VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT c I L ^aterda^ BCD April USS4». en be- crisis de in om ineer- voor ver- €>Oe J;sai'. Hier, in Belgie, was en is nog de toe stand als in andere landen. De nijver heid kwijnt, de landbouw loopt gevaar, de handel klaagt, en de werkende klas sen in hel algemeen zijn de eerste en ergste slachtoilers van dezen slaat van zaken. Wal heelt de klerikale partij gedaan om deze moeijelijkheden te vermijden, om de armoede te verminderen, de wei k- lieden ter hulp te komen, de orde te handhaven, de muiterij vóór ie komen, en de wetten te doen eerbiedigen Dit deel onzer politieke geschiedenis is I) langrijk, en zal onze klerikale partij en ons klerikaal gouvernement voor eeuwig ten schande strekken. Zij wierden in hunne hoopte leurgesteld. De belastingen wierden gestemd, niet tegenstaande al hunne pogingen en deze hunner bondgenoten. En nu vingen zij eenen wanhoopigen strijd aan, tijdens de kiezingen voor liet vernieuwen der kamers in 1878. Niets wierd verwaarloosd. De liberalen wierden uitgemaakt voor geldverkwisters! Zij waren de schuld, de eenige schuld van de heerschende crisis liet deficit bestond niet! de belastingen waren ei niet noodig! Indien de klerikalen de meerderheid bekwamen, zouden zij alles veranderen, verbeteren, en ons land zou een luilekers- land worden De nieuwe belastingen zouden zij af schaffen De oude verminderen De landbouw doen herleven De handel bevoordeeiigen Sedert jaren was de crisis begonnen, on hare gevolgen waren treurig, zoo wel voor wat de personen en de individuali teiten der burgers beliefte, als voor wat het staatsbestuur en de wijze waarop ’s lands intresten moeten beheersebt worden aangaat. Wij leefden onder het liberaal minis terie dal, in 1881, plaats rniek voor het huidig ministerie van den groooten en nooit genoeg volprezen minister Becr- nacrl. De landbouw verkeerde in oenen be- denkelijken toestand; de granen en andere nuttige voortbrengselen der aarde daalden tol belachelijke prijzen; de landbouwers waren in eenen neteliger! toestand; de waarde der eigendommen verminderde van een vierde, een derde of nog meer, en ’t gevolg daarvan was dat de snccessie- en verwisselingsrechten in opbrengst veel min opleverden, en dat de staatskas deerlijke misrekeningen te onderstaan had. Van eenen anderen kant, hadde handels- cn nijverheidscrists ook voor gevolg van, de staatsinkomsten te doen verminderen; de reizen wierden schaarscher, vervoer van koopwaren vertraagde, vele markten in vreemde landen wierden aan onze nijvorheidsgestichten gesloten, hunne produklen verminderden in waarde, en de siaatsijzerenwegen leverden merkelijk minder opbrengsten op. Tevens moesten de gedekreteerde open bare werken uitgevoerd worden, nieuwe moesten aanbevolen worden om, zoo veel mogelijk, de werkende klassen ter hulp te komen. En deze hulp geschiedde niet alleenlijk voor wat de sloft-lijke belangen aangaat, maar ook, op hel zedelijk gebied, meende hel ministerie dal men geene onkosten moest versparen, om de volks klassen ie verlichten en le beschaven, hunne geestvermogens te ontwikkelen en le vèrgrooten, en ze, zoo veel mogelijk, het waar besef te geven van hunne plichten jegens huuzelveii, jegens hunne medeburgers, en jegens de maatschappij en hel staatsbestuur. De wel op ’i lager onderwijs was gestemd geweest. Wij moeten deze hier noch be spreken noch verdedigen. Wij welen op wal wijze zij door gansch de prieslerpartij bevochten wierd hel zij ons genoeg le zeggen dat zij de straalkrans is van liet ministerie van 1878, en dal dit ministerie een nuttig en vaderlandsch werk uil- ■niaim zouueu neimen, muien ue orue I oefende toen hel deze weldeed Stemmen, de rust zouden kunnen behouden zijn, Nieuwe scholen wierden gebouwd, hel onderwijs verbeterd, en dit alles veroor zaakte uitgaven en onkosten die zwaar op de staatskas weégden. De wanorders in Belgie en de Veurnaar. Zoo wij hel in ons laatste nummer reeds zegden, is de tegenwoordige crisis die plotselings in woelingen en muiterij uit barste, ons land niel eigen, en hel is in Belgie niel alléén dat woeste tonnesten en schrikkelijke baldadigheden gepleègd zijn geweest. Zij is het gevolg van eenen maalschap- pelijken en staathuishoudkundigen toe stand die, om zoo te zeggen, op den ganschcn wereld weegt, en waarvan vyij, sedert eenigen lijd, de veropêübaringj in verscheidene landen gade geslagen heb ben. In Engeland, te Londen, en te Manches ter, in Ierland, geheel de streek door,in Holland, te Amsterdam, in Frankrijk, te Decazeville, hebben wij de volksklassen zich zien tegen de wellen verzetten, de eigendommen tuinranden, de orde stooren. Plunderingen, brandstichtingen, moorde- rijen hebben bijna overal hel treurig gevolg daarvan geweest, en meenigéén heelt zich moeten vragen, in deze laatste lijden, indien de wel en de overheid de overhand zouden hebben, indien de orde en -■--- 11 - indien onze maatschappij zich schadeloos en ongeschonden uil dezen bcdenkelijkén toesiand zou kunnen trekken, of indien de muiterij en hel anarchisme niel zege vierend op de puinhoopen onzer be schaving zouden treden, om ons naar vroegere lijden van woestheid en burger oorlog te doen wederkeeren. nnar- Ui-UHsel Drukker-Uitgever. Oosts! raat, vtm ijzereiiwog van Dubikerke, Veni-ne, Gent voor gevolg Daarmede was hel nog niel genoeg. Om nog meer zijne genegenheid te laten blijken jegens de volksklassen, om ééns te meer le bewijzen welke trouw er diende gehecht le worden aan de recht zinnigheid der gedane beloften van voor spoed en lasten vermindering, deed hel klerikaal ministerie de schandalige reser- vewet stemmen, door minister Pontus voorgedragen, en door geheel de klerikale partij gestemd, builen 2 of 3 leden, (onder andere onze senator De Coniuck die zich zouden geschaamd hebben bun woord in te trekken, en zich als val- schaards en leugenaars le laten aanzien. Die fameuze reserve wet had voor ge volg van nog drukker op de volksklassen te wegen, op die klassen die lol heden geheel alléén de zware krijgslasten moes ten afdragen en hel schoonste deel huns levens onder de wapens en in de kazerns doorhrengen. Tot heden waren zij tien jaar lang gehouden, van hunne vrijheid beroofd. Nu zijn zij nog voor vijl jaar meer inge- hjfd, en gedurende 15 jaren moeien zij ten dienste van hel vaderland staan om, in lijden van oorlog of woelingen, onder de wapens terug geroepen le worden. Ten zélfden tijde vonden de klerikale vertegenwoordigers geen beter middel om hunne intresten te bevoordeeiigen, dan belastingen en inkomslrechten vóór te stellen op de vreemde granen, op hel vreemd vee Hel middel was uitmuntend om... de prijzen van brood en vleesch te doen verhoogen. Waarlijk de werklieden hadden dit nog noodig. I En wekelijks zien wij in hot staatsblad 1 menigvuldige en lange rijen subsidien, hulpgelden en toelagen toegestaan aan onderpastors, kerkfabrieken, nonnen en paters voor het vervaardigen van altaren, biechtstoelen, prachtvenslers, orgels, torens, kerken en wal weet ik nog al. Daarvoor heeft hel gouvernement altoos geld, daarvoor moet er nooit gespaard worden en is er ook nooit gespaard Maar voor de burgers, foeiZij hebben niets, zij kunnen niets. Sprekende lot eene afvaardiging van werklieden die hem den bcdenkelijkén staal kwamen veropenbaren in welken de volksklassen verkeerden, had minister Beernaarl, korlsna zijne intrede in het huidig minisierie, de schaamteloosheid van de volgende woorden uil le spreken Het klerikaal ministerie zal, in zes maanden, meer werken doen uilvoeren dan hel vorig liberaal ministerie iu zes jaren gedaan heeti. En de werklieden ook wierden te vreden, en geloofden aan de beloften van den groeten minister. En hoe wierden deze beloften ge houden Niets wierd verricht, geene nieuwe werken aanbesleed, de door de liberalen aaugekondigde en bevolene werken wier den zelfs niel uitgevoerd, ouder voor wendsel dal er geen geld was, dal de i lijden slecht waren, dat er moest ge spaard worden Gespaard, hoort gij En zij behielden nochtans de belastingen der liberalen die j zij onnoodig verklaard hadden, waartegen zij gestemd hadden, en die zij beloofd hadden alïeschatïcn. Gespaard en zij gingen alles doen herleven, alles verbéteren. Gespaard en zij zouden de krijgs- en andere lasten verminderen. Gespaard en zij moesten de'werkende klassen Ier hulp komen, menigvuldige werken doen uitvoeren, de ambachts lieden, de handelaars, de nijveraars bevoordeeiigen, de crisis doen slaken, en ons in overvloed doen leven Deze maatregels hadden Dit waren de beloften. De kiezers lieten zich foppen drii gen. De klerikalen geraakten aan hel be wind. Hoe hebben zij hunne beloften volbracht, wal hebben zij gedaan en verricht? Niets, hoegenaamd niets De nieuwe belastingen, die niet noodig waren, en waartegen zij gestemd hadden toen zij minderheid waren, bleven |zij behouden, in plaats ze afteschaffen De millioenen die er van voortkwamen hebben zij gehouden en in hunnen zak gesteken, in plaats ze aan de laslenbe- talers weder le geven. De openbare lasten wierden nog ver meerderd Hei ouderwijs verminkt, en de onder wijzers vervolgd en gemarteld De boeren, weten hoe de landbouw herleeft, hoe de waarde, van hel graan vermeerderd, hoe de lasten verminderd zijn. De handelaars zien hoe de handcls- zaken hernemen. De nijveraars beslaligen lioe de verdwenen is. Al de burgers welen nu op welke manier liet groot ministerie van den lieer Beernaerl zijne beloften vervult Het groot minisierie van den naliona- len voorspoed bleet niel alléénlijk te kort aan zijne beloften, ten opzichte der ver mindering van lasten, maar hel schaamde zich niet een groot deel zijner schulden aan de gemeenten op le leggen, en deze alzoo le verplichten zelf nieuwe lasten le heften. In 1885 alléén, zagen wij honderden en honderden gemeenten, bij koninklijke besluiten, bemachtigt om nieuwe opcen tiemen te leggen op de lasieubetalers Honderden en honderden ollicieele I scholen wierden afgeschalï, de onder wijzers op straal geworpen en uitge- gehongerd, hel budjel van hel openbaar onderwijs van 3 of 4 millioen franken verminderd. En, iu 1885, moesten 1728 gemeenten van het land meer betalen voor hel lager onderwijs dan in 1883 En de sommen die daardoor aan de hitsen betalers afgeperst waren, be liepen tol meer dan twee millioen en half franken Zie daar de voorspoed, zie daar vooruitgang. Di'ze verschillige oorzaken hadden voor gevolg dal de gewone geldmiddelen on toereikend waren; een dificiet wierd be- sialigd, en bet. ministerie vroeg aan de wetgevende kamers om nieuwe lasten te mogen heften, ten einde bel te kort le dekken. Wat deed de klerikale minderheid de kamers? Zij nam deze gelegenheid te baat de liberalen Ie bevechten en hunne dorheid omver le werpen. Voor de klerikalen waren, ten allen tijde, alle middels goed, en zij hebben zich nooit geschaamd om alles te be proeven. hoe oneerlijk, hoe schandelijk ook, om liet beheer le behouden of te verkrijgen. Dees maal ging het ook zoo. Eit wij zagen de klerikalen, minister Beernaerl aan T hoofd, de gevraagde be lastingen bevechten, hel te kort looche nen, en aan hel ministerie de noodige gelden weigeren. Eu zij allen, zoo veel zij waren, schaam den zich niet zich te vervoegen bij de railikalen. bij de gods- en religie haters om hel ministerie te doen vallen en zich aan hel hoofd van hel land te kunnen stellen. Ja, zij spaarden voor éénieder, niemand was er geld, er kon niets richt, nog gedaan worden. Voor ééniederuitgenomen voor pastors, nonnen en broederkens. Gansch het volk lijdt, alle maatschappelijke standen treuren en klagen, voor niemand is er iets gedaan, uitgenomen voor de priesters, kanonikken en bisschoppen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvini’sprijs, voorop betaalbaar: 9 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk Iiiuniner l<> reut. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen T fr. De Aiuionreii roör Heli/ie. ter uitzondenntj der beide Idaiidtren, alswde die vtor het Buitenland worden ontvangen door den Omen de Pi dijcité, Mggdalenaxtraat, Hnissel. 51.11 schrijn in bij VA.rvi»i61v KERCKI1OVB, Drukker-Uitgever. Oosisti-nm g, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. en r»ixniii<le nnni* .Nvienpoi-t. De nijverheid in oenen bloeienden stand doen verkeeren De krijgslasten verminderen De vrede in geheel het land doen heerschen 3-00 6-04 8-52 BRUSSEL GENT VEURNE ghyvildk duinkirke 5 - 7- 36 8- 48 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 5-35 8-06 8- 28 9- 02 3-ns 3- 47 4- 24 7-05 9-32 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 10- 15 11- 25 12- 15 3-21 5-20 VEHVOI.G 5-58 I 7-32 9-45 10-15 10-40 6- 80 9-00 7- 48 10-17 10-11- 10- .'H- 11- 92 - Veel rekiiren DI.'INK ERKE (HIYVELDE VKL'RN'E GENT BRUSSEL 7-36 9-42 12-42 2-25 7-48 9-55 12-50 2-40 .2 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 I HI I, 1IMIIBWHI I-IHIM CTI n Iiim-WT--- «MHTH lil irw» „m i "iw mi„,|IWLi| j_---tj,^ L1L nLI|IX jn ir1r T1) n ||J||M, NIRUPÓRT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DIXMUDE 7-36 9-12 12-42 2-25 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 12-50 2-1© 4-55 8-26 NIEUpQRT 8-12 -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1