I ii VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i i 1 i I 8 I tü bad schoon zijne schattingen in te krim- Mexico pers haar j poging heeft aangewend vrijstelling te verkrijgen waarschijnlijk aan eene i._ bemiddeling zal onderworpc Zaterdag 3^ Augusti SSSdï. Voorspoed I Voorspoed I Voor de kiezingen van 1884 beloofden de klerikale», wanneer de kiezers bun aan hel bewind brengen wilden, van ons land in een bloeiende» toestand le brengen, zooals bel nooit eene» zou gekend hebben. De kiezers hebben aan humte beloften geloof gehecht en hun hel staatsbestuur in handen gegeven. Zijn de klerikalen bij machte geweest hun woord gestand te doen? De lijst van de opbrengst der belas tingen, door bel Stdalsbttd voor eerste half jaar afgekondigd, geeft er ons nog een nieuw bewijs van, op eene averecht- sche perse, zegden de oude Vlamingen. De opbrengst van hel meerendeel der belastingen is, voor het huidige dienst jaar, op een veel lagere som dan die der vorige jaren gebracht geweest. En toch blijven de inningen nog al merkelijk be neden de voorziene sommen hoe laag men alles berekend had. Deze aanmerkingen zijn niet op al de soorten van lasten gelijkelijk van toe passing. De minister verwachte zich geenszins aan eene vermindering bij de rechlslreekschc belastingen. Volgens zijne berekeningen hadden deze 19 millioen 255 duizeapl franken in 1886. moeien opbren gen tegen 19 millioen 110 duizend in 1885. Hij voorzag dus eene lichte verbetering. Welnu, verre van aan Ie groeien, zijn die ontvangsten ernstig aan hel dalen. Zij be- loopen tot 15 millioen 735 duizend franken in 1886, lot 16 millioen 475 duizend in 1885, dus eene misiiekemnc van ongeveer 740 duizend franken. De hoer Beernaert heeft, ion opzichte der onri'chlsi.reeksche belastingende zelfde begoochelingen niet gekoesterd als ten opzichte der eerste. Hij verwachtte zich op eene gelijke opbrengst voor hel huidige dienstjaar als voor hel vorige. Van dien kanl ook heeft de uitslag hem gelogenstraft. Hel jaar 1885 had hem 125 millioen 900 duizend franks opgebrachl en hel tegen woordige geelt tiem enkel 123 millioen (jOO duizend franken. Dus een min van 2 ipilliocn 300 duizend franken. Hei is goed rekening te honden van de elementen waaruit dal overgroot cijfer samengesteld is. De ontvangsten zijn van 1885 tol 1886 verminderd. Voor de tolrechten van 430 dyizend fr. Voor de inlaiidsche sterke dranken van 560 duizend fr. Voor hel bier van 240 duizend fr. Voor de erfenissen van 450 duizend fr. Voor den zegel van 135 duizend fr. Voor de ijzerwegen van 1 millioen 300 duizend fr. Al de bijzonderste bronnen van ont vangst, zooals men ziet, brengen dit jaar vin op dan ’t verleden jaar. De miuj'stor onverwachte )p het laatste afgescheidene te Washington, verzekert dat het tot geenen oorlog komen ral, omdat Mexico besloten is alle toegevingen te doen, die plicht en eer zullen toelaten. Naar de Standard uit Tientsien verneemt, heerscht er in China groote opschudding naar aanleiding van het bericht omtrent het bezetten van Port lazareff door Rusland, China hoopt, dat de Russen deze plaats ontruimen zullen, indien de Engelschen hetzelfde doen met Port Hamilton, welke haven het insgelijks hoopt, legen behoorlijke schadeloosstelling elders, weder vrij te krijgen. nnnr IVleitport. Dit Bhd verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. jaar»; mol de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer'10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. He groote letters volgens plaatsruimte. Reklamcn 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Innoncen voor lleli/te, ter uiltotideriiig der beide I /aantieren, alsmede rite raar het Buitenland worden ontvangen door den Oeric.r. de Pcblicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I— v KEBCKHOVB, Ihukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in do Postkantoren des Rijks. de liberalen, aan M. Frère-Orban die dergelijke hervorming volbracht, welke eenig in de gehecle wereld is en wellicht blijven zal, Wie heeft do ijzeren buurtwegen tot stand gebracht Op nieuw het liberaal ministerie dat altijd bedacht was om de veldbewoners gelijke voordeelen bij de stedelingen te verschaffen. Wie beeft bel gemeentefonds ingericht dal jaarlijks miljoenen aan de dorpen ten beste geeft en waarin den buiten grooleu- deels de hulpmiddelen vindt om openbare werken en verbeteringen van wegen te doen. Die groolsche instelling, die men ook aan de liberalen te danken heeft, werd vroeger uitgemaakt als eene exploi tatie der gemeenten, ten voordeele der sleden. Sedert 25 jaar dal dit fonds bestaat, hebben de 81 oude octrooi-steden hunne inkomsten maar van 25 per honderd zien vermeerderen, terwijl de sommen toege kend aan de landelijke gemeenten van 300 per honderd toegenomen zijn. Men ziel het, de klerikalen geven zich ten kleinen koste uil als boerevriciiden. En nooit, nooit hebben zij iels voor den builen gedaan, tenzij nog hel goed onder wijs atgeschafl om bij de volkskinderen alle licht en wetenschap te dooven, alhoewel hel bewezen is dal de weten schap, verspreid bij allen, alleen in staal is den landbouw te doen herleven. Al de schoone hervormingen, zegt de Dixmudenaar, waaruit den builen zooveel voordeelen trekt, hebben de landbouwers aan de liberalen te danken. Van klerikale zijde is hun niets dan beloften en ijdele» wind loegekomen. Dat brengt geen aarde aan den dijk. Dat was te verwachten. Er is verdeeldheid ontslaan in het kamp van Israël, wij willen zeggen in de gelederen der radikalen te Brussel. Tusschen de Reforihe, het orgaan van de heeren Janson en cousoorien, die be- wecrcn liet monopool te hebben van alle democratische en volksdeugden, on Le People, het blad der werkerspartij, is een twist ontslaan. Beiden betwisten malkaar het recht om te spreken in den naam der werkende klassen. Ieder van zijnen kanl maakt daar aanspraak op. De Peuple wil niet meer gedoogen dat de Réfortne zich aanstelt als de tolk der werkerspartij en vindt haar te zwak, niet hevig genoeg, en beval hel volgend bericht Daar ligt de Réforme, die zich noemt hel Orgaan der liberale Democratie, over boord geworpen, en dit door hen, die hel beweert te verdedigen en te vertegen woordigen ’t Is ongelukkig, doch T verwondert ons niet; integendeel, dat was zoo den oenen of anderen dag le verwachten. Zij wordt nu gemeten met de maat, waarmee zij anderen zoo onverbiddelijk en rusteloos heeft gemeten. Geene hevige woorden genoeg, zelfs geene scheldwoorden beeft zij ongebruikt gelaten, om de liberalen, in bare oogen de gevloekte doctrinairs, hatelijk le maken en af te schilderen als lamlendige», macbteloozen, uitbuiters van het volk en dito lieve dingen meer. Schoon had heel de liberale STAATKUNDIS OVERZICHT. Het blijkt thans, nu de herstem mingen voor de gewestelijke Raden zijn afgeloopen, dat de republikeinen <15 zetels gewonnen en 110 verloren hebben. Zij hebben thans in de Raden 1967 der hunnen in litting; do anti- l epublikeinen tellen er 873 leden. De republikeinen hebben nu nog in 77 deprrteiuenten van de 90 niet in begrip van het departement der Seine en van de drie departementen in Algerie,, waar thans geen verkiezin gen plaats hadden de meerderheid. De Daily Net/'s kondigt een hevig .artikel af tegen het engelseh minis terie, bij gelegenheid dcy onlusten van Belfast. Het londensche blad zegt Jat het da plicht van sir .M. Hicks- Beach is om krachtdadig de geweld daden te beteugelen, die zijne collega* van het ministerie en vooral lord Randdolph Churchill wetens en wil lens hebben aangemoedigd. Lord iChiirchill kan nu met welgevallen al Je ellendo en het vergoten bloed te Belfast aanschouwen. Di t is zijn werk. De piisdaad der orangisten, voegt hij px bij, is onbeduidend vergeleken bij de misdaad tlergenen, die er de aan stokers van zijn. Die kiezing heeft eene pntknooping bekomen. oogenbllk hebben de liberalen der tint Chamberlain ver klaard, niet voor den heer Cook, liberaal gladstonist, te zullen stem- nien, omdat hij niet bepaald genoeg beloofd heeft zich van den heer Glad stone te zullen scheiden in do zaak Jer ierlandsche eigenzelvigheid. Ger volgenlijk heeft, de heer Cook, geen goeden uitslag’ n/eer kiinncndo ver hopen, op hel laatste oogenblik zijne kandidatuur ingetrokken. Er moest dus geene stemming plaats grijpen en de heer Matthews blijft d<> gekozene van Birmingham. Eene depeche uit New-York meldt <Iat de zaak van den dagbladschrijver Cutting voor het opperhof van Chi huahua in beroep zal komen. Men meldt dal de heer Bayard eene laatste poging heeft aangewend om, zijne i en de zaak internationale o. en worden. ()p de mexicaanschc grens is de opge wondenheid nog altijd zeer groot. Men verzekert dat, indien het mexi-: eaansch grondgebied dooi’ de inwoners van Taxas zou geschonden worden, de mexicaanschc overheden bevel zouden geven om den heer C utting te I onthoofden en zijn hoofd aan do Amerikanen over te leveren. De heer Romero, gezant van pen; hij heeft zich nog veel te veel op zijne goede vooruitzichten betrouwd. De uitslagen blijven veel beneden zijne be groetingen. Voor de rechlstrceksclic belastingen zal hel misschien nog mogelijk zijn binst liet tweede halfjaar liet tekort in le winnen. Maar voor de overige belastingen ware die hoop eene nieuwe begoocheling. Het is zelfs te vreezet) dat de krisis blijvende voortduren, het tekort nog veel en immer aangroeien zal. En hel ware geen mirakel zoo ons uitgelezen ministerie op einde van het loopend jaar een le kort vonde van rond de zes millioen. Ziedaar den bewonderenswaardigen uit slag van de klerikale politiek En noglans er is niet een wonder of wij mochten er ons aan verwachten. Zij ging de orde en de rust iu hel land herstellen, de belas tingen, door de liberalen gelegd, af schaffen en het te kort doen verdwijnen Welnu, nog nooit was de algemecne toe stand van hel land zoo slecht, zoo akelig als onder ons ministerie, dat voor zending had alles le redden en op te helpen. Al de beslaande lasten zijn gebleven, en zelfs verzwaard; en niettegenstaande den aan zienlijken aangroei van geldmiddelen, er uit voortvloeit, kan men het die budget toch niet in evenwicht houden. Eindelijk is eene maatschappelijke op schudding zich bij de politieke komen voegen en het land verkeerd in den onrustigste» aller toestanden. Hel tegenwoordig bestuur is misschien wel het armzaligste van al degene, die wij sinds 1830 gehad hebben. Dal Staats bestuur zou reeds lange onder de alge- meene verachting begraven liggen, zoo hel land den noodigen lijd gegund ware om zich met zijne zaken op le houden. Maar zekere politieke vraagstukken houden de algemecne aandacht onophou delijk gaande en de verdeeldheiddie onder de liberalen heerscht, laat niet toe dal deze naar de opvolging van hel huidig bestuur dingen. Dit laatste blijft alzoo richt, niettegenstaande zijne in ’t oog springende onbekwaamheid. In den hui dige» zakenloesland is hel eenige mo gelijk in België en men zal hel wel moeten dulden zoolang zijne tegenstrevers het vermakelijk vinden zullen hunne pijlen en schichten op malkaar le verschieten liever dan op den maatschappelijke» vijand. De klerikalen zijn fameuze weldoeners van den landbouw. Dagelijks blazen de godgewijde gazetten op den doedelzak dal de klerikale partij alleen bezorgd is voor den landbouw; dé boeren in haar hart draagt en pattiti pal- tatta Maar wat heeft de lieerschende partij der bisschoppen ooit voor den landbouw gedaan ‘1 Wel nieinedalle, volstrekt niets, tenzij in de jaren veeitig de vlaamsche dorpen aan don rampzaligste» hongers- snood, ellende en nijverheidskrisis ten prooi, aan bun lol overgelalen zonder iels te doen. De liberalen moesten aan hel roer komen eer er verbetering bij hel volk kon waargenomen worden en door wijze maatregelen mocht het volk zich latere jaren in een nooit gekende» voor spoed verheugen. Maar zeg me eens, wie heeft de bar tieren afgeschaft? De liberalen Wie heeft de octrooien atgeschafl die aan de poorten van elke stad tolkanlooren bouwden, waar de buitenlieden op aller hande waren en levensmiddelen groote belastingen moesten betalen. Aan wie heeft men die groote weldaad te danken Och moet gij hel vragen, wederom aan T~--— MW» 10 I: BRUSSEL GENT VEURNE GHYVK1.DE duinmrhke DUINKERKE OHYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 7-10 9-26 5-39 8-06 8- 28 9- 02 11-50 2- 59 3- 43 4- 11 5-01 7- 36 8- 48 9-33 11-00 1-03 5-58 7-32 9-46 10-15 10-49 3- 00 4- 09 6-02 6-07 8-52 NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUPORT 3-Ü8 3-47 2-07 4-24 4-03 7-05 8-28 4-89 7-46 10-11 10-51 U-t2 Uit China. ■Vertrekuren 6-02 6- 34 7- 15 9-35 11-04 5-04 7-11 9-07 12-08 2-06 4-11 7-09 9-04 5-27 7-35 9-42 12-32 2-30 4-46 7-33 9-24 5-35 7-18 9-55 12-40 2-40 5-44 8-26 9-30 5-55 8-12 10-30 1 04 3-15 6-08 8-46 9-51 vnn den ijzerenweg vnn Dtilnkerke, Ve«rne, Gerit nnnr ISrnunel en Dixniude nnnr ^icnnoi-i 19-15 3-08 5-07 11- 25 3-47 5-41 12- 15 2-07 4-24 6-21 3-21 4-03 7-05 9-16 5.«7 8-28 10-47 T i iwiié MK»aMe3iCTT»nsmna.llzi,,.a.-.'.rLL- ysoapasamBmKKbai^^ IV' B8(i. jaar. De Algemecne Raad der werkerspartij on de afgevaardigden der Federaties van hot bin nenland verklaren, na kennis genomen te heb ben van don twist tusschen Le Peuple en liet dagblad La Riformc, dat de redactie van Le Peuple goed gehandeld en niets gedaan heeft dan het programma en de belangen der werkers partij verdedigen, hun gansch en volledig ver trouwen bez.it, en tot do dagorde overgaan De departcm;«t»r»dr« ia frankrijk. De oalusten in Ierland. Do kiezing van Birmingham. De Vereentgde de Staten en Mexico. ---i -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1