VAN VEURNE j|g yj IB SRI 'A' L over deze Allerlei. £540. Zaterdag IS September 18SG. I ft nieuwe schoolwel zullen de elericalen den inaalschappelijken toestand van ons land, die reeds niet schillerend was, nog geweldig verslechten. Wie zou die vrienden en redders van hel volk niet in zijn harte dragen De dronk aan den Koning. De klerikale dagbladen maken veel gerucht van den dronk, door den heer Rouvaux, schepen van onderwijs te Na men, op hel banket, ler gelegenheid van bel onderwijzers-kongres uitgebracht. Wij hebben dien dronk zaterdag mede gedeeld en er bijgevoegd dat hij niets als ile waarheid bevatte en verre van een schandaal te zijn en eene belediging aan den koning, zooals de klerikale dagbladen hel noemen, hel een ecble harlekreel is. die Z. M. doel zien wal zijne ministers mei de onderwijzers en hel ouderwijs hebben gedaan. Is hel niet waar, zooals de dronk zegt, dal de onderwijzers en onderwijzeressen aan de gestadig woedende aanvallen der klerikalen zijn blootgesteld Is hel misschien ook niel waar, dal de positie van een giQül getal hunner is be dreigd lh> Court ier de Bruxelles gaf nog deze week eene lange lijst van oflicieele scho len die hel voorslelde al’ te schallen Kunt gij het loochenen, klerikalen, dal duizenden onderwijzers hunne loopbaan hebben verbrijzeld gezien en hunne vrou wen en kinderen in ellende gedompeld 1 En valt al de verantwoordelijkheid niet op de ministers, die zich in dil alles de werktuigen der bisschoppen hebben ge loond En al die daden, welke niet kunnen geloochend worden, zou men niel mogen openlijk bekend maken aan den Koning die ze mogelijks met tegenzin heeft ge- leekend? Hel is de plicht der onderwij zers, telkens zij er gelegenheid toe heb ben, te protesteren tegen de schandelijke vernietiging van zoovele oflicieele scholen en het zonder brood zetten van talrijke ondei’w ijzers. Die dronk heelt de klerikalen goed ge troffen, omdat hij de zuivere waarheid bevatte. Des te beter en de lieer schepen Rouvaux verdient er dank voor. Bij deze schitterende uitslag verdient nog gemeld te worden dal de heer Alfons Deuninck, van Wulveringhem, oud-lecr- ling onzer Middelbare school, thans leer ling van het Koninklijk Atheneum te Brugge, den EEREPRIJS inde vlaamsche taal heeft bekomen met 90 punten op 96 mededingers. En in dezelfde prijskamp, M. Herman Terlinck, insgelijks oud-leerling onzer Middelbare school, thans leerling van hel Koninklijk Atheneum, van Antwerpen, den derden accessit behaald heeft met 74 punten op 156 mededingers. Onze beste gelukwenschen merkwaardige zegepralen. Er zijn te zamen 321 benoemingen toegekend, waarvan er aan de geestelijke en clericale gestichten, in geheel SIS zijn toegewezen. Wij roepen tic aandacht onzer lezers op het overgroot succes der katholieke scholen. Niettegenstaande zal ons priester gou vernement voortgaan in zijn verttielings- werk van hel wereldlijk onderwijs. 0 I clericale rechtzinnigheid Op liet oogenblik. dat, M. Tiionisscnde twee Staatsnormaalscholen van Hoboken en Leuven afschaftc, nam hij twee cleri cale Normaalscholen aan, onder andere eene te Moll, welke door kleine Broerkens bestuurd wordt. Da Volksmanden. Onder dezen titel treffen wij in het Morgenklad het volgend goed geschreven artikel. De oorlog tegen de gemeentescholen wordt in stilte, doch hardnekkig door de elericalen voorlgezel. Nog onlangs werden verscheidene normaalscholen afgeschall; de meeste clericale gemeentebesturen gaan voort met de nog bestaande scholen te vervolgen, en zoo doende, zal in de meeste buitengemeenten weldra het volks onderwijs zijn leruggebracbl tol eene eenvoudige leering van catechismus. Binnen weinige jaren zal men reeds gewaar worden welke noodlottige ge volgen die ontreddering van hel onder wijs voor ons land zal medebrengen. Onze werklieden zullen verstandelijk achlcnii (geslagen zijn, en de degelijkheid van onze voortbrengselen zal er oneindig bij verliezen. Domme werklieden, slecht wei k. De elericalen roepen luid van hunne bezorgdheid voor de mindere standen. Maar stellig is er geen harleloozer stelsel dan bel hunne, dal hierin beslaat van den geringen man hel beste wapen in den strijd voor het beslaan uil de handen te nikkeu, Item hel edelste en hel zekerste middel 4e oirtrooven om zich zelf op te beffen. Wanneer in alle ons omringende I landen de grootste pogingen worden aangewend om bel verstandelijk peil der massus op te halen, leggen onze clericale meesters er zich op toe om onze Ih.'yoI- kingen met geestdoovende leeringen en oveidtaagzame begrippen vol te pompen. 14e catechismus in volop keper en inslag van hel paapsch onderwijs; de leerling, die al de lessen daarvan glad kan sfrantmelen, is hel troetelkind der school. Welnu, dal die troeteling dan ecus de wereld inga, dal hij zich op de markt des van de nijver- zal hem voor al blinde duil twee Normaalscholen onze weemoedige minister slechts na lang twijfelen en voor de. laatste maal nieuwe leerlingen heeft laten aannemen. De schoolverwoesting heeft dus in Eelgie haar laatste woord nog niel gezegd. Zooals de schepene Ronvaux het over eetiige dagen uitriep De onderwijzers cn onderwijzeressen zijn tot uitsterving veroordeeld, omdat zij met eere en ge trouwheid hunnen eed aan den Koning en 's lands wellen gestand hieven? Do algameene prijskampen. Men zal zich herinneren, hoe de cleri- calen overal en allijd boffen en stoffen mei hel clericaal onderwijs en de gees telijke onderwijsgestichten. Al de clericale bladen, meestendeels door professorkens dier gestichten opge steld, bazuinen op alle lootten den lof uil der clericalc scholen; zij durven stout- moediglijk slaande houden dal deze beter zijn dan de oflicieele scholen, er zelfs bijvoegende dal dealgcmeene prijskampen hel allijd iriomfanlelijk komen bewijzen. Welnu, thans hebben de algemeene prijskampen plaats gehad lusschen al de gestichten, zoo oflicieeleals aangenomene, van middelbaar onderwijs, eersten graad. En zie, de overwinning is roemrijk door de oflicieele gestichten behaald. Een aantal clericalc gestichten hebben zelfs den strijd niel durven aangaan en zij, die hel gewaagd hebben, zijn er zoo dun van afgekotnen, dal hel deernis is om zien. De volgende tabel, waarin do geestelijke clericalc onderwijs gestichten, in ilalieke lellers zijn aangeduid, zal het onlegen sprekelijk met cijfers duidelijker doen zien dan honderd duizend woorden hel zou kunnen doen. Er zijn to zamen 321 Do Normaalscholen. In de Normaalscholen van den Staat heeft M. Thoiiissen dit jaar slechts 157 Icerlingmi-onderwijzers en 1 lileci lingcn- oiiderwijzcressco locgclaleii, niet tegen staande vele andere postulanten het aaiineinings-ex imen met goeden uitslag hadden afgelegd. Men ziet het, M. Tlionissen is van gedacht dal er te veel N'ormalislenen te veel Staals-Noi maalscholen zijn. Het zou evenwel heel belangrijk wezen le welen, hoeveel leerlingen de clei icale Normaalscholen lellen, want daar groeit dc bevolking, die reeds zoo groot is, nog alle jaren aan. En hoe kan het anders? Gemakkelijke sludien, schoone diplomas die zonder control afgeleverd worden, en lot slot van rekening den voorkeur voor de beste plaatsen in hel onderwijs 1 Verders, zegt I’Avenir, kunnen wij uit zekere bion melden, dal ten minste in Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inséhrijvingsprij*, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met dc post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer IH cent. Bekendmakingen 20 centiemen den irskregcl. »e groofe letters volgens plaatsruimte. Reklamcn BO cenl. Rechterlijke eerherstellingen i fr. De Annonce* voor Belgte, ter uil zondering der beide I laaudereu, dlsmede dse voor het IWttnland worden ontvangen door den Office de Pt oi.icnf:, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijn in bij B.. KKKCKllOVE, Drakker-Kiigever, Ooslstraal, 6, ie Veurne, en in dc Postkantoren di>8 Rijks. arbciils, van den handel. Iicid aanbicdi*, en men zijne ralichismuswaï e geene geven. In den strijd om hel leven die thans wordt gevoerd, in de prangende omstan digheden, waarin onze werkende standen vcrkecrrii, kon er hun geen gruuter onge luk overkómen dan zich aldus, door het ontredderen van het vulksondewijs, alle hoop op een beter lol le zien onlaemen. Wat deugd deden onze goede volks scholen niet aan bel volk Hoeveel Hots stelden onze brave werkers niet op hunne kinderen, die de gelegenheid vonden om zich te onderscheiden, en om dan meer maals eene waardige plaats in de hooge maatschappelijke standen le gaan in nemen Iloiiderdeii volkskinderen zouden wij kunnen noemen, die van uit de lagere school tol de universiteil opklommen, en de eenen hooge ambtenaren, dc anderen rechters, ingenieurs, advocaten, genees- heeren, leeraars en wat welen wij al zijn geworden. En wal verzedelijkenden invloed bracht dit niel te weeg Die vcrhelliug van een enkel lid uil een werkmansgezin, bad voor gevolg dal de gansche familie er zich opgebeurd door voelde en meermaals tol eenen beleren stand onder de burgei ij geraakte. Het onderwijs was dus hel echte middel om de afgunst van de kleineren jegens de grooleren ie stillen, daar er mogelijkheid bestond om, ten minste vooreen aauzien- I lijk getal, den slagboom weg te nemen, I die ze van den grooleu weg afsloot. De elericalen hebben nu hel volks onderwijs zoo goed als gedood, en zool zal de kloof lusschen de hoogere en del lagere standen immer breeder en dieper I worden. Het kon niet missen mei hunne Algemeens kampstrijd vaa het Middelbaar Onderwijs in 1838. Verleden zondag kondigde dc Xonileur den uitslag af van den algemeenen prijs kamp lusschen dc leerlingen der middel bare scholen van ons land. Met genoegen hebben wij gezien dal. de drie leerlingen onzer middelbare school, die aan den prijskamp deel genomen hebben, zich op eene schitterende wijze hebben onder scheiden. Zie hier den uitslag .4. Leerlingen die de klassen der mid delbare afdeeling geëindigd hebben zonder eene le verdubbelen, 270 mededingers. Fan Eygen Edmond, 4” accessit 14“ benoeming Deze jongeling heeft het getal punten bekomen voor eenen prijs vcreischl, maar daar slechts lien prijzen verleend worden, heeft men hem alleenlijk een accessil kunnen toekennen. Platleeuw Jules, 10* accessil 20' be noeming H. Leerlingen die eene der twee laagste klassen der middelbare afdeeling ver lub- beld hebben. 100 mededingers. Caltelgn Edmond, 5° accessit (74'be noeming Alhoewel de leerlingen der Vlaamsche middelbare scholen in de fransche taal met die der Waalsche middelbare scholen moeten mededingen en zich bijgevolg in zeer onvoordeelige voorwaarden bevin den, zijn alle drie de leerlingen onzer middelbare school, die aan den prijskamp hebben deel genomen, bekroond. Deze prachtige, uitslag bewijst ecus le meer dal ons gestichl van middelbaar onderwijs gansch hel vertrouwen der ouders verdient. Onze harlelijke gelukwenschingen aan de bekroonde leerlingen en aan hel onder wijzend personeel onzer Staals middel bare school. we - nieuwsblad voor veurhe en het arrondissement ver- _..5.ree;e 7-10 9-20 9-M 1L(X) 1-03 DUINKERKS GIIYVEl.BE VEURNE GENT BRUHSEL 6-02 8-52 BRUSSEL OKNf VEURNE G1ÏYVELDE DUINKERKE 5-S» 8-06 8- 38 9- 02 id. id. id. id. id. id, id. id. id. id. id. id. id. id. «■02 6- S4 7- 15 9-3» 11-04 3-08 3- 47 4- 24 7- 05 8- 28 36 34 21 18 16 16 15 15 13 12 10 7 7 6 6 6 4 4 3 3 3 3 3 3 5-07 5- 41 6- 31 9-16 10-47 UMUliUil.THn»» Krijgslasten. Eender beloften van de elericalen was mindering van do krijgslasten on inkrimping van hot budjet van oorlog. Wij weten hoc doze belofte werd uitgevoerd. Generaal Poutus, de groote hervormer, heeft eene bedekte reserve doen stemmen, waardoor de ongclukkigon. die een slecht nummer in do lotting trekken, driejaren langer dan voorheen onder den soldatendwang moeten blijven. Ziedaar hoe de elericalen de vermindering van do krijgslasten verstaan! Doch 't zijn maar boerenjongens en werk- mausz.onen die er het-slachtoffer van zijn, on dan laat het clericaal Ministerie or zijne nacht rust niet voor. De seminaristen, dat is wat anders; die genie ten weer liet voorrecht van niet soldaat te moe ten spelen, en voor dezen is er dus verzachting ol' liever afschutting van den soldatendienst. Maar... seminaristen, ziet ge. dat is wat meer waard dan boerenjongons en werkmanskinderen. Langs den anderen kant wordt in de clericale pers weer veel gesproken over het bouwen van nieuwe forten, zoo rond Antwerp©.» als in het Walenland en elders. 3 2 2 2 1 1 1 1 1 0 0 0 5-o 1 7- 36 8- 48 «zsmeaij m. Koninklijk Atheneum van Gent benoemingen 43 van Antwerpen van Brussel van Luik van Mechelen van Charleroi van Vorviers van Leuven van Doornik van Bergen vau Brugge van Elzen© van Hasselt van Oostendo van Arlon Beschcrmdcollege van St-Truien id. van Thielt Gemeente college van Bouillon Beschermdcollege ran Herve Koninklijk Atheneum van Ath Go i cente college van Chimai Jfeschermdcollege ran Korlrijk Koninklijk Atheneum van Hooi id. van Namen Gemeentecollege van Nijvel Latijusche sectie gehecht aan de mid delbare schooi van Waver Bcsehcrmdcoll. ran 1‘opcringhe Gemeente college van Thuiu id. van Thiencn Bcschermdcollegc van Diest Gemeentecollege van Dinant Beschermdeollege ran Gheel Koninklijk Atheneum van Virton Gemeente college van IJperen Beschcrnulcollege van Eecloo id. van Herenthals Koninklijk Atheneum van Tongeren „-,-oUwrci* van «len ijz.crenwcg van E>afnkei kc, Vewvne. Gent naar Hi-iimcI en v<-’ g-30 V-M 3-00 5-58 7-46 11-IX) 11-50 4-09 6-02 7-32 1S-11 1-03 2-59 6-07 8-52 9-46 10-51 3-43 10-15 4-11 10-49 10- 45 11- 25 12- 15 2-07 3-21 4-o3 5-27 Dixtntitlo nanr NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1EUP0RT 5-04 7-11 9-07 12-08 2-06 4-11 7-09 9-04 5-27 7-35 9-42 12-32 2-30 4-46 7-33 9-24 5-35 7-48 9-55 12-40 2-10 5-44 8-26 0-30 5-55 8-12 10-30 1 04 3-15 6-08 8-46 9-54

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1