VAN VEURNE 1 i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT s 'Mwrj i w- - Ri AU s r aanmoediging daden voort er £tater<9ag J&ïassrt ÏÏÖSC*. Belasting op het Vloesch. Hel schijnt dal de clericale kopstukken niet op hun gemak zijn over den invloed, dien de aanneming van het invoerrecht op hel vee op de aanstaande kieziitgen zou hebben. Hel schijnt dan ook dat er gewerkt wordt om te beletten dat Dumont’s voor stel nog in den loopenden zittijd zou ge stemd worden. Op die manier zou men de clericale kiesdravers hunne taak verge makkelijken. Ten platten lande zou men aan de be volking, daar waar zij aan het veerecht houdt wijs maken dat die wet niet kan gestemd worden uit hoofde van de opposi tie der liberalen, en dal het dus noodig is de clericale meerderheid in de Kamer nog te versterken, om het veerecht wis en zeker te doen aannemen. In de steden, waar het vooruitzicht dier hatelijke belasting schier algemeen gemor opwekt zouden de zwarte kiesdravers het volk wijs maken dat er geen gevaar be- dcr zot om Gemeenteraad, zitting van 19 Maart. Afwezig de heeren Burgemeester en Houtsaeger; Voorzitter de heer schepen De Gae. Wij zijn geen snelschrijver en geven hel verslag bij geheugen. 1° Aankoop van grond tot rechllijïiing en verbreeding van Stadswandeling voor het leggen van den beurtspoorweg. De overeenkomst wegens de aankoopen jegens de erfgenamen Bernier en heer Bricoull-Despot, worden goedgekeurd. Raadsheer De Grave maakt voorbeliou- dingen wegens de inneming op het hove- ken aan de erfgenamen Despot-Verwaerde en het schijnt dal wegens de inneming op hei hoveken der erfgenamen Despot- Staessens ook nog geen akkoord bestaal. Wij hooren achter ons mompelen kwestie van «enige kluiten meer voor die arme duivels die hel nauw moeien nemen; maar is wel besteed, ’t zijn zwartjes die malkaar knijzen. 2° Openbare verpachting der grondgoe- ileren Godshuizen; voorwaarden. Deze grondgoederen zijn voorgedragen om te verpachten in 3 reeksen van 6, 7 pn 9 jaren. M.' De Meester maakt eenige bemer kingen, anderen zeggen zulks nog niet wel te bevallen en de zaak wordt nog maals verzet tol op een andermaal. Wij hooren zeggen door twee aan hoorders Karei Meester wil hel best 'welen en ten gaat nog niet, hen zo ’t hier nu nog niet lange genoeg bebroed ’K zijn ik ook pachter van d’hospcien, de pachten zijn uit met baafmisse en als ik zoo dikwijls vraag wanneer ze gaan verpachten zeggen d’heeren van d’hos- picen dat het hunne schuld niet is, dat d’cerste conditiën aan stad zijn opge wonden in oogst van verleden jaar en deze nu sedert kortemaand, zoo dat is nu omtrent een maand en ze verschuiven ’t nu nog een keer omdat ze die conditiën nog niet gelezen hebben, zoo ten is nu nog maar 7 maanden dat het speeltje duurt, en wij pachters zijn ’t schaap; om ons landwerk te regleeren, ’t ging beter ilen tijde van burgemeester Behaeghel, en •wiste hij wat er was van T landwerk en 'zou hij ons zoo lange in do pijne niet ge houden hebben; 7 maanden en nu nog nievers zijn, en is niet gepermeteerd. 3" Benoeming van een hulpgeneesheer voor den dienst van ’t hospitaal. De benoeming van Doktoer Verraes als hulpgeneesheer wordt aanveerd; bij het aflezen der beraadslaging hebben wij ge hoord dat de jaarwedde 300 fr. bedraagt. M.r De Grave doet opspraak om reden die benoeming gedaan werd in afwezigheid van den heer Burgemeester die volgens M.' De Grave, na gevraagd te hebben of er nog punten' aan ’t dagorde waren, en op T ontkennend antwoord, met M.r Despot zich zoude verwijderd hebben, waarna nochtans die benaming bij dringendheid gedaan werd. Wij zien M.r De Hoon schokschouderen en glimplachen. Onze gebeurs fluisteren M.' De Hoon doet wel daarmee te lachen, ’t en is niet weerd daarop te antwoorden; hebt ge nu nog van zen leven zulke redens gehoord voor nen advokaat, en weel toch wel dat de burgemeester ’t dagorde al drie dagen te voren op zen convocatie briefje ziel; den burgemeester is slimmer of dat bij zulke simpel vragen zoude doen, en als 1 alzoo is waarom en verzetten ze ’t ook niet; M.r de burgemeester is mans genoeg Wat doet het ministerie De tegenwoordige crisis roept weer de aandacht op de woorden van minister Beernaert, die zou gezegd hebben dat hel ministerie in zes maanden lijds meer openbare werken zou bevolen hebben, dan liet liberaal ministerie er in zes jaar deed uilvoeren. Tot. heden werd niet gehoord dat de groote belover aan eenig buitengewoon werk heeft de hand doen slaan. Wal deed het clericaal ministerie dan toch voor de werkende standen De Brussefsche Gazette antwoordt daarop Tot heden heeft het tegenwoordig mi nisterie zich maar met de werkersstanden pezig gehouden, Om de bewaar- en adul- len scholen in den pol te helpen. Bewaarscholen, die aan de werkmans vrouwen toelieten zich eenige uren van den dag van hunne kinderen te ontmaken, en daardoor in de gelegenheid waren wat geld te gaan verdienen, dal bij de winst hunner echtgenooten kwam. De adullenscholen, waai; jonge werk lieden, na hunnen arbeid, hun lager onderwijs gingen voorlzclten. Ha, ja' toch, dal lekker ministerie «leed nog iels meer voor de werkende ■standen. Men had deze tot hiertoe maar acht jaar dienst bij hel leger opgelegd. Blijkbaar dal was niet genoeg. Men heeft ze vijfjaar meer op den hals gelegd. En dan is de clericale meerderheid nog uil op wetten, die den prijs van brood en vleesch moeten verhoogen. Inlusscheii, blijft men op de beloofde iopeubere werken wachten. Zij zullen wel de crisis niet doen ophouden, maar zij die er werk aan vinden, zullen toch brood hebben. Wat doet het ministerie De wanorders van Luik. Het is waard op dit oogenblik eens de sacristijbladen te doorsnuffelen. Ter gelegenheid der onlusten te en in den omlrek van Luik spelen zij allen op dezelfde snaar. Er is touchante uiiani- mile. Die onlusten T is bijna met noodig het te zeggen zijn de schuld der libe ralen, der Geuzen, omdat zij van God en zijn gebod niet meer willen hooren. Of hel niet belachelijk is Heel de wereld door lieerscht eene lievige crisis die drukt op alle standen, doch natuurlijk het meest grievend wezen moet voor de werkende klassen. Wie heeft daar schuld aan Noch de liberalen, noch de clericalen. En de godsdienst kan dit even min verhelpen, want godsdienst of godvruch tigheid kan geene hongerige magen vullen of stillen. De gebeurtenissen, die wij zich te Amsterdam, te Londen, te Manschesler te Berlijn, te Luik en elders zien voor doen, hebben nergens een politiek karak ter gehad. Zij zijn het gevolg van een uiaatschappeiijken en algemeenen toe stand, waarin niemand ter wereld iets verhelpen kan, waartegen alle pogingen machteloos zijn. Toch beweeren de clericale bladen hel tegenovergestelde die gebeurtenissen moeten ten laste gelegd worden van hel goddeloos liberalism. Noglans zijn de clericalen en de gees telijkheid sedert twee jaren in België aan liet bewind; zij hebben al den lijd gehad, zooals zij beloofd hadden voor de kieziitgen van 1884 die hen boven brach ten, om voorspoed en weelde in over vloed te doen herleven, en niettegen staande is de crisis heviger dan ooit en T is onder hunne regeering dal juist te Luik en op andere plaatsen in ons land die onlusten uitbarsten. Is dal niet beleekenisvol Waarlijk, die beschuldigingen jesuictenpers zijn te dom, te eene wederlegging waard te wezen. Heeft de kerk, heeft de godsdienst dan ooit volksuilbarstingen kunnen beletten 1 Men sla s’echts de geschiedenis open; op elke bladzijde zal men de ontelbare bewijzen van hel contrarie aantreden. Voorheen was de Kerk meester over de beschaafde wereld, en juist daar waar zij regeerde bestond de meeste armoede, do hevigste ellende en zag men alle «ogenblikken hel volk, aangedreven door den honger die niet redeneert, in opstand komen. Ierland is op dit oogenblik het gods- dieusligste land van Europa en T is juist daar, dat de ellende hel hevigste is en de wanordelijkheden hel talrijkste zijn. Maar laat ons de domheden der cleri cale pers niet wederleggen en aan de gebeurtenissen, waarvan ons land thans het looneel is, geen grooler belang hech ten dan zij verdienen, en ze vooral nie mand ten laste leggen. Wal ons betreft, wij keurende onlus ten af en wij hopen dal ze, dank aan de krachtdadige houding der overheid, een einde zullen nemen of onderdrukt wor den, maar wij kunnen niet nalaten met genoegen te bestatigen, dal de verstan dige arbeider er geen deel aan neemt, ze zelfs betreurt en afkeurt, wel wetende dat zulke uitbarstingen hem meer kwaad dan goed doen. Daarom dan ook is het gedrag der clericale pers in deze omstandigheden des te meer laakbaar en te schandvlekken, want zij die zich aan het stooren der rust en van den vrede, aan hel schenden van Dit Blad verschijnt den Zaterdag, on allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s ja.-irs; mol de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cem. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. ter uitzondering der beide Mnanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pvdi.icité, Magdaleiiaslrdat, Brussel. Men sehiijlï in bij H,. VAXOEX KERCKHOVIE, Drukker-L'ilgcver, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijx.crenweg van Dulnkerkc, Vcume, tieiit naai* Brussel en Dixmude naai* IVieuport. DUIN KERKE OIIYVEI.DE VEURNE OENT BRUSSEL der clericale pers eene zien om hunne strafbare te zetten. Beter zouden de sacristijbladen doen, als zij waarlijk gelooven dat de gods dienst aan dit alles iets verhelpen kan, hunne bisschoppen en geestelijken aan te raden zich ter plaatse der onlusten te begeven, om door de macht van dien godsdienst er een einde aan te doen stellen; maar zij weten wel dat do bis schoppen en pastoors dit niet zullen doen, want de rustsloorders zouden hun zeker antwoorden Gij hebt ons geene lessen te geven, want de meest gepatenteerde wetsvertre- ders en oproermakers van de wereld zijl gij zelven 1 En zij zouden geen ongelijk hebben. De millioenen van Doornik. Vindt ge niet lezers, dat de kerkelijke gazellen zoo weinig of liever niets zeggen over den uitslag van het proces, inge spannen door bisschop Durousseaux legen kanunnik Bernard. Ze hebben noglans alle reden orrj te jubelen immerskanunnik Bernard is veroordeeld lol 17 maanden gevangenis. En ze zwijgen!... Zij zijn niet triom fant Is dat niet aardig Wat zou daar mogen of kunnen achter schuilen Niet noodig te zoeken. Bernard werd vroeger door het parket zelf vervolgd en de rechtbank van Door nik sprak hem vrij, zonder dat het parket het noodig vond zijne vervolging voort te zeilen. Dit viel niet in den smaak van Mgr. Durousseauxdie ecu anderen uitslag had verwacht en nu persoonlijk op zijne beurt den kanunnik een proces aan deed. Handelde hij aldus in hel belang der samenleving en enkel met het verlangen om een schuldigen geestelijke te zien pestraflën 'l Wilde hij zich wreken op een man, in wien hij zijn volle vertrouwen had ge stold en die hem bedrogen, verraden had? Wij gelooven er geen woord van, want om ecu priester aan de burgerlijke rechtbank over te leveren zijn er voor een bisschop, die hel wereldlijk gezag niet erkent, gansch andere en machtigcre beweegredens noodig. Eu die machtigcre beweegreden be stond in dit proces. T Is hel geld; ja, hot geld Mgr. hoopte de klauwkens terug te kunnen leggen op de millioenljes der bisschoppelijke kas, waarmede Bernard de plaat was gepoetst. De persoonlijke veroordeeling van zijnen kanunnik kan hem weinig schelen; T was op de teruggave der millioentjes in kwestie dal hij rekende. En wat is er gebeurd? .luist bet tegenovergestelde van wal hij beoogde en gehoopt heelt. Kanunnik Bernard werd veroordeeld, maar... de millioenljes werden Mgr. vlakaf geweigerd, met de verklaring dat hij er geen hoegenaamd recht op had, dat hij de eigenaar niet is van den schat waarop bij aanspraak maakt. Wal tegenslag! Wat neus voor den armen bisschop In plaats van de millioenen in kwestie krijgt hij van den tribunaal een certifi caat, waarin gezegd wordt in andere woorden dat hij maar in hel geheel niet delicaat is. Hij ziel er goed meè. Ook hebben wij lot hiertoe niet verno- den eigendom, aan het verkrachten der men, dal Mgr. Durousseaux tegen de wet schuldig maken, zullen in het gedrag beslissing, tégen het vonnis der recht- bank van Charleroi, dal zijnen eisch tot wedergave der millioenen afkelst, in beroep is gegaan, zoodat het te denken is, dal bij zich onderwerpt aan dit vonnis en erkent niet de eigenaar van den bis- scboppelijken schat te wezen, waarvoor hij noglans zooveel moeite heeft gedaan. Hel is dus bewezen dat die schal in strijd met de wet was samengesteld en een echt góed van doode hand is. Zeer wel Mgr. Durousseaux is doorgevallen. Maar wat zal het Gouvernement nu doen Zal het zijne rechten doen gelden op dit geld zonder meester, zooals de wet het wil Wij zijn nieuwsgierig. staat, dat minister Beernaert tegen de vleescbbelasting is. Dubbelzinnigheid en valschheid de clericale politiek bestaat uit niets anders! <50° jaiar. 6- 30 9-00 7- 48 10-17 11-50 10-11-2-59 10- fH-3-22 11- 32-4-11 NIEUPORT DIXMÜDE 7-01 0-07 12-18 2-01 -1-11 6-21 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 3-00 6-C« 8-52 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 5-35 8-06 8- 28 9- 02 5- 7- 36 8- 48 BRUSSEL OENT VEURNE GIIYVE4.DE DUIN KERKE DIXMÜDE NIEUPORT 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-20 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9-32 7- 48 9-55 12-56 2-10 4-55 8-26 8- 12 10-36 1 14 3-15 5-30 8-50 ibiim igjBLLimLH-iiiMMWMli—--U-1UL1—i» if a aniinm rrrwum mini iwiiii imiiiiiaimimawwariiirnaii i wn n a u. ui i.u i_vrv ji. ...i. r7~m -r«r -7a>a»»SSt3affi4S;—tm—-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1