I I g VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Eg antwoord op eene mededeeling vernemen, van de twee Zaterdag SI September recht in zijn rijtuig. Bij het verlaten der stad werd de stoet opnieuw toe gejuicht. Een omzendbrief uit Turkije aan de mogendheden zegt dat dit kind, in B. H I In zijne proclamatie van den troon afstand verklaart prins Alexander dat zijn vertrek de goede betrekkingen tusschen Bnlgarie en Rusland zal ver gemakkelijken. De verzekering van den czar bekomen hebbende dat de onafhankelijkheid, de vrijheid en de rechten van Bnlgarie ongeschonden zullen blijven en dat niemand zich met de zaken van Bnlgarie zal be moeien, verklaart de prins afstand van den troon van Bnlgarie te doen, «laar hij verlangt voor allen te bewij zen hoe duurbaar hem de belangen van het vaderland zijn, en dat hij voor dezer vrijheid bereid is op te offeren hetgeen hem duurbaarder dan het leven is. Hij bedankt h(*t volk voor zijne verkleefdheid aan den troon in gelukkige en rampspoedige dagen, en verlaat Bnlgarie, God biddende hei machtig en sterk als eertijds te maken. I iw uiiLwuoru op eene meueaeeling van het bulgaarsch staatsbestuur, zijne bijtreding gegeven hooft aan het ver trek van prins Alexander. Hij voegt er bij dat er zekerlijk geene tusschenkomst zal zijn als Bnlgarie en Rumelie de wet niet overtreden. Turkije is in onderhande- ling getreden met do andere mogend heden, ten einde aan die verzekering den vorm eenér eenstemmige verkla ring te geven. -- - - - De Troonrede. De dagbladen twisten onder elkander of er eene troonrede zal worden uitge sproken bij liet openen der Kamers in de maand november. Volgens ons is dat de kwestie niet, maar wat die troonreden wel zou kunnen behelzen. Het is moeilijk voorden grrr....ooien minister Beernaerl te stoelen op wat bij gedaan heeft, want nog nooit was hel land in ztilken cllendigen en beklagens- waardigen staal. Hij kan ook niet zeggen: wij zullen dit en dat doen, want wij zijn I zeker dat er terstond eene stem zou op staan en uitroepen Wij gelooven u niet, want gij hebt ons reeds zooveel beloofd en niets gedaan. Hel ministerie toen het aan 't bewind is gekomen bad een program waarvan het maar een enkel punt heeft verwezen lijkt, namelijk de omverwerping van het openbaar onderwijs: hel heeft vele lagere scholen, al de scholen van volwassenen, al de bewaarscholen, elf normale scholen afgeschaft. Hel heeft ook duizende onder wijzers en onderwijzeressen zonder plaats gesteld, ze een wachtgeld verleend, on toereikend om hunne familie te onder houden: bet heeft duizende nonnekens en hroederkens gelast met hel openbaar ouderwijs en er subsidien aan gegeven, derwijze dat in den tijd van twee jaren, geheel het onderwijs, behalve in eenige steden, in handen zijner vijanden, in handen dergenen is gesteld, die tot doel hebben 'l openbaar onderwijs te dooden. Toast aan Wat de overige punten van het program betreft, wij hebben hel al dikwijls aan getoond, daarvan is niets gekomen. liet valsch belovers-ministcrie heeft geene enkele belasting verminderd. Hel heeft de openbare uitgaven ook niet verminderd, tenzij voor het openbaar onderwijs, maar evenwel zorg dragende, die lasten op gemeenten te leggen. De krijgslasten, in plaats van ze te ver minderen, zijn verhoogd; want de mili- lianen moeten nu 13 jaren in plaats van 8 jaren djeuen. Hel heeft noch de nijverheid, noch den handel, noch den landbouw doen her leven zooals hel gezegd heeft, die veel lijden. Het heeft ook geen werk verschaft aan de arbeiders die in armoede verkeeren en in plaats van vrede onder de bevolking te brengen heeft het den haat nog meer aangevuurd, lol zooverre dat wij mogen zeggen, dat sinds de twee jaren dal wij een klerikaal ministerie hebben, er ge stadig woeling in het land heeft ge- hecrschl en niemand vertrouwen stelt in Het regentschap is .samengesteld uit Stambouloff, Motkouroff, Karave- joir. Het ministerie is samengesteld als volgt: Radoslavoff, voorzitter; Stoilolf, minister van justicio; Nalchovich, van buitenlandsclie zaken; Gueckof, financiën; Yvantchoff, van openbaar onderwijs; Nicolaïcf, van oorlog. De prins heeft in den morgen do loden van In t nieuw staatsbestuur en de agenten der mogendheden ont vangen. Men meldt uit Sofia, 7 September: Eenogrooto volksmenigte omringt het paleis. De garnizoen troepen vormen de haag in de stad. Op den koer staan de officieren vóór het jialeis gerang schikt. Om vier ure komt de prins uit het vestibuul van het paleis, waar de ambtenaars, het regentschap en ver schillende personen aanwezig waren, aan wie do prins eenige afscheids woorden toestuurde. Velen onder hen weenden; achter den prins stonden de consuls der mogendheden en die genen van Rusland. De prins ging vóór den groep offi cieren, geen enkele kreet weid ge hoord. De prins nam met den heer Stambouloff plaats in een rijtuig. In andere rijtuigen achter den prins zalen do ministers en andere hooge personnagiën. Bij het verlaten van het paleis werd de prins door de menigte toegejuicht. Gedurende den doortocht der stad stond de prins met het hoofd ontbloot het kleiikajl gouvci iiemeni. - Bijgevolg blijft er niet veel voor het ministerie te zeggen over wat hel gedaan heeft en wat hel beloofd heeft te doen. De troonrede zou dus niet anders kunnen bevatten, dan eenige zinsneden zonder beteekenis, en dal zal de moeite niet woerd zijn, om den Koning daarvoor te derangeren. Zoodat wij gevaar loepen geene troonrede te zullen hebben en dan over het program Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr Een •1fznn1m..mrT nummer ie cent. - Bekendmakingen 20 centiemen den di-ukregcl. Re groote letters volgens plaatsruimte. - Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr De Annonce* voor Deli/ie, ter uitzondering der beide l laanderoti, alsmede die voor het Ruttenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, °Brussel. Men schrijft in bij VAlVOBiM kehckhove, Drukker-L’itgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des R^jks :Y' 60' jaar. I Onderwijzers Congres den Koning. Het. Onderwijzerscongres, welke op 5, 6 en 7 dezer te Namen werd gehouden, is als alle jaren met een banket besloten. Dit banket werd voorgezeten door den heer Ronvaux,sebepene van het open baar onderwijs van Namen, die bij het nagerecht den volgenden toast aan den Koning deed ook geene discussie van het ministerie. Zooveel te slechter. De echtscheiding. Onze regeering moet nog al in ver legenheid zitten met de beslissing van de 11. Inquisitie, waarbij aan dc burgerlijke rechters verboden wordt in geen opzicht tol de uitvoering der wet op de echtschei ding mede te werken. De clericale drukpers beijvert zich om te doen gelooven dat de beslissing zulk absoluut karakter niet heeft. Te vergeefs; de taai van den Paus, die dc beslissing der Inquisitiekamer bekrachtigde, is klaar en duidelijk, en geene jezuïclen-oolijkheid is in slaat om hel bepaald karakter der beslissing te verdraaien. liet feil der rcchlstrecksche tusschen komst van den Paus in deze zaak heeft voor den toestand in België een gansch bijzonder gewicht, en nu blijkt duidelijker hoe wijs de liberale regeering handelde toen zij de diplomatische betrekkingen met den H. Stoel afbrak. Met zulks te doen, verklaarde de rcgcc- ring dal zij ophield den Paus als souve- rein te beschouwen; hij bleef voor haar enkel hel hoofd eerier godsdienstige ge meenschap, dal niets in staatszaken te zien heeft, een particulier, wiens daden en woorden voor den Belgischen staal hoegenaamd zonder beteekenis konden blijven. De clericale regeering heeft zich ver baast dien toestand te veranderen, en heeft de diplomatische betrekkingen van Belgie met het Valicaan heraan geknoopt. Zij ondervind nu reeds de gevolgen dier onvoorzichtigheid. Hel is te denken dal er ondervragingen in de Kamer zullen gebeuren, en minister Beernaerl, nu aan de pikkels van den H. Stoel vastgelegd, zal vrij wal moeite hebben om zich eervol uil den slag te trekken. Want, om eene onberispelijke houding aan te nemen, heeft hij niet veel keus of wel hij moet den Paus, dan wel onze wellen verloochenen. Hij zal waarschijn lijk noch hel eene noch hel andere doen, en zich bepalen met door eenige rekke lijke woorden de geit en de kool te sparen. In hel Tagblatt van Berlijn wordt ge meld dal minister Beernaeit aan liet Valicaan heeft doen opmerken dal dc beslissing der Inquisitiekamer tot ge stadige botsingen zou aanleiding geven, waarop de kardinaal-staatssecretaris, monsignor Jacobini, zou geantwoord hebben dal dc zaak op nieuw zou worden onderzocht Indien zulks waar is, dan zou onze minister eene heele personagie in de kcrkwcreld geworden zijn. De onfeilbare Leo XIII geeft eene wel, en de feilbare Beernaerl zou hem geloond hebben dal hij Leo, de onfeilbare, op hel stuk van echtscheidingen gefaald heeft Wij zijn nieuwsgierig te zegt hel Morgenblad, wie dogmaliekers, of wel paus Leo of wel paus Beernaerl in dit hoogst gewichtig pleit den duim zal moeten leggen. De Werkskwestie. De Impartial, van Gent, die nog al dikwijls goed ingeliclit is, zegt beter dan wie ’t ook zij te weten, wat de Kamers zullen doen in den aanstaanden zittijd. Ondanks al het beweeren der officieuze clericale bladen, verzekert hij nu, dat er hoegenaamd in den toekomenden zittijd geene spraak zal zijn van sociale hervom- mingen of verbeteringen. Wil men den toestand der arbeidende j r.anr Vienport. klassen verzachten en verbeteren, dan is hel noodig zoovele maatregelen te nemen, dat verscheidene zittijden niet voldoende zullen zijn om dit doel te bereiken. Als men zich in den ophanden zijnde wetgevenden zittijd zal bezig houden met de sociale kwestie, zal het ten hoogste zijn met de al te schreeuwende grieven, die tot bier toe zijn vooruilgezel, en met eenige maatregelen, waarvan liet onder zoek der Wcrkerscommissie de dringen- heid beeft doen uilschijnen. Doch, het onderzoek is op verre na nog niet ten einde gebracht. Hetgeen, in andere woorden, wil zeg gen, dat er niets of zeer weinig zal wor- I den gedaan, zelfs als het onderzoek zal ten einde zijn geloopen. Wij hebben dit altoos gedacht. De clericalen zijn slimme vossen; zij hebben eene algemeene Commissie inge steld, om een onderzoek te doen over den toestand der werklieden, maar zij zullen alles doen wat mogelijk is om dit onder zoek te rekken en te trekken tol in der eeuwigheid; daarna zullen de processen verbaal bijeengebracht en geklasseerd en vervolgens een algemeen verslag opge maakt worden. Met dit werk zal een zeer lange tijd verloopen, en dan kan het zelfs heel nog wat aanloopcn eer de kwestie zelf naar 1 gebracht worden, waar nieuwe onderzoeken zullen beginnen in en dan zoo lang mogelijk om de zaak op de dag- zoo hoopt men VEURNE GENT BRUSSEL STAATKUNDIG OVERZICHT. de Kamers zal de secties worden gewacht orde te brengen. Intusschenlijd zal, «.w uuupt men ten minste, de kalmte terugkeeren in het gemoed der arbeidende klassen of wel de crisis zal verbeteren, of wel, wal ook mogelijk is, de clericalen zullen hel be wind verliezen en dan zijn zij van alles af, en zullen zij het gansche boeltje over laten aan hunne liberale opvolgers, wien zij alles ten laste zullen leggen en ver wijlen dat zij niets doen voor den werk man. En op zeker oogenblik zal gansch het onderzoek, waarmede men thans zoo hoog oploopt en waarvan wij weinig of niets verwachten, vergelen zijn. De Impartial is derhalve zoo geen groot profeet, als hij aankondigt dat in den toekomenden wetgevenden zittijd niet zal kunnen gesproken worden over de middelen om den socialen toestand te verbeteren. T Zijn de clericalen niet die dat ooit zullen doen of kunnen doen. Met hel uitroeien van het openbaar volksonder wijs en hel begunstigen van kerk en kloosters, priesters en paters, bobben zij reeds genoeg de handen vol werk, en dal gaal immers voor alles. f B 'fl “““t; 11-50 7-10 9-26 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-39 8-00 8- 28 9- 02 <1-02 6- 34 7- 15 9-35 11-04 3-08 3- 17 4- 24 7- 05 8- 28 5-01 7- 3(1 8- 48 Een turkscho omzendbrief. I i’;G 6- 20 7- 16 10-11 10- 51 11- 22 en Ilixn'.ndc NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT De troonafstand In Bulgarije. Het regentschap. Het vertrek van prins Alexander. 10- 15 11- 25 12- 15 2-07 3-21 1-03 5-27 Vertrekiire» vanden ijzerenweg van »uinkerke, Veurne 5-07 5- II 6- 21 9-16 10-47 Gent naar ISrussel 9-33 3-00 5-58 11-00 11-50 4-09 6-02 7-32 1-03 2-59 6-07 8-52 9-46 10-15 10-19 lu alle werkelijk vaderlandsche, nationale vergadering, zegde hij, wordt de eerste hoil- dronk altijd gedaan aan Z. M. den Koning. Bij hot brengen van dezen toast aan Leopold - II zal ik deze beroemde woorden uit de oud- heid herinnerenAre Cesar, moriturï te - saluiant Gesar, zij die gaan sterven groeten - u welke de martelaren uitspraken toen zij - den cirk binnentradon, waar zij gingen ge- - slachtoiferd worden. - Ik geloof uw aller getrouwe tolk te zijn, - met luidop de vaderlandsliefde uit te roepen van al de onderwijzers, van al de onderwijze- --- - 5-04 7-11 9-07 12-08 2-06 4-11 7-09 9-01 5-27 7-35 9-42 12-32 2-30 4-46 7-33 9-24 5-35 7-48 9-35 12-40 2-10 5-14 8-26 9-30 5-55 8-12 10-30 1 04 3-15 6-08 8-46 9-54 DUINKERKE GIIYVEL4IE 3- 00 4- 09 6-02 2- 59 0-07 8-52 3- 43 4- 11

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1