c 1 Schouwburg van Veurne. 'I DE DOCHTER VAN DEN MUZ1EKANT, drama in 3 bedrijven door Van Geicht naar Schillen bewerkt. 1 i; lt I Prijzen der plaatsen als naar gewoonte. I Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft da volgende veroordeelingen uitgesproken. Deuren en bureel open om 5 i 2 ure, ten 6 ure op het looneel. la I PROGRAMMA. EENE MISGREEP, Blijspel in een bedrijf, door .1. Roeland. 'f'-n, '•«zi. 1 I^iifHterrijke Tooiicclver- toonlng OP ZONDAG 6 DECEMBER 1885, door de Koninklijke Maatscliappij van Rhelorika onzer stad, met medewerking der töbneelspeelslér Mev. BATTA1LLIE, van Brussel. sclien Oostende en Nieuport hernomen is. Zoo veel woorden, zoo veel... onwaar heden; deon dm breking van dien tramway dienst blijft voortduren en het verzenden der postpakketten lussclien Oostende- Nieuporl-Vcurne, blijft voortdurend, des nachts, door brievendragers ad pedibus verricht. En nochtans. bad de gemeenteraad onafhankelijk genoeg geweest om de ge vraagde toelagen le weigeren, alles bleef gelijk voordozen de 3000 fr. bleven in de gemeente kas, en de geestelijke scholen bleven open voor iedereen. Burgers, maakt maar uwe centen gereed. De schatrijke Kerk vraagt dat gij haar nog een beetje zoudl verrijken, en uwe klerikale vertegenwoordigers stemmen toe. Treffelijke vertegenwoordigers, edel moedige verdedigers der belangen der burgerij De Veurnaar in zijn nummer van woens dag laatst, denkt dat wij niet te vreden geweest zijn omdat men in onzen gemeen teraad de afstelling van den heer l’inle herinnert heeft; maar hij is grootelijks mis, want wij hebben allecnelijk door eene vergelijking willen bewijzen dal die hoofdonderwijzer den ouderdom en liet getal jaren dienst bereikt had om op zijn pensioen gesteld le worden, en dat hij bijgevolg niet als een martelaar vair de zoo gezegde liberale dwingelandij inoesl aanzien worden. De Veurnaar zelve bekent ook dat de geestelijken en de wereldsche katholieken onze middelbare school geenszins ge negen zijn en doel zelfs maar ai le wel verslaan dat hun vurigste wensen is van deze le kunnen vernietigen, want hun cenigste leus luidt altijd een geslicht waar de prieters niet alléén den baas kunnen spelen moet met den stempel der vervloeking gekenmerkt worden, en alzoo bewerken zij in openbaar of in T duister hunne laffe wraak en vervolging op hunne voorstanders. De rechtzinnige Veurnaar wilt ons nog leugenachtig maken en steunt daarom zijn gezegde op hel verslag van hel siedelijk bestuur voor hel dienstjaar 1883-84; maar op onze beurt wij zenden hem naar de briefwisselingen die ten dien tijde plaats gehad hebben en daar zal bij overtuigd worden dal hel koninklijk be sluit nopens de aftreding van den heer K. Claeys bad moeten melding maken dal bij, NA DRINGENDE U1TNOODIGING, Op zijne vraag op pensioen gesteld is ge weest, en is waarscltijnelijk de nalaling diet ondergeslreeplc wóórden die tien schrijver van hel sledelijk verslag misleid hebben. Het verslag van stads geldelijken toestand. Zoodan dat verkochte huis, op stads eigendom, in de Panneslraat is niet ver kocht. Ja het liberaal bestuur had dien verkoop voorgesleld en dus de voorziene op brengst in de begroeiing opgebraclil. Nogmaals waarom laten onze nieuwe meesters die huizing vervallen en ledig staan? Waarom, wilden zij er geen burgers huizen aanleggen, hebben zij die ver- kooping niet voorgezet.’’ Waarom eene huizing door ledig slaan in waarde laten verminderen en de jaar- lijksclie opbrengst in kroos of huurgeld verwaarloozen en laten le kwisle gaan? Hebben wij aangewezen dal schooien bouwen en nieuwe steenwegen leggen buitengewooneuitgaven zijn en dusbuiten- gewoone uitgaven vereischen, hel was geenzins om eene leemng aan te raden maar wel om te doen uilschijnen dat de uitgaaf van hooldsommen niet ais schuld of delicil moest bestempeld worden maar als betaling of kwijting dier builenge- wooiic werken. Verders hier over lol later. Ststd- en Streeknieuw Veurne, 5 December. Bij koninklijk besluit van 30 november 1885, wórdt hel burgerkruis verleend mm de bedienden behoorende tut hel minis terie van justicie, die ten minsten 25 jaren en meer dan 35 jaren dienst' hebben. Ouder de nieuw gedekoreerden be merken wij (jepensionneerd. M. Ch.-L. Leplae, oud-iechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne. En M. 0. L. Pierrot, van Veurne, oud- commis - greflier der Rechtbank van eersten aanleg le Brugge. B ZFf’ou èke’y ine. u <11 .cf’ l<'. tv, (j l;iiul',| iC zonder zelfs met één woordeken, veront schuldiging te vragen. De correclionnecle rechtbank van Luik heeft die heeren loopers tol een weinig meer beleefdheid teruggeroepenIn maart laatstleden wierp een duivenlooper eenen grijsaard omver, die daardoor zijn been brak, en voor altijd verminkt werd. De rechtbank heelt den looper veroordeeld tot 26 fr. boet, en hem bevolen den grijsaard een levenslang jaargeld van 300 fr. uil te jelalen. Duiven vervoer. Onze duivenlief hebbers zullen met genoegen vernemen, dal de fransche noordereompagniën den prijs van hel vervoer der duivenmanden met de helft vermindertzoo dal haar tariel nu niet meer gelijk vroeger hel dubbel der belgische tarieven zal be dragen. Er worden bij de andere fran sche spoorwegmaatschappijen pogingen aangewend, om de zelfde vermindering le bekomen, opdat de vervoerkosten naar de statiën boven Parijs geevenredigd wor den naar de andere. De wijnoogst is in Frankrijk geëin digd. Men mag van lieden af zeggen, dal men geene reden heeft om zich te be jagen. Hel zal een goed middelbaar jaar zijn. De kiezing van den voorzitter der fransche Republiek is op 10 of 12 decem ber bepaald. De heer Pasteur, die zich le Parijs bezig houdt met pióèven om de razernij te genezen, lieefl niet min dan 62 personen in behandeling, die van verscliillige kanten naar Parijs zijn gekomen om genezen te worden. Wij lezen in een blad dat onze land- genoolen, de heeren Janssens en Cuvelier» die drie maanden geleden met Massala naar Congo voltrokken, gelukkig te Vivi zijn aangekomen. Er werden groote fees ten ter hunner eer ingei icht. De koningen vanal de omliggende volksstammen waren er tegenwoordig en hadden bij die gele genheid hun plechtgewaad, een garde- civique uniform, aangedaan (de broek uilgezondeid). Slecht Massala in volledig kostuum van kolonel der genie, een kleedsel dal hij, naar men zegt, aan genei'aal Wauwei inans le danken heeft. Op hel einde van hel feest werd aan elk. der deelnemende koningen een geschenk gedaan van... twaalf flesschen hassell- scheu jenever. De Mouvement gépgraphique zegt dal de goede Massala zich gedurende de lange en vervelende reis vermaakte met schoe nen der bemanning le poetsen en uurdup- peleii le schellen. Al<jemeeiie t\j<langen. Men verzekei l dal hel gerecht op liet spoor is der dievenbende welke in de arrondissementen Brugge. J1 per en Veurne talrijke dieften heelt gepleegd, ouder andere in kerken en kappellen, in statiën en bijzondere huizen. Woensdag heelt de gendarmerie van Thourout aangehouden en naar Veurne overgebraclil zekeren August G..., werk man le Handzaeme, verdacht van mede plichtigheid in verscheidene dezer ont vreemdingen met of zonder braak. Het gerucht dal bet ministerie van spoorwegen de vrijkaarten voor ambte naars en werklieden zou afschaffen, wordt gelogenstraft. De Etoile beweert uit goede bron te weten dal er van 1 januari le beginnen, 1600 vrije kaarten voor hel gelieele jaar op al de lijnen van bet land en 2000 vrije kaarten voor bepaalde reizen, zullen afgeleverd worden. Men weel dal in de maand augusti van het toekomende jaar eene totale zous- verduisteringzal plaatshebben, die slechts in Midden-Afrika zal kunnen gezien wor den. Hel observatoium van Brussel zal eene wetenschappelijke commissie naai Congo zenden, om de noodige waarne mingen le doen. Hel grauwvuur heeft wederom een schrikkelijk ongeluk te weeg gebracht, dit maal in de koolmijn van Oppaumée- Ransart. Hel is in den pul le Marquis, dal zaterdag bel grauwvuur uitgeboi sten is. Twee mijnwerkers werden op den slag gedood, een derde werd erg getroffen en vijl anderen hebben wonden bekomen. De dooden zijn J. Simon, oud 50 jaar en Em. Gregoire, zelfden ouderdom. Beiden zijn gehuwd en hadden kinderen. Volgensopgave van hel bureel Veritas zijn in de maand October verongelukt 88 zeilschepen, als van Duilschland 12, Amerika 6, Engeland 33, Oostenrijk 2, Spanje 1, Frankrijk 6, Griekenland 3, Nederland 5, Italië 3, Noorwegen II, Rusland 2, Zweden 4. Onder dit getal zijn 5 vermisten. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomschepen, als van: Duilschland 1, Engeland II, Denemarken 1, Zweden 1. Van de zeilschepen verongelukten door stranding 51, door aanvaring 3, door brand 2, gezonken 11, verlaten 7, 9 zijn afgekeurd en 5 vermist. Door stranding verongelukten 9 stoomschepen, 4 zonken door aanvaring en 1 werd door brand vernield. Sterrenregen. Een groot getal personen verkeeren in hel gedacht dal hel echte sterren waren die vrijdag avond uil het firmament vielen! Zulks is eene dwa ling: de echte sterren zijn op hünneplaals gebleven en wij zullen ze voortdurend bi, heldere nachten kunnen bewonderen. Zij hebben hoegenaamd niets gemeens met den sterrenregen van vrijdag avond. Terwijl die laatsien slechts eenige hon- derde kilometers boven de aarde ont vlammen, zijn de wezenlijke sterren ten minste acht milliard uren van de aarde verwijderd. Men ziel dal hel verschil van afstand nog al aanzienlijk is lusscben de lichten die genomen worden voor vallende sterren en de echte sterren. Alle jaren, rond hel midden der maand augusti en hel midden der maand novem ber, ziet men talrijke sterren vallen. In den nacht van 13 tol 14 november 1866 lelde men te Londen tol 6000 a 7000 val lende sterren per uur, dus meer dan 100 tochtverschijnsels per minuut. Dit cijfer werd vrijdag avond verre overtroffen. Duivenloopers. Hel is meer dan eens gebeurd, dal de loopers van duivenprijs kampen, personen die hun in den weg kwamen, het onderste boven liepen, Men leest in den Veurnaar: Maar kent de discli dan de wet niet? T Is hij die eerst en vooral de lijsten der kinderen, die recht hebben alhoewel ongevraagd op hel kosteloos onder- w’ijs, moet opmaken Het is de lemnaar die. de wel niet kent, of wel, die opzettelijk zijne lezers bedriegt om den disci) le kunnen beschuldigen. Ingevolge de wet, moest de discli hoe genaamd geene lijsten opmaken, maar alleenlijk zijn advies geven op de twee lijsten eene voor de knechtjes en eene voor de meisjes gedurende de maand Juni in liet stadhuis opgemaakt. Ziehier wal paragraaf 2 van art. 3 der wel van 20 September 1884 zegt De gemeenteraad, na hel bureel van «weldadigheid GEHOORD te hebben, maakt telken jure de lijst op der behoef- lige kinderen enz. Ziehier nu hoe hel ministerieel besluit van 21 Sept. 1884 zich uildrukl aangaande een deel der maatregelen van uitvoering van bovengemelde paragraaf. Art. 8. Als het voor de inschrijving vaslgestelde tijdvak (einde Juni) is ver- streken, worden de registers (de twee lijsten opgemaakl in liet stadhuis ge- durende de maand Junigesloten. Zij worden, binnen de vier en twintig uren, door hel College van burgmeester en schepenen medegedeeld aan het Bureel van weldadigheid, met al de ge- luigschriften overgelegd lot hel ver- krijgen der inschrijving. Hel College noodigl terzelfder lijd hel Bureel van weldadigheid uil, om hel aandeel aan te duiden, voor hetwelk liet zal tusschen komen in de uitgaven voor het kosteloos onderwijs der kinderen, welke zullen erkend worden er recht op le hebben. Art. 9. Hel Bureel van weldadigheid zendt binnen de veertien dagen zijn ver- slag en zijne voorstellen, vergezeld van al de daarbij behoorende bewijsstukken aan hel College van burgemeester en schepenen. Art. 10. Hel College van burgemees- ter en schepenen onderwerpt, binnen hel kortst mogelijk tijdbestek, het w- slag van hel bureel van weldadigheid aan den gemeenteraad, enz. Waar slaat er vermeld, Veurnaar, dat de disch eerst en vooral, zooals gij zegt, lijsten tnocsl opmaken De disch had niets anders te doen, wij herhalen liet, dan zijn verslag in le dienen op de lijsten opgemaakl in Juni, en ter zcllder tijd zijne voorstellen le doen ken nen aangaande zijne lusschenkomst in liet kosteloos onderwijs. liet inzenden van dit verslag en van deze voorstellen kon natuurlijk maar plaats héb ben dan na regelmatige uitnoodiging. En wanneer heeft het schepen college dit verslag en die voorstellen aan den disch gevraagd? Bij brieve van 11 november laatstleden. Dat men oordeele Eerbied voor de waarheid, Veurnaar. en hou op den disch ten onrechte le be schuldigen Volgons den Veurnaar zouden wij willen dat de ouders, die hunne kinderen naar de geestelijke scholen zenden, de voor- deelen van hél kosteloos ouderwijs niet zouden kunnen genieten. De confrater bedriegt zich. Wij zijn geene voorstanders van hoog schoolgeld vooi niemand. Wij aanzien, integendeel, de uitbreiding van hel kosteloos onderwijs als eene weldaad. Dat nochtans onze tegenstrevers uit deze verklaring niet besluiten, dat wij werischen groote toelagen te zien geven aan onze Vetirnschc geestelijke scholen, want wij vinden die toelagen ten volle onrechtveerdig. Toelagen geven aan geestelijke scholen, dal is gelijk water naar de zee dragen. De Kerk inderdaad is schatrijk en om scholen le stichten en dezelve te bevolken heeft zij nooit geld te kort. En heeft de Kerk het schoolgeld voor behoeftige kinderen noodig om te be staan? Bijlange niet! Dat men, bij veronderstelling, alle toe lagen aan de geestelijke scholen alschalïe, ei: hel getal der scholen zou daarom van geene enkele verminderen. De toelagen die onze klericalé gemeente raad om le beginnen voor de gees telijke scholen gestemd heelt, mag ge schal wordeu op rond de 3000 fr. Waar uit zullen die 3000 fr. komen? Uit de gemeente kas. Dus, uit de beurs van de Vcurnesche lastenbetalers. A M. 'V l‘ Ziting van 19 nqvem. Dehcegher Stefanie, werkster te Proven, 26 fr. boet, voor slagen. Decleicn Pieter, rondleurder te Gent, 8 dagen GEVOLGD DOOR: I i 1 O gevang cn 26 fr. boet, voor smaad jegens do policie. Dulbor Pieter, zondzoizendo koopman en Mollens Jules, rondleurder, bolde te i per, den 1” 5 Ir. boef voor slagen: den 2" 8 dagen ge vang n 26 Ir. boet, voor bedrlegingen door gebaren. Trevo Plillippus. metsor en herbergier to Dixmude, 8 dagen en 26 fr. boet, voor smaad jegens een jacht bewaarder. Verstraeien G'istaaf, werkman to Watou, on Durie Marie, dienstmeid to Houtkurko, elk 2G fr. boet voor slagen. Vanhoutto Richard, dienstknecht to Hessen, 100 fr. boet, voor jachtdelikt. Dullou Z.enobie, zonder beroep te Haringho, 15 dagen gevang: Tomporville Virginie, werkster te Rousbrugge, een maand gevang on 26 fr. boet, beide voor diefto. Zitting van 20 uovem. Kneepkens Alfons, kleermaker te Watou, 1" 26 fr. boot voor ver nieling van afsluiting; 2" twee waanden gevang en 26 fr. boot, voor bedreiging van aanslag: 3“ acht dagen en 26 fr. boet, voor slagen en be dreigingen; p 15 dagen en 50 fr. boet, voor slagen en wouden, Es David, werkman te Clercken, 50 fr. boet, voor slagen. Exter Desiré, werkman te Hessen, 8 dagen gevang en 200 fr. boet, voor jacht met verboden wapen. Loliof Charlea, metscr-d ener to Koyetn. 15 dagen gevang, voor slagen en 10 fr. boet, voor scheldwoorden. Dewilde August, metser-diener te Adjnkerke, 200 fr, boet, voor jachtdelikt. Roury Sidonie, dienstmeid te Proven» 26 fr. boet, voor eerroof u 10 fr. voor smaad. Les Boltes 5. musique de la maison Heller Les uomhre x domaim s de l'art, do la mêca- niquu et do 1 industrie coutieunent, dans leur ensemble, aucuii objét 'qui réunisse toutes les qualités pour servir de cadeau de Noël ou de Nonvel-an emume uno botte musique du maëstro Heller, dout les produits out oblenu les premiers prix A toutes les expositions, der- niórement encore a Melbourne 1881. Zurich 1883 et A Nice 1884. 11 n’oxisto pas do relations, quelque délicates qu’ellcs sclent, pour lesquelles une boite A mu sique ne serait le cadeau d'occaslon donnó. Li ou uu objet do prix blosserait, oil quelquo chose <1 utile choquerait, 1A vous pouvez sans crainto olfriruno boite A musique. Cliacun sera ravi <1 un tel cadeau, car qui n'a pas dans sa vie par fols des moments do solitude, dans lesquels il dprouvo co certain sentiment de tristesso ou d'amei tume qu'on appello - mélancolie -, et A qui alors la musique, co langage universel do tous les cceurs, ne terait-il pas; passer ces heures par sa voix douce et consolatriee I Do memo une liolto A musique ne saurait êtro assez recommandée aux personnos qui, par lour position ou leur santd etc., sent condamnées A la solitude. A messieurs les cur ós surtout qui, eu Ogard A leur état ou A leur demeuro trop éloignéo, ne peuvent assister A des concerts, uno piece A musique ntfre une jouissance tout-A-fait incomparable. Elio offre do la distraction et du plaisir et cela d autant plus quo le fabricant dó- rnontro son bon gout dans la compositions des repertoires de toutes scs pieces. Les airs d’opó- ffr:, tt!'’1 T 1 - *- T 11Tk"'*1 rJ"t'1 Bl IIGEHKIILIS VAN 1” KLAS. PlTSOnecl ill werkelijken dienst. M. P. Springael, bestuurder van het arresthuis, te Veurne. BmiGEIlKI’.LlS VAN 2e KLAS. M. A. Vandevelde, otid-grellier bij zeilde recht- bandk.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2