VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Liberale sunoekheiii. C2-Ö" Jptiur. -• Hili Bf’Jt-sip. ZiiL'Tilng STAATKUNDIG OVERZICHT. I in I doel ons geene werd De heeren Nolelleirs, 200 kiezers, i herwinnen; duinkerke ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL 1 8 1 2 heer toege- ?l van deii luidruchtig Wai maakt dat er gedurende de DRIE eerste maanden van hel jaar 1886, 1,033,394 frank 78 c. MIN is ontvangen dan in 1883. eu dil laatste jaar was reeds slecht. Maakt dal nu ook eens aan de boeren wijs slimmerikken van de klerikale bla den en doet ze gelooven, dal het voor bun welzijn is, dal de zaken van hel land zoo achteruit gaan, sinds de onbe kwaamheid meester is van den Slaat. Indien hel alzoo voortgaat, dan zal de spoorweg niet verre van een tekort van VIJF MILJOEN, op hel einde van hel jaar opleveren, in plaats van een boni, zooals M. B -ernaeri wil doen gelooven. Hel ziel er hem liet uil mei de opbeu ring van den handel Vert«*®*tl,ron vn,‘ Maatschappelijke Belangen. Zondag morgen heelt de werk-commis- sie, door hel gouvernement benoemd, eene zitting gehouden, waarop de afge vaardigden der werkers-vereenigingen waren genoodigd. Hel verbod var. op die zitting te verschijnen, door den alge- meenen raad van de Wei kers-parlij uitgevaardigd, is overal niet gevolgd geweest, zooals te Brussel. Er waren 30 lol 40 afgevaardigden, uit de provintie gekomen. De leden van bet bureel en de voor zitters der drie seklien, hebben ben ontvangen en gepoogd, voor de opening der zitting, hel doel der werkzaamheden van de commissie uil te leggen. M. Pirmez, voorzitter, heeft in eene kleine redevoering dal doel uiteen gezel. Drie afgevaardigden, wier namen men niet gevraagd heeft, hebben na hem liet woord genomen en de grieven der werk lieden uiteen gezet de afwezigheid van vertegenwoordigers der werkende klas in de commissie; hel karakter van inkwisilie der gestelde vragen, die betrek hebben op den invloed van de religie en de vrije gedachten. De heer Pirmez en andere leden hebben geantwoord, over de quaestie om werk lieden in de commissie op le nemen, dal hel ónmogelijk is de partijen in de zaak van het kapitaal en liet werk werklieden of patrons betrokken, als rechters aan le stellen over de verklaringen die worden afgelegd. De voorzitter heeft ook verklaard dal er hoegenaamd geene quseslie is om de godsdienstige denkwijze der werklieden le weli'ii le komen. Er is beslist dal de werklieden hunne verklaringen mogen afleggen, hel zij mondelings, hel zij schrifielijk, en in dil laatste geval, dal hel geheim van het handteeken zou worden gewaarborgd, dit laatste punt, lol geruststelling van cenigen, die vreezen door hunne bazen weggezonden te worden, ten gevolge hunner vei klaringen. Na een uur is de zitting geheven, en hel schijnt dat de wisseling van gedachten van beide kanten, een goeden indruk heeft gemaakt. Dal is ten minste hel gevoelen van de leden der commissie. De nieuwe Kamer. Ziehier hoe, volgens de laatste kiezin- gen, de Kamer der volksvertegenwoor digers is samengesteld Katholieke meerderheid. Antwerpen. De heeren Coremans, Delaet, De Decker, Guyot. Jacobs, Meeus, Osy, De Winter-Lauwers. Mechelen. - Fris, Lefevre. Turnhout. - Nothomb, de Zerezo. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: G fr. 's jaars; met do post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annonren voor Itelgie, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Pvbucitè, Magdalenas! raat,Brussel'. i 'I "I - --iw_u. umwssmuxw w y, - -■ Men schrijft in bij VA1VOMIV KKUCKHOVK, Drukkcr-Utgever, Ooslstraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Riiks. den ijzeren weg van IMiïnkerke, Veurne, Gent naar lirtissel en EMxmude naar IVietiport. 10-15 hervormingen. heeft dinsdag verlaten om - Glasgow tc be- alwaar hij door eene ontzag- ('ii geestdriftige volksmenigte ontvangen werd. Hij sprak in Heng- lor’s ('irctis aldaar voor vijf duizend personen eene redevoering uit, waarin hij zegde dat de protestantsch minder heid niets van de vervolging van wege de pariK'llistische en katholieke meerderherheid te vreezen had. De protestanten zijn enkel talrijk in het Noorden van Ierland en daar zijn zij voldoende om zich zelven te bescher men, zonder in aanmerking te nomen wet, hen onder de der britsche regcering Aangroeiende voorspoed. Hoerah voor het Nationaal ministerie, welk de zaken van het land zoo wijslijk en met zooveel talent besluurt, dat, gaat hel alzoo nog cenigen tijd voort, er geen arme mensclien meer zullen zijn. Denkt eens, de ontvangsten van den spoorweg, welke de maatstaf is van den gang van handel en nijverheid, zijn voor de maand maart 1886 fr. 313,284,26 min als in de maand maart van 1885. Brussel. Do heeren d’Oullrcmonl, de Merode, Vander Smissen Parmcnlicr, Somzee, Delebecque, Bilaut, Simons, de Borchgrave, Stroohant. De Smedt, Sysler- mans, Merjay, Henrard, Slingeneyer. Leuven. De heeren Beeckman, Bel cour, De Neef, De Backer, Hulflants. Nijvel. De heeren De Burlel, Pastur, Dumon, Snoy. Brugge. De heeren Visarl (Amédóe), De Glercq, Rouse. Kortrijk. De heeren De liaernc, Tack, Reynaert, Vandcnpeereboom. biksmuide. De heer De Landlsheere. Veurne. De heer L. Visarl. Oostende. De heer Carbon. floeselare. De heeren de Monlblanc, de Jonghe. Thielt. De heeren Beernaerl, Mulle de Terschueren. Yperen. De heeren Slruye, Colacrt, Berten. Gent. De boeren Begerem. L. de Uemptinc, de Moerman, de Smet, Ecman, Fiévé, van Cleemputlc, Vercruyssé. Aalst. De heeren De Sadeleer, Van Wambeke, Verbrugghen, Woeste. Oudenaarde. Deheeren De Blccckcre, de Volder, Magherman. Kecloo. De Kervyn de Letlenhove. St-Nikolaas. De heeren Janssens, Namen, Verwilgben. Dendermonde. De hoeren De Bruyn, De Kopper, Van den Steen. Charleroi. De heeren Drion, Noel. Verviers. De heeren Loslever. Boigworm. De heeren Ancion-Janiar. Cartuyvels. Hasselt. De hoeren de Pilteurs, Thonissen. Maesegck. De 'beer Corncsse. TongerenDe heeren Meyers. Scliaet- zen. Bastenaken. De heer Van Hoorde. Marche. De heer de Favereau. Neufchaleau. De heer D’Hoogvorst. Dinant. De heeren de Liedekcrke, Thibaul. Namen. De heeren de Moreau Doucet, de Bruges, Dohet. PliiUppeville. De heeren de Caraman- Chimay, de Bare de Comogile. Brussel. De heer Buis. Alli. Deheeren tleKerckhove, Duriou. Charleroi. De liecren Gillcaux, Lam bert, Pirmez, Sabatier, Van Darn. Bergen. De heeren Carlier, Hardy, Houzcau, Lescarts, Sainclelelle, Picliue- que. Zoniën. De heeren Paternoster, Scoumane, Thiriar. Thuin. De heeren Gigot, Anspach, Waroquc. Doornik. De heeren Bara, Carbonclle, Groinbez, Defontaine. Doei. De heeren Warnant (Jozef), de Macar. Luik. De heeren Dupont, FIcchet Frère-Orban, Ilanssens, Jamme, Magis, Neujean, Neef, Warnant (Jules). Verviers. De heeren d’Andrimont, Mallar, Peltzer. Aerlen. De beer Tesch. Virion. De heer Ensch. Uit Brugge. De Gemeenteraad van Brugge heeft in zijne zitting van zaterdag beslist, niet meer terug ie komen op den verkoop van hel Seminarie voor den belachelijken prijs van 168,000 fr., welk Seminarie en af hankelijkheden meer dan 500,000 fr. waard zijn. Natuurlijk,de nieuwe eigenaars vanhet Seminarie zijn goede clei icale vriendjes en aan die kan men niets weigeren Kiwhig-vooruitziclitan. Het blad la Nation, van Brussel, zegl dat sommige liberalen ongelijk hebben ontmoedigd le zijn over den uitslag der kiezingen. Hel liberaal blad maakt de be tekening dat men met (‘ene verplaatsing van 200 kiezers, 34 afgevaardigden zou kunnen doen kiezen, waardoor de meer derheid op nieuw aan de liberalen komt. Ziehier de berekening De laatste kiezing ie Brussel heeft be wezen dal de 15 independenten daar ge daan hebben en die door 15 liberalen zullen vervangen worden. In 1884, te Nijvel, bekwamen de ka- iholijken gemiddeld 1640 stemmen en de liberalen 1540, Eene verplaatsing van 60 stemmen geeft aan de liberalen de meer derheid; dal zou nog vier liberalen zijn. Te Oostende, bekwamen de kalholij- ken, in 1884, 570 stemmen, de liberalen 550. Twintig kiezers gewonnen en de meerderheid is dan voor de liberalen. Te Gent, is eene eenvoudige ver plaatsing van 80 stemmen voldoende, om 8 liberalen in plaats van 8 klerikalen naar de Kamer te zenden en dit zal bin nen vier jaren wel alzoo zijn. Te Verviers, met hel verplaatsen van twintig .stemmen hebben de liberalen een gedeputeerden meer. Tc Pliilippeville, zijn twintig stemmen voldoende om insgelijk twee stemmen meer aan de liberalen te geven. Ziehier de samentelling Brussel, zonder een enkelen nieu wen kiezer tc moeten aanwer ven 15 afgevaardigden Nijvel met 60 kiezers 4 dat de home rule Ixtsclicrining zal stellen. De redevoering Gladstone juielit. De oostenrijksche Rijksraad. De oostenrijksche Hoerenkamer heeft al de wetsontwerpen gestemd, die nog aan de dagorde waren, de Avet tegen de anarchisten er onder begrepen. Hierna verklaarde graaf van (jcn Uyksj-aaci Vertrek der fransche prinsen. Het fransch Staatsblad kondigt del <le wet van uitdrijving der prinsen af. De prinsen, door de wet getroffen, het is te zeggen de graaf van Parijs <>11 de hertog van Orleans, prins Napoleon, vader, en zijn zoon Victor, moeten 'l fransch grondgebied binnen de vier en twintig uren verlaten, zonder het noodig is er hun aanzeg ging van te doen, daar niemand ge houden wonit de wet niet tc kennen. X’oor prins N.ipolcon en zijn zoon vervielen de vier on twintig' uren donderdag morgend; voor den graaf van Parijs begonnen die uren, te rekenen van het uur, waarop hot Staatsblad, dat de wet behelst, te Eu jzoti aangekomen zijn. Eene depeche uit Eu, van woensdag, eldt: Aanstonds na de stemming van den franschen Semiat over do uitdrijving der prinsen, heb ik mij naar Eu begeven om het vertrek van den graaf van Parijs en zijnen zoon bij le wonen. Ziehii’r wat ik ben te te weten gekomen De fitnilio van (irlcatis vernam bij depeche de stem ming van den Senaat. De graaf van Parijs las het telegram luidop; bij het einde der h'zing zag' men den jongen hertog van Orleans en prins hard weeticn en snikken. De graaf van Parijs sprak alsdan de bcduidc- nisvolle woorden De onderwerping maakt heiligen, maarzij maakt,geene koningen. - Dit wil waarschijnlijk zeggen, dat de graaf van Parijs zich nu openlijk als pretendent zal aan stellen Do lerlnndsche De heer Gladstone na middag Edimburg zich aanstonds naar gi'vcn lijke van Oostende 20 Gent 80 Verviers 20 l,hilippc\‘ll,'2O 200 Dus eene veplnatsing doel ons Li h„ Oc klerikalen in de Kamer vallen van 98 op 67; en de liberalen klimmen van 40 stemmen lol 71; waarmede wij opnieuw de meerderheid hebben. De zaak is dus zoo moeilijk niet, zoo veel te meer, dal vooraleer vier jaren verloopen zijn, do klerikalen aan hel be wind zoo versleten zullen zijn, dat men geene moeite zal moeten doen om de noo- dige stemmen le bekomen. Wij zullen er nog bijvoegen dal behal ve de bovengenoemde arrondissementen, waar de verplaatsing van 200 stemmen de meerderheid aan de liberalen zou ge ven. wij nog gemakkelijk iwce stemmen le Warennne zouden kunnen herwinnen, waai' eene verplaatsing van 25 Stemmen insgelijks voldoende is om die twee zetels terug te bekomen. En Brugge, Antwerpen, Namen en an dere plaatsen, waar wij zoo dikwijls overwonnen hebben, zouden ook wel tot de liberalen kunnen terugkeeren, als zij eenige jaren van hel klerikaal bestuur zullen geproefd hebben, dat ons schoonc dagen bel ooit. Dus geen moed verloren, maar zich aan het werk gesteld. De heeren Coomans, :i de dagorde de anarchisten M. C,.^I.Hierna Taafde den zittijd gesloten. Rijksraad 31 van 1 31 afgevaardigden liberalen klimmen van 40 Pa I i L.' 1 - i NI EUPORT DIXMUDE 5-01 7- 36 8- 48 .5-58 7-32 9-45 10-15 10-49 3-00 6-02 8-52 6- 20 7- 48 1O-1I 10- 51 11- 22 5-07 5- 41 6- 21 9-16 10-54 5-35 8-06 8- 28 9- 02 DIXMUDE NIEUPORT 3-08 3-17 1-21 7-05 9-32 11 6-02 6- 31 7- 15 9-38 11-07 - 11 "~C i - 11 -25 12-15 3-21 5-20 7-01 9-07 12-18 2-01 4-11 6-21 7-36 9-42 12-42 2-25 4-46 6-45 7- 48 9-55 12-50 2-10 4-55 8-26 8- 12 10-30 1 14 3-15 5-3Q 8-50 - .H'yWU) - i 9-00 10-17 11-50 --2-59 -3-22 -4-11 BRUSSEL GENT VEURNE GB WELDE DU1NKERKE f*-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1