VAN VEURNE r. F Fr b NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT F'- F I k p I BK *U?O Felirusarj ËWS6. le op ver eelte M. Fiére wilde de reserve van 30,000 man, die doer iedereen noodig erkend is lol de verdediging des lands, op de vol-< gende wijze lol stand brengen 1’ De eene helft nemen in den eersten ban der burgerwacht; 2° In de andere helft, zouden al degenen zijn, die zieh van den miliciediensi hadden vrijgekocht en nog niet gediend hadden. Dil project was rechtvaardig; het ver deelde de taak der landsverdediging lusschen den arme en den rijke, lusschen den nederigen burgersjongen en den nobelen jonker. Maar ook juist daarom werd hel project van M. Frère door de clericale kop stukken en liiiune nobele aanhangers zoo hevig bevochten. Hunne gefortuneerde kinderen, hun edel kroost soldaat spelen? Allons, foei! dat is weik voor hel gemeen gepeupel. T Is waar, vóór de kiezing klonken ge durig de kreten van: Niemand gedwongen soldaat! en Weg met do reserve! Na de kiezing zingen de clericalen een heel ander deuntje. Men oordeelc Wij hebben liet, voor de kiezing, meer malen gezegd De clericalen spelen eene elledige comcdie. Al die kielen van Weg met de loting Weg met de bloedwel waren eene schel machtige in slaapwiegerijdie de wezenlijke plannen verborgen hield. Het volk heeft weder lol voetbank ge diend om de clericalen lot hel bewind te doen opklimmen. Zij zijn er thans; zij doen er hetgeen Het kluchtspel van ’t reserve leger of noodkorps. Alhoewel de clericalen tijdens de laatste kiezingen voor de wetgevende kamers, op alle plaatsen waar er strijd was, met groot lawijl en luid geroep, aankondigden dat zij geen man, geen peerd noch geen kanonsiuk in meer zouden gestemd heb ben, reeds hebben zij zoo van deze valsche belofte als van menige andere afgeweken. Onze clericale meesters hebben dan den eersten aanleg van een reserve leger of noodkorps aangenomen bij de stemming van 53 kapiteins in meer, wal jaarlijks nagenoeg 300 duizend franks kosten zal. En bij de stemming der oorlogsbegroo- ling bekende generaal-minisier Pontus, dal hij, bij de maatschappij Cockerill eene nieuwe batterij van zes stalen stukken geschut besteed had. Wij zeggen dal zulks maar den eersten slap of aanleg is, dal zullen wij onze lezers uitleggen. Volgens de bestaande mililie-wellen is den diensttijd bepaald op tien jaren, zoo dal daartoe tien lolings jaren bijdragen en gansch ons legerslel is daarop inge- richl. Buiten de mannen dier tien klassen die in werkelijken dienst zijn, bevallen de Arsenalen en oorlogs depots de wapens en kleedingslukkeu der overige in verlof zijnde manschappen, welke bij inroeping zich naar hunne wederzijdsche depots bi- geven en daar hunne wapens en kleding stukken nemen om zich bij hunne weder zijdsche regimenten en batterijen le ver voegen waar hel persooneel of kaders van opper en lager officieren ook van onderofficieren, brigadiers en korporaals bestaal om al die ingeropen mannen in te lijven. En niet le min bij zulk stelsel beslaat er reeds eene wezenlijke moeielijkheid, zoo als Minister Pontus hel bekende, voor de paarden der ruiterij, als ook voor de paarden en toestellen van den schultrein. Maar volgens de verklaringen van den oorlogs minister moei hel ontworpen reserve leger beslaan uil de drie opvol gende klassen inililianen, T is le zeggen uil, tol nu aanzien als voldaan hebbende, 11“, 12“ en 13“ militie klassen, welke hij beweerdi in zekere omstandigheden nog te mogen inroepen En om die drie klassen na le zien, le besturen en des noods inlelijven zijn die 53 nieuwe kapiteins benoemd Dal die 53 nieuwe kapiteins benoemd zijn en dal ze jaarlijks 3U0 duizend francs zullen kosten, dal is verstaanbaar. Maar wal min verstaanbaar schijnt is de oplossing dezer vraagen Waar en hoe zal men de wapens en kleeditigslukken voor die manschappen bekomen Waar en hoe zal men de noodige opper en lagere officieren, ook de noodige onder officieren en brigadiers of kaporaals voor die manschappen bekomen Daar welen wij niets van. Ons dunkens moest, vooral in ons on zijdig landeken, de militairen of soldaten dienst, zoo als alle andere diensten, eene stiel, ambt of vak uilmaken, samengesteld uit vrijwilligers, zoo als in Engeland. Daarenboven de burgerwacht moest wezenlijk in 3 klassen of bans verdeeld zijn, elke klas of ban hebbende hare hun voordeelig is en verpletteren dat zelfde volk onder de verzwaring der mili taire lasten. Hel project van M. Pontus aangaande de reserve, is zoo hatelijk als onrecht vaardig en is waarlijk een parlementaire schandaal. ----- Niemand gedwongen soldaat Aan den clericalen zeever heeft zich menige lichtgeloovige sukkelaar, menige eenvoudige werkmansjongen laten pak ken. Weg met de loting! Wel met de bloed wel zoo schreeuwde men legen bel liberaal ministerie. Weg mei de reserve! riep men vóór de kiezing tegen M. Frère en zijne collega’s. En het volk luisterde, hel stemde legen de liberalen en de clericalen kwamen aan het bewind. Zij beschikken thans over eene colos- sale meerderheid van 34 stemmen. En toch blijft de loting voortbestaan. De bloedwel, in plaats van verzacht, zooals er beloofd was, is op eene wraak roepende manier verzwaard. De reserve, vóór de kiezing van 1884 door de clericalen bevochten,.gaai thans door de rechterzijde gestemd en gansch Hel project van M. Pontus richt de reserve op eene heel eenvoudige manier in. Hij zal zijne 30,000 man trachten le vinden, door zooveel klassen, die reeds in DEFINITIEF CONGÉ naar huis zijn ge zonden, terug onderdo wapens le roepen, tot dal hij dil cijfer verkregen heeft. Vroeger was men na acht jaren gansch vrij van dienst. Thans mei meer. M. Pontus denkt voor zijne reserve lot de 13“ klas le moeten gaan. Dal is reeds erg, doch hel is nog maar oogenverbli ti ding- Hel zal inderdaad veel erger zijn, wam M. Fiére heeft, volgens ollicieele statis tieken uil T Ministerie van oorlog bewe zen, dal, wanneer men tol de 21“ klas opkliml, men slechts 22,362 man kan vinden Men zal dus nog verder moeten gaan. De arme burgerjongens en de nederige werkmanszonen zullen dus niet enkel moeten optrekken voor hun lol en acht jaar onder de miliciewél slaan; zij zullen er thans gedurende 21 jaren onder blijven, dat is tol den ouderdom van 41 jaar, en waarschijnlijk nog lange!'. Gansch den last van den militairen dienst en van de nationale verdediging valt dus uitsluilelijk en drijdubbel ver zwaard op de nederige klassen der samen leving. Allons, werkmanskinderen zonder for tuin, trekt naar de kazerne; speelt soldaat gedurende de drij kwaail van uw leven, en terwijl gij u van die vaderlandsche plicht kwijl, zal u misschien de eene of andere nobele jonker mei zijne vier paarden voorbijl ijden, u met minachting bezien, ja misschien met hel slijk zijner koels bevuilen. 60' janr. aanstonds dooi' het engelsch Parle- ment zou tol stand gebracht wor den, want indien men die zorg aan een ieilandsch Parlement overliet, dan zou dit zuiver en eenvoudig den eigendom verbeurd verklaren ten voord' ele der boeren. Men gelooft over hel algemeen dal de heer Parnell er zal in toe stemmen, dal eerst hel landelijk vraagstuk opgelost worde. Maar de leden der ierlandsche afvaar diging, die onlangs legen hem in verzet kwamen, naméidijk de hoeren ilealy en Biggar, willen eerst de eigenzelvigheid van Ierland doen doorgaan en men zegt dal ook de heer John Moiley, de nieuwe staatssecretaris voor Ierland, in hun gevoelen deelt. Dil ernstig verschil van denk wijze legl uil, waarom de heer Gladstone zooveel mogelijk de oplossing der meest kiesche punten van de ierlandsche zaak tracht te verdagen. De toestand in het Oosten. liet gerucht loopt op nieuw te Alhenen, dat Engeland en Duilsch land nieuwe slappen bij de griek- sche regeering aangewend hebben om haar tol ontwapening over te halen. Men gelooft echtei dal Griekenland zal gedapend blijven zoolang zijne eischeii zullen van de hand gewezen worden. Wanorders in Canada. Volgens belichten uit Bonaven- lura-eiland (Neder-Canada) hebben twee honderd fransche Canadianen de magazijnen der stad Paspebiac geplunderd en zich meester ge maakt van meel en andere waren. Men verwacht zich nog aan andere onlusten. ingericht worden op den rug van den ongelukkigen werkniaiiszoon. Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: G fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Se grool-c letters volgens plaatsruimte. Beklanten 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor lièlgie. ter uitzondering der heide I lamderen. alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office dr PusLiart, Slsgdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij L. VANüEN KERCKHOVE, Drukker-L’itgevcr, Oostslraal, 6, te Veurne, en in do. Postkantoren des Rijks. Vcrl rc'.un'ii van <Ieu IJzerenweg van Dtiinkerke, Veurne, Gent naar IlrusHel en Dixniude naar Nt’ieupoi'S. I’olitiek O verzicht Kiezingen in Frankrijk. Zondag laatst hebben er in vier tlepaitementen kiezingen voor de Kamer der afgevaardigden plaats gehad, ten gevolge der ongeldig- verklaringen, door de Kamer uitge sproken. Die dcpai tementen zijn Landes, Ardechc, Lozere en Cor sica. In Lamlcs werden de republi- keinsche kandidaten, de lieeren Boneau, Léglise, Lonstalol, Sotiri- goes en Imim-I gekozen. In Ardèche werden insgelijks de republikeinen gekozen, te welen de heeren B >issy d’Anglas, Fougei- rol, Saint pi ix, Yirefaure, Clause) en Deguilhem. Ook in Lozere overwonnen de i epiildikeinen. De namen der Irnei en Bourillon,P'disser en Jourdan kwamen zegevierend uil <le stembus. De laatste lijdingen uil Corsica luiden dat er drie republikeinsclie kandidaten zijn gekozen met een cijfer van lol 25000 stemmen. Achter hen volgde de heer Cavini. bonapai list, met 25,000 stemmen. Men weel nog niet of er ballolee- ring voor dien vierden zetel zal zijn. Zaak deii tiunsen in Frankrijk. De commissie van voorhand- neming der fransche Kamer, heeft bij hel onderzoek van hel wetsont werp van uitdrijving der prinsen, besloten, aleer uitspraak le doen hel gevoelen der regeering .kenm'ii. De zaak van Ierland. Lord Vesci, antwoordende brief van den heer Gladstone, zekeil dal de leilandcrs landelijke hervorming verlangen .die hen in lu i bezit van den grond zou stellen, en dil verlangen grooler is dan dal naar de wetge vende onaf lianklijkheid. Dil is ook hel gevoelen van den heer Chamberlain, de hoofdman der radicale partij, die zijn ontslag van minister zal geven, indien de heer Gladstone het vraagstuk der wetgevende onafhatiklijkheid van Ierland stelt voor dat der landelijke hervorming. Hel verlangen van den heer Chamberlain, even als dat van veel andere staatsmannen, is dal de landelijke hervorming voor Ierland - BRUSSEL GENS' VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 5- 00 6- 02 8-52 5- 7- 36 8- 48 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9-32 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5-58 7-32 9-45 10-15 10-W -_x__- ‘gj'TT'g.uBwr mjgCTTgCT.-’aiiayj Lr.-mwiB wbkiw-tsj ta1 6- 30 9-00 7- 48 10-17 11-50 10-11-2-59 10- 31-3-22 11- 22-4-11 DtXMUDE NIEUPORT miihibiii if—Mi ■■riTii^i7rnjrn'irr_n -D-_iiiiii mr.Tir! iiiimwaii« Mrrinrii-Tg-TiTrFiK ([y-avFr^rwiH'rirfLTiTflmw 6-02 10-15 3-08 5-07 6- 34 11-25 3-47 5-41 7- 15 12-15 4-24 6-21 9-38 3-21 7-05 9-16 11-07 5-20 9-32 10-54 NIEUPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 D1XMUDE 7-36 9-42 12-42 2-25 4-16 6-15 7- 48 9-35 12-59 2-40 4-55 8-2(5 8- 12 10-39 1 14 3-15 5-30 8-50 DUINKERKE Git ÏVELDE VEURNE GENT BRUSSEL nitaaa r E j

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1