VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EH HET ARRONDISSEMENT I I IV SIT. allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betMlbasr: 8 fr. jsars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk Znterdag 141 Riovember 1SÖ2». BRU88RL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 11- 25 12- 15 3-21 5-20 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 5-35 3-06 8- 28 9- 02 5-0 7- 36 8- 48 »l)’ jsiar 10-15 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9-32 hit Rind vprschiiiit den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. instfhrqvingFpnjs, ▼oorep neiMurraflr.’ o rr. s raars; met tie post rr. ben afzonderlijk iiuininer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaalsrtiraie. Reklamen 60 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Innonren voor llelgie. ter uitsondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Builttland worden owtvmgen door den Orrtir. k Prm.rcm, MagMinairtraat, Brussel. Mdi schrijn in bij I- VAIW0KW KEBCKIIOVB, Drukker-Üilgever, Oo8l8lr««t, 6, te Venrne, es in de Postkantoren des Rijks. I>e Kniner. Dinsdag morgen, ten 10 ure, heeft de Kamer hare werkzaamheden hernomen, onder voorzitterschap vanMgr.de Haerne, ouderdomsdeken. De heer minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs doel aan de Kamer de stukken geworden betreffende de verkiezing die den 17' October laatst leden te Virlon plaats had in vervanging van wijlen den heer Bouvier. De heer Voorzitter deelt mede dal er bij bel bureel eene klacht tegen die verkie zing is ingekomen. M. Vandersinissen, secretaris, ontleedt dit vertoogschrift. Hel gaal uil van den burgemeester en van een lid des gemeen- teraads van Florenville, die wijzen op onregelmatigheden, vastgesteld tijdensdie verkiezing en vragen dal de Kamer zou bevélen dat er eene herstemming zal gebeuren lussehen de heeren Ensch en Mernier. Het verzoekschrift wordt verzonden naar de commissie die gelast is met hel onderzoek der geloofsbrieven. Die commissie, door bet lot aangeduid, is samengesteld uilde heeren deCarainan, Bara, Beernaert, Henrard, Mulle de Ter- scheuien, Janssens en Verbrugghen. De Kamer is uiteengegaan tol donderdag. - - ValHcho cijfers. Naar van verschillige kanten wordt be richt, zijn de cijfers, door M. Thonissen opgegeven, om de scholen zoo maar in massa te kunnen afschaffen, valsch en leugenacblig. Men zal zich herinneren dat M. Tho nissen in den afgeloopen zittijd reeds twee drij keeren betrapt werd op hoeler- daad van vervalschle cijfers aan de Kamer voor te leggen. Hel schijnt dal die brave M. Thonissen zich weer eens schuldig heeft gemaakt aan dezelfde.... kwapitserij, om van den Koning te bekomen, dat bij zijn hand- teeken zou plaatsen onder het besluit tol afschaffing van deze massa scholen en ziehier onder anderen wal de Etoile daar over meldt Indien in de aanstaande parlementaire discussie bewezen wordt dat M. Thonis sen den Koning bedrogen heeft om zijn handteeken te bekomen onder de af schaffing van scholen die den 1 november in den Moniteur verschenen is, zal hij dan zeggen, om zich te verontschuldigen, dat hij zich zelven bedrogen of dat men hem bedrogen heeft en dat hij, in dit laatste geval, de ambtenaars zal straffen, die hem deze inlichtingen hadden gegeven? Er is hier spraak van bel getal der leerlingen van de afgeschafte geineente- onderhandeling zijn getreden met de rechterzijde over de kandidatuur van den heer Blanc, deken van ouderdom, tot het voorzitterschap der Kamer, De oppositie komt vooral van de nieuw gekozen radi calen uit de provincie. De heer de Cassagnac schrijft in zijn blad, dal men niet beter kan doen dan de republikeinen zich onder elkander te laten verscheu ren. De heer de Mun heeft afgezien van zijn voornemen om eene ultra- manlaansche groep in te richten. De gebeurtenissen in het Oosten. Men verzekert dal graaf Nelidoff, gezant van Busland te Conslanli- nopel, bevel heeft ontvangen om aan de conferencie voor de stellen 1» de ontbinding der grieksche, Servische en bulgaarsche troepen; 2’de afstelling van prins Alexander, die de europeesche mogendheden bedrogen heeft. Eene depeche uit Philippopoli meldt dat prins Alexander en de bulgaarsche regeering herhaalde malen aan de lurksche regeering hel en om De den benoemd tot secretarissen; de heeren de Riheaucourl en d’Huarl lol hulpsecre- larissen, en de heeren Pyckedc Peleghem en Willems, tol kwestors. De verkiezing van den heer Coemans tol senateur van Hasselt werd goedge keurd en de nieuwgekozene legde den eed af. Na besloten te hebben een brief van rouwbeklag te zenden aan de familie van wijlen M. Cogels Osy, wordt overgegaan tot het aanduiden van een kandidaat voor de openslaande plaats bij het hof van Cassatie. M. Lelierre werd benoemd tot eersten kandidaat. Na in de zitting van donderdag M. Braas aangeduid te hebben als tweeden kandi daat, voor de openslaande plaats van raadsheer bij het Verbrekingshof en zijne bestendige commissies te hebben samen gesteld, is <le Senaat uiteen gegaan tol... dal hij werk zal te verrichten krijgen. week gekomen lid, afgevaardigde van de vergadering van afgevaardigden voor, hield eene korte aanspraak, t welke hij zinspeelde op •zaaklijkheid <•-- - de rept- oproep zoer.ing tc geraken lol ccnc lijk vooruitgaande. De afgevaardigden talrijk. De voorlcöpig scholen en van dit der private scholen die in de plaats der eersten werden aan genomen. Van drij verschillige kanten, zonder er zelfs aan gedacht te hebben om ze te vrv.gen, hebben wij van personen die goed geplaatst zijn om nauwkeurig te weten wat er in hunne gemeenten ge beurt, inlichtingen ontvangen die in bet geheel niet overeenkomen met degenen der tabel, welke M. Thonissen gevoegd heeft, bij zijn verslag aan den Koning. Er is, onder anderen, eene gemeente, waar de officieele school nooit minder dan 15 leerlingen heelt geleld en waar er 20 waren ingeschreven bij de heropening der klassen, eenige officieele school, waarvan 22 huisvaders het behoud vroe gen, terwij er maar 20 noodig zijn om die school rechtshalve in leven te doen houden. Welnu, gezegde school is in de offi cieele tabel, den Koning door M. Tho nissen aangeboden, aangeduid als be vattende niet het vierde gedeelte der in geschrevene leerlingen, en hel cijfer der bevolking van de aangenomene private school is daarentegen zoodanig geforceerd, dat men zich afvraagt hoe men het heeft durven vooruitzetten zonder vrees van gelogenstraft te worden. Stellig zijn hel de gemeentebesturen, die hel officieel onderwijs vijandig zijn, en de pastoors, die belang hebben in de aangenomene school, welke aan M. Tho nissen die cijfers hebben geleverd, waarop hij heeft geloofd te mogen eene beslissing nemen. Vooraleer tol hem te komen, heb ben de opzieners van het onderwijs die moeten onderzoeken. Maar is dit onder zoek ernstig kunnen gebeuren, onder een beheer waar de klerikalen zich gelukkig achten een opziener, die aanzien wordt als liberaal zijnde, te kunnen ontvangen als een hond in een kegelspel, en waar de weldenkende inspecteurs zich wel zouden wachten eene beweering van M. pastoor of van zijne handlangers te durven verdenken Men ziet van hier welke stof dit leven voor een parlementaire debat, over de zoogezegde officieele cijfers, die M. Thonissen aan den Koning heelt voor gelegd, om zijn handteeken te verkrijgen. Wij verwittigen de linker zijde, opdat zij op lijd bepaalde inlichtingen zou nemen. Kan er bewezen worden dat M. Thonissen bedrogen werd door zijne politieke vrien den ol zich zelven bedrogen heeft door te verregaande lichtzinnigheid, dan zal hij voortaan zooveel mogen weenen als hij kan, men zal hem niet meer geloven en de toekomende afschaffingen van scholen zullen in het dak blijven steken. -- Droevige statistiek. Do Avenir, een onderwijskundig blad, deelt, ter gelegenheid der laatste afschaf fing van 53 scholen, eene statistiek mede die hartverscheurend is en waaraan wij de volgende gedeelten onlleenen De 220 gemeenten, waar thans geene enkele officieele school meer bestaat hebben te zamen eene bevolking van 309,010 zielen. Aan Henegouwen komt de eer toe, geene enkele gemeente te tellen, waar geene officieele school meer bestaat; de 436 gemeenten dier provincie hebben allen ten minsie nog eene openbare school. Van de 339 gemeenten van de provin cie Luik zijn er maar 2 zonder officieele school; in Brabant! 4 op 342 gemeenten- in Luxemburg 5 op 221; in Namen -19 op 352. De vier vlaamsche provincies hebben te zamen 190 gemeenten, waar thans TUKVPORT 7-m 9-OT 19-13 2-O1 4-11 6-21 D1XMUDK 7-96 »-4S 12-42 2-38 4-46 6-45 DÏXMUDE 7-49 P-55 12-IW 2-19 4-66 8-26 NIEUPORT 8-12 10-30 1 14 9-15 5-30 8-50 verlangen uilgedrukt hebben zich bereid verklaard hebben ernstige toegevingen te doen, prins heeft persoonlijk den sultan verzocht om, aleer de wapens legen hem op te nemen, te trachten tot eene vredelievende oplossing te komen. De openbare denkwijze is in Bulgarie gunstig aati een recht- streeksebe onderhandeling met Turkije, doch men is eenparig om alle strevingen te verwerpen voor de herstelling van den slalu quo. In tegenwoordigheid der poli tieke verwikkelingen heeft de grieksche regeering aan alle griek sche burgers, die lol den krijgs dienst kunnen geroepen worden en onder welke veel studenten zijn, in den vreemden verblijvende, be volen ten spoedigste naar Grieken land terug te keeren. - De Senaat. De Senaat is dinsdag bijeengekomen en terstond overgegaan tol de samenstel ling van zijn bureel. M. d’Anelhan had schriftelijk laten weten dal hij niet wenschte herbenoemd te worden lol voorzitter; hij werd dan ook vervangen door M. de Merode van Westerloo, die gekozen werd tol voor zitter. Dc heeren Kint de Roodenbeke en de Namurd’Elzée werden benoemd lot onder voorzitters, de laatste met 26 stemmen tegen 22, gegeven aan M. de Wandre, der linker zijde. De heeren de Bethune en Tercelin wor- DU INKERKE G IIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL l»oliiiek Overzicht. De fransciie Kamers. De fransciie Kamers zijn deze in buitengewonen zittijd De heer Blanc, oudste Savoie, zal de Kamer der De heer Blanc in de nood- I der eendracht onder ublikeinen. Hij deed een en lol de gevoelens van ver vat) al zijne collegas, om politiek, wijse- Verlrekuren van den ijzerenweg van Dulnkerke, Veurne, Gent naar IBi-usboI en llixnitule nnnr ratonport. 6- 90 9-00 3-90 5-68 7- 46 10-17 11-30 6-« 7-W 10-11-2-30 8-52 9-45 10- 51-3-4R 19-F) 11- W-4-14 19-40 waren zeer heer Floquct werd tot voorzitter gekozen met 590 stemmen en de heer Delaforge tot eersten ondervoor zitter met 450 stemmen. Voor het tweede ondervoorzitterschap waren de stemmen verdeeld lussehen den beer Blanc, die 197 stemmen be kwam en den heer Speller, die er 225 had. Er moest dus eene her- stremming |)laats grijpen. De radi calen hebben voor den heer Liane gestemd, die bij de tweede stem ming gekozen werd met 251 stem men tegen 510, gegeven aan den heer Spuller. De heer Floquel nam nu het voorloopig voorzitter schap waar. Na de loting voor het samenstellen der bureelen werd de zitting geheven. De fransciie Kamer is woensdag, overgegaan lot de samenstelling der bureelen bij middel der loting. De leden der rechterzijde hebben in geen enkel der elf bureelen de meerderheid. De bureelen zijn ver volgens overgegaan tot de kiezing hunner voor/ilters en secretarissen. Allen zijn republikeinen, uitge zonderd de heer Daillère, die in het achtste bureel secretaris ge kozen werd, ten gevolge der mede dinging van verscheidene repu- blik” insche kandidaturen van ver schillende lint. Volgens men uil Parijs schrijft is de wetgevende zittijd arldaar onder voorteekenen begonnen, die <’een goed voorspellen. De [diepste verdeeldheid zou in de rangen der meerderheid heerschen. De heer Clemenceau zou in zijne pogingen tot verzoening mislukt zijn. Zijne •mwone aanhangers zouden hem niet gevolgd hebben; een hunner, de heer Laguerre, zou zelfs in CF1MTTT r’ I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 1