B VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT •I I r r nJ g •J f I g| UH a" Zaterdag HX5 Alaart 18SG. fw .1 van is BRUSSEL GE NV VEURNE GHYVELDE DUINXERKE leu verdeeldheid trachten te zaaien om meester te maken. De bestorming is moeilijk. Ook heeft men vooral M. Burn in hel oog. Kon men hem doen vallen, dit zou als eene triomf aanzien worden, die volop lol tweedracht aanleiding zou geven. Maar Gent is en blijft den sleutel van den toestand. Langs daar zullen al de krachten der bondgenooten saamwerken. Echter bestaal er reden te gelooven dal. de nijverheidsstad der Arlevelden zich niet gemakkelijk in de doeken zal laten winden. De nijverheid en het werk hebben be hoefte aan rust en zekerheid om te kun nen bloeien. Gent zal het vaderland aan gcene ovcr- drevene partij overleveren wier stout moedigheid en onbeschaamdheid paal noch perk meer zouden kennen, indien hare getalsterkte nog moest aangroeien. Alsdan zouden wij in volle vaarwater van een nieuw ministerie Woeste-Jacobs ge raken, dat hel land lot hel uilerslc zou drijven. Misschien wel tol de omwente ling. De giondeigendom gelijk de nijverheid, beiden hebben er evenveel belang bij de hand niel le leenen aan buitensporige)) van welke zijde zij ook mogen komen. En waar zijn de heethoofden, de dolzinniger), de tot liet uilerste-punt-drijvers, tenzij bij de waaghalzen der twee kampen, welke als hakke met zijn makke zich mei elkan der verstaan om over hel geheele land de dwaze loeren van Brussel te verspreiden. Nu of nooit is hel geval de kreet te doen hoorei) Kiezers I pas op, want de ophitsingen dragen reeds vruchten en men vermeldt voorSinksendag eenegroote werkersbelooging in de hoofdstad. Deze belooging heeft voor doel hel al gemeen stemrecht le vragen, en de bewe ging heelUiterste vreedzame poging der onterfde klassen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. De Crisis. De Patrie en andere tutti quanti der klerikale pers hielden niel op onder hel bestuur van het liberaal ministerie le l oepen, dal de crisis de schuld was der liberalen en dal daar een einde moest aan komen. De polichinellen der partij te Rome stelden zich voor als de hevigste, de eenigste voorstanders van den landbouw en zochten op die wijze hel bestuur des lands le herwinnen. In juni 1884 gelukten zij in hunne pogingen; zij kregen hel bewind in handen, en wal hebben zij sedert dien lijd gedaan, om de crisis een einde te doen nemen en den landbouw le bervorderen Volstrekt niets Integendeel, zij hebben het nationaal onderwijs, die bron van voorspoed en welzijn, ten deele vernietigd; zij hebben een ministerie van landbouw ingericht, dal alhoewel het jaarlijks aan hel land duizenden en duizenden frank kost, nog zelfs niet dient, om de partijgangers van Woeste le leeren kooien planten. De kluchtspelers van hel ministerie zijn ook voor niets leruggeweken, om de nationale reserve te doen stemmen, welke aan den landbouw hare kinderen en werkers ontneemt,... mooglijk om den landbouw te bevoordeeligen Wal meer is, hebben wij onlangs in de klerikale dagbladen zelve niel gelezen, dat hel ministerie van oorlog onlangs eene aanbesteding van graan heeft laten doen le Antwerpen voor hel leveren van i 0,000 zaken inlandsche en 10,000 zaken Amerikaansche tarwe? Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be grootc letters volgens plaatsruimte. Reklanen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen i fr. De Annoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide I laairderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Ornes be Pu»Licrrt, Mugdalenaxtraat, Brussel. Men schrijft in bij i— liERCKHOVK, Drukker-Uitgever, Ooslslraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De helft dus van liet graan, welk voor het leger wordt aangekocht, wordt door Amerika geleverd, nietlegeslaande het bewezen is, dat onze inlandsche tarwe een beter en voedzamer brood oplevert. En heeft de minister van landbouw te gen die ondermijning van die Belgischen landbouw geprotesteerd Neen geen enkel woord is daarover van zijne ge benedijde lippen gevallen. En eindelijk dan, waartoe dient nog de comedie, door de volksvertegenwoor digers van Nijvel gespeeld in de zaak der belastingen van graan en vee? Tol anders niet, dan om de Kamer te ver plichten zich daarmede dagen en weken bezig te houden en aldus nogmaals aan het land duizenden franks af te tromme len, om de heeren volksvertegenwoor digers le betalen en hen daarbij nog le beletten hunnen kostbaren tijd op eene andere wijze nuttig le gebruiken. Ziedaar waartoe geheel de klerikale comedie dient, ziedaar hoe de klerikale comedianten hun woord houden Arme Vandersmissen. Dupleix de Cadignan, de nobele en clericale aflruggelaarheeft een geel brochuurlje uitgegeven, waarin hij zijnen boezemvriend en beschermer M. Van dersmissen onafhankelijk representant van Brussel, uitkleedt lot op zijn hemd. En die arme M. Vandersmissen laat dit alles gebeuren, zonder een letter te antwoorden. Is alles wat Cadginan geschreven en openbaar gemaakt heeft dan waar en echt Wij moeten hel gelooven, immers: die zwijgt consenteert. De clericale pers raad hem aan zich niel le verdedigen. De vraag isof hij wel kan en niet vreest nog ergere dingen aan hel licht te zien brengen, door zijnen gewezen huis vriend, die nu beweert niets anders le zijn geweest dan zijn slachtoffer. Maar de clericale pers weet zeer goed waarom zij M. Vandersmissen aanspoort lot zwijgen. Ze zou die zaak gaarne ver smachten en vreest dat haren Benjamin Vandersmissen zou verplicht wezen zijn ontslag le geven van representant, waarop le Brussel eene kiezing zou volgen, die zeker ten voordeele van hel liberalism zou uitvallen. Dal zou de veroordeeling wezen van zijne XV collegas, die alsdan insgelijks, als ze ten minste politieke mannen van eer zijn, zouden moeten aftreden. En daar krijgen zij T kliekenvleesch van op de huid, als zij er maar aan denken. Vandersmissen zal dus den ellendigen moed hebben zijn ontslag niet te geven en zich le laten door zijn eigen modder en slijk sleuren. Ook pogen de clericale bladen van Cadignan een liberaal te maken, doch dal lukt niet. Cadignan heelt hel over een zestal dagen aan den Courrier de Bruxelles geschreven. Ik behoor, en beter dan Van der Smissen, tot de partij die gij verdedigt, en thans verklaart bij tol den 31 december abonnent van hel Journalde Bruxelles te zijn geweest. Daarenboven bestond er een bevel van verbanning uit bel land tegen hem, en M. Van der Smissen schreef hem«Wees niet bang; dank aan mij hebt gij niets le vreezet), zoolang het huidig (clericaal) Ministerie aan het bewind is. En dat zou een liberaal zijn? Maakt dal aan de ganzen wijs. Wat er van zij, wij zitten liever in onzen schoenen,dan in degenen van den armen M. Van den Smissen. DU1NKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL l>olitieli O verzicht. De beraadslagingen over de o vei zien ing der grondwet zullen den 17 maart in de tweede Kamer aanvangen. Zij zullen voorafgegaan zijn van bel onderzo- k van een anli-revolutionnaire voorstel van den beer Keuchenius, strekkende om le verklaren, dal de tegen woordige Kamer onbevoegd is om over te gaan lol de overziening, en in alle geval om de overziening te beginnen dooi' de artikelen der grondwet, betreffende bel open baar onderwijs. De socialisten in Nederland. Dinsdag beeft te Amsterdam de aangekondigde monster meeting der socialistische democraten plaats gehad. De betoogingmakers hadden zich in vier verschillige groepen verdeeld, waarvan drie in geslolene lokalen vergaderen en een in volle lucht. De heeren Domein Nieuwen huis, Vau der Stadl en Fortuyn hebben hel woord gevoerd in de drie eersten, de heer ileyer sprak in de open lucht. De vier sprekers voerden de zelfde taal; zij hielden staande dal hel de plicht der besturen staal, provinciën en gemeenten om een einde aan de ellende der werkers le stellen. Zij bevelen deze laatslen aan niet le bedelen, maar op iederen dag, op ieder uur werk le vragen aan al degenen, die eenigen invloed op de overheden kunnen uitoefenen. De vier ver- eenigingen hebben eene gelijk luidende beslissing aangenomen. Deze vraagt groole werken van openbaar nut; het herbouwen der ongezonde woningen, waarin thans de werklieden huizen; hel bepalen van den duur van Lel dagwerk op tien uien en van hel loon op 40 centiemen per uur minimum; de kosteloosheid van hel leenen op pand door de bergen van barm hartigheid; de teruggaaf van al de voorwerpen, verpand voor eene som onder de twintig frank; hel invoeren eener belasting op de inkomsten en hel uitdeden van levensmiddelen aan de werklieden zonder arbeid. Men schat op vijf duizend hel getal personen, dal in de nabijheid van hel Volkspark de verschillige meelingen heeft bijgewoond. Geheél de policie was te been. De betoogingmakers hebben zich naar hel stadhuis begeven, in gezel schap van (wee vrouwen, met roode linten getooid, alwaar het adres der socialisten aan een stadhuis bode werd overhandigd. Bij den terugkeer sneed de poli cie op een groot getal punten den stoet af. Er gn-peu alsdan eenige gevechten plaats, waarbij twee agenten gekwetst werden; drie be- loogingmakers werd aangehouden. De engelsche ministers zijn hel ecus geworden over de hoofd be ginselen der oplossing, aan de ierlandsche zaak le geven. Enkel de ondergeschiktheden moeten nog vaslgesteld worden. Men ge looft dal dit werk ver genoeg zal gevorderd zijn om den heer Glad stone toe le laten zijne inlandsche wetsontwerpen op hel einde van de loopende maand in de Gemeen tenkamer voor te dragen. Griekenland zet zijne wapenin gen voort en Turkije zendt nog gedurig troepen naar de grieksche grenzen. De mogendheden zouden wel kunnen genoodzaakt zijn om ter beteugeling van die oorlog zucht, krachtdadiger maatregelen le gebruiken dan eene scheepshe- tooging. De conferencie, bestemd om de lurksche bulgaarsche overeenkomst goed le keuren, zal zaterdag le Constanlinopel vergaderen. Do aanstaande kiezingen. Mei nadert; juni is niet verre meer verwijderd. Dal zijn twee maanden in welke liet liberalistnus harde strijden zal te doorworslelen hebben, wier belang rijkheid en gewichtigheid niet kunnen geloochend worden en van welke de uit slagen veel invloed op de toekomst des vaderlands zullen hebben. De ware libei alen zeggen: laat ons eendrachtig zijn om den vijand weer stand te bieden; onze verdeeldheid heeft hem in 1884 doen zegepralen; begaan wij nogmaals dezelfde dwaasheid niet. De radikaleu van Brussel verslaan bet alzoo niet. Zij denken liet oogenblik gunstig om wederom wargaren temaken, alzoo troef spelende inde kaart der kle- rikalen. Daartoe hebben zij hunne geloofs punten openbaar gemaakt en dezelve als veiplichlend uitgevaardigd. De verwaan den Buiten hun programma is geene zaligheid mogelijk. Men moet den beker in eene teug ledigen. De bijlreding met hel mes op de keel of dood aan de weer spannige liberalen. Eenigen zouden de kwestie aan een nieuw congres willen onderwerpen, ter wijl hel programma van hel oud congres nog niel geheel verwezenllijkl is. De kieswerking is zeer levendig in de provincie Henegouwen, waar de klerika- Kir 5-35 8-06 8- 28 9- 02 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-20 3-00 6-02 8-52 5-07 5- 41 6- 21 9 16 10-54 5- 7- 36 8- 48 I igggagg«aB^g^!ssi*a 60’ J saas*. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9 32 1 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 7-36 9-42 12-42 2-36 4-46 6-45 7- 46 9-35 12-50 2-40 4-55 8-26 8- 12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 - - Vertrektiren van den ijzereuweg v:»n ikiiinkei-ke, Veurne, Gent naar ItruMcl en Uixninde naar Menport. m mltii iii ii i i i ■■AR ÜE NEDERLANDSCIIE KaMER. De zaak van Ierland. De TOESTAND IN HET OOSTEN. 5-58 7-32 9-45 10-15 10-40 6- 30 9-00 7- 48 10-17 11-50 10-11-2-59 10- .-M-3-22 11- 32-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1