VAN VEURNE a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I II 1'1 I I w H i iS <50° ja ar. 5 L1 ook, eene enkele der beloften uitgevoerd, waarmede gij en uwe vrienden in 1884 overal de liberale kandidaten hebt be vochten En M. Pirmez kreeg op die twee vragen geen e ikel antwoord. De ministers bleven zitten met hunnen mond vol landen. Welnu, in die twee vragen ligt gansch de politiek van het huidig ministerie en zeker zullen zij de aanslaande woorden wisseling over de onderwijskwestie be- heerschen. Gevolgen der Schoolwet-Jacobs. Willen of niet, toch zullen wij verplicht zijn nog lang terug te komen op de ge vloekte schoolwel en wij vreezen, dal dit zal duren zoolang zij bestaal, want eiken dag brengt zij nieuwe rampen, nieuwe schandalen of ongeloofljke dingen aan hel licht. Hel Bureel der Liberale Federatie heeft thans een brochuurlje openbaar gemaakt, getiteld Hel clericaal Minis terie en de gemeente financies. Schoolbud- jetlten van 1883-1885. Men weet dal M. Thonissen, op aan drang van M. Frère-Orban, een aantal stukken en labellen heeft neergelegd, belrekkelijk de toepassin en uitvoering der verwenschte en vermaledijde school wet. Uit die stukken en tabellen beeft de Liberale Federatie de inlichtingen geput, die zij thans het publiek voorlegt. Deze inlichtingen zijn dus officieel. Ziehier eenige dezer inlichtingen. Wil men weten hoeveel gemeenten Xaterditjj; Februari 1SS<». Lord Randolph Churchill is dinsdag te Londen teruggekeerd van zijne omr. is in Noord-Ierland, .alwaar hij op verschillende plaat sen in vereenigingen het woord had gevoerd tegen de eigenzelvig heid van Ierland. Wanneer hij Belfast verliet werd hij door de aanhangers der tegenwoordige ver- eeniging loegejnicht. Te Londen beschouwt men zijne hevige rede voeringen als van aard om de zaak van Ierland nog meer dan ooit in de war te brengen. De toestand in het Oosten. Wat spotternij I Hel clericaal blad, welk tc Brussel in naan der bisschoppen de Ministers en hunne meerderheid ondersteunt en nu en dan op dc kneukels klopt, als zij niet gewillig en gedwee genoeg vooruit gaan, herinnert hun brutaal weg hunne beloften van vóór de kiezingen en zegt dal hel hoog tijd is dat ze die eindelijk verwezen lijken. En dat durft een clericaal blad schrij ven, twee dagen nadat al de ministers en al de clericale representanten hel schan dalig ontwerp van reserve hebben ge stemd, dat duizenden en duizenden meer aan hel land zal kosten, zonder te reke nen dal het Gouvernement nu alle jaren •130,000 man mag binnen roepen in plaats van 100,000 Dat schrijft dit blad, op T oogenblik dal de clericalen op punt zijne eene wel te stemmen die brood en vleesch zullen doen duurder worden, in afwachting dal dit zal gebeuren met alle andere artikels van verbruik. T Is wel te zien dal er wetgevende kie zingen naderen en de clericalen bang beginnen te worden, dal de kiezers hun rekenschap zullen vragen over de ontel bare beloften, waarmede zij hel volk ver leid en waarvan zij er geene enkele ten uilvoer gebracht hebben. De hooger aangehaalde woorden van hel clericaal blad zijn eene eerlooze spot ternij. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrv-ingsprijs, voorop betaalbaar: C fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Innonren uoor Behjie ter uitsondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Crnes be Pru.iorrt, IKagdalenastraat, Brussel. Men schiijft in bij i.. VANDEN KERCKIIOV'E, Drukker-Uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 8»olitiek Overzicht. De fiiansciie Kamers. In zitting van de lïansche Kamer der afgevaardigden heelt de heer Wilson, gezegd dal hij gelooll dal na de tegenwoordige beraadslaging de openbare denk wijze zich kracht dadig verzetten zal legen de over dreven tarieven der spoorwegmaat schappijen. Hij verhoopt dal de minister sterk genoeg zal zijn om aan de maatschappijen de wijzigin gen op te leggen, door bel land geé’ischl. Aldus zou eene der oor zaken verdwijnen, die nadeelig voor de fransche nijverheid zijn. De redevoei ing van den heer Wilson werd herhaalde malen dooi de uiterste linkerzijde loegejnicht, De miniter Baihaul beloofde de onderhandelingen met de maat schappijen voor het verbeteren der tarieven voort te zeilen. Echter verklaart de minister zich tegen den afkoop der spoorwegen door den slaat. De heer Dreyfus stelde vast, dal Belgie meester is van zijne spoor wegtarieven; hij duidde twee stel sels aan om de tarieven te verbe teren, dat om de parlementaire bekrachtiging in de plaats te stellen der ministeriel Ie en dal om een raadplegend comiteil in te richten, uit de Parlementsleden te kiezen. De Senaat, de inrichlïngswel op hel lager onder w ijs beraadslagende, hóeft met 17!) stemmen legen 8'2 eene wijziging verworpen, strek kende opdat de minister s der eere- dietrslen deel van den departe mentsraad van onderwijs zouden mogen maken. De zaak van Iecland. thans meer moeten uitgeven voor hun onderwijl dan in 1883, onder hel liberaal Ministerie, niettegenstaande er de adul- ten- en bewaarscholen zijn afgeschaft en zonder in rekening te brengen dal de afgedankte onderwijzers een wachtgeld trekken Niet minder dan 1,691. Die 1691 gemeenten betalen in 1885 te zamun 2 MILLIOEN 471 DUIZEND 508 FR. MEEIl dan in 1883. Bijna 2 t/2 millioen fr. meer, en dat voor een kwezelonderwijs, gegeven door domme koestouwers, klokluiders en zelfs oud veroordeelden, die minder geleerd zijn dan de minste leerling onzer gemeen tescholen Is afgrijselijk on schandalig op den hoop toe. Het brochuurlje, waarover wij spre ken, zegt onder anderen het volgende, waaruit blijkt dat die toestand nog erger zal worden en de gemeenten later nog meer zullen moeten betalen Dat is de voorrede van de groote dis cussie over hol budjet van hel openbaar ouderwijs. Zij is belangrijk genoeg, om de aan dacht te wekken van al de gemeenten des lands. Ziehier het getal der gemeenten, die in 188;», ten gevolge der vermaledijde cleri cale schoolwel meer hebben moeten betalen dan onder dc zoogezegde liberale ongelukswet Ontbinding dep. spaa.nsciie Cortes. De ontbinding dep Cortes is vertraagd, omdat de ministerieele toebereidselen voor de Senaat- kiezingen nog niet geëindigd zijn. De heer Gamache, minister van financiën, die om gezondheids redenen zijn ontslag heeft gegeven, heeft in den ministerraad van maandag laatst op het aanvaarden van zijn ontslag aangedrongen en gevraagd om hem onmiddellijk eenen opvolger te geven, Weer dan acht honderd bedien den der regie zijn afgesteld, met het oog op de kiezingen. Het onderwijs in de Kamer. Binnen eenige dagen zal in de Kamer van Representanten de discussie beginnen over hel budjel van openbadr onderwijs en over de stukken desaangaande dour M. Thonissen op verzoek van M. Ftère- Orban medegedeeld. Deze discussie belooft zeer belangrijk te wezen en daarenboven lang te duren. Al de beste redenaars der beide partijen zullen in hel strijdperk treden. Er zal aan hel licht worden gebracht, hoe hei clericaal gouvernement, welk in strijd met zijne plecliligste beloften de militaire lasten verzwaard en vermeer derd heeft, het heeft aan boord gelegd om de uitgaven voor het onderwijs des volks te vet minderen. De Slaat, hel is waar betaalt voor hel onderwijs nu 5 of 6 millioen per jaar minder, maar wat hel nu minder betaalt, doel hel betalen door de provincies en de gemeenten, zoodal er langs dien kant even als in zaken van hel leger door de burgers meer belasting wordt betaald. M. de Kerchove zal dit waarschijnlijk bewijzen, met de stukken die door M. Thonissen zelf zijn neergelegd. Uil zijne belonging zal blijken, dat een slecht onderwijs, gegeven door school meesters die over T algemeen niet gedi plomeerd zijn, zoo duur kost en nog meer, dan een goed, een degelijk onderl icht ge geven door gediplomeerde onderwijzers, maar dat de gemeenten bet nu zelven uit haren eigen zak moeten betalen, terwijl dit vroeger, onder dc wel van 1879, be kostigd werd voor het grootste gedeelte door de subsidies van den Staal. Immers, wij hebben doen zien dat meer dan de helft der gemeenten van hel land, half ten onder gebracht, verplicht zijn geweest hare belastingen te verhoogen, opcentiemen te heffen of nieuwe lasten in leven te roepen, om de twee einden van haar budjel aaneen tc kunnen knoopen, en door wiens schuld Door de schuld van hel clericaal minis terie, welke beloofd had de belastingen, tot stand gebracht door de liberalen, te zullen afschaffen of te verminderen, en dezelve integendeel verhoogd heeft. Heel hel land is het slachtoffer van eene alschuwelijke fopperij, wij zouden bijna zeggen van eene politieke schelmerij. Wij herhalen het, de discussie zal dit jaar buitengewoon belangrijk zijn en groote opschudding in het land verwekken. Van nu at gelooven wij er de openbare aandacht te moeten op inroepen. In den loop der discussie over de reserve vroeg M. Pirmez, die nogtans door hel huidig clericaal Ministerie be noemd werd tot Staatsminister Hebt gij eene enkele vermindering van militaire lasten gedaan Hebt gij ooit, onder welk opzich. De moge luiheden hebben zich bereid verklaard om de voorloopi- ge overeenkomst tnsschen prins Alexander en den sultan te be krachtigen, zonder den uitslag af te wachten van hel onderzoek, dal eene herziening van de inaatrege- ling in Oost-Bumeiie moet vooraf gaan. Er blijft dus slechts over om zich ook te verslaan over de her nieuwing van prins Alexanders aanstelling om de vijf jaren. - Ons leger en de reserve of noodkorps. Wij herhalen en verklaren alvoren legen staanders te zijn van het werving stelsel van ons leger en bijgevolg tegenslrevig te zijn zoo aan het reserve stelsel, op aan vraag van generaal-Minister Pontus en van T clericaal ministerie, door de wet gevende Kamer gestemd, als ook van hel reserve slelstel door den heer Frère des tijds voorgedragen. Doch in hel ontwerp van den heer Frère bevonden zich eenige billijke grondslagen, terwijl hel stelsel van Minister Pontus belachelijk en aan stootelijk schijnt. Belachelijk om reden, zoo wij het in ons vorig nummer reeds hebben aangehaald, dal wanneer die lle, 12“ en 13a militie klassen zouden ingeroepen worden, om die drie klassen in te lijven slechts die 53 t •w. M NIIÏUPORT DI XML’DE 101 291 1-00 6-02 8-52 293 283 107 129 211 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-20 7- 30 8- 48 5-35 8-00 8- 28 9- 02 5-07 5-41 0-21 9-10 10-54 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 Gemeenten Meer betaald fr. 265,265,00 - 653,043,54 - 99,532,05 354,655,50 - 307,312,71 409,290,34 - 64,181,00 118,198,00 - 200,030,05 3-08 S-47 -1-24 7-05 9-32 Neen, noen, roept het blad uit, er staat niet geschreven dat de coutribuabelen ton eeuwigen dage zullen afgeperst en uitgezogen worden. Men zal eindigen met iets te bekomen van de representanten, ten minste van de representan ten die wenschen herkozen te worden. - Om gekozen te worden en om minister te blijven of om het te worden, zal men zich weel voer de kiezers moeten aanbieden met de eene of andere vermindering van belasting, die tot statui is gebracht. Minder belastingen, en als minimum GEENEVERMEERDER1NG VAN MILITAIRE LASTEN Al de kandidaten hebben dit aan de kiesers beloofd. M ■■■II F I ■Til lv.q .M J...'.-ir.-i«.miWIIM Ml «M—IBWII'WBr'IW lil. II LU In de bijgevoegde tabellen zult gij do opgave vinden der lasten, welke de gemeenten te dragen hadden in 1883 en in 1885. - Met zo openbaar te maken hebben wij willen beantwoorden aan een verlangen, uitgedrukt door de meeste der liberale associaties. - 't Is inderdaad noodig op klare wijze de handelingen bloot te leggen van een gouverne ment welk, zonder de minste vermindering van belastingen toe te staan, tevens de tusschen- komst inkrimpt van den Staat in do schooluit gaven en om aldus den last van hot lager onder wijs nog zwaarder te doen drukken op de ge meenten. - Die taak zal u vsrgemakkelijkt worden door de cijfers die wij de eer hebben u mede te doelen en die wij u verzoeken bellend te maken aan de gemeenten die er door getroffen zijn. Gij zult wol willen in aanmerking nemen, dat die jaar lij ksche lasten, in plaats van te ver minderen, voor het grootste deel der gemeenten in 1887 nog zullen aangroeien, vermits de ge meenten alsdan niet meer zullen mogen rekenen, op do okerschotten der rekeningen van de vroegere jaren, die beliepen tot 1,137,969 fr. en die in 1885 voor een oogenblik de gemeentelijke uitgaven hebben doen verminderen. - - Gekeekend Voorzitter, graaf de Kerchovo do Denterghem; secretarrissen, V. Lucq en L. Dechamps; hulp-secretaris, Edg. Hulin. - BRUSSEL GENT’ VEURNE OHYVILDE DU1NKERKR 3MCSOKBBCBSXE3QKS ---r-n~- - Verl rekisi-en vnn den Ijzerenweg vnn IBuiiikci-kc, Veurne, Gent mini- Ëti-nuscl en Dlxmmle mini* RJlenpoi-t. DU1NKERKE 6-02 GIIYVEI.DE 6-34 VEURNE 5- 7-15 GENT 7-36 9-38 BRUSSEL 8-48 11-07 Provincie Antwerpen Braband Oost-Vlaanderen 115 NVest-Vlaanderen 158 Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen 7-01 9-117 12-18 2-01 4-11 6-21 7-36 9-42 12-13 2-25 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 12-56 2-40 4-55 8-26 NIEUPORT 8-12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 6- 20 9-00 7- 48 10-17 11-50 10-11-2-59 10- .T6-S-22 11- 22-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1