VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 fes 3 g L_ 1 tl 1 Xatcr<l:»K ISi .luni 1886. it Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 0 fr. ’s jaars; met dcjnost 7 fr. Een afzonderlijk STAATKUNDIG OVERZICHT. jaar. duinkerks okyvei.de VEURNE O ENT BRUSSEL vredesverdrag Ierland. 5.0-- na dc het b<“- Ook voor de provincie Namen zetelt geen enkel liberaal en voor Luxemburg slechts twee, zoodal wij bijna mogen zeggen, dat zeven van do negen onzer provincies uitsluitelijk clericale deputaties hebben, want zij zijn in de kamer maar vertegenwoordigd door drij leden, de hhn Buis, Tesch en Ensch. Zijn dus alleen de twee Waalsche provincies Henegouwen en Luik die, om zoo te zeggen geheel leveren wal er nog overblijfl van de linker zijde, die twee jaren geleden nog 24 stemmen meerder heid had. --- De vertegenwoordiging. Door den val der liberalen te Gent is gansch het Vlaamsche gedeelte van België te welen de 5 provinciën Antwcr-. pen, Brabant, Oost- en West-Vlaandéren .en Limburg door nog slechts één enkelen liberaal, M. Buis, vertegenwoordigd. i vernoemt, hebben de besloten do Koningin te Parlement te ontbinden, f van dit besluit zal eerst worden wanneer het bekend Mi overeenkomstig advies der ministers verlangt te V®r(rekuren van De Agence Havas logenstraft de tijding, dat Frankrijk voornemens is de Nieuwe Hebrieden te bezetten. Ten gevolge der laatste moorderyen heeft de gouverneur van Nieuw Caledonie twee schepen naar de Nieuwe Hebrie den gezonden, om de aldaar geves tigde Franschen te beschermen, doch die maatregel heeft geene politieke bedpidenis. Da kiezing van 8S‘“ Juni. De omstandige aanhaling der stemmin gen hebben wij in ons bijvoegsel van woensdag laatst reeds medegedeeld. Den uitslag dier kiezing is, ten gevolge van ons valsch en gebrekkig kiesstelsel, eene des te gevoeliger nederlaag voor de liberale partij. De liberalen verliezen te Gent 8 ver tegenwoordigers, te Waremine 2 en te Charleroi 1; zamen II stemmen of eene verplaatsing van 22 stemmen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, welke nu bestaan zal uil 97 clericalcn en 41 libe ralen. De liberalen van beide Vlaanderen Limburg, Antwerpen en Namen, blijven zonder vertegenwoordigers in de Kamer en diegene van Brussel-hoodfslad met gansch Brabant, hebben er nauwelijks een, de heer Buis. Dat is een valsche en gevaarlijke toe stand, welke niet voortduren mag, daar aan moet eene wetlelijke verandering worden toegcbrachl, namenlijk de even redige vertegenwoordiging der minder heden. Iten 8,l-“ Juni was het getal stemmen ten behoeve der clericalcn weinig meer dan helgene ten behoeve der liberalen en deze verliezen 11 zetels Dc kieswetten moeten gewijzigd worden om zoo veel mogelijk, de volgende billijke doeleinden te bereiken Dc verbeelding bij meerderheid in de wetgevende kamers der wezenlijke meer derheid des lands. De evenredige verbeelding aldaar van alle ernstige gedeelten van T kiezerskorps. Bij'gevolg hel vereischte toezicht door de minderheid. Dal stelsel der evenredige verbeelding dor minderheden heeft de hoofdminisler Bcernaerl, in de Kamer reeds aangekon- digd en beloofd te zullen voorhouden. Thans komt die wijziging aan onze kieswetten als dringend voor, en, wal men er ook voor ol legen zegge, T is toch onbetwistbaar dal het huidige kiesstelsel der volstrekte meerderheid valsch en onredekutidig is. Hel stelsel van evenredige verbeelding der minderheden is rcchlveerdig en rede lijk en moet dus in onze wetgeving aan genomen worden. Daar is hel verbeterend, het matigend, liet reddend middel. Nog over de kiezing. De uitslag der wetgevende kiezingen van 8 juni is eene wezenlijke ramp, meer nog voor hel land zelf, dan voor de libe rale partij. Er waren in de Kamer 86 clericalcn, tegen 52 liberalen, zoodal er de eersten eene meerderheid hadden van niet minder dan 34 stemmen, de geduchtste meerder heid die ooit in Belgie gekend is geweest. Voortaan, ten gevolge van de clericale overwinning te Gent, te Waremme en Charleroi, zal de Kamer van represen tanten zijn saamgesteld uit 97 clericalcn en 41 liberalen, zoodal onze tegenstre ver» beschikken over eene meerderheid van 56 stemmen. Dezen noodloltigen uitslag zal eenen droevigen weerklank in hel land vinden bij allen die bet liefhebben, bij allen die nog niet onverschillig zijn aan het heilig voorrecht van den burger, om zijn woord in bel staatsbeleid te doen gelden. De Belgische burgers rijn verpletterd; bun rijk is uit. Voor langen tijd misschien liggen zij nu geboeid en geketend aan den voel der bisschoppen. Mechelen gebiedt, en weldra zullen wij den pries terlijken overmoed, de uitpuilingen van de clericale onverdraagzaamheid in hunne volle hatelijkheid gewaar worden. Thans voor goed en met recht zullen zij zich onze meesters mogen noemen en veel erger nog zij zullen hel ons doen gevoelen. Er zal geen houden of binden meer aan zijn en met hunne overmacht zullen zij het uiterste durven beproeven, des te meer daar zij vin nu af zeker zijn, dat zij in 1888, hoe de zaken draaien en keeren, toch de meerderheid blijven behouden. Zoodal wij van nu af met zekerheid mogen zeggen - als geene onverwachte gebeurtenissen zich voordoen die alle vooruitzichten overhoop werpen dat de clericalcn hel bewind zullen behouden lol 1890. T Is vertroostend Wal zal er van de toekomst van ons dierbaar Belgie geworden Zwaar is de slag die onze partij, die hel liberalism treft, maar wie weet of misschien in de verpletterende overmacht zelf van onze tegenstrevers het heil, de redding der liberale partij niet ligt Hel meerendeel der clericale gekozenen van dinsdag, het Journal de Bruxelles bekent het, zijn vooruitstrevende cleri calcn; dit wil zeggen mannen die alles zullen wagen, die voor niets zullen terug schrikken en alles, het hevigste het eerst, zullen durven doordrijven. Van nu af is het zeker en thans zal hel .Ministerie rechtuit mogen spreken dal in eerste lijn de belastingen op vleesch en brood zullen gestemd worden, weldra gevolgd door eene ultramontaansche kerkhofwel, naar het hart en den geest der bisschoppen, en eene kieswet die ge roepen zs om dc macht der bisschoppen te bestendigen. Bang mag men België’s toekomst te gcmoel zien. Doch wij hopen wel, hel is onze innig ste wcnsch, dat de clericalcn, verblind in J hunne overmacht, er roekeloos misbruik zullen van maken, want juist dat zal de liberalen, meer dan ooit, doen gevoelen en inzien, hoe onverstandig, ja hoe dom zij handelden met zich te verdeden tegenover oenen vijand die altoos nauw aaneengesloten blij tl. Uit hel kwade ontstaal liet goede, uil dc dpod ontstaal hel leven, en dal zal wellicht voor ons, liberalen, ook het gevolg van onze verschrikkelijke neder laag wezen. Geene hoop verloren dus; den moed niet laten zinken en voorlaan met ver eende krachten terug aan den arbeid, om ons geliefd Vaderland te behoeden voor de verschrikkelijke rampen, welke de clericale zegepraal in haren school ver bergt. <leu ijzerenweg .sluit der Koningin vaardigen. Het i... inogelijkc doen zitting te de ontbinding den 25 of den zal plaats hebben. Dc spaansche financiën. Het spaansch budjet voor het aan staande dienstjaar biedteen overschot aan van 35 inillioen pesetas. De vlot tende schuld is in de laatste driejaren met 80 millioen vermeerderd. Zij zal bestreden worden bij middel van het ovei’schot van 35 millioen en der hulpbronnen van het buitengewoon budjet. Naar men ministers I,. raden het 1 Mededeeling gedaan zal zijn ofdeKoningin het i._ handelen. Het bevestigt zich uit Londen dat de Koningin hare toestemming heeft gegeven tot ontbinding van het Lager huis. Gladstone zal dadelijk offlcieele bekendmaking van ja een manifest uit- minislerie zal al het om de sluiting dezer verhaasten. Men gelooft dat i 26 dezer De valsche bolovers, Ziehier eenige der harde waarheden die de heer Bara, in de Liberale Associa tie van Doornik, onder den ueus der heerschende clericale partij gewreven heeft en welke niet genoeg kunnen her haald worden tol schande der volksfop- pers Waar zijn dan al hunne helofteu van vermindering en hervorming? Voor geen enkele hebben zij woord gehouden, en hel is dank aan de financiëele maatregelen door de liberalen genomen, in weerwil de dolzinnige oppositie der clericalcn, en die dezen allien in stand houden zouden schaamrood te worden, dal het land aan tekort ontsnapt en in de noodwendigheden van hel bestuur voorzien kan worden. Men moest de suikerfabrieken, den landbouw, de nijverheid redden. De liberalen hadden hel land ten onderen gebracht, hel was lijd dat eene gematigde politiek order in de zaken kwam brengen en rust in de geesten, de vrede aan liet land. Nooit zijn de tijden ongelukkiger geweest; nooit werd eene belofte hart- grievender door de gebeurtenissen ge logenstraft. Hel is bij dozijnen dal de suikerfabrieken en werkplaatsen gesloten zijn geworden. Al de loonen zijn ver minderd; al dc beurzen zijn in ongemak, de duivel zit er in en men is genoodzaakt dc inilicieklassen op te roepen om de bedreigde eigendommen te beschermen en de gestoorde rust te herstellen. De militaire lasten gingen verminde ren. Genoeg kazernen, genoeg officieren, genoeg paradecring, genoeg nullelooze punlhelmen en degens; een onzijdig volk behoeft geen leger. Dal was de dagelijk- sche litanie der clericale peis. Het clericaal ministerie zal geen reserve inl ichten, schreeuwde men op de daken. Nooit is men meer militairist geweest in de hoogc clericale kringen. Men heeft de reserve gestemd, eene schandelijke reserve van welke de last alleen weegt op de kinderen der landbouwers, werk lieden en kleine burgers; men heeft den diensttijd der miliciaiien tot 13 jaren en meer verlengd; en de dagbladen melden dal men bezig is allerhande ontwerpen tol persoonlijken dienst en andere te bestudeeren. Ziedaar hoe men de militaire lasten vermindert. De burgerwacht was voor dc cleri calcn eene belachelijke, dwaze instelling. Men had geene spotwoorden genoeg om haar belachelijk te maken, om haar alle gezag en eerbied te onlrooven. Thans richt men haar in tot in de buitenge meenten toe, en overlaadt men met lof die nuttige instelling die zoo goed de orde verdedigt en de kalmte in onze straten herstelt, terwijl men ze gisteren nog met een spotlach versmaadde. En dc landbouw, wat heeft men gedaan om hem te redden Niets, vol strekt niets. Men heeft een ministerie van landbouw ingcricht en men heeft gedacht dat dit rommelend wiel en Het ierlandsche wetsoatwerp. De engelsche Gemeentenkamer heeft bij tweede lezing het wetsontwerp rakende de eigenzelvigheid van Ier land met 311 stemmen tegen 311 ver worpen. In de beraadslaging, die de stemming is voorafgegaan, heeft de heer Goschen, gematigd afgescheiden liberaal, gedurende een uur en half het wetsontwerp van den lieer Glads tone aangerand, dat hij een samen weefsel van onmogelijkheden noemde. De heer Parnell, de hoofdman der ierlandsche partij, voerde na hem het woord en bevestigde dat de landelijke misdaden in Ierland zullen ophouden, indien men aan dit land de wetge vende onafhanklijkheid wil verleenen. Ierland, verklaarde hij, zon zich met een Parlement met beperkte volmach ten vergenoegen. Het ontwerp van den heer Gladstone is eene tusschen Engeland en De verwerping, door de engelsche Gemeentenkamer van het' ierlandsch wetsontwerp van den heer Gladstone, heeft te Dublin en door gansch Ierland eene groote opschudding doen ont staan. Te Belfast, provincie Ulster, bleef eene, ontzaglijke volksmenigte gansch den nacht in de straten, om dc depochen af te wachten, die den uitslag der sttimming moi'.sten aan brengen. Sedert de uitslag is gekend is do opgewondenheid ten hoogste ge.stegi'n. ni iim .Ion Znterd-ie en allen WoeMdar in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop bctaafbanr: 6 fr. ’s jaars; mol dejpost 7 Ir. Een afzonderlijk Dlt •ïo'cèm Bekendaia^ cenliewen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. fteklamen 50 cent. Achterlijke eerherstellingen 1 fr. lluinniei der beidt Vlaanderen, alsmede die voor het Rnitenland worden ontvangen door den Orncs'DE PiWien Magdalenastraat, Brussel. De Annoncen voor Belgie, lei utl^onat-iny au 11 1 jjft in bij I.. VAMöKN KEltCUHOVE, Drukker-Uilgever, Ooslslraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Duiiikcrlte, Vounne, Genl nansr fi»rw®scl en Uixnnide naar IVïenport. Nieuwe 5-35 8-66 8- 28 9- 02 5- 41- 6- 21- 9-16- 10-54 - 5-04 7- 36 8- 48 van BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE duinkerks NIEUPORT 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 DIXMUDE 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 DIXMUDE 7-48 9-55 12-50 2-4» 4-55 8-26 NIEUPORT 8-12 10-30 1 14 3-15 5-30 8-50 i crisis In Engeland. 6-02 6- 31 7- 15 9-38 11-07 De Nieuwe Hohnieden. -r lil - - - -r »a-«.- 11-50 2- 59 3- 22 4- 11 3S2DKR 1»-I5 3-08 11- 05 3-47 12- 15 4-24 3-21 7-f.i 5-20 9 »2 X - - - Uit d» redevoering van M. Bara. onlusten in Ierland. Do 6- 29 9-00 3-00 5-58 7- 48 10-17 11-50 6-02 7-32 10-11 - 2-59 8-52 9-45 10- 51-3-22 10-15 11- 22-4-11 10-49 A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1