VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdag Mei 1SS4». <5O,! jaar. be beslissing van burgemeester Buis. en PUINKERKE GHYVE1.DE VEURNE GENT BRUSSEL dixmvde is een feit van zulke groote betcekenis, dut zij onmisbaar tol veel bespreking gaal aanleiding geven. .Men weel dat de heer Buis verklaard had dat hij de bclooging al of niet zou loelaten, volgens de inlichtingen die hem zouden toekomen, immers dal hij zou handelen volgens de omstandigheden. De Gazelle zegl dal, op het oogenblik dal de brief aan den heer Maheu, sekreta- ris van den raad der werkerspartij, werd verzonden, de leden van hel Brusselse!) college niet wisten dat hij uit de cartons van hel stadhuis was gelicht. .Men onderstelt dal er iets bijzonders in den dag moet gebeurd zijn, dal de beslis sing des burgemeesters heeft verhaast, bie beslissing was wel voorzien, doch nog niet bepaald. liet karakter van den heer Buis is genoeg gekend, orn te mogen zeker zijn dal hij niet heelt gehandeld uit inge beelde vrees, onder de drukking der clericalen, maar daartoe gedwongen door zeer gegronde redenen. Men verwacht dal er uitleggingen in den Brusselschen gemeenteraad zullen gevraagd en gegegen worden Welke gevolgen zullen die beslissing hebben 1 be werklieden hebben wel aan- gekomligd dat zij zich aan geen verbod zouden onderwerpen, boch liet is te hopen dal zij redelijker zullen zijn en hunne eigene zaak niet zuilen schaden. Een verzet tegen het gezag der geim enle- overheid zou deze kunnen noodzaken lol eene geweldige beteugeling en groote onlusten verwekken. Men beweert dal het ministerie zich onzijdig heeft gehouden, met het oolijk doel om M. Buis geheel verantwoordelijk te stellen over de gevaren, die de dag van 13 juni kon opleveren. Provinciale kiezingen. Zoo als wij het in ons supplement van woensdag zegden, hebben wij recht te vreden te zijn over den uitslag der provinciale kiezingen, die zondag in hel land hebben plaatsgehad, be toestand is wel niet veel gewijzigd, maar hij is in plaats van verslecht, zooals de klerikalen hoopten, veel verbeterd. Als men zich herinnert wal in 188-1 gebeurde, toen de klerikalen bijna overal zetels wonnen; men ziel wat er nu gebeurt, sinds de 2 jaren dal de klerikalen aan hel bewind zijn, mag men zeggen dal de liberale partij buitengewoon veel gewonnen heelt en er in geheel het land eene ontwaking der liberale partij is ontstaan, die met zekerheid doel zien dal de liberalen den 8 juni niet zullen .verliezen en zij in 1888 zeker de klerikalen van hel bestuur zullen werpen, indien er voor dal tijdstip geene ontbinding plaats grijpt, zooals hel wel mogelijk is. Belasting op het Graan en het Vee. Over eenige dagen is de belasting op het graan en op hel vee weer len berde gekomen in de Kamers, boor liet vele werk dat er nog af te doen was en den kotten lijd dal de Kamers nog konnen bijeenhlijven, hebben de Volksvertegen woordigers besloten deze wel te bespre ken na de kiezing. Eene zaak welen wij reeds de commissie gelast met hei onderzoek der wel heeft ze met eenparig heid aangenomen. Ouuoodig er bij te voegen dal er anders niet in deze commis sie zetelden dan clerical»!). Wij mogen er ons dus aan verwachten na de kiezing deze twee belastingen te zien stemmen zal een schoon cadeautje zijn voor hel volk. bil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: fl fr. 's jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. Be groote letters volgens plaatsruimte. fteklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. /M Immmrn voor llelgie. ter uHumderinj de-beido lleitndaen, abaafcr die voor het fotilonland worden ontvangen door den Omes o» PiBtiail, Alagdalenastraat^Rrussel. hij £-■ UKRCKIIOVU,, brakker-Uitgever, Ooslstraat, 8, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Spanje kende men lot in 1820 geene gewetensvrijheid; de handel en nijverheid waren in de liandcn der vreemdelingen; ile Staatsinkomsten waren er tot een be lachelijk laag cijfer gedaald integendeel lelde men er 30,000 dertig duizend kloosters en een ontzaggelijk leger mo- niken en bedelaars. In Italië was het evenzoo gesteld. Toen Pius V|| erna zijn gevangschap teiug- ke<Tde. werden 21,200 kloosters hersteld; I de inkwisiiie (van hatelijke gedachtenis) werd uitsluitend aan de geestelijken toe vertrouwd met het gevolg, dal weinige jaren nadien, !)0 ten honderd der bevol- I king noch lezen noch schrijven kon. Godsdienstige onverdraagzaamheid, ver volging der andersdenkenden, vernieti ging van alle onderwijs, zedelijk en stof- I lelijk verval, ziedaar de vruchten van het I klerikalismus. Overal dezelfde polemiek. I De klerikalen zijn tijdens de kiezingen I overal en altijd dezelfden. Zij doen gedu- I rende geheel hel jaar doorgrieven gelden in belang der religie en der Kerk, inaar I eens liet kicstijdslij) daar, verdwijnen die I gl ieven en er is nog enkel spraak van I kleingeesligcstolTelijke dingen, waarmede I zij eenige kiezers trachten te misleiden. bie groote katholijke partij, die de reli- I gie, die de Kerk, voor alles stelt, steekt op I hel oogenblik der kiezing haar vaandel in I den zak en in al hare vergaderingen, in al I hare dagbladen, is er maar kwestie van de I belasting op den genever ofden tabak, van hel school-enkwesl en andere oude ver- I slclene zagerijen, die zij in vroegere I kiezingen hebben geëxploiteerd. Van de religie kwestie, van bel onrecht dat de Kerk en de geestelijken worden I aangedaan, van de vervolgingen die de I kloosterlingen moeten onderslaan, van het I ontnemen der kalanten aan de liberale I neringdoende lieden, enz., daarvoor geen I woord, dal is goed als de kiezingen voor- I bij zijn; maai' nu moet men maar de I kiezers bezig houden met ze te doen ge- looven dal ze door de liberalen zullen I verpletterd worden onder de belastingen, I en, dal de kalholijken, als zij gekozen worden, al de neringdoende burgers rijk I zullen maken. Helaas wij kunnen van ondervinding sprekenDe klerikalen beloofden ons voor 1884, als zij aan hel bewind kwamen, dat alles zou herleven, dat de BELASTINGEN zouden AE,GESCHAFT worden, door de liberalen ingevoeid en de RUST in het land zou hebben gebeersebt. Lastenbetalers, beziel uw belasling- briefje voor 1886. en zegl ons eens of dal van een enkel CENTIEM VERMINDERD is Belaalt.gij den genever en de tabak een centiem min Hebt gij u te beloven dal uwen handel zoo GOED gaat en dal alles herleeft Vindt gij dal de RUST in hel land zoo volkomen heerschl Daarover spreken die heilige maar val- sche belovers niet. De religie, dal is nu maar eene bijzaak; zij vragen nu niet of men naar de kerk of niet naar de kerk gaal; zij vragen enkel om voor hunne kandidaten te stemmen, en dal is al En die mannen denken dat de kiezers dit valse!) spel, die schandelijke leugens die zij in hunne dagbladen schrijven, niet gewaar worden. Zij zijn er wel mede, en zullen liet op 8 juni gewaar zijn. --- De betooging van 13 Juni verboden. Al. Buis, burgemeester van Brussel, lieell do aangekondigde werkersbetoo- ging van 13 juni verboden. Wat liberaal of klerikaal zijn, is. Liberalen zijn voorstaanders van het politiek stelsel, dal men aan iedereen zijne vrijheid moet laten niet die onbe perkte vrijheid, waarop elk burger, die. de wetten des lands eerbiedigt en naar de ingeving van zijn geweien handelt, aan spraak heelt; namelijk de vrijheid van God te dienen, gelijk hij het verlangt, en in zaken van politiek die partij aan te kleven, welke naar zijne meening hei best de belangen des lands behartigt en de rechten der inwoners handhaaft en verdedigt. Het liberalismus heeft dus niets gemeen tncl welk<J.inigeii godsdienst; dal welen de klerikalen en daarom lasteren zij on beschaamd, als zij in hunne dagbladen schrijven dat de liberalen uoodzakelijk vijanden zijn van den Godsdienst, dat de liberalen Rederijke personen zijn, die alleen leven om te genieten, en zich aan deugd, noch eerlijkheid gelegen laten. Zij lasteren en welen hel, dat zij laffe lijk lasterendoch wat bekommeren die voorstanders van den godsdienst zich «>m de eer en den goeden naaiii hunner tegenstrevers. Hel döel immer wettigt de middvlei). "al zijn integendeel klelriknlen Voor- staanders der heerschappij der priesters, aanhangers van de leer dat de Kerk moet meester zijn boven den Staal. In alle landen, in alle godsdiensten en ten alle tijde vond men kjeiikalen. Mee vond ze reeds ten tijde van Christus. Want de schriftgeleerden en Phariscërs. die Christus deden kruisigen, waren de klerikalen van dien tijd. In Holland, bij onze Noorderburen, vindt men katholieke en proteslansche klerikalen, die hoewel zij onder betrek van godsdienstige leerstelsels hemelbreed van elkander verschillen, nochtans samen «.•(■tl verbond hebben aangegaan legen het liberalisme. Als dit geweten is, zal het ons geheel eenvoudig zijn na te gaan, welke destrek king is van het liberalismus en die van hel klerikalismus. Het liberalismus, zoo als gezegd is, wil de vrijheid voor iedereen, en zoekt door alle mogelijke middelen de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling der bevolking te bevorderen zijne leus is; «Licht, immer licht, dus volksontvoogding door onderwijs. Het klerikalismus wil de priesterheer schappij. de bliiidelingst'he onderwerping aan de dienaars van den godsdienst; ge- luovcn is bij de klerikalen de grootste veldiepste, de giooisle deugd zij dulden geene andersdenkenden, van daar I geene gewetensvrijheid van daar hate- I lijke (mvcrdraagzaamlieid eu bloedige ver- I volgingen; Tot bevestiging van hetgeen wij zeggen, I wijzen wij op de treuiige feiten onzer I vaderhindsche geschiedenis gedurende de H? eeuw. En dat wij deze bloedige tooneelcn thans I niet meer zien vernieuwen, ligt enkel aan I de onmacht der huidige klerikale partij en I aan den vooruitgang van het liberalismus, I dat onophoudelijk strijdt voor de gods- I dienstige en politieke vrijheid. Lil zijnen aard ook is het klerikalismus I vijand van alle onderwijs; want onderwijs I leidt tot onderzoek, tot vrijheidszucht. Hierdoor verklaren wij ons den oorlog ten allen tijde gevoerd tegen het officieel I onderwijs; hierdoor verklaren wij ons hel I zedelijk en stoffelijk verval der landen, waar de klerikalen als heer en meester I regeciett. I Als voorbeeld: het eens zoo machtige •Spanje, dat thans onder betrek van handel, nijvcrlnid en wetenschappen zoo verre beneden andere landen slaat. In Men schrijft in Vertrekuren vwo den ijxerenweg vau DuJukerkc, Veui-ne, (Jont naar Bhihm'1 en Dixmiide nnnr Mfcnport. Aangroeiende voorspoed. De Staatsspoorwegen hebben in de iwee eerste maanden van 1886 de som van 720.110 franks minder opgebracht dan in dezelfde maanden 1883. Hadden die klerikale redders het ons immers niet beloofd, dal zij alles eene ongehoorde vlucht zouden doen nemen Wij hebben ze misschien niet goed ver slaan. Zij hebben waarschijnlijk eene vlucht van omhoog naar omlaag beloofd, en in derdaad wij gaan leeiijk den berg af. Onze streek blijft uitgesloten. Hel clericaal Ministerie zal voor 106 millioen francs buitengewone openbare werken laten uilvoeren, doch onze streek blijft daarvan uitgesloten. Vroeger hebben wij bewezen dat onze volksvertegenwoordiger heer Leo Visarl, de bijzondere nuttige openbare werken welke voor onze slreek dringend schijn- den, bij zijne redevoering in de Kamer der volksvertegenwoordigers niet aange haald heeft, bijgevolg dal hij die noodige werken uicl kende of dal hij ze vergelen hoeft. Thans mogen wij ïan onzen Senator de Coninck diezelfde onwelenheid of ver- gelenlieid loewijten omtrent onze belan gen, omtrent die hoogst nullige openbare werken voor onze slreek, waarvan som mige nochtans volstrekt noodzakelijk zijn. Inderdaad onze Edele Senator Baron de Coninck de Mcrckem heeft zich niet gewaardigd bij zijne redevoeringen ter gelegenheid der bespreking van T budget der openbaro werken in hel Senaat, te handelen over iiagemelde openbare wer ken onze slreek betreffend, als 1° De hoogsi dringende afbraak en herbouwing van dien overhellenden kaai muur le Nmuport, welke eerstdaags in de havengeul slorlen zal, waardoor veel materieel zal verbrijzeld worden en groote kosten van ontruiming zullen vloeien en waardoor intusschen ook groote onge lukken konnen ontslaan. 2“ De verdieping, verwijding en bedij king der Duinkerkvaart tusschen onze stad en de .Fransche grens 8 kilometers afstand -— welke aangeslijkte en ondiepe lussclienruimte de schipvaart verhindert voor de vaartuigen bestemd voor Duin- kerke uit Antwerpen, Geul, Brugge, Nieu- port en Veurne, en voor welke werken door vorig liberaal Ministerie reeds fr. 250,000 gestemd was. 3° De herbouwing van hel oude en ge brekkig Windteele sas, waarvan de zuil- steenen op de hoogle van het bed der oude Loovaart liggen, zoo dat de vaar tuigen geladen op den diepgang der ver diepte Loovaart, moeten lossen en herla den om er le konnen versassen. Ten welke gevolge, die verdiepte Loo- vaart, voor wat betreft den doorvaart van of naar den User, slechts voor kleine vaartuigen dienstig is. 4° De overneming door den Slaat der Neder Coim of Bergenvaarl tusschen onze stad en de Fransche grens afstand 9 kilometers eene internationale scheep en losvaan, welke vroeger zeer aanzien lijk was, zoo wij het in ons blad hebben bewezen, en welke vaart zoodanig ondiep en aangeslijkl is dal slechts zoogenoemde kogge scheepkens aldaar konnen door- gelrokken worden. En nochtans de Opper Colm of het Fransche gedeelte dier vaart is op vol doende diepte gehouden, zoo dal de sche pen aldaar met volle lading konnen door trekken. Nochtans de heeren Leo Visarl en Baron de Coninck vertegenwoordigen een zeer aanbelangend gedeelte van Belgenland. ADVE is? 16 11 -Jt» 12-1* 2-21 5-20 3-08 3- 47 4- 24 7-6* 9412 5-07 0-21 V-1Ö 10-54 6- 02 6*4 7- 15 9-38 11-07 5-04 7- 36 8- 48 BEISVEL GENT VEI ENE GIlYVa.DE DU1.NIBRKE NIET’PORT DIN.MC DE N1EUPORT 8-12 10-30 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 7-36 9-42 12-42 2-2* 4-46 6-45 7-48 9-55 12-5» 2-4» 4-55 8-26 .3 33 1 14 3-15 5-30 8-50 --- .>55»OQOC-& - 6-20 9-00 3-60 5-58 5-25 7-48 10-17 11-50 6-02 7-32 8-»fl 10-11 - 2-59 8-52 9-45 8- 28 10-Tl-J-Ï2 10-15 9- 02 11-82-4-11 10-49

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1