VAN VEURNE i t f- I ia I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H i konnen de uitdrukkelijke bepalingen der 45 Maart Gö' Jnatr. L* De landbouw gered. Ook volgens hunne valsche kiesbelofien zouden de klerikalen den landbouw ter hulp komen en ophelpen. Wal hebben zij tot als nu voor den landbouw uitgevonden oi'uitgevoerd De onnoodige slaatslandbouwkundigen benoemd, eene nutlelooze uitgaaf. Niet tegenstaande de daar door be slaande opspraak, is bij de laatste aan besteding van twee miljoen kilos tarwe voor de verbruiking van leger, nog maals de levering van de helft of een miljoen Americaansclie tarwe bedongen. Volgens generaal-Minisler Ponlus, zou zulk aandeel vreemde of harde tarwe vol strekt noodig zijn om goed brood te konnen bakken 1 Wal fopperijen en armen praal zal men nogal hooren; van ons vroegste geheugen hoorden wij dal Belgie van de beste graansoorten opbrachl. Welnu zulks is thans nog de overtuiging van den heer Proostleeraar aan de Leuvensche Hoogeschool; dien heer leeraar bewijst dat bij onze inlandsche granen geen mengelingen van vreemd graan be hoeven om brood van beste hoedanigheid te maken, maar dat de bijvoeging van vreemdof harde granen slechts toelaat veel water bij dé verbakking te verbruiken. Verslaat gij landbouwers, daar zit de kneep. Nu dat de landpachten zoo merkelijk verminderen, bestaal er geene verhouding meer tusschen die landpachten en de grondbelastingen. Het is niet genoeg dat de grondeige naren de landpachten verminderen, de staal zou in gelijke everedigheid de grond lasten moeten verminderen, daar is een rechtstreeks middel, dal zou de land bouwer helpen, maar ja wel, valsche cle- ricale kiesbeloften en rotte appelen zijn, voor den landbouw, even doeltreffend; doch hel doel dal zij moesten bereiken, de liberalen ten onrechte te belichten en milicie wel niet bij middel van een jaar- lijksche begrooling of budjel gewijzigd worden. De laatste kiezingen voor de wetgeven de kamers werden door de clericalen aangegaan onder het geroep en de belofte dat zij niet alleenelijk het grondslelsel van alle reserve leger afkeurden, maar geen man, geen pcerd, noch geen enkel geschut in meer voor het leger wilden stemmen, integendeel moesten de oorlogs- uilgaven merkelijk verminderen. Doch hel clericaal ministeiie kon geen oorlogs-minisler vinden die zulk program of stelsel wilde bijtreden, en generaal- Pontus aanveerde hel oorlogs ministerie onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat een reserve leger zoude gestemd worden. Thans is de valscheid en T bedrog der clericalen klaarblijkend, hunne kiesbelof ten, hun aangewezen program hebben zij van kant geworpen, de oorlogs uitgaven verhoogen zij jaarlijks met 325 duizend francs voor die 53 kapiteins in meer, en hel stelsel van hel reserve leger hebben zij gestemd. Generaal-Minisler Ponlus vergenoegd zich voor alsnu met zijne 53 kapiteins in meer en met zijn reserve leger op T papier. En de Veurnaar verheugd zich over zulken bespotlelijken uitslag Wij hooren liever de afwijzende ant woord van zeker clericaal IJpers nieuws blad, dal aangerand wegens de verraderij der kiesbeloften van de drie IJpersche volksvertegenwoordigershoogmoedig uitroepiWij zijn overwinnaars en han delen vrij Daar is in al zijne barbaarsche ruwheid hel vee victis De discussie over hel budjel in kwestie werd woensdag voort gezel. Men weel dal M. Thonissen een amen dement heeft voorgesteld, om den twee den zittijd der kiesexamèn af le schaffen. Dit voorstel werd bestreden doorM. Rolin die zegde dal die zittijd door de wel is ingesleld en enkel door de wel kan afge- schalï worden, maar niet door een amen dement aan hel budjel, onder voorwend sel van bezuinigingen. In zaken van bezuinigingen deed de oud-minisler levens zien, dal hel huidig ministerie niets anders doel dan... écono- nomies de bouts de chande'les. Na eene redevoering van de heer de Kerchove over de watérloopen, buurt wegen en andere bezondere punten van dien aard, en over de groote onderwor penheid van onze meeglers jegens de geestelijkheid, ontstond er eene woorden wisseling tusschen MM. Frère en Woeste over de engelsche wetgeving betrekkelijk de kei khoven. Door M. Frère werd de verklaring af gelegd, dal hel liberaal ministerie geene nieuwe kerkhofwel heeft willen voorstel len, omdat deze zeker zou vernietigd zijn geworden, zoodra de clericalen aan bel bewind zouden komen. Op voorstel van M. Beernaerl beeft de Kamer besloten heden te zetelen, om de discussie over hel budjel van binnen- landsche zaken ten einde te kunnen bren gen. Het budjet van openbaar onderwijs zal enkel na de carnaval vacantien aan de dagorde komen. Het papieren Rcsarve-leger. Volgens sedert jaren durende redekave lingen zou ’s lands verdediging een reserve leger ot noodkorps van 30,000 man ver- eischen. Om hier aan te voldoen bood Minister Frère-Orban een wetsontwerp aan, waar bij een gedeelte van dat getal manschap pen zou genomen worden op de niet gediend hebbende lulelingen, het zij vrij getrokken of plaatsvervangers gesteld hebbende; het overig moest genomen worden uil manschappen van den eersten ban der burgerwacht. Het geheel moest ingelijfd en op zekere tijdstippen onderl icht worden en zich aan krijgsoefeningen overleveren. Dat was een ernstig reserve leger of noodkorps. Het reserve leger of noodkorps van generaal-Minisler Ponlus zal buiten de 53 kapiteins in meer welke nutteloos jaar lijks 325 duizend franks zullen kosten enkel op papier beslaan, met de betwiste toelating die 11', 12“ en 13“ militie klassen des noods interoepen. Wij zeggen de betwiste toelating, want zoo als bij de bespreking werd aangehaald. De financielen toestand. Heel de clericale pers vlecht kronen en kransen voor den groóten minister M. Beernaerl, ter gelegenheid zijner laatste inededeeling in de Kamer, over de linan- ciecleu toestand. Inhareoogen is hij en ze zegt hel ombewimpeld weg de grootste finan cier die ooit beslaan heelt. Volgens ons, daarentegen, is hij de grootste goochelaar, dim wij kennen, en zelfs zou hij vijf voor kunnen geven aan den beroemden amerikuatischen Barnum, die den naam heeft van den groolslen bluffer der wereld te zijn. Tegenover M. Beernaerl is hij nog maar een kind. Volgens den groolen Minister zou er 17 millioen deficit in de kas zijn, indieti M. Graux met zijne budjellen aan hel be wind ware gebleven; en nu, dank aan de ■15 42 millioeii, ingespaard door M. Beer naerl, zal er maar 1 4/2 le kort wezen. T Is admirabel I Maar hoe is M. Beernaerl daarin kun nen gelukken Wij hebben hel reeds meermalen gezegd m moeien hel herlia’.e 1, vermits de sacri- stijbladen hel moedwillig gedurig ver gelen. Dank aan de belastingen, in 1883 door M Graux voorgesteld, door de linker zijde gestemd, eu waartegen de clericale rechterzijde zoo geschreeuwd en getierd heeft, die zij schandalig nutteloos noemde, maar die zij lol den laatslen centiem toe houdt en van de burgerij afpersl, nu zij aan hel bewind is. Hoeveel brengen die belastingen in de Staatskas M. Graux hoéft hel in eene der laatste zittingen van den Senaat klaar bewezen, met de s ukken in de hand, en niemand heelt hem daar toen durven of kunnen Als men dus eerlijk en rechtvaardig is, moest men hel M. Graux danken dal hel deficit, veroorzaakt door hel Minislerie- Malou, bijna geheel is aangevuld en uitt aan M. Beernaerl. Er zijn, T is waar insparingen gedaan door dezen laatste, te weten op hel budjel van onderwijs eenigc millioeuen. Maar wie heeft daarbij voordeel ge vonden De Staatskas niet. Ook de gemeenten niel, want 1,691 gemeenien, die door deze insparingen minder subsidie trekken van den Staal, hebben nieuwe belastingen moeten slaan, ten gezamenlijken beloope van 2 millioen 471 duizend 508 fr. en 94 c. Maar als er de Staatskas niets heeft bij gewonnen en de gemeenien nog meer dan te voren moeten betalen, wie loopt er dan mei hel vet dier besparingen weg? Onnoodig hel te vragen zijn de kloosters of de kwezelscholen, die onder een bedekten naam toch aan de kloosters of aan de pastoors toehooren. Indien dit zoo gezegd gespaard geld niel naar dien nooil te dempen sterfput ging, er zou, dank aan de belastingen van M. Graux, thans niel 1 1,2 a 2 millioen te kort zijn; er zou integendeel overschot wezen. Zoodat wij niet begrijpen, waardoor M. Beernaerl zulke groote bewijzen van financieel talent aan den dag heeft gelegd, om de kronen en kransen ie verdienen, die de olerlcale bladen hem naar en op het hoofd werpen. - aMPagasxsc--'-.- -- Clericale Verschooningen. De clericale dagbladen zijn in de weer om de cijfers om le werpen, die de Fédération libérale heeft algekondigd over de geldelijke gevolgen der schoolwet, Dil Blad verschijnt den Zaterdag, eu allen Woensdag in Supplement. luschrijviiigsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Beklanten 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De innoneen voor Reb/ie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede d voor het buitenland worden ontvangen door den Office he PtBtiorri, 'degdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VflbMN.’ üKKCïilfiOVIfJ Drukker-Cilgever, Ooslstraat, 6, le Veurne, eu in de Postkantoren des Rijks. Vei-ti-ekiircn vmi <Ien ijzerenwog; vnn Mtuïnklfiekc* 'Voni'iie., C>ent »nm* Bti-itsoseï en EHxttituie naar I%’Ienpoi*t. 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 4-24 6-21 - 3-21 7-05 9-16 - 5-20 9-32 10-54 - welker toepassing oorzaak is dal 1600 a NIEUPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DIXMUDE 7-36 9-46 12-42 2-25 4-46 6-45 IHXMUDE 7-48 9-55 12-50 2-40 4-55 8-26 NIEUPORT 8-12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 ander half uur het woord over de kerk- liofkwestie, die hij, natuurlijk, uitlegde in gansch clericalen zin. Volgens hem hebben de rechtbanken hel decreel van prairial steeds verkeerd verslaan; alleen de kerk heeft hel altijd begrepen. M. Woeste heeft gesproken als echt onderdanige zoon der H. Kerk. Van een bekeerde is niel anders le ver wachten; kazakkeerders zijn gewoonlijk fanatieker dan een ander. M. Bara heeft den waalschen repre sentant van het vlaamsche Aalst geant woord en T heeft hem geene moeite ge kost om le doen zien, dal de geeste lijkheid in de kerkliofzaak niets anders ziel dan eene kwestie van dwinglandij, schrikaanjaging en... geldklopperij. 1700 gemeenten hare belastingen hebben zien verzwaren lot een gezamenlijk bedrag van Iwee en half millioen. Onze tegenstrevers brengen in dal de aangenomen scholen thans door een grooler geial kinderen worden bezocht dan vroeger de gemeentescholen, cn dal de hoogere uitgaven hierdoor goed worden gewettigd. Deze berekening is geheel en al valscli. Wal len eerste uil iiei oog wordt verloren is dal hel uit muntend ingericlil lager onderwijs is ver vangen door een ander, gegeven meestal door onbekwaïnen en dal lioofdzakelijk berust op hel aanleeren van den catechis mus. Dat is een eerste en een groot ver lies. Vervolgens, door de bezorgdheid van hel liberaal gouvernement, waren meest overal de schoollocalen en hel onderwijzend persotreel van zulken aard, dal zij voldoende waren om al de kinde ren der gemeente le kunnen opiiemeu. De kosten waren dus gedaan eu de uit gaven zouden vruchten afwerpen. Maar wal gebeurt er De geestelijk heid verbiedt de ouders er hunne kinde ren heen le zenden; de geweldigste druk king, de hatelijkste vervolgingen worden in hel werk gesteld Alom koiïien er scholen niet C.od en mei koewachters voor meesters) lol stand, en de gemeen tescholen geraken ledig en de gediplo meerde (Dierwijzers worden lot ge dwongen werkeloosheid gedoemd. Al de uitgaven voor hel officieel onder wijs gedaan, blijven in honderden ge meenten zonder doel, cn de Clericalen stichten aangenotnene scholen, waarvoor de gemeenien nog meer moeten opbrengen dan vroeger. Doch, die scholen met God kostten machtig veel geld aan degenen die ze ondcrsteitden; hier moest een einde aan komen, de last voor de kweze lende bent werd le drukkend. De heer Jacobs vond zijne school wel uit, en zoo gelukte hij er in de kosleitr de schoollief- hebberij, door de bisschoppen uitge vonden, van den hals der kwezelaars op dien der openbare scliatkisl le schuiven. En zoo is het gekomen, dal de Slaat nu jaarlijks twee millioen in de bisschop pelijke koffers gaat slortén. Een andere uitvlucht der clericale drukpers is, dat de gemeenten ruim wor den vergoed voor dit verlies van 2 a 3 millioen, door hel grooler aandeel dal zij uit hel gemeenlefonds zullen trekken. Eene ongelukkige bewijsvoering, voor waar. Wal bewijst dil tegen onze stelling Het gemeentefonds wordt gevormd uil de opbrengst van zekere belastingen, en in de maat dal die belastingen verhoogen, verhoogt ook belrekkelijk hel deel, dat de Staal daarop aan de gemeenten afslaat. Zonder de ongelukkige schoolwel, zouden de gemeenien haar inkom.m hebben zien vermeerderen; nu zal hel meerdere van hei gemeenlefonds nog niel voldoende zijn om de galen te sloppen, die Jacobs wet in de gemeentekassen heeft gemaakt. Wanneer men dus aan de gemeenten wil wijs maken dal zij niets verliezen, omdat het gemeentefonds vermeerdert, dan is het, zegt hel Morgenblad, alsof men de burgers wil troosten over T geen zij niee’r moeten betalen voor de scholen, met hun te zeggen dal zij ook meer be talen op de sterke dranken en andere voorwerpen meer 1 Men kan de belastingschuldigen niet kluchtiger voor den aap houden, dan de clericalen hel doen. -- S0<* liamer. De discussie over T budjel van binnen- landsche zaken werd dinsdag hernomen; M. Woeste zette zijne redevoering van verleden vrijdag voort en hield nagenoeg j SM l.s. W. Ss 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-00 6-02 8-52 5- 7- 36 8- 48 DÜ1NKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9-32 BRUSSEL GENT V VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE - 6- 30 9-00 7- 48 10-17 11-50 - 10-11-2-59 I 10- 04-- 8-22 11- 22-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1