VAN VEURNE 9 I_ NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT IBs -y November BSS25. Xalerdtig zullen kosten. De Moniteur zelf deelt het NS' 55E6. £59” jaar. duinkerke OI1YVELDE. VEURNE GENT BRUSSEL mede Elke ingenieur krijgt van 4000 lot 4500 fr. in liet jaar, plus 750 franken voor reiskosten. Iedere helper krijgt 3500 lol 4000 franken, plus 750 franken voor reis kosten. Wie kan rekenen, komt lol het bagèlelken van 80 85 duizend franken. Voegt daarbij de kosten van inrichting van liet nieuw ministerie, de jaarwedde van den minister en al de andere kleine onkosten, en men komt lot de overtuiging dat men de belastingschuldigen, door hel inriéblen van een ministerie van land bouw de onsmakelijkste karotte ge trokken heeft, die noch de Londenaars, noch de Belgen bevallen kan. houden zijn inen. En men wal daal ml Hevige L- tooneclen schen ’t Miniaterio van landbouw. Wij zijn verzekerd dal elk verstandige landman overtuigd is dat hel ministerie van landbouw eene echte fopperij is. Wal heeft hel sedert zijne inrichting gedaan Men heeft cene belasting voorgesleld op de vreemde granen, ten einde de voort brengselen des lands in waarde te doen winnen. Te dezer gelegenheid woonden wij te allen kante de erbaimlijkste come- die bij. Voor de kiezingen van 1884 wer den aan de boeien bergen gouds beloofd. De heilige gazellen vonden dat eene graanbelasling alleen de buitenlieden kon redden. Voor de Senaatskiezingen te Gent keerden de kaarten daar vooral mocht van geenc graanbelasling gesproken wor den, die noodzakelijk de prijzen van het brood moest verhoogen. En zoo zagen we dezelfde gazellen alles loochenen wal zij vroeger.gezégd hadden. In de Kamers, zeilde comcdie, -- hel minislerie verklaarde er zich tegen omdat wel omdat hel vreesde Antwerpen te misnoegen, voor wien de belasting een zware slag zou geweest zijn. Wal verkregen de boeren dan van hel minislerie van landbouw? Eenieder weel hetbijna de inrichting van eenen restau rant te Londen, waar men onze kooien, karotten en savooien zou gereed maken op eene wijze, dal de Engelschen er zot zouden naar geworden zijn. En wat nog? De benoeming van negen landbouwingenieurs of van negen kiesdravers. Dezer dagen deed den Moni teur ons de lang verwachte namen kennen dergenen, die onze boerkens gaan rijk maken. Bij deze benoemingen was eene kleine verrassing gevoegd, die we gaan bespreken. Met negen ingenieurs heeft onze karottenminister niet genoeg bij heeft aan elk eenen helper toegevoegd, zoodat we negen politiekers rijker zijn. We zijn voor zuivere rekeningen, en we gaan eens zien wat die 18 helden ons Werd er dan sedert de komst der katho lieken aan liet bewind niets gedaan voor den landbouw? Wel zeker, een groot werk werd inderdaad verricht. We be doelen de inrichting der buurtspoorwe gen, die de kleine gemeenten op eene gemakkelijke wijze met de sleden zullen verbinden. Ook voor de stedelingen mo gen de buurtspoorwegen eene wezenlijke weldaad genoemd worden. Immers, hoe talrijker de landbouwvoorlbrengselen ons ter merkt komen, hoe goedkooper wij ons die zullen kunnen aanschaffen. Oók hebben de klerikalen niet nagelaten deze weldaad op al de hoeken des lands uit te bazuinen en te exploiteeren. Zij vergelen er alleen bij te voegen, dat wij deze wet aan de liberalen verschuldigd zijn, die ze in 1884, voor den val van ons ministerie, gestemd hebben. We moeten er ook nog bijvoegen dal de katholieken zich met hunne kolossale fortuinen van de buurtspoorwegen mees ter maken, en dal zij wel hel middel zullen vinden om de boerkens de boter van hun brood le nemen. Hel is alleen van liberale zijde dat de landbouw zijne redding kan verwachten. Het is alleen in onze rangen dal men mannen vindt die op de hoogte zijn van de noodwendigheden van den landbousv en die in de laatste discussion bewezen hebben mannen van het vak le zijn. Onderscheidene malen hebben zij den heer de Moreau op zijne plaats gezet en aangeloond, dal hij beter de kerkelijke geschiedenis kent, dan de princiepen van landbouw. Een nationaal schandaal. T Is volbracht De Moniteur van zondag lest beval hel aangekondigd koninklijk besluit, waar door M. Thonissen, die zoo gematigde minister, in eens af niet minder dan gemeenten de toelating gee'fi om hare eenige nog overblijvende officieele school al te schaffen. Die gemeenten zijn Thans zijn in Belgie niet minder dan 220 gemeenten zonder openbare school. Wij noemen dat een nationaal schan daal. En zullen wij nu aan het einde dier moorderij zij n Neen, want, in een verslag aan den Koning zegt M. Thonissen, dat het werk van herinrichting, veroorzaakt door Wie dinsdag den Moniteur heeft ge lezen, zal weer eens hebben kunnen zien hpej« onze meesters, voor huiine vrienden zorgen, die eigenlijk hunne bazen zfjn. Vprscliillige besluiten geven toelating om 1’ Hel groote altaar der kerk van Hop pende herstellen 2“ Het groot altaar der kerk van Peer le herstellen 3“ Twee nieuwe sacrist ijen te bouwen in dezelfde kerk. 4? Vaste jneubelen te. plaatsen in de kerk van Coekelare 5? Geschilderde glasramen te plaatsen in de kerk van Landclies G" Eene schadeloosstelling van 250 fr. le geven aan M. Deda’udin, priester te Coegnies-Ghausée Frankrijk 7" Eene jaarwedde van 600 fr. te ver- leenen aan den hulppasloor van Rains- cappelle. De clericale ministers vernietigen onze scholen, maar houden, vergrooten, her stellen en versieren de kerken; zij brood- rooven de onderwijzersmaar geven dubbel en dik geld aan de geestelijken, om Inme reeds goed bezette wijnkelders nog wal meer te vullen. Ja, ja, alles voor do vrienden. Het geldelijk gevolg der schoolwet. Moesten wij de clericale pers gelooven, daiijzou de schoolwet-Jacobs voor al de gemeenten eene echte bron van rijkdom zijn gewe.ostwant allen zouden hun budjel hebben kunnen ontlasten. Ziehier de waarheid. Vprleden zondag heeft M. Thonissen weer 53 gemeentescholen afgeschaft, die vervangen worden door aangenomene scholen, waarvan zij het personeel, beloo- pende lot 90 onderwijzers en onderwijze ressen, moeten betalen. Daarenboven moeten zij aan eiken onderwijzer, die in beseikbbaarheid is gesteldten rnipste duizend Ir. wachtgeld verstrekken, dus op zijn laagste genomen 53,000 Ir. is dat de uitgaven van het budjel ver minderen Wij heeten het, integendeel, verbud- belen. Een bewijs, dal er van geene vermin dering van uitgaven spraak zijn kan is, dat bijna al de gemeenten die hare scholen hebben afgeschafi, hare belastin gen hebben moeten verhoogen ol nieuwe opcentiemen eischen. Van 1 januari tol 23 October 1885 heeft de Moniteur koninklijke besluiten mede gedeeld, waardoor niet minder dan 184 gemeenten toelating hebben verkregen, om hare belastingen te verhoogen of nieuwe taksen le heffen. Daarenboven werd gedurende den zelfden tijd aan 27 gemeenten machtiging verleend om nieuwe opcentiemen in te vorderen, waarlusschen gemeenten zijn die niet minder dan 75 en 93 opcentiemen vragen, om de kosten te kunnen, betalen van het afgeschaft officieel onderwijs en Vertrekuren van tien ijzerenweg ÏSuIukerke, Veurne, Gent naar BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE Politiek Overzicht. De politiek in Fkankihjk. 1 Mét groote nieuwsgierigheid wordt de opening der fransche Kamer le gembet gezien. Men vóórziet erge moeilijkheden en de gematigde republikeinen vreezen dal men lot de gewenschte een drachtige werking der verschillen de republikeinscbe groepen niet komen zal. Er wordt nog altijd gesproken over de inbeschuldi gingstelling van den heer Jules Feri y gewezen eerste minister. Die I vraag blijft open en bekommert I hevig de parlementaire wereld. Men houdt hel wel voor stellig dal geen radicale afgevaardigde hel eerst een voorstel van dil slack I doen zal, doch hel zou kunnen gebeuren, dal, in een belang van oppositie, dil voorstel gedaan wordt I door de rechterzijde of door eenige I onverzoenbaren intransigents der linkerzijde, mannen die zich niel buigen voor eenige politieke beweegredenen en die zich om hel lol der republiek weinig bekreunen. I Moest dil voorstel van inbeschul digingstelling worden nedergelegd, I dan zouden de radicalen, die tegen over hunne kiezers verbintenissen I hebben aangegaan, denken dal zij gehouden zijn om er voor te stem- -1 kan vooraf nagaan I zou voortspruiten. beraadslagingen, geweldige samenspanning tus- monarchislen en anarchisten om eene gematigde republiek den genadeslag toe le brengen, de eer sten met hel doel de monarchie te herstellen, de laatslen om hunne mannen aan hel bewind le bren gen. De kiesstrijd in Engeland. Hel is een ware stortregen van politieke redevoeringen, die thans over de engelsche kiezers neder- valt. Er gaat geen dag voorbij of drie of vier ministers van hel tegenwoordig kabinet of oud libe rale ministers nemen hel woord om hunnè gedachten bekend le maken over de vraagstukken van allen aard, die hel programma van de eene of de andere partij uit maken. Lord John Manners, minis ter van het postwezen, heeft zich ten voordeele eener verhooging der dóuanenrechten verklaard; sir Michael Hicks-Beach, kanselier van het Schaak, beeft onrechtstreeks eene dergelijke houding aange nomen en staande gehouden dat de partij der cónservaleurs alleen het geheim bezit der hulpmiddelen loclepassen op de nijverheids- en landbouwcrisis. Maar die twee ministers hebben niet in naara der régbering lot de kiezers gesproken, gelijk lord Churchill en den mar kies van Salisbury doen. Wanneer deze bun laatste woord in den kieésliijd zullen gezegd hebben, zal men weten of de conservateurs- partij geneigd is om den vrijhandel afbreuk le doen. De gebeuutenissen in het Oosten. De eerste vereeniging der confe- rencie ter regeling der zaken van hel Oosten werd donderdag, te Conslanlinopel gehouden. Er heeft eene voorafgaandelijke vereeniging plaats gehad bij den gezant van Italië aldaar; men zou hel daarop reeds eens geworden zijn om den slant (]tio ante le herstellen. Dit zou echter niel gemakkelijk gaan; aleer daarin te slagen zullen veel moei lijkheden moeten overwonnen worden. Dit Blad verscbijni den dVukfegerD^gro^ plaaSfmteï - Reklamen 50 één" - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr- nunnne1' f 0 Cent. Beku lliandereilf a!smede die voor het Buitenland warden ontvangen door den Ofhce m Purxicn*, M^enaMraat, Brussel. ■^^'"^T^^T^^^l^g^të^tst^VE/Drukker-L'itgever, Ooststraat, 0. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Men sehrijll m bij ----- IlrtiRRel en IHxinude nt'.iU' rMcupoï*t. NIEUP0RT 7-01 94)7 12-18 2-01 4-11 6-21 D1XMUDÉ 7-36 9-42 12-42 2-3« 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 IS-Ót) 2-49 4-Ö5 8-26 NIEUPORT 8-12 10-50 114 3-15 5-30 8-50 de wet van 20 september 1884, voor het oogeublik, kan aanzien worden als geëin digd zijne, voor wat hel vrijstellen der hanllliaving van eene genieenleschool betreft. Er kunnen nog andere vragen konten, voegt hij er bij, doch dit getal zal niet groot zijn. Wij welen wat die woorden betee- kenen in den mond van dien man, die een$ plechtig verklaarde, dat hij maai bij, uitzondering toelating zou geven voor het afschafiëu van de eenige ge meenteschool. VSÏIl k i Y? J7Z3C3TT-TT*-**?'*1 ",^y 7Y~ -• 3-00 6-02 8-52 j 5-35 8-06 8- 28 9- 02 9-00 10-17 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 5-58 7-38 9-45 10-15 10-49 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 6- 20 7- 48 10-11 10- 51 11- 22 5-0 7- 36 8- 48 a n - -itwrn- - -'Vg* Borsbeek, Houtvenne, Oeleghem, Rethy, Schilde, Vorst, Opwyck, Starrcbcek, Acrseele, Locre, Ouckene, Gultoghem, Sclniyflers-Kapello, Ledeghem, Rollegnem-Cappele, Tieghem, Gysel- brechteghem,Ooteghern, Sint-Jan bij Yperen, Elverdingho. Oyghein, Asper, AuWeghem. Ert- velde, Impe, Moerdonek, Nazareth, Segelsem, Dcl'tinge, Msygcm, Oostwinke), Saarlardinghe, Schelderode, Meereudró, Remersdaal, Fumal, Fall-Mheor, Asch, Beeriugea, Bocholt, Heusden, Waltwilder, Meeswyck, Groote Gchno, Pael, Sichen-Sussen en Bolré, Vliennael, Ellicum, Tessenderloo, Monceau. Roly, Flostoy en Wé- pion. A-lles voor <le vrienden. 10- 15 3-08 5-07 - 11- 25 3-47 5-41 - 12- 15 4-24 6-21 - 3-21 7-05 9-16 - 10-54- 3-08 3- 47 4- 24 7-05 5-20 9-32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1