1 3 4 1 Militie-Loting. Ziehier tic namen de jongelingen die Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. den 27 dezer loopende maand moeten deel nemen aan de loting voor 1886 Op ile lijst der heeren gezworenen voor de 1*' reeks van hel 1' kwartaal 1886. van het hof vat: Assisen dezer provincie, on der hel voorzitterschap van M. Vander Haeghen, raadsheer bij hel hof van beroep te Gent, waarvan de opening zal plaats hebben maandag 8 Februari aanslaande, bevinden zich de heeren D. Delanolc, brouwer te Rousbrugge. F. Dclacour, id. te Dixmude. M. Graux heeft bewezen dat hel voor- j slemd wordt, ge zult hier stel lot verhooging der burgerlijke pen- i siocnen gedaan werd door wijlen den libe ralen representant M. Scailquin, en dat, als men het nu kou verwezenlijken, dft te danken is aau M. Graux, die in 1883 nieuwe belastingen deed stemmen, waar van een gedeelte moest dienen voor de i verhooging der pensioenen. Zonder die belastingen zou het totaal ónmogelijk geweest zijn dit te doen. Die belastingen werden door M. Becrnaerl en de rechter zijde tegengewerkt en schandalig gehee- ten; de clericale kiezingen gebeurden onder den kreet IFei/ de belastingen en nu ze gelukt zijn behoudt en gebruikt men die belastingen om hel ontwerp van M. Graux uil le voeren mei het geld dal hij heeft weten te vinden en dooi hen werd bestreden. ’t Is weer de historie van den kraai die pronkt met de vcêren van den pauw en fier zijnen staart van gestolen pluimen in de hoogte steekt. Maar M. Graux heeft M. Beernaert die met stijfsel aangeplakle pauwcnveèren afgerukt. Ook heeft M. Beernaert daarop niet veel welen te wederleggen en moeten be- 1 kennen, dat hel wetsontwerp lol verhoo ging der pensioenen geheel le danken I was aan zijne liberale voorgangers. Door M. Mignol werd een amendement ontwikkeld, strekkende om de krijgs- I pensioenen en onderwijzerspensioenen op gelijken voel le stellen met de bur gerlijke pensioenen, iets wal krachtdadig werd bestreden door Minister Beernaert, die verklaarde dal hij van alle kanten wordt lastig gevallen door dergelijke vragen van allen aard. Hel art. 5. voorslellende om de veria- I ders en overloopers van 1879 le pension- neeren, werd aangenomen met 26 slem men legen 15, rechterzijde legen linker zijde. Even als de Kamer heeft de Senaat, alle eergevoel en zedelijkheid vergelende of vertredende, hel hoofd moeten buigen voor den opperhaas, M. Jacobs. Papa Thonissen ging nog veder in de onderwerping en de kruiperij. Hij bracht de overloopers en verraders lof en zegde dal men die moedige mannen, die uil godsdienstige overtuiging handelden, zou moeten vereeren 1 Dal is loch de schaamteloosheid tol hel uiterste drijven en eene aanmoediging lol plichlverkracliling. Gaal goed onder hel klerikaal minis terie. Al^eineene tijdingen. Men schrijft uit Dixmude, 6 dezer Een smartelijk ongeluk is zondag avond in de statie alhier voorgevallen. De chef- inanccuvreerder Karei Devriendl, is door den trein komende van Duinkerke, verrast en een been afgereden; hij bekwam daar enboven nog kneuzingen aan de zijde en hel hoofd. Naar hel hospitaal gedragen, bezweek hij aldaar een uur nadien. Vermoedelijk is hel ongeluk ontslaan door le willen wijken voor den trein van Nieuporl, die gewonelijk hel eerst binnen komi. Dil maal echter was de trein van Duinkerke voren en zoo werd de ongeluk kige, die dezen trein niel zal erkend hebben, getroffen. Karet Devriendl was 41 jaren oud. Hij bediende sedert 19 jaren mei eene voor beeldige nauwgezetheid den poslvan chef- manoeuvreerder in onze static; ook was hij van iedereen geacht. De ongelukkige laai eene bedrukte weduwe met zeven minderjarige kinders achter. Men schrijft uil Loo. 2 januariHel was maandag avond lusschen 7 i,2 en 8 ure, wanneer cenige inwoners uil de Weslstraal al met eens een schol hoorden aflossen, in hel huis van den heer Ch. Dugardein-Balloey. Wal was er gebeurd De vrouw van Dugardein onlangs van een kind gelegen en nog le bedde, zag men schreeuwend door den bovenvenster lig gen; een ongeluk moest op handen zijn. Inderdaad, ziehier wal er geschiedde. De lieer Dugardein die van de jacht was wedergekeerd dien zelfden avond, had zijn geweer te kuisschen gegeven aan den knecht, een jongen van zestien jaar. De moeder van vrouw Dugardein die bij woont, zal boven bij hare dochter en was I en in de streek rare dankzeggingen hooi en opgaan. - - - Het onderwijs in de meisjes gemeenteschool. Aan hel dagorde der laatste zitting van den gemeenteraad was opgebrncht hel voorslel van den raadsheer De Hoon om de vroeger afgedankle vierde onderwij zeres juiv. Geloeu, le herbenoemen. Doch daar er eene persoon bij naam was aangewezen, werd zulks in geheime zitting besproken. Zijn wij wel ingelichl heeft de heer De Hoon niel alleenlijk de vroeger door hem aangewezen doorslaande reden aange haald Dal vooral hier le Veurne waar geene middelbare meisjesschool bestaal, de meisj -s gemeenteschool volledig moest in gericht worden, nam'lijk met vier klassen ieder mei twee afdeelingen, dus acht I leergangen van een jaar ieder, loegepasi op de acht leerjaren der kinderen van zes lol veertien jaar, waarvoor vior onder wijzeressen volstrekt noodig zijn. Dat door hel wegzenden van’jufv. Geloeu, die mei den leergang in de 2d' klas gelast was, de leerlingen thans in I drie klassen verdeeld zijn tegenstrijdig aan hunne bekwaamheid en aan de voor schreven leerstelsels. Dat daardoor in ieder der 2de en 3dr klassen zich 6a leerlingen bevinden, welk getal nogmaals volgens de aangenomen leerstelsels le hoog is, hel aangewezen getal zijnde van 40 lol 50. Maar bovenal zou M. De Hoon de mid dels aangewezen hebben om jufv. Geloi I als onderwijster te herbenoemen en in bediening te houden zonder eenige kosten voor stadskas. Doch dit alles kon niel baten; men moei aannemen dal hel ordewoord ge geven en aanveerd was, want, met zes stemmen tegen vijf, werd hel voorslel I van M. De Hoon verworpen! Welaan heeren der clcricale meerder heid, uil enkele partijzucht hebl gij dan I geweigerd bij de meisjes gemeenteschool I eene goede inrichting, eene verbetering, I eene weldaad voor onze burgers kinderen l I aantenemen. En gij hebl niel geaarzeld eene be kwame, verdienstelijke en allezins acht bare onderwijzereszonder vermogen hare loopbaan le beletten, haar beslaan te ontnemen Gij hebl daar aan de natuurlijke wel, aan uwe zedelijkc plichten le kort gebleven; wijlen w ij van onzen kaul aarzelen niel hel u le I wijlen Bij lijd en stond zullen wij deze uwe I handelwijs aanhalen en herinneren. Zoodan de Veurnaar 't blad der I meerderheid van onzen gemeenteraad I bekent dal de uitvoering der in ons num- I nier van 26 December 11. aangewezen openbare wei ken en wijzigingen als nuttig, noodig en billijk voorkomt terwijl hij zegl Op al deze punten zijn wij volkomen eens met den schrijver van 't Advertentie blad Hecht zoo en terw ijl I wij er aan zijn, zullen wij er nog bij voegen I Dal langs die wandeling lusschen de Roozendalestraal en den Panne-sieenweg, I hel leggen in de zijgrachten van ecu Iwaallal mesllioopen ook zou moeten belet worden, als strijdig mei de wel op de buurtwegen en mei de politie verorde ningen langs stads stralen en wegen. En nu bij winterdag dal men nog de landen kan ontginnen voor alleer het Maarlwerk moet gedaan worden, zou hel niel passen, op hel aangelegen en onbe- werkie land van den heer De Grave-Despot, I hel noodige zand uillegraven om bedoel den weg, namelijk hel middendeel le verhoogen; de kanten moeien bij middel der grachten bedelving verhoogd worden. Wij achlen dal den nieuw verzanden weg, lusschen de Hanssens-laan en den weg naar Goxyde, hadde moeten hooger opgevoerd worden, om reden opgevóbïde wegen, na den winter, tamelijk inzakken. I Wal belieft hel leggen van een einde kalsijde op Bewesterpoorl van den dijk weg langsheen de straal van veld daar vall, ons dunkens, zoo al wal op le I zeggen. Zekerlijk verdient dien weg verbeterd le worden om hel vervoer, namelijk des zomers, aldaar le konnen verrichten, wal nu bij zomerdrooglen aldaar zeer moeie- lijk valt. Nochtans bestaal daartegen dil bezwaar, alvoren dat wegen kalsijden zeer kostelijk is en dal bijzonderlijk in zulken zandgrond zulks nog moer dan elders kosien zal, om reden de zijkanten moeten met zwaren grond bevoerd worden en zware kanl- sleenen geplaatst worden, zoo niel deze kantsleenen niel legengehouden door den ligten en droogen zandgrond wijken uil en gansch het kalsijde bed ongesloten, eischl herhaalde en zeer kos telijke herstellingen. LANDBOuwvooiuiRACinEN. De Moniteur I van Donderdag kondigt de lijst at der I voordrachten welke gedurende het jaar I 1886, in Westvlaanderen zullen gegeven I worden door den hoer Marlet, landbouw kundige van den Staal le Geul. Deze voor drachten zullen plaals hebben als volgt: Te Brugge, op 9, 16, 23 en 30 Januari, telkens om 11 ure voormiddag, over hel verheleren der zware landen. Te Koririjk, op 1 en 22 Februari, 1 en 22 Maart, telkens om 3 ure namiddag, over de vlasleell. Te Dixmude, op II en 2u Januari, 8 en 15 Februari, telkens om 3 ure namid dag, over de mestsloffcn. Te Veurne, op 7, 14, 21 cn 28 Mei, telkens om 10 1,2 ure voormiddag, over den kweek der zware trekpaarden. Te Ghislel. op 6 en 28 Februari, 7 en 28 Maart, telkens om 3 ure namiddag, over de melkerij. Te Kumbeke, op 14 en 21 Maart, en le Ooslroosebeke, op 11 en 26 Api il, telkens om 3 ure namiddag, over de cliicoreilcell. Te Thourout, op 4 en 18 April, 2 en 16 Mei, en le Waereghein, op 3, 10, 31 Oei. I en 4 Nov. telkens om 3 ure namiddag, over de meststoffen. Te Yper, op 20 Febr. 20 Maart, 3 en 17 April, telkens om 10 i/i ure voor middag, over de melkerij. Vele menschen denken nog dal de Ilaliaansche geldstukken geen wettigen koers in Belgic hebben. Dil is eene. dwaling de nieuwe muulconventie ver plicht den Staal de Ilaliaansche stukken, na 1862 geslagen, aan le nemen. Zoo dus zijn de Viclor-Einmanuels weder gang baar le beginnen van 1863. Staat der Bevolking in 1885. De bevolking der stad Veurne beliep op 31 December tol 5312 inwoners, samen gesteld als volgt De ontworpen belasting op het intevoeren vee. Bij de bespreking van ons beredeneerd I en gestaafd artikel, lierfl de i'eurnaar I zijne lezers eenen echten moespot I opgedischt. Heb moed man, alles dooreen brabbelen I en verwarren, onze aanhalingen verminken en geen bewijsreden tegenspreken noch aanbalen, dal is den waren zin om uwe lezers wel inlelichlen, en zonder moeite of nazoeking, om hel even welk schrijven I dal u niel aanslaat trachten allewijzen. Maar neem toch eens die aanwijzing der in en uilvoeren over, uwe lezers zullen dan konnen oordeelen, dal zoo als I van wegens hel beslaande Ministerie aan I den landbouwraad geantwoord werd, I sedert du Iwee laatste jaren de invoeren I van vreemd vee vermindert zijn, en dat I volgens genomen inlichtingen de tijde- I lijke prijsvermindering van hel vee dan I niel voortkomt van den invoer, maar van I hel drooge jaargetijde waarbij de voor- I raad van hel veevoeder min heelt opge- I bracht en waardoor, gevoegd mei de I landbouwcrisis, sedert den graslijd voor bij was, meer vee dan na gewoonte ter markten gebracht werd, waardoor meer I aanbod dan vraag; doch dal men zich welhaast, namelijk na hel tijdstip der grooie verbruiking van verkensvleesch, aaneen prijsherneming van hel vee moest verwachten, dus dal er geen belasting bij den invoer van vreemd vee noodig scheen. Zeg eens aan uwe lezers dal zulks het gevoelen is van den fanu uzen Minister Becrnaerl en dat hel Journal de Hiuxelles, doorgaande als T kabinels orgaandat door u zoo opgehemelde beschuisielsel hardnekkig bevecht. Trouwens hel zijn de liberalen alleen niel die den vrijen handel van vee of vleesch en graan of brood voorenhouden, in kamp van Israël bevinden zich ook zulke bokken en wel voorname zoo hel blijkt. Wal uwen oproep betreft tol de boeren van Wosler- en Ooslerpoorl, dal is be lachelijk. Welhoe wanneer die landbouwers en velleggers hun mager vee, als na ge woonte, uil Vraukrijk zullen aankoopen en hij den invoer hier vijf en twintig franks per kop zullen moeten betalen, dan wilt gij liun nog wijs waken dal zulks jn hun voordeel is Waphl tïjaar, indiet) zulke belasting ge- Volgens wij vernomen hebben zou gansch de molenwal van David Janssens uit steendrukken en steengruis opgevoerd zijn, en zou de eigenaar genegen zijn die molenwal te laten afvoeren. Welnu een ijzerwegsken kan door hel hof afhellcnde naar den vaai tkanl gelegd worden; aan den vaarlkanl kan de lading der wagenlj s, bij middel van een houten scliuifbak, in hel vaartuig gestort worden en alzoo, mi l weinig kosi, vervoerd en tegenover bedoelde straat gelost worden. Mei zoo een hoopken brikkaillon en steengruis zou men oen tamelijk einde dier straal goed maken. Wat de andere bemerkingen van den Veurnaar betreft, wij zullen antwoorden dal den heer Desmei zich le voren mei de aanvragen voor verbelei ingen aan buurt wegen gelaste en dal voor de vereffening i en verzanding van den weg aan de Colme vaart, zulks hem voor den verleden zomer stellig beloofd was. Men zegde ons dal in den winter van 1882-1883 de overige boomen aan stads dieven en wegen hadden gekapt geweest en dat zulks aan de linden dreven voor I den winter van 1883-188’r bestemd was. Doch nu is hel reeds de tweede winter sedert, en de voorzorgen aan de boomen dier dreven worden dringend. Sta<l> en StrceknieuwK. Veurne, 9 Januari. Gebruik van den lialljarigen intrest van I bet legaal Bnhaeghel, lol hel beguns tigen van kunsten en wetenschappen binnen de stad Veurne I 2115 2866 5281 5 31 man. 92 vr 76 tot. 168 fr. 262-59 5 2 163 73 90 167 71 12 5 156 78 5 3 2 161 80 36 269 20 17 37 A I 1 Bartholomeus Alf. 2 Baudcu Eugeen. 3 Blanckaert llonri. I Blanckaert Henri. 5 Bools Leopold. 6 Borgo Achiel. 7 Bril Lodewyk. 8 Bruwaort Hendrik. 50-00 87-50 25-00 Zitting van 21 December. Maarten Karei, werkman te Vinchem, 26 fr. boet, voor bedrie- gelijkc ontvreemding. Vandenbergho Francis, landbouwer te Eesscn, 26 fr. boet, voor stage; Exter Desire, werk man, te id. 5 fr. boet, voor scheldwoorden. Huyghc Karei, werkman te Dixmude, 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor bedriegelijke ont vreemding. Aesaert Hendrik, werkman te Lombartzijde, en Macs Hendrik, hovenier te AVestende, elk 26 fr. boet, over slagen en wonden. Vincent Karei, dienstknecht te Moeros, 26 fr. boet, voor vernieling van afsluiting. Robaeys Hendrik, Boyden Jan, Dubuy Frans werklieden en Reybrouck Jozef, herbergier 16 Devoghel Hendrik. 17 Dewitto Emiel. 18Dicryckx-VisschersII;43 Tornier Martinus. 19 Duforet Desiró. 20 Doprez Eleodoor. 21 Everart Karei. 22 Fiorine Theoflel. 23 Gallon Arthur. 24 Gheldof Edmond. 25 Gooris Adolf. ..lil!,,' o, [27 Kesteman Karei. 29 Lchouck Karei. Loye Alfous. [31 I.ucidartno Emiel. 32 Macquyn Victor. [33 Markey Hendrik. 35 Montaigne Gustaaf. '8 Nootaert Emiel. '37 Notebaert Lodewyk. 38 Oyaert Dcsidcrius. ,22 August, i l 'non 41 Stokelórum Lod. 81 HUWELIJKEN. allen to Niouport, den ln( eon maand gevang; den 2" acht dagen; den 3“ 26 fr. boet, en don 4") 26 fr. boet, voor slagen en wonden. Dcbuyser Camille, kok te AVestvletorcn, 26 fr. boet, voor eerroof. -UQ Steile en Htrcekbclnngfoii. Man. 2420 vr. 2892 totaal 5312 Op 31 december 1885 beliep dezelve tot Dus eeno vorm, van 5 26 BURGERSTAN D. I. GEBOORTEN. Geb. aangegeven in stad 1'1. van kinders wier ouders nltiier niet ge huisvest zijn Blpft Gel», in andere gemeenten uit ouder» alhier gehuisvest 3 Totaal geboorten van kinderen deelmakende onzer bevolking 93 II. OVKRI.IJDKNS. Sterfgevallen ter dezer stede aangegeven man. 85 vr. 83 tot. 168 ld. van personen alhier niet gehuisvest Blijft 78 S erfgevallcn van personen al hier gehuisv. en elders overt. Totaal sterfgevallen deelma kende onzer bevolking ut De huwelijken tón getallo van 36 verdoelen z h als volgt Tu. achcn Jongmans en jonge docliters 28 ld. ld. en weduwen 3 ld. weduw.'uaars en jonge dochters 4 Id. id. en weduwen 1 Totaal WO O N ST V E R A NIE RIN G E N Personen die zijn komen de stad bewonen man. 121 vr. 108 tot. 232 ld. die de «tod verlaten hebben om zich elders te gaan huisvesten - 141 128 Dus muor uitgeg. dan Ingek. 1. » Aan dc Maatscliappij Sl’ Cecilia, fr. 100 2. '* Aan do Tounoelmaatschappij Arm in de Beurs en van Zinnen Jong» 3. " Aan liet Behaeghelsgenootschap 4. ° Gestort in de spaarkas To zamon |26 Il' Utsneger Gustaaf. 128 Kint Hector. 2? 30 |oi i.uciaarir 32 Macquyn ‘ia v<i 9 Claerhoudt Juliaan. 31 Moorman David. 10 Cools Michiel. 11 Couzyn David. 12 Dawyndt Karet. 13 Decrop August. 14 Domeulonaore Pol. 139 Rathó August. 15 Deschodt Lodewyk. l40Sarrazyn Cesar. [12 Tassche Jozef. 44 Vandorghote Hend. 45 Vauhaecko Laurent. 46 Vanhoucke Ernest. 47 Vanhoutte Prosper. 48 Vanz.eebrouck Frans. 49 Verbaere Carolus. 50 Vuylsteku Emiel.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 2