VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT tl» 1* .Januari 1886. iv' e zouden zij, tot straf hunner dwaasheden, sterken om 4 r A KT <5OC jnar. V Ziehier de middelen die wij voor het oogenblik moeten bewerkstellon. Voegen wij er nog bij dal wij uit al onze macht moeten werken tot de verspreiding der liberale dag- en weekbladen; dat wij alle klerikale gazellen uil onze woonst moeten verbannen en vervangen door de gezonde lectuur der liberale schrift.. Op die voorwaarden zegepralen wij !l voor eenige maanden naar onze fanatieke boerendorpen moeten verbannen worden. Dan zouden zij zien hoezeer er nog te wroeten valt alvorens aan onderlinge verdeeldheid te mogen denken. Luisteren wij dus niel naar al dat geschreeuw, vereenigen wij eerst al onze krachten, vormen wij allen, liberalen, eenen machtigen bond lol omverwerping van onze tegenstrevers. Denken wij voor lang aan hel Eendracht maakt macht, werken wij met vereenigde krachten, opdat des dichters woorden mogen be waarheid worden Zij wilden wat was recht, En wonnen wat zij wilden. De omverwerping der huidige klerikale macht, dat moet voor hel oogenblik ons hoofddoel zijn. En wanneer de dag daar is, dat de vijand verpletterd is, en onmachtig voor lang, voor zeer lang, dan eerst zal de dag gekomen zijn om te overwegen welke hervormingen kunnen en moeien ingevoerd worden. Alvorens ons te verdoelen, denken wij aan al hel kwade dal onze tegenstrevers ons be rokkenen Ziedaar in algemeene trekken, den wezenlijken toestand des lands. Aan de genezing dier kwalen, aan liet paal en perk stellen van dal alles, ziedaar waar mede de liberale partij zich behoeft bezig te houden. Zich herinrichlen. zich wapenen lol den strijd, de oorzaken der nederlagen opzoeken, middelen beramen en uitvoeren om uil de toekomstige worstelingen zege pralend voor den dag te komen, ziedaar de plichten der liberalen. Alle kleingees tige beknibbelingen moeten lijdelijk ter zijde gesteld worden; alle krachten moeten worden vereend om de vijandelijke macht uil een te slaan, te vernietigen. Samenwerking immer en altijd samen werking Trachten wij verder onze belangen te doen stellen in hel werk dal we onder nemen. De dag dal de vrouw der politieke belangen niet meer onverschillig zal zijn, zal voor ons een ware triomslag wezen. Immers, de klerikalen hebben lot hier de vrouwen in hunne macht door hunnen hemel en hunne hel. Wij moeten, wel is waar, hun geloof niel aan T wankelen brengen, maar hen overtuigen dal de bedieners van datzelfde geloof, enkel een hoop winkeliers zijn, die hunne waren aan de meestbiedenden laten, hun be wijzen dal diezelfde bedieners in de tweede plaats een hoop kiesdravers zijn, die de zegepraal der onwetendheid, der domperspartij boven hel heil der zielen stellen. Het leger wordt ontredderd en de gespaarde gelden worden lol andere halve legerinrichtingen gebruikt, zoodal de belastingschuldige altijd de zelfde sommen mag betalen; de geestelijken worden van soldatendienst vrijgesteld, en onze zonen, die dikwijls de steun en de hulp van een huisgezin zijn, worden in de plaats dier onverzadigde budjetvre- ters uil ons middel gerukt; cene nieuwe reservewet ligt voor handen, en wederom is het de kleine burger, de naarstige» werkman die er hel slachtoffer van wor den moet. Op den builen worden de wellen door hondenhoeksche burgemees ters schandelijk overlieden; de lichamen der vrijdenkeis en van allen die niel wilden dansen zooals onze geestelijkheid schuiftelde worden straffeloos aan den vuige» haat harer bedienaars overge leverd, aan den haat van diezelfde geeste lijkheid, die met uwe centen betaald wordt, aan die geestelijkheid, wiens macht dagelijks aangroet. Nullelooze duizenden worden haar dagelijks naar het hoofd geworpen; kloosters verrijzen, prachtig als paleizen, maar even vlug als paddestoelen, uil den grond op; zij slor pen de openbare rijkdommen op, en ver meerderen de alegmeene ellende. Onze bekwame onderwijzers worden door onwetende kwezelaars vervangen, de eersten uitgehongerd, de tweeden strijken vette sommen op, die de gemeente alom verplicht hunne belastingen te vermeer deren. De landbouw, niettegenstaande de inrichting van een ministerie te zijner bevordering, niettegenstaande de in richting van groenselrestaurants te Lon den, kwijnt al meer en meer; de handel en de nijverheid, die gingen herleven onder hel klerikaal bestuur, sluimert al meer en meer; de belastingen vermeer deren, de uitgaven nemen toe, en de ellende vermeerdert en neemt toe in de zelfde evenredigheden; om te eindigen, ons land lijdt aan al de kwaleln eener diepgewortelde verpaapsching. verkoop van Do Senaat. De Senaat heeft woensdag cene nog al belangrijke zitting gehouden, waarvan Meester Beernaert zich niel veel te belo ven zal hebbendank aan een zijner fanatieke maar onvoorzichtige vrienden. Bij de algemeene discussie over het wetsontwerp lol verhooging van den laks der burgerlijke pensioenen, werd door den heiligen heer Lammens cene redevoering gedaan, die zoo onbeschaamd als onbehendig was. Die Korlrijksche pilaarbijter en flam- beeuwdrager was zoo stout bel huidig ministerie geluk te wenschen, omdat het de noodige gelden heeft, welen te vinden voor hel verhoogen der burgerlijke pen sioenen en vooral omdat het die gelden heeft gevonden in de insparingen gedaan op de oflicieele scholen. Alleen betreurt hij dat de insparingen niet grooter zijn geweest; er zouden er nog moeten gedaan worden, en zonder aarzelen ried hij het gouvernement aan om de twee Staats universiteiten van Gent en Luik kort en goed af te schaffen, die in zijne oogen toch maar oflicieele fabrieken van nulliteiten zijn. De Leuvensche Alma Mater is voor M. Lammens voldoende. Hel amendement van M. Jacobs, ook pensioen loe te slaan aan de verra ders de overloopers van liet oflicieel lager onderwijs in 1879verwerft na tuurlijk de volle goedkeuring van dien bisschoppelijken senaleur. Volgens hem hebben die ovcrloopers en verraders goed en overheerlijk ge handeld en de Slaat ol liever hel clerica lism is hun daarvoor cene belooning schuldig, met de gelden van den Slaat. De gewezen minister van financies, M. Graux, heeft kort spel gemaakt met den lof door M. Lammens aan hel Gou vernement gebracht en doorM. Beernaert zoo gretig aangenomen. lkolitiek Overzicht. De Ministeriele crisis in Frankrijk. Volgens men uit Parijs bericht is de heer de Freycinel er eindelijk in geslaagd een nieuw ministerie samen te stellen. Zie hier de namen der nieuwe ministers: M. de Freycinel, voorzitter van den Baad minister van buitenland sche zaken; MM. Serrien, inwen dig; Carnot, financiën; Goblet, openbaar onderwijs; Boulanger, oorlog; Aube, zeewezen; Demole. juslicie; Bachant, openbare werken; Devele, landbouw; Lockroy, han del; Granel, postwezen. De landen geplaatst onder hel pi electoraal ran Frankrijk, zoo als den Annum, Tonkin, Madagas car, Cambodge, enz. zijn afgeno- iwen, van hel ministerie van het zee wezen en der Colonien en gevoegd bij hel ministerie van Buitenland- sche zaken. De. heer de Freycinel wil dus zelf de inrichting dezer piolectoralen besturen. De toestand in het Oosten. Daar de Serviërs weigeren te Sofia over den vrede te onderhan delen en de Bulgaren ten dien einde geene Servische stad willen aanvaarden, zoo houden de euro- peesche mogendheden zich op dit oogenblik bezig met den keus der stad, in welke de bepaalde vredes onderhandelingen zullen kunnen plaats grijpen. De Ieri.andsciie zaak. Men bericht uil Dublin dat de Icelanders, die getrouw blijven aan hot vereenigings-verdrag en de eischen van den heer Parnell ver werpen, cene monslermeeling inlichten van den 18 dezer, met hel doel om protest aanleleekenen legen allen welgev< nden maatregel, die strekken zou om de banden te ontspannen, lusschen Ierland en Engeland beslaande. Die vergade ring zal te Belfast gehouden wor den. Men vreest dal zij aanleiding lol ernstige wanorders zal geven, want de Parnellislen zullen niel ontbreken eene legenbelooging interichten. Uit Duitsciiland. Dinsdag avond hebben de groot handelaars in sterken drank te Berlijn eenen bond gevormd ter bestrijding van het ontwerp van monopool van wegc de regeeping, Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 Ir. ’s jnars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. I)e Annoneen voor België ter uilsonderinn der beide I laanderen, alsmede die mor het Buitenland worden ontvangen door den Ofic.r os Pimrort, Maijdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij ï-- V.tkXDSCNf ifioVE, Drnkker-L’ilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Verl ■■ekiireii van den ijzeren weg van buinkerkcj Veurne, Gent naar Brwmel en Dixniude naar Nienport. voor den d rank. Verdaging der spaansciie Cortes. De spaansche onafhankelijke en republikeinsche dagbladen zijn zeer t leurgesteld door deschielijke sluiting der Cortes. Die teleurstel ling geeft zich lucht in strenge beknibbelingen der overeenkomst, rakende de Caiolinen eilanden met Duitsciiland gesloten. Zij zeggen dal T spaansche volk door Duilsch- l.ind bedrogen werd, dal er thans een bestendig gevaar voor de spaansche koloniën bestaal, daar Duilschland, volgens de regelen van grondgebiedsbezetting, dooi de conferencie van Berlijn aange nomen, voorlaan de soevereriiiteil van Spanje op zekere koloniën zal kunnen betwisten, zooals reeds hel geval met hel Yapciland is geweest. - - - I>e toestand. In een onzer vorige nummers wierpen wij een blik op den tegenwoordige» toe stand; wij beloonden hoe belachelijk dezelve was. Heden willen wij een blik werpen op de twee laatste jaren, op de hervormingen door hel katholiek minis terie berwerkstelligd en op de gevolgen dier hervormingen en terugwerkende maatregels Onze tegenstrevers bezitten in de Kamers cene machtige meerderheid, eene meerderheid die hun stout maakt, ja, die hen lol roekeloosheid aandrijft. Zij heb ben van hunne macht gebruik gemaakt om hel ouderwijs le Ondermijnen, en moest hel nog lang duren, de zedelijke ontwikkeling des volks, vooral die der plattelandslicden eene halve eeuweachler- uil le werpen. De wet van 1879 gevolgd door de kieswet van 1883 was de eerste stap tot de uitbreiding der volksrechten. Allengskens zou men er loe gekomen zijn hel volk derwijze te verheffen, dal alle hervormingen zouden mogelijk geworden zijn en niets meer in staal zou zijn ge weest om den vooruitgang te sluiten. Doch de lijden zijn veranderd. De klerikalen hebben hel bewind in handen genomen en werken uit al hunne krachten legen de hervorming, legen het toekennen van vrijheid en recht aan hel volk. Ongelukkiglijk zijn hel niel alleen de klerikalen die werken aan het toekennen van die rechten. Ook de oneeniglieden in den school der liberale partij zijn daarvan de oorzaak, lu plaats van gezamenlijk de middelen op le zoeken om ons van hel klerikale juk le verlossen, in plaats van alles in le spannen om dat doel te be reiken, verscheuren de Brusselaars el kander; zij twisten over zaken van ondergeschikt belang voor hel oogenblik, zij willen zaken die wij in den huidigen toestand misschien binnen twintig jaren nog niel zullen bekomen. En intussclien mijnen onze tegenstrevers maar immer voort aan de miskenning van onze rechten, intussclien voltrekken zij hel gebouw hunner macht, gesteund op bijgeloof, onwetendheid en dweepzucht. Zij weten in Brussel niel met welke duizen den moeilijkheden men in de Vlaanderen te kampen heeft en om het hun le toonen, ■t k a o tl tl 5-35 §-06 8- 28 9- 02 3-00 6-02 8-52 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9-32 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYV1U.DE DUINKERKE 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 1 2 5-04 7- 36 8- 48 e it i- T It o I: n i. I;? •A: N1EUPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 D1XMUDE 7-36 9-0 12-12 2-2» 4-46 6-45 DIX.MUDE 7-48 9-55 12-50 2-10 4-55 8-26 N1EUPORT 8-12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 6- 20 9-00 7- 48 10-17 11-50 10-11-2-59 10- 51-3-22 11- 22-4-11 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 4-24 6-21 3-21 7-05 9-16 5-20 9-32 10-54

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1