I VAN VEURNE A SS CT NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I fill ongegrond waren, toen hij de anlwoordijing dezer schrikkelijke bal te Sint ervan ie beteu- Veurnaar ecus onze «-oe 8-52 $5OC jaar. •n Kit IWBct Voor wal het christelijk onderwijs, de christelijke opvoeding betreft, heeft de Veurnaar dan vergeten wat de Commune te Parijs in 1870 gepleegd en verricht heeft 1 De klerikalen zouden dikmaals de ver- Zulks zien wij dagelijks gebeuren de voorbeelden zijn talrijk en stichtend. Voor de bisschoppen zijn de veroor deelden door de rechterlijke macht uitge sproken als niet beslaande aanzien, telken male deze veroordeel ingen broederkens of priesters treffen. En hel is nog niet lang geleden dat een onzer bisschoppen zich niet schaamde, aan het hoofd eener voorname parochie eenen priester te stéllen welken door onze rechtbanken voor onzedelijke daden gestraft was geworden 1 dadigheden ten laste der liberale denk wijze willen leggen. Nochtans moeten zij weten wat het onderwijs was in Frankrijk, onder hel keizerrijk dal door de gebeurtenissen van 1870 instorlte. liet liberaal onderwijs, het staatsonder wijs bestond niet of zoo weinig of niet; de bevolking van Parijs en van geheel het land had geene andere scholen dan die der broederkens van liefde en der nonnen die hetouderwijs gaven volgens de Maar hij herhaalt nog ecus zijne zelfde armzalige redens. De religie gaat om zeep; de werkende klassen zijn niet genoegzaam godvruchtig; de liberalen zij daar de schuld van; hunne leerstelsels hebben voor gevolg de slechte gevoelens bij hel volk aan te wakkeren, de werklieden het vrije genieten aan te sporen, ze lol in hel merg der beenderen te bederven; en de uitslag daarvan is dat de lagere klassen socialist worden, dal zij rijkdommen bij alle middelen willen be-l komen, dal zij die rijkdommen gaan zoeken waar zij ze kunnen vinden, en dal zij zich weinig bekommeren over de wol ligheid en de ireffelijkheid hunner handel wijze. Waren de werklieden godsdienstig, waren zij geheele dagen in de kerken, hadden zij hel oneindig geluk van uit- sluilelijk door nonnen of broederkens aangeleerd en opgevoed le wezen, dan zouden de wanorders geen plaats hebben gehad, en zou alles als op wieltjes loopen. Vertrek uren De lininet*. In zitting van Dinsdag heeft 31. Fiére zijne aattgekondigde groole redevoering uitgesproken, waarin hij de politiek, die lieden ons land beheerscht, op de onge- uadigste wijze heeft afgezweepl, veroor deeld en gebrandmerkt. De uitstekende redenaar heeft, onweder- legbaar doen zien, dat die politiek het zedelijk oordeel der bevolkingen ten ver- derve leidt en in hel land de grootste stoornissen heeft verwekt. Wat hebt gij met al onze vrijheden gedaan riep spreker uil. Gij hebt den Paus doen tusschenkomen in uwe dadeii en in uwe politiek, die daardoor gansch haar nationaal, haar Belgisch karakter verloren heelt. De clericale partij heelt, met le kruipen voor den Paus, alle recht verloren om aanspraak le maken op den I naam van nationale partij. Al de daden van het Ministerie en van zijne meerderheid, de slaafsche houding van den groep der XVI, die hun in de hand werkt, de bedreigingen en bluffe-j rijen van «onze meesters» heeft M. Frère opvolgens aan den schandpaal gespijkt r ij De werkende klassen, welke de libe rale partij door een degelijk onderwijs hidden willen verbeffen, waarvoor zij de grootste opofferingen had gedaan,1 hebben de clericalen weer in den poel der duisternis en onwetendheid gesliti g-rd, met het openbaar onderwijs in deij grond le boren. Dal is, zegde de rede naar. niet enkel een openbaar scbandaalj T is eene misdaad De laatste jammerlijke gebeurtenissen in het land zijn een gevolg van deze hate lijke politiek. Is ons ónmogelijk dit prachtig rekwi-i sitoritim, die wezenlijke beschuldiging»-^ acte, in zijn geheel te ontleden. Echter kunnen wij het slot niet onop gemerkt laten voorbijgaan, welk door dq linker zijde en het talrijk publiek geest driftig en langdurig werd toegejuicht. Daarin betoogde M Frère, dat dd anarchisten hunne beste bondgenooleij vinden in de clericale partij, die alles ontreddert eu alle begrijp van regcering uitroeit. M. Beernaerl heeft geantwoord, ofliever pogen Ic antwoorden, want de man be-i gou met te verklaren dat hij,... ziek wasl Eene uitvlucht zooals eene andere. Hij heeft de laatste beschuldiging van M. Frère bevestigd, met te verklaren dat Inj, in het voorkomend geval, gereed was aan eene anarchistische school toe lagen te verleunen, zooals Inj de clericale scholen geldelijk ondersteuntwaarop 31. Rara hem terecht toevoegde: Ziedaar de revolutionnairs! Zeer kort was het antwoord van den grooten Minister, die blijkbaar voelde niet bij machte le wezen, om de beschul digingen van hel hoofd der linker zijde le weerleggen. De zitting besloot met een retlevoe- ringsken van 31. Thonissen, die zegde dat hij enkel knielt voor God en niet voor de geestelijkheid. Dal is misschien waar: hij knielt niet voor de geestelijkheid, maar hij kruipt er voor, ’t Is maar een verschil van woord. 31. Frère heelt aangekondigd, dal hij eerlang zal doen zien, dal het Gouverne ment, dal de huidige Ministers in de leste droevige omstandigheden niet op de boogie van hunne taak zijn geweest en hunne plichten niet hebben begrepen. Deze zitting zal lang op de maag der rechter zijde blijven liggen. Do wanorders in Belgis en de Veurnaar. In een vorig artikel toonden wij hoe de beschuldigingen van den Veurnaar fr. jitars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk Li.,-*3 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. de Pvrijuté, Magdalenaftraat, Drussel. en in de Postkantoren des Rijks. naar Niienport. - 3g lg42 2 3, 446 645 Ieder burger is eerbied schuldig aan de wetten, aan de openbare macht die gelast is ze uil te voeren, aan de rechtbanken die ze moeten loepassen Wij hebben getoond dat ons klerikaal gouvernement niets heeft gedaan om de wanorders te vermijden. Nogmaals, zwijgt de Veurnaar daarover als een visch. Wij zullen nu bewijzen dat de klerikale partij sedert lang noodlottige voorbeelden gegeven heeft voor wal aangaat den opstand tegen de bestaande wellen, en den eerbied die aan ’s lands overheden en instellingen verschuldigd is. Wij leven in een land waar wij kost bare en menigvuldige vrijheden genieten. Deze hebben wij te danken aan het congres van 1830 die ons de grondwet welke ons deze vrijheden waarborgt, verschafte. Maar hoe talrijker, hoe uitgebreider deze vrijheden zijn, hoe meer er dient opgepast le worden dal deszelfs gebruik en uitoefening niet overdreven wordt, want dan veranderen zij in misbruiken. Zulks kan maar geschieden door de stipte nakoming en uitvoering der wellen welke, ingevolge de Grondwet, door de wetgevende Kamers regelmatig gestemd en door den Koning bekrachtigd worden. De openbare macht beslaat om de wetten le doen eerdiedlgen. De rechterlijke overheden zijn inge richt om de schendingen ervan le beteu gelen eu te vermijden. Wal is en wat was altijd de houding der klerikale partij tegenover onze natio nale instellingen? Zij heeft ze ingeroepen telken male zij er eenig persoonlijk voordeel kon uit trekken 1 ”,JO su',c“ ''wijeiis uil Zij heeft ze ook aangerand en bevochten chnstelijke princiepen; en l >s uit de telken male zij eene hind, rpaal daars el- volksklassen door du onderwijs gevormd, J i,oh,„„iuadistei is in de werklieden door de klerikalen 3 hebzucht, voor haren t is in oe wei kneuen uooi ut hieiitm en onweerstaanbare!! lust naar heerschinnii opgevoed dat zich de mannen bevonden ten nrnfiiie <ler i iorii-nm ..ó- TPP J 1 de de Commune van l'ariis stichtten en lenPl0llRe de kleukale religie en dezer uit ue t>om nutie van i aiijs uiicniten en vertegenwoordigers, namenlliik de bis- de gekende heuveldaden begingen. schoon.»» ,i„J ut nis Zie daar een bewijs van de werkdadig- heid van bel clericalisme; in Frankrijk, zoo wel als in Ierland, is hel Catholicism» onmachtig om iels le verrichlen of om iels vóór le komen. En wij hebben niet gelezen dat, in Belgie, een enkel priester zich tijdens de woelingen getoond heeft om gebruik te maken van zijnen invloed, ten einde de werklieden aan le sporen om hunne euveldaden te slaken en den weg der wettigheid en der goede orde weder in le slaan. Daar hadden zij nochtans eene uitmun tende gelegenheid om hunne zending van vrede en van liefde le vervullen, de ver- I dwaalden le bekeeren, de bedaardheid en de gemaliglieid aan le prediken. Zij bleven koest, waren nergens te hooren noch le zien. Was er maar kwestie geweest van kiezing, ohdan hadden zij zich wel welen le toonen om hunne mannen aan te bevelen en de liberalen te lasteren en le bevechten. Dag en nacht had men ze langs straten en wegen zien rondzwerven om hunne huidige zending le vervullen, die zending die in niets anders meer schijnt te beslaan dan in twist en tweedracht te zaaien onder de burgerij, en het land in twee vijandige kampen le verdeden. Ministers van vrede en liefde, dat ken nen zij niet meer Uitmuntende kiesdravers, dal zijn zij geworden 1 dwaas r~ schuld der gepleegde wanorders ten laste der liberalen en hunner princiepen wilde leggen. Wij zegden dal de zienwijze van onzen tegenstrever gelogenstraft, wordt door de ware gebeurtenissen; dal de muiterij geenszins haren oorsprong te wijten heeft aan de godsdienstigheid of aan de ongodsl dienstighei I der werkende klassen; dal de calholieke religie daar niets mede té doen heeft, en dat de heerschende ei) algemeene crisis treurige gevolgen gehad heeft niet alléénlijk in de streken waatf hei liberalisme aan hel bewind is, maar ook in landen waar de pi icsterparlij dq overhand heeft, en waar hel volk geheel en gansch, gebonden en vernederd, aaii de voelen van bisschoppen en priesters kruipt. Wij gaven voor voorbeeld den toestand van Ierland en toonden wal ei' daar ge beurde. Van deze gezegdens rept de geen woord, en hij poogt niet denkwijze weder te leggen. Te Heule, zagen wij de klerikale en priesterpartij het volk aanhitsen om wederstand le bieden aan te uitvoering Zoo veel woorden, zoo veel dwalingen De vernielingen en brandstichtingen die wij betreuren, zijn gepleegd geweest niet dooi' socialisten handelende mei hel inzicht van te plunderen om rijkdommen le verwerven, om die te gaan zoeken waai' zij ze vinden konden, en daarmede hunne zakken le vullen, maar door duizende en (luizende mannen die, onge leerd en ongelukkig als zij zijn, door de armoede verbitterd en dooreenige oproer makers aangehilsl, in hunne verdwaling, de nijverheidsgestichten gingen plunderen mi vernielen alleenlijk om hunne woede le verzadigen, en zicii le wreken over hunne meesters waarover zij meenden te klagen te hebben. Deze verwoestingen geschiedden alleen lijk voor het plezier van te verwoesten, geenszins om rijkdommen le verwerven en om de princiepen van hel socialismus toe le passen. Dit moet de Veurnaar toch welen, maai' hij wil of mag zulks niet bekennen, anders zou zijn stelsel geheel en gansch in duigen vallen. Tijdens de brandslichingcn t.. 31.., Denijs, wierd een onderpastor door hel assisenhof veroordeeld als medeplichtige en aanhitser der gruweldaden legen de eigendommen der liberalen gepleegd. Toen die onderpastor zijne straffe onderslaan hadzag men eene klerikale stoel hem naar de gevangenis gaan halen, en 't was in het rijtuig van eenen klerika len senator dat hij naar huis geleid wierd En korts nadien benoemde de bisschop hem lol eene der beste pastorijen der provincie.... waarschijnlijk om hem le beloonen over zijne heldendaden, en aan de bevolking den eerbied in te boezemen welken aan de beslissingen der rechtban ken verschuldigd is VA1VIM6IV KEIKCICIIOVK, Di«kkei'-Uilgever, Ooatslraat, <lcu IJzerenwex vnn Dulnkerke, Veurne, 10 15 3-08 Dit Blad veischijnt den Zalcidag, en allen Woensdag in Supplement. Inschr,i'.in|t»prij», voorop betaalbaar: C j nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Ue groote letter» volgens plaatsruimte. Reklamen bfl De Annoneen voor llclijie. ter uitsondering der beide Vlaanderen, aUmede die vtor het fuilenland worden onivaeigeti door den Oricit Men schrijft in bij I.. VAIVIM6V K16IKCIKIIOVB, Ih'ukkér-L’itaftvpc nn.i.i—,. g, le Veurne, nnmr UruMsel eu Dixuiudc nt Voor deze laatste bestaat er maar eene religie ’t is de hunne; er is maar eene wetT is deze der Romsche kerk. Zij hebben maar eenen meesterden Paus. Hun vaderland is niet België, T is Rome Eene enkele wet moet nagevolgd cn geeërbiedigd worden, is deze van den Sijllabüs. Zijn onze Belgische wetten tegenstrijdig mei deze der heilige kerk, dan moeten zij niet in achting genomen worden; zij worden door onze klerikalen aanzien als slecht, als niet bestaande, en iedere gelegenheid wordt te baat genomen om ze le overlredett, om ze mei modder te overladen, om ze te verfoeien. Worden de rechtbanken geroepen om ze le doen uilvoeren tegenover de ver waande aanvallen der klerikalen, dan worden de rechtbanken uitgescholden en beschimpt; hunne beslissingen worden beknibbeld en gelaakt, en alle middelen worden aangewend om, bij het volk, den eerbied te doen verminderen welken verschuldigd is aan de wellen en aan de wollige overheden, 3-00 5- 07 3-41 6- 21 9-16 JO-54 5-35 8-86 8- 28 9- 02 DJXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 8-12 10-30 5 - 7- 36 8- 48 BRUSSEL GENT VEURNE GUWtJ.DE DUINKERK E 6- 30 7- 48 10-17 10-11- 10- 33- 11- 1»- VI» 11 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 de bis’ Gent 9-00 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 viuovi oviii u\t\uujkc uair DUINKERKE OHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL NIEUPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 7-48 9-55 12-50 2-10 4-55 8-26 .0 30 1 14 3-15 5-30 8-50 11- 25 3-47 12- 1» 4-24 3-21 7-05 5-20 9-32 5-56 7-36 9-45 10-15 10-40

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1