I de gemeenteschool te Metten, of wel hun te dwingen hij alle die plaats. M.r De Hoon vraagt lezing van hel verslag van de besturende commissie d ;r muziekschool op die vragen. Hoezegt de burgemeester, welk verslag Wel, het verslag der commissie vcreischl door het reglement der nijver- school. Hoe! is er daar een reglement, en voorschrijft dal reglement dal de com missie moet gehooid worden over de benoemingen van professors?.... Als hel zoo is, voegt de burgemeester er bij, wij zullen de benoeming van eenen professor van solfège lol cene andere zitting ver schuiven. En ziedaar,... de kemel was geveld Dit gebeurde in geheime tilting, en wat I wij hier schrijven is volgens hooien zeggen COMBA.T op den Schuiftafel. Zondag aanstaande, 24 dezer, ter herberg den kleinen Anker, bij J. Kesleman Kamplaats. Maandag had alhier de plechtige begra ving plaats v:,n den heer Floriniond Dóe- I lens, den braven en verdienstelijken mede burger, wiens overlijden diep betreurd wordt. Rond 9 t’t ure, vervoegden zich ten slerfhuize een groot getal vrienden en kennissen van den overledenen, voorname personen en ambtenaren der stad, alsook talrijke leden der Liberale Vereeniging, waarvan den duurbare afgestorvene een warme voorstander was. Daar de heer Deeteus hoofdman was der maatschappij Sl. Sebasliaan, namen ook al de gilden der stail deel aan deze treurig plechtigheid. Allen hadden den oproep beantwoord. Hel was een lange cn indrukwekkende rouwstoet die, om 9 1,2 ure juist, zoo als hel immers betaamde, hel sterfhuis ver liet, om zich naar Sl. Niklaas kerk te be geven. De fanlaren der Mclomanen cn de harmonie St. Cecilia, speelden beurlliugs I treurmarchen. De hoeken van het lijkkleed werden I gedragen door de heeren Joyc, De Cae I Vanstaen en Rouse. Na den lijkdienst trok den stoet naai I hel kerkhof, alwaar, namens de gilde St I Sebasliaan, op hel graf van baren diep I betreurden Hoofdman, eene prachtige I immortellen kroon werd nederg.-legd, en I de volgende lijkrede door de gildebroedei I heer B. Manlez, werd uitgesproken. Si. Niklaas kerkbestuur aan stad voorge steld cn, mei tusscheukomsl van den beer Edmund Cailliau, tusschen dal kerkbe stuur en den geincenlcraad uitgevoerd. Dus nogmaals cene onwaarheid wan- I neer de Veurnaar schrijft: «M. De Hoon zou daar nooit gesproken hebben van I gelden aan stad te behandigen, om hel even door wie, om hel aandeel van stad in I de bedoelde jaarwedde te bestrijden I De waarheid is dal de vorige liberale gemeenteraad zich nicl verplicht aclile cene toelaag uil stadskas voor zekere wer ken aan Sl. Niklaas kerkbestuur le betalen, .doch daar die gevraagde toelaag, later bij I :gift van gelijke som dco.' M. Ed. Cailliau aan stad vergoed werd, zoo werd zedoor den gemeenteraad gestemd en in rekening opgebrachl, om derwijze hel Sl. Niklaas kerkbestuur de toelagen van Slaat en Pro vincie te doen genieten. Het verschil bestaal hierin dal onze vorige liberale gemeenteraad hel Sl. Ni klaas kerkbestuur wilde dienst bewijzen cn eene hulpzame hand loereiken; integen deel dal de huidige,clericale meerderheid van den gemeentel aad, wal betreft de her benoeming dier 4d* .onderwijzeres op hoegenaamd geener wijze in de kosten Wil, komen zoo schrijft de Veurnaar en dal die zelfde clericale meerderheid van den gemeenteraad wiens eerste plicht hel is de gemeente scholen aan te moedi gen, te ondersteunen en le verdedigen, integendeel als uitvoerder, beul cn scherp rechter van clericale vervolging, die ge meente scholen op alle wijzen tegenwerkt, vervolgt cn zoekt te vernielen, niet tegen staande deze gemeente scholen krachle .- en ingevolge de clericale wet van 1884 I beslaan I I i Volgens de schijnheilige Veurnaar is I t die 4do onderwijzeres daar niet noodig. I i want iedere van de drie andere heeft bijlange zoo veel kinders in hare school I niet als de onderwijzeres der liberale I bewaarschool! Hel ware moeielijk in minder woorden I .meer dommigheid, partijdigheid en valsch- I .heid uit te drukken. In de meisjes gemeenteschool, bij ieder I ,der 2,le en 3dr klassen, beide in 2 afdeelin- I gen, zijn 65 leerlingen. la de wereldsche bewaarschool zijn I omirenl 100 kinderen, met twee afdeelin- I gen in een lokaal; de eerste aldeeling I wordt aangeleerd door de gediplomeerde I onderwijzeres en, onder haar toezicht, I wordt de 2*1” atdeeling door de hulpster I bezorgd. Kan men wel hel onderwijs in de be- I waarschool voor kinderen van 4 lol 6 I jaren, mcl hel onderwijs in de gemeente I school voor kinderen van 6 lol 14 jaren I vergelijken? En toch zijn daar in die bewaarschool, I voor omtre.nl.lOO kinderen, twee personen aangesteld, terwijl hij de 2,ln en 3d- klas sen der gemeenteschool, ieder met 2 af- deelingen, cene onderwijzeres 6a leer- I Jiugen heeft. Doch de clericale beschermers willen oog meer, hoort maar hun orgaan de Veurnaar: .«Indien wij wel ingelichl zijn is er iemand van den gemeenteraad die zeilde heer E Cailliau die het voor- stel gedaan heeft de kinderen van andere gemeenten in de gemeenteschool le weigeren? Indien dal gedaan wierd, ’t geen reeds s) sedert lang had moeten gedaan worden, er zouden daar zelfs geen voorwendsels v meer kunnen bijgebrachl worden om eene nieuwe onderwijzeres le noemen. Is het niet belachelijk, dal zelfs I vreemde kinderen van welstellende ou- ders...... hier 'l genot hebben van een I kosteloos onderwijs op de kosten van al de burgers? Indien wij wel ingelichl zijn zou hel I schepen kollegic belooft hebben daar I een einde aan te stellen. Hoe eer hoe I liever? Wordt die bedreiging uitgevoerd, wij .1 bestempelen hel een wreed, onmensche- lijk cn onbehendig middel. Hebben wij het wel op, zouden daar een twintigtal kinderen van naburige gemeen ten ter school komen, waaronder er zeer waarschijnelijk zich bevinden wiens ouders schoolgeld koniicn betalen, de overigen belioelïigen. Hel onderwijs is niet meer kosteloos, dus voor dezen dier kinderen waarover de ouders zouden betalen, ware het loulere partijdigheid, deze kinderen le weigeren; zulks wordt in onze naburige gemeenieu niet gepleegd. Wal hel overig klein getal behoeftige kinderen betreft, deze belmoren aan de naburige gemeenten Wulpen, Coxyde, Adinkcrke, Bulscamp en Steenkerke, wier grondgebieden op min dan 10 minuten afstand van Veurne binnen walen palen, doch wier dorpplaalsen op ruim een uur afstand gelegen zijn. Zou hel dan niet wreed en onmensche- lijk zijn, die kinderen in onze gemeente school le weigeren, waaruit noodzakelijk volgen zou of wel bun hel onderwijs le jaargetijden en luchlgcslelienis dagelijks twee uren weg afteleggen Zonder hel aan bedoelde heeren te weiischen, verondeisleld dal die zes heeren welke de clciicale meerderheid van den gemeenteraad uil maken, zouden werklieden zijn woonachtig in voormelde gemeenten doch in den omirek van stad en vaders van behoeftige kinderen, lol alsnu in onze gemeentescholen aanveerd en thans ten gevolge gedachte voorstel aldaar geweigerd, hoe zouden zij daar over denken en zich er over bij hunne I verwanten, vrienden en kennissen be klagen; on moesten die kinderen in het over en weergeloop op zulke afstanden bij guur en onstuimig weder, ziekten of ongemakken bekomen, welk wee en ge- I kerm bij ouders cn kennissen, welke zedelijke verantwoordelijkheid voor ben die, slechts uil partijdigheid, daarvan zouden oorzaak zijn Ten opzichte der algemccne stadsbe langen, ware hel niet onbehendig die menschen en hunne aanhangers te kwel- I sen en ze alzoo tegen onze stad, legen I onze neeringdooners voorwendsel van misnoegen te geven Wij stellen de vraag aan u hoeren, aan I onze neeringdooners cn ingezetenen, aan alle weldenkenden, of hel niet beter, menschlievender en behendiger ware aan I die stoornis, aan die ergering, aan die partijdigheid, waarvan in alle geval on- plichlige kinderen zouden lijden geen I gevolg te geven Algcnieene tij<lin^en. Hel parket van Veurne heel! nog- 'maals le Loo geweest en heeft den jongen aangehouden, die de dood van weduwe Baloey veroorzaakt heeft. Donderdag is op de markt van Loo eene mand vervalschte boter aangeslagen, door den policieagent J. Desramoudl. Dezer dagen was Lodewijk Torreele, booivisscher le Oostduinkerke, met zijnen maal David Maeckelberghe met hunne boot in zee gesleken om sardijn te vangen, toen zij door eenen sneeuw storm over vallen werden en bjjiden in de golven den dood vonden. Hunne boot is dinsdag op liet strand le Middelkcrke aangekom :n. Volgens een b •richt van den Ojslen- I ilenaar, zou de vischsloep 102, welker achterblijven onrust baarde, mcl cene andere in aanvaring gekomen en gezonken zijn, zonder dat die welke haar in den I grond liep, hulp wilde brengen. Er loopt I ook een gerucht dal eene fransche sloep I 102 heelt zien zinken, maar le ver af was I om de bemanning ter hulp le komen. I Volgens de Indêpendance, zullen de I independenten van Brussel allemaal tegen I de invoerrechten op bel vee stemmen. De Belgische steamer llrabo is te I Duinki-rke aangekomen, hebbende aan I boord cene tijgerkal zeer groot van ge- I stalte. De eigenaar had dit dier te Dakar I gekocht voor cene zakhorloge die geene I 10 frank waarde had. Volgens de Echo du I iXord van llijsel heelt de eigenaar de I lijgcrkal verkocht voor 500 frank aan den I Dierentuin van Antwerpen. I Ziehier hoe de luitenant Van do I Velde die thans te Gent verblijft over I Kongoland spreekt Twee reizen heb ik naar Kongoland I gedaan. De eerste maal heb ik er twee I jaren en de laatste maal zes maanden I verbleven. Alwie in Opper-Kongolaiid is I geweest roemt zeer hel gezonde klimaat van die wereldstreek. Wel is hel laudscliap der wallervallen, dal ik bewoond heb, met vrij van gevaar lijke koortsen; maar nochtans zijn de uitzonderingen zeer talrijk. Uit het oog mag men niet verliezen dal onze statui plaatsen in Kongoland slechts over vijf jaren zijn geslicht en dat er zeer wenig Europeanen zijn die ze in voldoen de omstandigheden hebben bewoond. Dieiisvolgeus zou hel vermetel zijn reeds nu een bepaald oordeel over die Slandsplaalsen uit te brengen. Luitenant Van de Velde wijdt breed uil over de levenswijze cn de zeden van de Kongolanders. Over den handelzegl hij T Was niet zonder spijl dat ik daar handel zag drijven in oude Luiksche geweeren, in blanke wapens, in gemeen buskruit van Wetlercn, in genever, rlium, glas- en aardewerk, katoen en andere Belgischevoortbrengsi len, en dal I alles een Engelscli koiilramei k. I Wilde een machtig Belgisch huis in I Kongo'an I eene welingerichte faklorij tol I stand brengen, zooals zekere kunstreken 1 en de oevers van Neder-Kongoland er I reeds bezitten, dan zou men daar uitmun tende zaken doen eenen uitgebreiden ruilhandel zou men er kunnen drijven in j olie, palmnolett, ivoor, kaoutchouc, enz. 'Vilt gij de ongelukken en de verve lingen vermijden, gebruikt de Marnen- Eagootengij zult Cl' alle gerustheid, spaarzaamheid, netheid en gemak bij vinden voor hel aansteken der vuren van allen aard. Menigvuldige Certificaten. Het prospectus te vragen. Enirepói le Capelle-leit-Bosch. Giuote vermindering voor den handel. Op de dagorde der zitting van den ge meenteraad van 13** 11. bevonden er zich, I onder ander zaken van weinig belang, de goedkeuring van het budjel der Nijverheids- school, en de benoeming van eenen pro fessor van solfège in de muziekschool. Wij zullen eenige woorden zeggen over deze beide zaken. I Eerste zaak. Als de heer sekrelaris lezing had gegeven van hel budjel der Nijverheidsschool, vroeg M.’ De Hoon hel woord voot eene bemerking. Hij zegde dat de Nijverheidsschool de I tcekenacadcmie heeft vervangen, instel ling waarvan de jaarlijksche onkosten I gedeeltelijk door vrijwillige giften werden I afgedragen, die, inden beginne, lol 410 I beliepen; dal hel beloop dezer gillen van I jaar tol jaar verminderd is, en in deze I I laatste jaren slechts de som van 2frank I bereikte, le welen15 frank gegeven door I M.r L. Ollevier, gewezen burgemeester, I en 5 frank door hem zelvcn; dal hij met I I verwondering vernomen heeft dal deze I I ontvangst lieden uil hel budjel is gc- I I schrabt en dal hij daarover uitleggingen I I vraagt. I De heer schepene Despot, lid der bc- I sturende commissie der nijverheidsschool I maakte bekend, dal de uilschrabbing dei I som van 20 trajik had plaats gehad, om I dal men die ontvangst als onzeker be- I schouwde, cn dal men deze besl.ssiug I genomen had op het voorstel van een I liberaal lid der commissie. Die uitlegging I werd door den raadsheer De Clercq, ms- I gelijks lid der voornoemde commissie, I bevestigd. I Hierop verklaarde de heer De Hoon dal I hel voorstel gedaan was geweest tuiilen I de kennis der begiftigers en dat r geene I redenen bestonden om aan de ontvangst I van gemelde som le twijfelen. I Ofschoon hel budjel der uijvciheids i I school door hel schepen college aan den I raad was voorgelogd, zegde de heer 1 burgemeester, dal hij van mets wist, dat I hel hem zelfs onbekend was dal er vrij I willige giften ten voordecle van dit ge- I sticht bestonden Slolïelijk beschouwd, is de zaak van I klein belang, want 20 frank min of meer, I op een budjel van boven de 4000 frank, zullen geene stoornis in de financiën der nijverheidsschool le weeg brengen. Maar, I hel gold hier eene vrijwillige en wel- I willende gift ten gunste van een gesticht der stad door den gewezen burgemeesler en door een gemeenteraadslid. Welnu, in tegenwoordigheid der verklaring van den I heer De Hoon, vereischle de beleefdheid I niet dal er een voorstel wei d gedaan om de som van 20 frank in liet budjel te behouden?.... Doch, dit werd niet gedaan, en men bepaalde zich met te zeggen indieu er niemand géenc opmerkingen meer voor te dragen heeft zal hel budjel aanzien worden als goedgekeurd. Waarop de heer De Hoon vroeg, dat er melding van zijne onthouding in hel proces-vei baal der zitting zou gemaakt worden. Dal men oordeele. Tweede zaak. M.r dc burgemeester maakt bekent dat er eene plaats van pro fessor van soilège in de muziekschool opengevallen is en dal er redenen bestaan om onniiddelijk in de vervanging van den o itshiggever le voorzien. M.rdc burgemeester verzoekt vervol gens den heer Sekrelaris lezing te willen geven van drie ingekomen vragen voor door zijne inlnzatno handelsfj» zijn machtig voorbeeld, zich hot hart voedden zwellen van lever <'11 van do eerzucht Weldra onze befaain<lh< i<l ook In mogen vergrooten. Zoo deed hoofdman Deetons zijnen plicht zelfs in de nare «ogen- blikken dat eeno vroegtijdige on gevreesde ziekte van dag tot dag zijn kostelijk bestnnn meer en meer bedreigde on eindelijk hem wegrukte, juist toen wen bij ons do hoop herboren wa» eons don braven geleider van Siut-Sohastiaau, uit dankbaarheid, do tdijdo Jubelkroon om do' grijze slapen to mogon sluiten Eilaas, l.leve lloofdmati, dio gewcnschtc vol doening blijft ons, ontzegeld Iio wroedo dood ontrukte u ons; maar uw duurbaar aandenken ontsnapt tinrer kille hand en zal in de zoetste herdenkingen uwer medebroeders voortleven Nog menige jaren zullen wij uw rondborstig karakter loven, uwe ingeboren braafheid in oir houden, uwe vaderlijke bestiering ophomclen; nog geruimen tijd zult gij. als ieverig hand boogschutter, getrouw medebroeder en deftig I hoofdman, geprezen worden; nog vele jaren zal dezo rouwkrans, geëerbiedigd door wie u mocht kennen, ongeschonden uwen g.afzuil vereeren I en, aan do bezoekers vau Veurne doodenveld I herinneren dat mijne hand dezelve hier neder- I legde: In naam uwer geliefkoosde maatschappij I vnu Siut-Sebastiaan; in naam der bestuurleden, I die u mot rand cn daad bijstouden: in name uwer 1 onderhoorigo confraters, uit oprechte genegen- I heid en hartelijke dankbaarheid I’. Vaarwel, geachte Üeetens, vaarwel 11 Hterfgevisl. Mijne Heeren, Do handboogschutters van Veurne, in wier I naam ik de eer heb het woord te voeren, ver- I liezen, in den betreurden persoon van onzen I overledene, oen goed confrater en eeu vo irbeel- I dig hoofdman. Den 19 Januari 1815, zwoer en beloofde de I hoor Elorlmoud Dooteua goed en getrouw I glldebroeder te zijn van Sint-Sebastiaans I I gilde, die do archiers houden binnen Veurne; I I der overheid ondorhoorig to zijn; alle goede I I costumen ende usagen te houden en te hel- I I pen houden daar die glide cere afhebben I inochte ofwel do voorschreven gild» te I wachten van schaden en van schan 'o i; I I den gildebroeders g »ed en getrouw te zijn I I in alle zaken naar macht en mogendheid Een en veertig jaren standvastig lidmaatschap I dezer gilde hebben bewezen, Mijuo Heereu, dat I do duurbare aflijvige zijn plechtig woord gestand deed;-11 jaren vriend.dijken omgang, zaciitmoo- I dig en gulhartig verknor met zijne medebroe- dors; 41 jaren zwoegen, stroveu eu strijd.ui voor I onzen bloei en onzen roem, voorde eendrachtig- heid der confraters, tegen afgunst, tai.it en I tweedracht; 4< Jaren stipte onderwerping aan de I rogulmentcu oxen als aan stellige wetten; kortom, I ontrent cene halve eeuw onwrikbare houding bij I dotalrijke wisselvalligheden, die ofwel oas hc- I staan bedreigden mot verval ofwel onze maat- I schappij met Juister overdekten; zulk collo ver- I vulde loopbaan. Mijuo Heeren, zegt ontogen- I sprekelijk dat bij den geachteu cmil'-ater 1> etens I eedzwecreu geen ijdel woord, maar eene heilig - I zaak moest zijn. Aldus muntte hij uil durende L I 18 jaren, wanneer zijne kandidatuur voor het I openslaande voorzittei snmbt werd voorgedragen. De uitslag dor stemming was voor den ouden I gildegeuoot eeno oorvoHo nederlaag, maar bleef I verre van bij don vorslagoue misnoegdheid, al- I gunst of wederspannigheid jegens den nieuwen I hoofdman to verwokken; integendeel, deed'd- I moedige Deeteus verhaastte zich do eerste den I hoer Bieswal de hand te drukken met vluamsche I hartelijkheid, hem r -chtzinnlggeluk te vveuscheu I en hulp en bijstand te beloven, zoo geineend en I zoo krachtig als hij het in 18-15 pl ciitig had go- zworen, Hoe die zeldzame belangloosheid hem I in achting honger cn honger bij de confraters I hnd verheven, bleek in 1871 toen de heer Elori I mond De.-tens tot het opperbestuur geroepen I wierd met algemceno stommen. Wijze keus, 1 inderdaad, gegrond op bewezen diensten en op I een gewettigd onbepaald vertrouwen! Welke wilskracht, vastberadenheid en opoffe- I ringen gij, duurbare overste, hold aangewend 1 om aan de stormen dos tegenspoed* het hoofd I te bieden, uwe medegenooten door uwe onver schrokkenheid op te ruimen en uwe maatschap pij. in de worsteling zegepralend te houden recht staan: die mannenmoed zal in ouzo guide- boeken in groote letteren aangoteekeud blijven, als do geschiedenis onzer eimlelijko herneming Wat hebben wij, Mijne Heeren, niet al ontmoet 1 Ons eeuwenoude guldhof moeten verlaten, onze prachtige doelen afbreken, do gaaipers ver plaatsen, nieuwe lokalen uitkiezen, huren of bouwen en opschikken, met geringe geldmid dels; do oude regelmenton wijzigen naar de huidige begrippen, dan het getal lidmaten verdub belen en den linancielen toestand verbeteren, ziet daar, Mijne Heeren, in korte woorden, eouigo iler gewichtige gebeurtenissen door onze Maat schappij beleefd, in één enkel der bestuurjaren van hoofdman Deeteus: ziedaar, Mijne Heeren, hoe de geachte Voorzitter de groote lijnen van zijn voorgehouden plan wist te trekken, zonder de mindere bestuurzaken te verzuimen. Da moedigstee volgden hom, op de baan van eer en roem, naar de vreemde sciiietpleineu, terwijl de jonge aankomende schutters, aangewakkerd JLi ii jgjggmu GEMEENTERAAD.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 2