VAN VEURNE i I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Ad® b as 0 medeafgevaardigden. lo op Jüiïï*. Wat zou de man nu zeggen, zoo hij moest zien hoe het ultramontanisme over al de kroon spant; hoe de jesuielen zich van alles meester hébben gemaakt, te beginnen van de stoffelijke goederen, het SEiiterilng Februari S&iSCS. R-' Dat men niet verre zoekt om zich van dit alles ie overtuigen; dal men in ons gelukkig land 1maar opspore wat de kloosters allemaal inpalmen, hoe ze zich uitbreiden als olievlekken, hoe ze handel en nijverheid krenken en den kleinen man lol niet brengen Da gevolgen der clericale schoolwet, L'Avenir, bel bekende onderwijsblad, vestigt er de aandacht op, dal de door den minister Thonissen aan de Kamer overgelegde stukken, zooals de inhoud daarvan bij uitvoerige uittreksels in de bladen openbaar is gemaakt, wel de waar» En zoo is liet geschied. Het volk heeft zich laten bedriegen door dien zachtmoe- digen Thonissen, en dien rechtvaardigen Beernaert. En de eene maatregel na den anderen is gekomen, en de eene benoe ming na de andere, en hel eene besluit na hel andere, en de eene wel na de andere, en om dat alles zoo stil is geschied, zoo voorzichtig, zoo traag, heeft het volk ge zwegen. En waar zijn wij nu Ons onderwijs, de machtigste factor in de beschaving van een volk, is geheel ver nietigd en in de handen der geestelijkheid overgeleverd, terwijl ons onderwijzers- korps in ellende en armoede ondervindt hoe duur hel kost zijnen eed te houden en eerlijk te blijven. Zullen twintig jaren liberaal bestuur voldoende zijn om al die puinen weer op te richten Onze geestelijkheid is straland van vreugde en geluk; met beide handen scharrelt zij in de Staats- en Stadskas om hare scholen te bezoldigen, zich zelve te begiftigen, hare kerken te versieren, zonder er ecus op te letten dat geheel hel land zinkt, lager en lager zinkt. En terwijl zij van hare predikstoelen de woorden des Evangelies, woorden van liefde en vergeving uitspreekt, droomt ze van haat en vervolging, van heerschzucht en macht; droomt reeds van den goeden ouden lijd te zien terugkomen, toen zij alleen mees ter was en alles haar gehoorzaamde. En onze gemeenten zwijgen, al worden hare belastingen immer zwaarder, omdat de wil des meesters moet uilgevoerd worden. En landbouwers en werklieden strijden legen die onverbiddelijke crisis, terwijl de rijke, clericale edelen hel middel zoeken om vleesch en brood duurder te maken en alzoo hunne pachten te kunnen verhöogen. En inlusschen gaan kerkfabrieken, se minaries, kloosters, enz. enz. maar immer hunnen gang en palmen binnen en bouwen en koopen en worden schal rijk met hel zweel en het bloed van hen die werken. En het volk zwijgt, omdat dit alles zeer voorzichtig gebeurt. Maar zal hel volk dan blijven zwijgen Zal dit nog lang duren Thonissen, sla loch ecus hard toe, bloedig, nog meer, dal men onlwake 1 Brugsche Beiaard. De vloed. Over 60 jaren zegde de heer baron de Gerlache, een der beroemste schrijvers over welke de klerikalen zich beroemen, dal hel ultramontanisme dood was, dal, zoo de Paus heden het wilde wagen wetten te stellen aan koningen en vol keren, hij zoo belachelijk zou zijn als de eene of andere graaf die zou beweren den oorlog tegen den koning te voeren, omdat zijne voorouders dit recht hadden. Ik wil, zegde die beroemde katholieke in zitting der stalen-generaal in 1823, niet onderzoeken tol hoeverre de beschul digingen legen de Jesuieten geuil, ge grond zijn, maar ik denk dal wij wel deden ze te bannen mits hunnen naani alleen voldoende is om oneenitjheden te verwekken. De doode hand strekt zich overal uit; waar die plaag neervalt verdwijnt wel vaart en voorspoed; pas is een klooster ergens opgerezen of in de buurte is een ongelukkige man die moet zijn goedje verkoopen en ’t klooster wacht met het geld in de hand, waar ze T halen weet de duivel goed. En dit is nog het ergste niet. Dal de kloostermannen onder aller hande voorwensels het geld uil de handen der bijgeloovigen weet te futselen; dal ze aan de bedsponde van de rijke stervende met hel en vagevuur spelen om den lijden de door schrik te bevangen en zijn duiten doen af te geven lot lafenis zijner ziel, zeker is dit diep te betreuren en T is spijtig dal men dit moet zien gebeuren ondanks de wel het verbiedt. Maar hij die eene erfenis verliest kan toch nog werken, hij kan zijne baan in de wereld door handel, kunst of nijverheid vervorderen; maar de ongelukkige am bachtsman, de rampzalige moeder die al doet wal mogelijk is om het hare bij te brengen en alzoo een talrijk huisgezin te kunnen groot brengen, die komen op eiken pas den klooslervloed legen. Ja de kloosterman is niet alleenlijk een aftrog- gelaar van allcmans goed, een erfenis- roover, maar nu drijft hij handel, en doet de concurrentie lot aan de kleinste nerin gen. In verscheidene kloosters wordt ge- wasschen, gestreken, gebreën, genaaid en dal voor een loon, welk volstrekt ontoereikend is. Waarmede een stiel- doende vrouw over eenige jaren haar brood kon verdienen, geelt haar nu geen bestaanmiddel meer. En men noemt den klooslervloed eene weldaad 1 Ja voor den klerikalen, maar voor de maatschappij is hei een verderf, eene ramp wier verwoestingen aan geene andere kunnen vergeleken worden. Den dag waarop liet volk zal begrijpen dal die klooslcrplaag onzen ondergang le weeg brengt, den dag waarop men met de woorden van den grooten calholieken baron de Gerlache zullen herinneren, dien dag zal Belgie herleven; dan zal de voorspoed van voorheen weder opdagen en dat men het niet vergele, dan zal de godsdienst opnieuw den eerbied terug vinden welke hij verloor door de dweep- en geldzucht der ullramonlaansche jezuie- len en hunne aanhangers, willende lusschen blijft voor de partij der Home Rules de eenige man om de kwestie der wetgevende onafhanke lijkheid van Ierland op te lossen, M. Gladstone. Dit verklaarde luid le Dublyn, M. Sexton, de eerste luitenant van M. Parnell, in eene openbare vergadering van liguislen. De Caiilïsien en de kiezingen. De spaansche carlislische dag bladen kondigen eene verklaring af van den vertegenwoordiger van Ion Carlos le Madrid, luidende dal <l<? hertog van Madrid, na de voor naamste mannen zijner partij ge raadpleegd le hebben, hesloten heeft dat zijne vrienden geen deel aan de kiezingen mo ’ten nemen. Don Carlos geeft echter aan eenige kandidaten de machtiging om zich afzonderlijk voor le stellen, doch geheel voor eig’n rekening en zonderde vorming van kiescómi- onvoorzichtigheid van Jacobs en Woeste le doen vergelen. Daarna zou liet spel letje weer hernomen worden, altijd met hetzelfde doel in hel oog. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: S fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den dinkregel. Be groole letters volgens plaatsi uimte. Reklamen 56 cent. Rechterlijke eerherstellingen i fr. De Annonren voor lleli/te, ter uitzondering der beide I laonderen, tlsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Orrca es Renuart, ISugdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij E.. VARfOKW BdlCl&CldlIOVH, l)i nkker-L'ilgever, Ooststraal, 6, te Veurne, e» in de Postkantoren des Rijks. Verlrekiifen vttn den Ijzerenweg van Duiulzei-kto» Veurne, Gent nanr ESi-ussel en DIxinude nanIVienport. DUIN KERKE giiyvei.de VEURNE GENT BRUSSEL teilen toe le laten. Onze meesters. Gedurende den schoolstrijd van 1879 lot 1884 heeft zich de geestelijkheid zoo hatelijk gedragen, dal iedereen met af- schrikken de mogelijkheid inzag van hel aankomen de clericaien aan hel bewind. Men sclirikke terug voor de waarschijn lijke vraag eener nijdige en almachtige geestelijkheid en menigeen voorspelde eene omwenteling na zes maanden cleri- caal bestuur. En nochtans, nu zijn de clericaien reeds anderhalf jaar onze meesters en dage lijks doen ze ons gevoelen hoe zij het verslaan on ze meesters lespelen. Zij hebben gedurfd wal wij nooit dachten dat ze zouden durven.... cn toch is de om wenteling, de losbarsting der algetneene misnoegdheid nog niet gekomen. Onze meesters zijn te slim, te zeem zoet, te behendig; zij kennen le goed de kunst om zand in de oogen le strooien, om ons in slaap le wiegen, en zonder dal wij hel hard gevoelen wordt de bami, dien men ons rond den hals legt, traag- jesaan, heel traagjesaan toegesnoerd.... tol dal ze niemand meer zullen te vreezen hebben en een luid Te Deuin Laudamus zullen kunnen aanheffen. Ware Woeste maar nog wat minister gebleven Ware Jacobs maar daar ge weest om zelf le besturen Die gingen er ten minste op los, als echte wraakzuch tige clericaien. Die wisten te stampen cn te slaan, dal wij hel voelden, en hel was te hopen dal wij hel eens genoeg zouden gevoeld hebben om recht te springen en.... Na de stemming der wel van 1884, was hel bijna gedaan; die wel schudde hel land wakker; de gemeenlekiezingen waren eene luide bedreiging. Maar de lakliek dier hoeren was niet voorzichtig genoeg. De Kerk is zoo haastig niet, ze kan wachten, rails hare wraak zooveel le vollediger zij. En daarom werden de onvoorzichtige!! aan kant ge zel; ten minste schijnbaar, want ze zouden wei mogen vooi tbesturen, maar niet zoo openlijk, alleen onder de namen van eenen Thonissen en eenen Devolder. Het volk mocht het eens ernstig mee nen van eenen Thonissen zoo men niet vervaard zijn. Hij, de bedaardheid, de wijsheid, de toegevendheid in persoon hij zou de gemoederen stillen en eenige schijnbare toegevingen doen blijken om de Politiek Overzicht. Bij den Rijksdag is ingekomen liet door graal Herbert Bismarck <m baron de Courcel, gezant van Frankrijk, onderleekende protocol van 24 december laatst, betreffende de duitsche en fransche bezittingen in West-Afrika en in de Zuidzee. Rij deze overeenkomst doel Duilsch land, ten behoeve van Frankrijk, in de Biafra-haai afstand van alle rechten van soevereiniteit en van beschermschap over het grondge bied ten zui len van de rivier Congo. Frankrijk ziel af van alle aanspraken op hel bezit van grond gebied noordwaarts van dezelfde lijn. Op de Slavenkust erkent Frankrijk Duitsch land’s bescherm schap over het Congo-gcbied en doet afstand van alle rechten op hel gebied van lllrlo Seguro en Klein-Popo. Eene gemengde com missie zal de grenzen van beider- zijlsch grondgebied vaststellen. Wal de kust van Senegambie betreft ziel Duilschland af van alle aan spraken op het gebied lusschen Rio Niinnez en Mollacarec, inzon- deiheid dal van Koba Kabila. Met betrekking tot de Zuidzee neemt Duilschland de verplichting zich, niets te doen wat Frankrijk zon kunnen belemmeren in hei bezeten van de Eilanden onder den Wind (de Antillen zoowel als van de Nieuwe llebriden. De crisis in Engeland. Koningin Victoria heeft de minis- terieele lijst goedgekeurd welke haar is voorgelegd door M. Glad stone Hel liberaal kabinet bestaal nu uit de volgende leden M. Gladstone, eerste Minister en lord van den Echiquier; lord kanselier, M. Herschel!; voorzitter van den ministerraad, lord Spencer; minis ter van binnenlandsche zaken, M. Childers; buitenlandschc zaken, lord Rosebery; kolonies, lord Gianville; minister voor de Indies, lord Kimberley; minister van financies, sir William Harcourt; portefeuille van oorlog, N. G imp- bell-Bannerinann; eerste lord der admiraliteit, lord Ripon; local gouvernement board. M. Chamber- lain; minister van Schotland, M. Trevelyan; minister van koophan del, M. Munde'la; minister voor Ierland, M. John Marley. De samenstelling van lu’l kabinet is voor velen eene verrassing, want het radikaal element is er niet zoo sterk in vertegenwoordigd als ver moed, zelfs voorspeld was, ook wordt de samenstelling aanzien als een middel tot verzoening lusschen de liberale partijen gezien mogelijkheid dat de gematigde liberalen partij zouden kunnen kiezen legen hunne meer vooruit onderwijs der jeugd, tot het bestuur van ’s lands zaken Alles is in hunne handen gevallen; de kloosters groeien en bloeien, terwijl iedereen met groole moeite er door komt. Het eene failliet volgt hel andere op, de grootc nijverheden kwijnen, de werkman loopt werkeloos op straal zoekende ergens iets te verdienen. Eene zaak gaat vooruit de kerkwinkel. 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DU1NKERKE 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 7- 36 8- 48 6- 08 3- 47 4- 24 7- 05 5-^0 9-32 --■-i- - - IM| ,1 II --w— 5-07 - 5- 41 - 6- 21 - 9-16 - 10-54 - 3-00 11-50 6-02 2-59 8-52 S-22 4-11 6- 20 9-00 7- 48 10-17 10-11- 10- 51- 11- 82 - FrANSCII-DUITSCIIE OVEREENKOMST. NIEUPORT 7-ei 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DI X 51U DE 7-36 S-42 12-42 2-25 4-46 6-45 D1XMUDK 7-48 9-55 12-56 2-40 4-55 8-26 NIEUPORT 8-12 10-3# 1 14 3-15 5-30 8-50

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1