklijke besluiten van 19 Octo ber, over eenige dagen in den Moniteur voorkomende, worden aan zeven pries ters, om reden van Imogen ouderdom, pensioenen toegekend van 492 tol 1200 Ir. Dio heeren, welke altijd goed leven hebben geleid, uil den korf zonder zorg geleefd en nooit een centiem in de pen sioenkas hebben gestort, krijgen dus een daar of omtrent goed iractemenije, waar mede zij op hunne rust kunnen gaan leven en zich volop aan kieszaken over leveren. A))es voor de vrienden, maar de onder- Wij hadden hel wel gedacht. De onbe suisde ridder de Moreau, minister van koophandel en van schoone kunsten, heelt zijne long moeten intrekken. Men weet dm hijin zijn beruchten Omzendbrief aan de kerkfabrieken, had geschreven, dal deze enkel de bewaarders waren van de kunstwerken in de kerken en de Staal er eigenaar van vyas. Zoodra die brief bekend was, onstond er eene hevige opschudding in al de bis dommen. Geen wonder; Scherreweg duldt niet dat men hem het recht van bezit betwist op om T even wal hij in de hand houdt. De kerken en al wat deze inhouden verstaan de geestelijken in geenen deele dat zij aan den Staal zouden behooren. Dal kan in de wel staan, heel wel. Maar wetten gelden voor hen niet. Zij beschou wen dit als hun onvervreemd eigendom. Possession vaut titre. Den armen ridder de Moreau hebben de bisschoppen zoo ruw onder handen genomen, dat de sukkelaar zich gedwon gen heeft gezien een openbaar mea culpa le doen. Bij een nieuwen omzendbrief verklaart hij dal de quaeslie van eigendom der kunstwerken is voorbehouden Wal platbroekerij voor een minister Hebben wij geen gelijk te zeggen dal onze meesters eenvoudig de knechten zijn van hunne meesters, de bisschop pen Uit Limburg word aan de Meuse van Luik, hel volgende geschreven, welk doel zien hoe ver liet genie van zekere buiten- pasioors gaat, als zij hun doel willen bereiken De politiek in Frankrijk. De gematigde reptiblikeinsclie dagbladen van Parijs zijn van ge voelen dal. indien men de ver- deeling der rcpublikeinsche meer derheid van de Kamer der afge vaardigden in groepen behoudt, eene eendrachtige werking, zal onmogelijk zijn. De Bépublique [ranfaise stelt de vraag of hel ministerie, gelijk vormig het gebruik zijn gezamen lijk ontslag aan den president der republiek zal overhandigen Dit ontslag zou (oelaten om een nieuw ministerie samen te stellen, waarin de verschillende rcpublikeinsche denkwijzen zouden vertegenwoor digd zijn. De heer Gasconi, repubiikein- sclie kandidaat, is afgevaardigde van Senegal gekozen. De lieer Waddinglop, gezant van Frankrijk le Londen, is le Parijs aangekomen. Hij heeft in den namiddag een onderhoud ge- hed met den minister van buiten- Lindsche zaken. Hij kwam om in lichtingen le geven, rakende de be slissingen der engelsche regeertng in de zaak van liet Oosten. De gebeurtenissen in met Oosten. Hel is nu ten vollen bevestigd, dal de Servische troepen de grens van hel prinsdom niet overschre den hebben. Dit ware ook eene groote onvoorzichtigheid geweest, die al de mogendheden zouden afgekeurd hebben. De conferencie ter regeling der zaken van het Oosten zal waar- I schijnlijk in den loop der aanstaan- I de week vergaderen. Turkije moet I nog zijne gevolmachtigden voor die cunferencie benoemen. Het Durrscn-sPAANScii geschil. Het spaansch ministerie hand haaft krachtdadig zijne rechten van bezit der Carolincn- en Palaos- eilanden. Men meldt uit Berlijn, dat paus Leo XIII de nota onderleekend heeft, waarbij hij de bemiddeling in de zaak der Carolinen-eilanden aanvaardt. De schuld van Madrid. De vreemde bezitters van titels der sledelijke schuld van Madrid zijn uitgenood om vertegenwoor digers naar de spaansche hoofdslad te zenden, ten einde te handelen over de omzetting in aflosbare renlelilels van vier ten honderd, die de stad gaat uitgeven voor de bevestiging harer oude schulden en om twintig millioen le ver krijgen, die zij noodig heeft voor de uitvoering van verfraaiings- werken. Alhoewel wij de geestelijkheid tot alle barbaarschheden bekwaam kennen, kun nen wij schier geen geloof hechten aan bovenstaande verhaal, en als het waar is, hopen wij wel dat M. Thonissen niet zoo laaghailig zal zijn er gehoor aan te verleenen. Tot hiertoe heeft hij zich nog maar hatelijk gemaakt, docliin dien bij thans toestemde zou hij zich verachtelijk en bespollelijk tevens maken. De martelaar van Nazareth. Naar hel Journal tie Gand verneemt, zou de minister van juslicie, de heer de Volder, terugdeinzen voorde verantwoor delijkheid om den burgemeester van Nazareth, baron Kervyn van Volkaers- beke, als een gewoon misdadiger te doen gevangen nemen. Onze lezers herinneren zich dat deze ullraclericale burgemeester tol acht dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens schending der weltelijke bepalingen op hel begraven, door een overleden ingeze tene in den «hoek der verdoemden te hebben doen begraven; dal hij den ter mijn, waarbinnen de boete betaald moest zijn, heeft laten verstrijken, en dal hij geweigerd heeft aan het parket te Gent le komen, ten einde zijne gevangenisstraf te ondergaan. Deze model-burgemeesler, die zelf het voorbeeld geeft van verzet tegen ’s lands wetten, haakt naar de martelaarskroon of naar bloedige botsingen, want de be volking zijner gemeente is fanatiek genoeg om zich legen zijne inhechtenisneming le verzetten. De minister de Volder wil dit begrijpelijkerwijze voorkomen, en hij heeft daarom den burgemeester dringend ver zocht, van verder verzet zich te onthouden en zich vrijwillig als gevangene aan te melden. Hel is echter zeer de vraag of de heer Kervyn van zijne martclaarsrol afstand doen zal, alleen om den minister de Volder uil de moeielijkheid le helpen. Volgens la Gazelle zou de heer Kervyn de Volkaersbeke op dit oogenblik ziek zijn; doch men kent den aard zijner ziekte niet. Men weel enkel dal hij sedert verschei dene dagen zijne kamer niet meer verlaten heeft. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: fl fi-, ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. fteklamen 30 cent. Rcchterfijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Omcp. bh Puic.rcrrt, MngdabenastvaatBrussel. Men schrijn in bij >- VAIWDKIW KEllCKllOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. HM9c?racEHuinsBEzx23fflSxsKtB&oHQOB8nxKZE2snoDvnswHKBBMVBH BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6- 20 7- 48 10-11 10- 51 11- 2* 5-0 7- 36 8- 48 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL ^PORT 7-0! Ö-45 18-5,0 o V;i DIXMUDE DIXMUDE 7-48 f“ NIEUPORT 8-12 10-80 - r-tea^ut-. - Mica culpa. Oiif'eloofelljk en., waar. Een anccdootje van den schooloorlog. In eene gemeente van Limburg verkeerde eene meisjesschool in voorspoed Zij telde 68 leerlingen. Dit beviel niet aan do nonnekens en ook niet aan XL pastoor. - M. pastoor, die door al de middelen waar over hij beschikt, van den hemel een gemeente raad volgens zijn hart had bekomen, heeft be sloten dat die wereldlijke school moet afgeschaft worden. De goedzakken van den raad hebben dus, met alle vreugde, do afstelling der onder wijzeres gestemd. Do bestuurster der lieve nonnekens, dio een schoon geschrift heeft, heeft de beraadslaging van dien goeden raad heel schoon overgeschre ven en dit stuk is gezonden geworden aan don zoo gevoeligen on zoetaardigen minister, dio de plaats van XI. Jacobs vervult. Eeno onderwijzeres afstellen om de eenige reden dat de raadsleden liever nonnekens zien dat staat zoo in hot stuk scheen reeds de grenzen van het raogelijko to overschrijden. De minister heeft dan ook, mot spijt, aan do arenden van den raad laten weten, dat hij zeer ntoeielijk een besluit, welk geene andere redenen opgeeft, tor goedkeuring aan don koning kan voorleggen. - Dewijl de pastoor en de lieve zusters op dit oogenblik niets anders konden vindon, stelde de raad zich te vreden met te verklaren dat hij zijne beslissing hanhaafde, niettegenstaande het zog gen van den minister. Weken verliepen en do Moniteur bleef zwijgen, Toen bleek eensklaps hoo groot het genie was van XL pastoor en van do lieve non. - Daar do onderwijzeres een schouder heeft die een beetje hooger is dan de andere, waren zij van oordeel dat die misvormdheid hun nou kun nen dienstig r.ljn in hun ontwerp. Zij stelden eene petitie op welke zij lieten onderteekenen door de weldenkende vrouwen, en waarin ver klaard wordt dat het zien van dien misvormden schouder een gedurig gevaar daarstelde voor de vrouwen van hot dorp, die zich ingeze- genden toestand bevinden 11 Die prachtige petitie is zonder dralen naar de Koningin gezonden, met verzoek tusschen- beiden te komen, om do onderwijzeres te verwij deren uit het dorp, waar hare tegenwoordigheid de toekomende geslachten in gevaar brengt. - Deze vond van den pastoor en de non is zonderling en nieuw, en men zou er duchtig om moeten lachen, indien sedert dien dag het arm meisje niet gedurig werd getergd en geplaagd, omdat zij, als zoovele anderen, wacht naar het oogenblik dat men haar zal verjagen en brood- rooven. - Zij zijn zeer vindinglijk, die kerkratten, maar zeer wreed ook. Vertrekuren van «len ijzerenweg van Duinkerke, Vetinie, Gent naar Urussel en Dlxntudc naar Nfeuporl. 6-02 10-15 3-08 6- 31 11-25 3-47 7- 15 12-15 4-24 9-38 3-21 7-05 11-07 5-20 9-32 9-00 3-00 10-17 11-50 6-02 - 2-50 8-52 -3-22 - 4-11 ■■‘i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1