VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT %'H IK Mei 1SSO. nu K43. jaar. -l(||| VV| Daarop volgen dan andere cijfers J Zij u ten meer, T is volop eene quaestie van centen. Wij vragen liet u i.. feimu-ue, gij ne- Daarop volgen dan andere cijfers, om den van den builen, wat hee ft het Meri te bewijzen dal de gelden nu aan hel kaal gouvernement, wal hebben de kleri- onderwijs besleed, betrekkelijk geringer kale kasieelheeren, die uwe stemmen zijn zijn dan onder liet vorig school beheer, komen afbedelen, voor u gedaan doordien de scholen nu meer leerlingen Hebben uwe edele en godvreezondo tellen Wij vragen het u in gcmo 'de, gij He en gij klerikalen eens de krisis, welke nijver heid en handel teistert, doen ophouden. herleven Vooral de Landbouw moest worden opgebeurd en de boerkens moes ten meer geld van hunne vporlbrengse- ‘/.'Al De Veumaar is met een kleintje kontent. In ons nummer van 1" mei laatst, stelden wij verscheidene vragen aan onzen konfrater vóór, met bede deze te beant woorden, niet door scheldwoorden, maar door beweegredened. .Dit antwoord was nochtans niet moeie- De kiezing van Brussel. De liberale denkwijze heelt alle reden, om over den uitslag der kiezing, die dins dag te Brussel lieefl plaats gehad, ver heugd en gelukkig le zijn. Zij heelt bewezen dal, als de liberalen in de hoofdstad eensgezind zijn en hand aan hand willen ten strijde logen tegen den geniecnschappelijken vijand, het cle- licalism, achter welk mom ol'masker het zich ook verschuilt, er voor dit clerica lism geene hoop hoegenaamd bestaat. Wanneer liberalen en radicalen dit eens zullen begrijpen willen, zullen zij te Brussel hel weer zoo ver brengen dal er <Je clericalen niel meer zullen aiti durven denken in hel strijdperk te komtn. Langs den anderen kant ligt in den uitslag van dinsdag voor de radicalen een wenk, en wij hopen wel dat zij hem zullen in aanmerking nemen. De uitslag moet hun zeggen, ontegen- sprekelijk zeggen, dat hunne iqachi nog niet groot genoeg is om reeds op eigene wieken le vliegen en met verachting op de liberalen kortaf of, zooals zij dat lieeten, de doctrinairs neer le zien en dal liet bun grootste belang is met dezen een drachtig samen te gaan, één léger uil te maken, om hel hoofd le biedeii aan liet clericalism, de eeltigede wezenlijke vijand dien wij le zamen le bevechten 1 Wal dinsdag le Brussel gebeurd is, scliooHokalen en bekwame onderwijzers; grooische ondernetneng te doen dijen aan de schoolwel den oorlog verklaarden, om alles le doen mislukken, en onze jeugd weer aan meesters over te leveren die voor zending hebben hel licht en de waarheid achter hei floers van hel bijge- Ooststraal, 6, ie Veurne, naar Urusuel liet cijfer dooi hunnen kandidaat behaald, moet hun doen zien hebben, als zij niet moedwillig blind zijn, dal zelfs in de lioofdstad. het middeiipun vair het radi calism, hunne princiepen nog niet door de niecrderhied gedeeld wordert. Hui; tijd is nog niel gekomen en wij durven hopen dat zij zchen bet zullen bescllen, geduld hebben en wpchten lot bun lijd gekomen zij. Keulen cn Aken zijn niet op één dag gebouwd en men verandert delgevoeletis I rn denkwijze van een volk niet op een enkelen dag. lu den uitslag van dinsdag' ligt dus I eene goede les en mei genoegen hebben I wij dan ook gezien, dal M. Janson, zoo- I dra hij dien uitslag vernam al zijne I vrienden dringend heeft aangespoord om I aanstaanden dijnsdag le gaan stemmen I voor den heer Buis. Dal is eene daad, die overal in het land I zal worden loegejuichl cn leiden kan I lot eene verzoening cn toenadering der I twee fracties van het liberalism, die I malkaar den voorrang betwisten. Alleenlijk moeien zijne woorden be- treurd worden, vaar hij revanche roept I logen de provinciale kiezingen. Zij klinken I alseene uitdaging en vernietigen grooten- I zleels den goeden intlruk van zijne eerstel verklaring. I Laat ons echter hopen, dat. cons de 1 hartstochtelijkheid van den oogenblik voorbij, dc kalmte de goede en gezonde rede weer terug zal doen komen, en men, in beide kampen, die geene vijanden maar enkel oogcublikkelijk gescheidcne vrienden zijn, in bel algemeen zal tol de overtuiging komen, dat het heil van hel liberalism enkel ligt in sainen-gaan en goede verstandhouding. alles te verliezen. - ia>3Meae*^c~ - Wie is er do schuld van Een geliefkoosd thema bij de cleri- calen, is van de vernietiging der openbare scholen te willen verrechtvaardigen door de bewering, dat die scholen weinig of Zij kenden het middel om alleste doen dikwijls geene leerlingen hadden. En dan herleven Vooral de Landbouw moest gaan zij aan hel cijferen om te vinden worden opgebeurd en de boerkens moes- hoeveel elke scholier aan de gemeente ten meer geld van hunne voorlbrengse- jioslte. 't Is nu geene quaestie van God len trekken,. voor het Buitenland worden ontvangen door den jl. vanden iKKltClKIlOVH. Drukker-üilgever, den Ijzerenweg vnn Duinkerk^, Veurne, BRUSSEL Buitenlieden, zijt gij te vreden Volgens de klerikale dagbladen zijn de buitenlieden tegenwoordig zoo gelukkig Daar alleen is bij te winnen; bij dc rest I ja zoo gelukkig! dat zij hun versland zouden moeten kwijt zijn, om voor de klerikalen niel te stemmen, die nu aan het gouvernement zijn, en de boerkens met weldaden hebben overladen. ucuuen Voorde kiezing van 1884 gingen de ’t oorlogsministerie ‘iribalnh ddiic Hn Vricic - I Onze streekbelangen miskent. M.r Leo Visarl kent onze slrcckbelan- gen niet, want bij zijne redevoering heeft hij geen woord gerept Noch van bel bedelven van bel gedeelte der Duinkerkevaart lusschen onze stad en de Fraosclie grens, waar voor door’t vorig liberaal Ministerie reeds fr. 250,000 ge stemd werd, om dal tusschenbelelsel te weeren, bestaande op die lange vaarlüjn tusschen Antwerpen-Genl-Brugge-Nieu- porl-Veurne en Duinkerke; een eindje van 7 kilometers dal zoo veel kosten aan overladen cn vracht in lichterschepen veroorzaakt. Noch van de buitengewoon dringende werken om dien kaaimuur te Nieuporl aftebreken, welken overhellenden kaai muur dreigt in de havengeul le storten, helgene groole ongelukken kan veroor zaken en daarenboven alsdan, mei dubbele kosten, loch zal moeten hersteld worden. Die werken, volgens ons zeer aanbe langend en reeds meermaals aangewezen, van die werken moei de heer Leo Visarl geen gedacht noch kennis hebben, of bij zijne redevoering heelï hij ze vergelen Op honderd miljoen niets bekomen dan voor twee jaren verzonden Hebt dan kle rikale vrienden. Wij zeggen niets bekomen, want die zoogezegde fr. 60,000 voor de haven van Nieuporl, dal is begoocheling en fopperij, terwijl fr. 40,000 voor de gewone onder houdswerken bestemd zijn, cn dal de overige fr. 20,000 om bij middel van zekeren steenweg die ons dunkens reeds bestaal de Nieuporl spoorbaan- stalie met de zee te verbinden, zulks mei de havenwerken geene betrekking heeft. Óp den builen hebben zij overal petitiën doen teekenen, om te vragen dal er een recht op bet vee en de granen bij den invoer zou worden ge vraagd, wel wetende dat hel wetsont werp NIET zou aanvaard worden, dal minister Becrnaert en drie andere minis ters er legen zijn. De klerikalen hebben de boeren doen gelooven dal hun vee en graan veel in prijs zou verboogen en zij wisten noglans wel dal dit ontwerp dooi de klerikale meerderheid niel zou aan vaard worden. En wal doen die zelfde mannen in de sleden, waar men voor een opslag van brood en vleesch bevreesd is Zij zeggen legen de stedelingen, dal hel gouverne ment nooil dal reclil zal willen aannemen, en alzoo spelen zij dubbel spel en be driegen boer en stedeling. Ziedaar boerkens het werk der kleri kalen op den builen en in de sleden. Alles wal zij doen, alles wal zij beloven is mét een kiesdoel. Zij hebben niets voor den landbouw gedaan en zullen niets doen. Zij zullen u nog wel paaien met beloften en u willen doen gelooven dal het de schuld is der liberalen als hel recht op hel vee en hel graan niel is ge stemd; maar dat is eene grove leugen. Hel klerikaal gouvernement bezit iu de Kamer en den Senaat eene meerderheid, die nog nooit zoo grool is geweest en hel hangt enkel van hel ministerie en de meerderheid af de vee- en graanbelasling le doen stemmen. Als zij hel niel doen, dan is hel dal u schandelijk bedriegen, zooals zij allen tijden bedrogen hebben. Denkt daar eens goed over nu zuil zien dal wij gelijk hebben. Vrekkige spaarzaamheid. Niettegenstaande de krijgsuilgaven ge stadig vermeerderen, bemerkt men bij zekere uitgaven van hel oorlogsministerie uitgaande, vrekkige gespaarzaamheden. Onlangs werd door een leeraar der Leuvensche hoogeschool bewezen, dal de groole aanbestedingen van vreemd graan, door den Oorlogsminister sterk aange- prezen als hoogst voordeelig om goed brood te verbakken, integendeel loelielen dal door hel bijvoegen van zulk vreemd graan, veel meer water bij T verbakken vereischte en dal hel brood alleenlijk uil inlandsche tarwe verbakken veel voed zamer was. Thans hebben de centenzifsters van j nen anderen vrekkige trek uilgemeten. De manschappen der militie klas van 4882 welke onlangs ingeroepen worden om de opstanden in 't Walenland le be strijden, die mannen, meest allen van de lagere volksklas, welke zoo ras zijn opge komen, him huishouden cn hunne brood- Gent ïo-m -- Mell .schrijft iu bij i- VA1VWKW BKKiteiKlioVE. Drukker-üilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, es in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn dea lizer«Miw«w •- en Dixmude nnar RHeuport. NIBUPORT 7-01 9-07 12-JS 2-01 4-11 6-21 DIXMUDE 7-3Ö 9-42 12-42 2-i« 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 12-59 2-40 4.55 8-26 NIEUPORT 8-12 10-39 1 14 3-15 5-30 8-50 winning verlaten hebben om hunnen plicht te volbrengen, die mannen zijn terruggezonden. doch moesten met eigen geld hunne reiskosten op den ijzerenweg betalen En nochtans worden die mannen binnen de maand nogmaals ingcropen om aan de wapenoefening in T kamp deel le nemen Is het geloollijk dal soldaten die voor s landsdienst ingeroepen, bij hunne terug komst de onvergelde reis op slaais ijze renweg geweigerd worden pal bestempelen wij vrekkige ja ver- foeielijke spaarzaamheden Het vlaamsch in Frankrijks Noorden departement. De heer Lodewijk Legrand, heeft in den Algemceuen Raad van ’t Noorden Depar tement, een ontwerp voorgedragen om dat Departement in twee deeleu te scheiden. Dal Departement, zoo het thans beslaat, beval een en half miljoen inwoners, en is tevens het grootste van Frankrijk- de heer Legrand beweert dal de helft dier bevolking gansch Vlaamsch is, de weder helft Waalsch. Hel voorstel van d’heer Legrand strekt om een afzonderlijk Departement, datgene der Schelde, voor de Vlamingen inle- ricliten om hun alzoo eenige taalrechten loeiestaan welke zij thans niet konnen bekomen. De Algemeene Raad schijnt dal voor stel genegen. De Vlaamsche beweging zou dus in Frankrijk aanwiunen. lellen. Wij zullen niet betwisten dat de scholen op den builen, vooral de aangenomene, meer bezocht worden. Dit komt alleen hieruit voort dal de pastoor liet zoo wil. En hel was ook omdat de pastoor hel zoo wilde, en omdat hij onverbiddelijk dege nen vervolgde en ruïneerde die zijnen wil weerstreefden, dal de gemeente- alzoo de kosten, door Slaat en gemeente heeren te plaatsen, voor liet onderwijs gedaan, niet e;1 •-;1- 1 ten wat men er mocht van verwachten. Hel liberaal g - zijne macht in om door de weldaad standen op te beuren, om het peil der verstandelijkheid in ons L..._‘ A. brengen. Het besteedde er. 't is de vruchten niel achtergebleven zijn, haren hoog- en godvreezende eigenaars uwe pachten verminderd? Neen. Heeft het gouvernement uwe belastin gen met één centiem verminderd, zooals ze beloofd hadden Neen. Hebben zij iets gedaan of zelfs gepoogd iels le doen, om uwe waren aan betere voorwaarden van de hand ledoen Niets. Zij hebben wel landbouw-ingenieurs I benoemd, die duizenden franken in T scholen vroeger verlaten bleven, en dal jaar trekken, maar het was enkel om die 1. r...3:xü, en niet om den land- opbrach- bouw le bevoordeeligon. ••f!!'.?!!. Wal hebben de klerikalen dan wel ge- gouvernement spandeal daan voor den landbouw zijne macht 111 om door de weldaad van Naar loflijke gewoonte hebben zij he- goed onderwijs te trachten onze mindere lopen gedaan. Op den builen hehhnn land booger te J waar, groote kapitalen aan; maar stellig zouden de vruchten niet achtergebleven zijn, zonder de strafbare tegenkanting der geestelijkheid, die zich in haren hoog moed gekrenkt voelde, omdat zij in zake van onderwijs hel booge woord niet meer mocht voeren. Wij hadden overal ruime cn gezonde de meeste uitgaven waren gedaan om de grooische ondernetneng te doen dijen en T is genoeg geweest dal onze bisschoppen aan 1'" - 1- om allt-s te doen mislukken, - i die voor zending hebben liet licht en de waarheid achter het floers van hel bijge loof verborgen te houden. Ecu clericaal blad schrijfi Wal het gouvernement heeft vernietigd, dal is de schooloorlog en de gewetensdwang. De schooloorlog, waarlijk, die is ver van geëindigd te zijn De gewetensdwang, daar durven zij van spreken, wanneer elk weel welken wreedaardigen gewetens dwang de geestelijkheid tegen de familien in hel werk stelde, om ze van de gemeen tescholen af te schrikken Indien die scholen ontvlucht werden. 1 dan was hel niel omdat het olliciëcle ouderwijs hel vertrouwen der ouders niet bezat; het was alleen omdat het onze landelijke bevolkingen aan zedelijke kracht ontbrak om aan de vermaledijdin- gen en de vervolgingen van den pastoor liet hoofd te bieden. Dal de clericalen ons dus niet ver wijlen, zegt hel Morgenklad, dal onze scholen geene leerlingen hadden. Indien onze bevolkingen niel deelaehlig zijn kunnen worden aan de weldaden, die haar zoo rnim cn zoo mild werden toege- reikt, dan is hel alleen omdat er hier een partij bestaal, wier hoogmoed en eigen belang vorderen dal hel volk arm en onwetend blijve. ADVER DUJNK ERKE OHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5 7- 3(5 8- 48 5-35 8-96 8- 28 9- 02 5-56 7-36 9-45 10-15 10 40 6-02 6- 34 7- 15 9-38 11-07 5-07 5- 4 J 6- 21 9-16 10-54 - 3-Ö0 11-50 6-Ut 2-59 8-52 3 22 4-11 f GENT VEURNE GHYVM.DE DUINK1RRE c. IJ --...-tx-utxr-, vtin 10- 15 3-08 11- 25 3-47 12- 15 4-24 3-21 7-05 5-20 9-32 6- 90 9-00 7- 48 10-17 10- 11 -- 11- W- Dil Blad verscbijnl den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprij», voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letter» volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen I fr. De Annoncen voor Relgte. ter uitzondering der beide I laandtren, aUmtde iüe voor het buitenland worden ontvangen door den Office dk Publicité, Nagdalenastraat, Brussel. I -- I I v -- - 4 ----- muur - -r. -J---. f

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1