VAN VEURNE 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SI 3 1 om plaats te maken voor de dienaars van aan re1 kiss. De jaarwedde van 331G onderwijzers on onderwijzeressen, zijn met ongeveer een millioen franken verminderd. De 1047 onderwijzers die zijn afgesteld Zaterdag Het invoerrecht op het Vee. Hel invoerrecht op hel vee wordt voor zulk gewichtig vraagpunt beschouwd dal wij bijna dagelijks in de dagbladen be rekeningen aankeffen over de wijze, waarop de stemmen zich in de Kamer zullen verdeden. Over T algemeen denkt men dal hel wetsontwerp zal verworpen worden, misschien maar met 2 of 3 stemmen meer derheid, schatte la Nation. Volgens andere berekeningen, schijnt bet zeker dal et 23 clericalen legen zullen stemmen, welke gevoegd bij de 31 stem men der linkerzijde, gezamenlijk 74 vijandige stemmen zou uitmaken, terwijl de rechter zijde, na verlies van genoemde 23 stemmen, maar met 64 voor het wets ontwerp zou blijven. Onder de liberale kamerleden zouden er dus 11 moeten zijn, die met de rechter zijde samengaan, om de aanneming van ^el wetsvoorstel te verzekeren. Dit is 15.323 lecrlf«". ■s A de pastoors ontvangen een wachtgeld dat te zamen beloopt tol 1,215,870 fr. niet denkelijk; misschien zal men er 4 of 5 vinden, doch dan is hel wetsontwerp nog verworpen. Laat ons hopen dat die berekeningen juist zijn; de tijden zijn al te slecht, om nu eene belasting te leggen op een onmis baar voedsel, en dit alleen om de pachten te kunnen verhoogen van de bezitters van hofsteden. -- 60' Als men nu den dienst der lagere scholen, der bewaarscholen en der scholen van volwassenen te zamen rekent, met hel wachtgeld, dal aan de in beschik baarheid gestelde onderwijzers moet be taald worden, dan is de hcele spaarzaam heid op het budget van 1885, vergeleken met dal van 1883, van 390 duizend 963 franks Dal zijn nu die klerikalen welke zoo van geldverspillingen riepen en geheel hel land tegen de liberalen opmaaklen voor hunne schooluitgaven, en zij geven nu op ongeveer 400,000 frank zooveel uit als de liberalen onder de wel van 1879. Maar er is een verschil 1 Het gouverne ment hooft de schooluitgaven met vier miljoen verminderd en hel zijn de ge meenten en de provinciën die nu moeten betalen. Het is vastgesteld dat de gemeenten en de provinciën tegenwoordig 2,400 000 fr. meer betalen, dan onder de wet van 1879. De discussie over het budget zal ons nog andere kurieuse dingen bekend ma ken. Men zal eindelijk zien, dal de oorlog aan de scholen enkel is verklaard om de geestelijken meester te laten en de ge meente te doen betalen in plaats van het gouvernement, om te kunnen zeggen dat dit laatste spaarzaamheden invoerl. Ja, wij herhalen het, de klerikalen zijn de oneerlijkste lieden in de politiek die er bestaan en alle dagen hebben wij er het bewijs van. Vermindering van lasten. Onze gemeenten zwemmen waarlijk in den overvloed sedert de clericalen haar met de autonomie communale en een programma van vermindering der lasten hebben begiftigd. De Moniteur van zaterdag lest leert ons dal dit jaar reeds negen en vijftig ge- gemeenten zich verplicht zagen machti ging te vragen om nieuwe geldmiddelen te zoeken. Tien gemeenten krijgen machtiging om geld te leenen, ten gezamenlijkeu bedrage van omtrent 400,000 franks. Vier en zeventig gemeenten mogen bovendien buitengewone boschuitroeiin- gen doen, om wat munt te slaan voor hare uitgeputte geldkassen. Wat voorspoed wat voorspoed En zondag stond de Moniteur weer vol met besluiten ten voordeele van kerken en kloosters Dit Blad verschijnt den Zaterdag, on allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s iaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be groofe fetters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie Ier uilzondeiing der beide Maanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Orrirn be PmimS, Magdalenastraat, Brussel. v/%.rvi>n<rv KERCKHOVE, Drukker-Uitgcver, Ooststraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Te zamen 44,996 leerU'". Deze 2,184 afgeschafte scholen zijn ver vangen geworden door 1.465 aangeno mene scholen, waarvan 638 door klooster lingen, anders gezegd, door broederken* en notmekens worden bestuurd. Het onderwijzend persooncel van de aangenomene scholen, is samengesteld uit 2756 onderwijzers en onderwijze ressen, waaronder zich 1409 broederkens en nonnekens bevinden. Van deze 1409 broederkens en zuster- keus, zijn er 1071 niet gediplomeerd. Onder de wereldlijke onderwijzers der aangenomene scholen, zijn er ook 446 niet gediplomeerden. Zoodat op 2756 onderwijzers en onder wijzeressen van de aangenomene scholen, er 1517 zijn, meer dan de helft, die niet gediplomeerd zijn. Ten einde aan de kosters en andere krealiircn van de pastoors, jaarwedde te kunnen vergunnen, heeft men de ge meentescholen als volgt behandeld 880 onderwijzers en onderwijzeressen van lagere scholen en 167 onderwijze ressen van bewaarscholen, dat is 1047 onderwijzers en onderwijzeressen zijn in beschikbaarheid van dienst gesteld. Griekenland vreest men le Alhenen voor onlusten, ja er zou wel eene omwenteling kunnen ontstaan. D.i toestand van den koning is zeer netelig. Prius Alexander van Bulgarie is voornemens zich binnen kort naar Constaiilinopcl te begeven, om er met den sultan den toestand le bespreken. De mogendheden zijn het eens geworden om de overeenkomst goed te keuren, gesloten lusschen den sultan en den prins van Bul garie, op den grondslag der per soonlijke vereeniging. Ben duilsch schip is hel engelsch escader in de grieksche wateren gaan vervo 'gen; hel zal zich onder bevel stellen van den engelschen admiraal. Twee ilaliaansche sche pen hebben Tarento verlaten mi gaan ook deelnemen aan de engel se,he schecpsbetooging. -- Klim eigen vonnis. De stukken door M. Thonissen, op ver zoek van M. Frère-Orban neêrgelcgd, be treffende hel lager onderwijs, is de ver- oordeeling der gedoemde schoolwet van 1884, door de weggezonden ministers Jacobs cn Woeste, geholpen door eene slaafsche meerderheid, bet land opge- drongen. Men heeft sinds de maand october 1884, afgeschaft 877 lagere scholen. 228 bewaarscholen. 1079 scholen van volwassenen. Dal is te zamen 2,184 scholen Die scholen bevatten op het oogenblik hunner afschaffing, ondanks alle pogingen om ze le ontvolken, nog De lagere scholen De bewaarscholen 7,898 Scholen van volwassenen 21,773 Stede en Sireekbelangen. Hel ontwerp of voorstel der buitenge wone credieleii voor openbare werken, werd dezer dagen door T Ministerie ter Kamer der Volksvertegenwoordigers no- dergelegd en vóórziet zulke buitengewone werken lol beloop van 36 milloen francs. Voor wat men zou konnen zeggen dal Veurnambacht eenigzins betreft, bemerken wij alleenlijk een sommeken van fr. 25,000 bestemd om de voltooiing der werken aan den IJzer voort te zetten! Wij zeggen «dal Veurnambacht eenig zins betreft om reden hel Frankrijk met een deel van T Upei sche en 't Brugsche vrije zijn die hel meest hunne wateren door en in den IJzer lopen, Veurnambacht zeer weinig; integendeel lost thans hel grootste deel van IJzer water bij mid del der Loo en Nieuporl vaarten, vroeger uitsluilelijk ten dienste van Veurnambacht. Daarenboven wal kan men wel aan den IJzer stroom uitvoeren met fr. 25,000; T is om le lachen. Dus op zulke aanzienlijke som van 36 millioen bestemd voor buitengewone wer ken. is er eigenlijk niets voor onze stad noch streek. Door het vorig liberaal ministerie was reeds een crediet van fr. 100,000 voor gedragen en door de Kamers gestemd voor de herstelling, verdieping en bedij king van den Duinkerkvaart, lusschen het nieuwe sas alhier en de fransclie grens, nagenoeg eene uur en half afstand; dal is een hoogst nuttig, ja dringend werk. Inderdaad de schipperij verkeert in kwijnenden toestand; ten eindeden handel en nijverheid aan te moedigen en te on dersteunen worden dagelijks de vervoer- prijzen van koopwaren op staatsspoor wegen verminderd, doch de lol of vaarl- rcchlen blijven beslaan; en wanneer de vaartuigen geladen te Antwerpen, Gent, Brugge of elders in bestemming van Duinkerke hier toekomen, moeten zij omtrent de helft hunner vracht in ligter- schepen overladen. In ons land even als in Frankrijk, is het waterpeil der groote vaarten op twee meters bepaald om de schepen op M 1,80 te laten laden, en zoo werd ook de Nieu- poi't vaart en de Loovaarl aangelegd; doch voor de Loovaarl ook bestaat een beletsel aan hel oude Windleele sas, waarvan de dorpels le hoog liggen en dal alleszins le klein, onvoldoende cn gebrekkig is. Waaruit volgt dal op de vaarten aan onze stad uitkomende, in alle richtingen, ten zij naar Nieuporl, wezenlijke beletsels beslaan, die de schipperij, handel cn nijverheid benadeeligen en verhinderen. Wal de Ncder-Colm of Bergenvaart be treft, daar zit het nog veel erger; des zomers konnen de kleine schuilen, koggen genaamd, daar moeielijk met halve lading varen, terwijl de Hooge Colm in Frankrijk voldoende diepte heeft. Wij welen dal de Nedercolm of Bergen vaart aan de provincie behoort en dal wegens den Duinkerkvaarl.cn misschien ook wegens den Bergenvaarl, eene inter nationale commissie is aaiigeslold, doch wij denken dat zulks slechts de water lozing aangaat. I Of zou het moeten daarbij blijven dat I om reden de Bergenvaarl aan de Provin- i’olïtïek Overzicht. De fransciie Kamer. De commissie van de fransclie Kamer der afgevaardigden, die het voorstel van amnistie te ondei- zo-ken heeft, zal door den heer Bernard Lavergne voorgezeten wor den; de heer Millerand zal secre- t.nis zijn. Alle twee zijn aanhan gors eener beperkte amnistie. Nederlaag van het engelsch liet engelsch ministerie onder voorzitterschap van lord Salisbury, heeft reeds zijn verzet tegen de strevingen der lei landers naar een cigenzelvig beheer geboet. Hel heeft dinsdag avond in de Gemeen- leakainer eene nederlaag geleden, ,lic «el dooJelijk zou kunnen zijn. Ziehier hoe die nederlaag is out- Sir Michael Hicks-Beach kondig de aan, dat de regeering donderdag een wetsontwerp zou voordragen, .strekkende tol bel afschaffen van den Nalionalen Bond en andere in Ierland beslaande gevaarlijke ge nootschappen. Hij vroeg de drin gendheid voor de beraadslaging van dit wetsontwerp, dal zal ge volgd worden door een ander wetsontwerp, strekkende tot het uithielden der wel op den aankoop van pachtgoederen. Wanneer de beraadslaging in antwoord van hel adres op de troonrede werd hernomen, stelde de heer Collings een amendement voor, waarbij hel betreurd werd dal de troonrede de belofte niet inhield, dat er gemakkelijkheden de boeren zouden verleend worden voor den aankoop van kleine pachtgoederen. De heer Cliapli’i bestree.I dit amendement; hij verklaarde dal hel gelijk stond met eene stemming van mistrou wen; de heer Gladstone onder steunde hel amendement en di likte de hoop uil, dal hel met eene groote meerderheid zou aange nomen worden. Sir Hicks-Beach verklaarde, dal hel doel van hel amendement de omverwerping der regeering en van hare inlandsche politiek 'was. Hij verwittigde de Kamer over de ('rustige gevolgen, die hare stemming zou na zich slepen. De Kamer aanvaardde niettemin met 329 stemmen legen 250 het amendement van den heer Col lines. De regeering was dus ge klopt. Lord Hartington, de hoeren i.oschen. Courtney en sir Henry James stemden met de minderheid. Op voorstel van sir Ilicks-Keach vei daagde de Kamer zich lol donderdag. Volgens de laatste lijdingen uit sgsza 3-00 6-02 8-52 BRUSSEL GENT VEURNE GUYVEJ.DE DUINKERKE DUINKERKE GHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 6- 20 7- 18 10-11 10- 51 11- 22 5-0 7- 36 8- 48 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 cKiïtmui-É 3-08 3-47 1-24 7-05 9-32 D1XMUDE N1EUPORT y,.; i - ,isa 9-00 10-17 11-50 -2-59 -3-22 -4-11 Men schrijft in bij H Vorlrcknren vmi <len ijzerenwcf; van lOninkc.'ke, Veurne, Gout naar EKi-ussel en IMximnlc naar NJEenpoi-t. 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 4-24 6-21 3-21 7-05 9-16 5-20 9-32 10-54 NIEUPORT 7-61 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DIXMUDE 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 7- 48 9-55 12-56 2-10 4-55 8-26 8- 12 10-36 1 14 3-15 5-30 8-50 Ml NISI ERIE. S l U <111 De TOESTAND IN HET OOSTEN. V J

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1