VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT “I s u S' B ■Q 3:9 ÈR sa -> April S8S6. aan Göf jiitsr. DUJNKERKK ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL De Veurnaar bespreekt nog eens deze gebeurtenissen en houdt zijne dwaze en omichsireeksche beschuldigingen legen de liberalen slaan. Volgens hem, zijn de liberalen alleen de schuld en de oorzaak der gepleegde wanorders. ’T zijn de liberalen die de goddeloosheid leeren en aanprediken; ’tzijn zij die, door hun voorbeeld en hunne aanmaningen, de werkende klas in opschudding brengen, de drillen van hel volk aankittelen, en ze lol hel vrije genieten, lol de geweldige verwerving der rijkdommen, lol hel socia- lismus aansporen. Waren de kool- en mijnwerkers god vruchtig en godsdienstig, ware de katho lieke religie algemeen uilgeoefend en na- gelèefd, dan zou alles gerust gebleven zijn, dan zouden er noch onlusten noch waubedrijgen gepleegd geweest zijn De wanorders in Belgie en de Veurnaar. Op hel oogenblik zelf dal ons laatste nummer verscheen, en sedert dien nog, namen de wanorders in hevigheid aan. Zware onlusten, woeste vernielingen, ontrustende woelingen, verschrikkelijke plunderingen en afschuwelijke brand stichtingen, ziedaar het treurig bilan van M. Frère-Orban zegt dal hel oogenblik niet geschikt is om de betreureuswaar dige feilen, in de Waalsche provinciën voorgevallen, le bespreken. Hel is «eter dal op sommige plaatsen de hulp te laat gekomen is. Hel zal te onderzoeken zijn of het effectief der troepen volledig ge noeg is en of de regcering al hel vooruit zicht heeft aan den dag gelegd welk de bevolkingen er mochten van verwachten. Spreker denkt dat M. Beernaert zijne uitleggingen zal moeten volledigen en neemt ze slechts onder alle voorbehou- ding aan. Na een kort antwoord van M. Beer naert, wordt het incident gesloten. De Kamer bekrachl de kiezing van M. Van Naemen als volksvertegenwoordiger te Sl-Nïkolaas en stemt verscheidene ar tikels der begiooting van binneulandsche zaken. Hetgeen eenieder met ons zal en moet bekennen is dal de religie en de gods dienstige gevoelens hier in deze zaak niets ai te leggen hebben. De religie is noch de oorzaak noch het voorwendsel der werkstakingen en der gepleegde buitensporigheden. De muiters handelen geenszins door haal legen de klerikalen, de kloosters en de priesters. Hel beste bewijs daarvan is dat al de plunderingen en brandstichtingen geschie den ten nadeele der nijveraars die ten meesten deele liberalen zijn. De muiters hebben hel gemunt op de fabrieken, de koolmijnen, de glasblazerijen, de kastee- len en, in hunne verdwaaldheid, vallen zij alleenlijk de nijverheidsgeslichlen aan. Wij hebben noch gehoord noch gelezen dat een enkel priester zou aangerand zijn geweest, een enkel klooster vernield, eene enkele kerk verbrand of geplunderd De oproer in het land. Onze lezers welen reeds dal er zeer erge feilen gebeurd zijn le Charleroi en in de omstreken. Er is gebrand, geplun derd en er is bloed gestort. Verscheide personen hebben hunnen tegenstand aan de gewapende macht mei den dood ge kocht. Zulke feilen zijn zeer te betreuren; degenen die de opstokers zijn van de werklieden, om lot zulke gruwelijkhe den en niet le rechtvaardige daden over te gaan, moeten dit heden, als zij hel eeuigzins wel meenen met den werkman, betreuren. De vernieling is groot geweest en wal hel meest le bejammeren is, dal is de verwoesting van de fabrieken, van de werktuigenwaarmede de werklieden den kost moeten winnen. Wal zal er nu gebeuren, daar waar duizeede werklie den zullen belet zijn te arbeiden, mits hunne fabrieken afgebrand eu de ge reedschappen verbrijzeld zijn De werklieden zullen elders moeten arbeid zoeken en de koopwaren, die hier niet zullen kunnen gemaakt en ge leverd woi den, zullen nu mogélijks uil deu vreemde moeten komen. Hel is belreurcnswaardig, dat zoo iets is voorgevallen en wij hebben niemand gehoord, werklieden even als burgers, ol zij keuren die verwoesting hevig af. Ja, degenen die meenen daarmede de zaak des volks le dienen, bedriegen zich en zij zullen het spoedig gewaar worden; wam degene, die de cischen der werk lieden ondersteunden moeten nu inzien, dat hel noch het algemeen stemrecht, noch eene vermeerdering van loon, noch eene vermindering van werkuren is dal zij beoogen, maar wel de vernieling van den eigendom en den ondergang van geheel de burgerij. Wat wij ook moeten betreuren, is dat hel gouvernement zich zoo onverschillig heeft getoond aan alles wat gebeurde. Niet de minste voorzorgsmaatregelen zijn genomen geweest, om het vernielings werk le beletten. Het ministerie is nog- lans genoeg verwittigd geworden en moest welen wat er op handen was. .Maar uitde inlichtingen die bekomen zijn, werd beslatigi dal hel even als de karabi- uiers van Offenbach, altijd le laat kwam. Indien het uoodig ware dal het kallio- lijk bestuur een bewijs te meer gaf van zijne onbekwaamheid dan zouden wij maar te wijzen hebben op zijn gedrag, bij dezen oproer, waarvan wij getuigen zijn. Indien die mannen dan nog den moed hadden zulks le bekennen en hun man daat iicérlegden, dan zouden zij tooneii dal zij den toestand begrijpen en zouden hel laud van nog grooiere ongelukken bewaren. -■.rr,-a>6>eee*qc~Tr -- .Mei ongeduld wachtte de openbare opinie op uilleggingen van het Gouver nement over de onlusten die het Waalscli gedeelte van ons land geteisterd hebben. De groote minister, M. Beernaert, heelt niet gewacht tol men hem inter pelleerde. Bij de opening der zitting van Dinsdag is hij terstond opgestaan, om in naam van hel Ministerie lezing te geven van eene geschrevene verklaring. Verstaan wij die verklaring goed iels waarvan men bij clericalen nooit zeker is, want zij spreken altijd met dubbel zinnige woorden dan heeft men de gebeurtenissen, voorgevallen in hel land van Charleroi, fel overdreven en is de toestand, die daar uit voortvloeit, niet .zoo erg als men wel denkt. deze week, waarvan alle dagbladeren ver vuld waren en die geheel het land in opschudding brachten. De wel wierd overtreden, de overheid miskend, hare vertegenwoordigers be- leedigd en aangerand. lie wet moest geëerbiedigd worden, de goede burgers beschermd, de eigendom men verdedigd, en de muiterij uitgedoofd bij alle welkdanige middels. Dit is maar kunnen geschieden ten koste van beklagenswaardige verdedigingsmid delen bloedige looneelen hebben een deel van ons land in rouw gedompeld; menige slachtoffers zijn onder de kogels van hel leger gevallen, en een aantal muiters heb ben met het leven hunne woeste en bal dadige daden moeten bekoopen. Dat onze politieke priesters zulks ver tellen uil den preekstoel, met het be doeld oogwit de liberalen, volgens hunne meiischlievende gewoonte, hatelijk te maken, dal kunnen wij verstaan. Daar hebben zij toch voor aanhoorders een aantal oude dibben die hunne woorden als evangelie aannemen, en hel leeken des kruis zullen maken telken male zij eeu'en dier afgrijselijke liberalen zullen ontmoeten. Maar dal de Veurnaar zulke ongerijmd heden aan zijne lezers opdischl, en meene dal zij die nog eenig goed eu gezond versland bezitten zulks zullen aannemen, dal is toch iels le veel. De ellendige en armzalige schrijvelaar die zulke kinderachtigheden uiibraakt moet ofwel zijne lezers als domooien aanzien ofwel is zelf met de huidige ge beurtenissen en den waren toestand der zaken geheel en gansch onbekend. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprij», voorop betaalbaar: fl ft', ’s jaars; met de pest 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den di ikregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. be Annoncen voor ftelyie. ter uitsondering der beide Vlaanderen, alsmede iüe voor het Buitenland worden ontvangen door den Office or Prw.irm, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijn in bij a.. VANDEN KERCKHOVE, Drukker-Uilgever, Ooslslraat, 4, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Ook schijnt er uit die verklaring te blijken want we zijn weeral niet zeker dat de werklieden niet te klagen hadden in de mijndistricten en werden zij zoodanig goed betaald, dat de action- naires eu bestuurders van mijnen er aan verloren. Maar, enfin, de pap is gestort en er moet naar middelen worden uitgezien, om den toestand te verbeteren, en het gouvernement heeft dan ook besloten om.. Terstond werken le laten uitvoeren* Niet zoo gauw, als T u belieft. Neen, om studies te doen voor hel uitvberen van werken. lu afwachting dat die studies gedaan zijn, kunnen de arbeidlooze en niets win nende werklieden zich den buik snoeren. M. Beernaert en zijne collegas pogen henjte paaien met beloften. Die woorden zijn eene bekentenis dat onze ministers geen vooruitzicht hadden en niet op de hoogte van hunnen plicht en van hunne taak waren. Nu het te laat is, nu verschrikkelijke onheilen gepleegd zijn en bloed vergoten is, nu gaan zij naar redmiddelelen uitzien. Is de geschiedenis van den put die gevuld wordt ais kalf verdronken is. Sprekende over het leger heelt M. Beernaert zich weer met dubbelzinnig heden willen wit wasschen. Volgens hem waren er, op 10 maart laatstleden, 44,732 man onder de wapens en in soldij. Jesu iet 1 Deukt M. Beernaert dan, dal ieder niet weet dal de manschappen, die aange- leekend slaan als in solde zijnde daarom niet onder de wapens slaan. Al de soldaten die voor minder dan twee maanden in congé zijn, blijven aanzien worden als in solde zijnde, al trekken zij geene solde, en men beschouwt ze als staande onder de wapens. Welnu, men verwijt juist aan hel Ministerie van oorlog, dal hel een over dreven misbruik heeft gemaakt van zulke congés, enkel om langs dien kant inspa- ringen le doen, waarvan alleen de pries ters eu papen profileeren. Van daar de oorzaak dat de regimenten ten hoogste maar duizend man en nog minder wezenlijk onder de wapens heb ben. zoodat hel cijfer, opgegeven door M. Beernaert, zeker wel de helft kleiner is dan hij zegt. Wat wil dit zeggen en wal moet men daaruit besluiten Maar, zegt de Veurnaar, indien de wer kende klas godsdienstige gevoelens had, indien de mijnwerkers in plaats van naar de herberg te gaan in de kerk zalen om de vespers en de sermoenen bij le wonen en af te luisteren, indien het kruisbeeld overal in de workmans huizen prijkte, dan zouden er geene werkstakingen plaats gehad hebben, dan zouden de onzedige en onweltelijke driften niet in opschudding zijn gebracht, dan zouden er noch moor den, noch dieften, noch brandstichtingen le betreuren zijn 1 De katholieke religie alléén kan de wetten doen eerbiedigen, de maatschappij behouden, de orde handhaven 1 Zij is voor alles goed, zij vermijdt alle kwaad, zij is de Revalenla Arabica die al onze maat schappelijke wonden en kwalen moet genezen En de Veurnaar toen hij dat beweert vergeel wal er gebeurt en wal er omgaat. Hij ziel niet of bij wil niet verder zien dan zijn neus lang is. Wal geschiedt er dan in Ierland, heilige babbelaar? Hebt gij vergeten dat, in deze algemëene crisis die om zoo te zeggen de wereld door en sedert verscheidene jaren heërscht, hel in Ierland is dat de eerste en de ergste gebeurtenissen plaats gehad hebben Nievers zijn er meer werkstakingen, meer brandstichtingen, meer afschuwe- lijkp moorden gepleegd dan door dc mis leide en arme bevolking van dit onge lukkig land En gij weet toch wel dal deze lerland- sclie bevolking geheel en gansch onder het beheer is van hel calholicisme, dal zij de ongeleerde en onwetende speelbal is van katholieke bisschoppen eu priesters aan wiens voeten zij kruipt, door wie zij beheerscht wordt eu aan wie zij blinde lings gehoorzaamt Eu wal hebben die godvruchtige ler- landers, die geloovige katholieken niet gedaan toen zij legen ’s lands wetten op kwamen, dc eigendommen aanvielen, de vertegenwoordigers der overheden ver moorden, en hun land met bloedige slroomen en met verwoeste puiuhoopen bedekten Waren dal geene katholieken, Veurnaar, gingen deze niet naar de kerk en hadden zij geene kruisbeelden, zoo wel als revol vers en dynamiet, in hunne woningen* En kunt gij ons zeggen wal de priesters aldaar verricht hebben om deze woeste drillen le matigen, wal zij hebben kunnen aativangen om deze baldadigheden te be letten, welken invloed zij gehad hebben op hunne verdwaalde schapen om deze op den waren en wettigen weg weder te brengen? Wat heeft het calholicisme aldaar ge daan, wal heeft hel verricht, wat heeft hel belet, wat heeft hel voorgekomen* Niels, niet waar, Veurnaar? En wal moeten wij hieruit besluiten? Dal gij mis zit, vriend, toen gij uwen onnoozelen rimram herneemt, toen gij de liberalen beschuldigt en hun tracht hate lijk le maken. Gij spreekt zonder rekening te houden der ware gebeurtenissen, zoo als zij ge beurt zijn 1 T zijn geenszins de liberalen die onze wanorders schuld hebben. Maar deze die zich moeten schamen, deze die schuld hebben en die moeten beschuldigd zijn, ’t zijn de klerikalen en de klerikalen alleen 1 ’T is de klerikale partij die door hare valsche beloften, hare onbeschaamde fop perijen, hare zinnelooze gepleegde on- 3-00 0-04 8-52 mamfu r A” «31. 5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUTNXERKE 5- 7- 36 8- 48 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-08 3- 47 4- 24 7-05 9-32 ---.r—TT»»-»*»--- I>e Kiuner. Verklaring van Minister Beernaert, Verf rekuren van den ijzoren weg vsm Duinkerke, Veurne, Gent nnnr Brussel en IHxiiimlcnanr N'ienport. 10- 15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 4-24 6-21 3-21 7-05 9-16 5-20 9-32 10-54 NIEUPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DIX.MUDE 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 12-56 2-10 4-55 8-26 NIEUPORT 84É-10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 6- 30 9-00 7- 48 10-17 11-50 10-11-2-59 10- 51-3-22 11- 82-4-11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1