VAN VE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT .1 I URNE 1 h I I 11 I'V de sukkelaars wijs te STAATKUNDIG OVERZICHT. weinige russisch gezinde wat opmerken dat toe pa- I >5 -*;■ J@O. de, som niet te willen aanvaarden, die toestaafj der werkerakiaa, te doen de Sobranié hem gestemd heelt ais onderzoek zou loopen over liet koopprijs der onroerende goederen, werk der kinderen en den geaond- heids, stoffelyken en zedelijkou toe stand der werklieden in de fabrieken en werkhuizen. Het onderzoek zou voor r" juli 1887 moeten geëindigd zijn. 1 Ij Uit dit alles .Europa om zoo i rust, de lont zou aai met recht zeggen maar zie niet i is af te leiden, dat te zeggen op cene mijn igebracht zijn in Bulgaric, en ook daar zou de uitbar sting te vreezen wezen. De vlam om haar aan te raken, brandt, maar wie haar zal ontsteken blijft cone open kwestie, wanneer dit zal gebaren is Ilea men de gaieria bezig houdt. Wij moeten bekennen dat hel klerikaal gouvernement op meesterlijke wijze de galerie weel bezig te houden, dit wil zeg gen, dal bel aan hel Volk iels verschuil om zich onledig te houden, terwijl het van zijnen kant alles in werk steil om het, huid te klerikaliseren. Een blad doel met recht opmerken dal het nijverheids-enkwest, het benoemen der werk-commissiën, uitgevonden is om de aandacht van bel publiek af te wenden van wat de klerikalen i. doen. Hel is daarom ook dat het deel der leden klerikalcn zijn, die alles doen politieke kwestiën en die enkel gen op wal zij de handel- krisis noemen. Wij denken dat die nogtans vele r kennen, niet veel zal hel gouvernement iS uaav verbetering aan te brengen en dit ook hel doel niet geweest is van onze meesters, die enkel, zoo als wij zegden, een aflei dingsmiddel zoeken, om hunne klerikale politiek wal door te zetten. Zij roepen geheel bet land door pa troons en werklieden op, zeilen ze tegen over elkander en terwijl deze aan T klagen en beraadslagen zijn, gaan de ministers op jësuit'sche wijze voort met hunne kreaturen bekwaam en onbekwaam in al de openvallende ambten ie steken. Zij schaffen lagere en middelbare sc’no- len at; nomen in verscheidene plaatsen i scholen aan van broederkens en nonne- De 7'rZ/ Mall Gazette kondigt een belangrijk schrift af, aan den admi- raalsraad gestuurd door den heer Beresford-Hope, een zyner leden. Die heer veroordeelt in eene krachtdadige taal den tegenwoordlgen toestand der cngelsche zeemacht, het gebrek aan oorlogsmaterieel, de ontoereikendheid van het mobiliseering- en strijdplan, dc afwezigheid van krachtdadige in richting om oorlogstoebereidselen te maken en de ontoereikendheid van het personeel. Deze weck werden de Fransche Kamel's heropend en het is niet waar schijnlijk dat vóór nieuwjaar de parle mentaire strijd hevig zijn zal. Men heeft een aanval voorbereid op den minister van financiën, door het voorstel eener inkomstenbelasting als eene sprank in zijn wiel te steken. M. Wilson, schoonzoon van den voorzitter der republiek, wordt aangezien aLs de werkelijke drijfveer van den veldtocht tegen (hm minister van financiën, en algemeen gelooft men, dat als de minister afgetreden ware voor dit spooksel, men de gehele inkomsten belasting weder zou hebben laten verdwijnen in het niet, nadat M. Sadi- Carnot uit den zadel gelicht zou zyn. Deze heeft zich echter niet laten af schrikken, on heeft zijn eigen denk beeld volgehoudcn. Niet dat M, Carnot in beginsel togen de inkomstenbe lasting is. Dat denkbeeld staat sinds jaren op het program der republi- keinsche partij, en M. Carnot is een te goed republikein om daaraan niet gehecht te zijn. Maar hij acht niet ten onrechte, dat een beginsel van dat belang niet kan worden afgedaan als het ware in het voorbijgaan, en ónmo gelijk kan worden beslist, vóórdat liet op degelijke wijze is onderzocht en overwogen. En daartoe is er noch tijd, noch gelegenheid vóór de bc- i grooting van 1887. De minister zal gepast voorkomt dus aan zijn eigen ontwerp-begrooting vasthouden als de Kamer bijeen is, en men gelooft, dat de meerderheid hem gely’k zal geven tegenover de be- grootiugscommissie, die hem had willen omverwerpen. -- Slechte tijden. Wij beleven droeve tijden, handel en nijverheid kwijnen, de burgerij döorwor- stelt eetien moeilijken toestand, de werk lieden zijn zonder broodwinning en lijden gebrek. De Werkcomutissie door het Staatsbestuur aangesteld, om op al dc punten van het land een onderzoek over deze langdurige crisis te doen, hecti niets anders dan klacht op klacht aan te tee ltenen. De fabrikant vindt geene verzen dingen en stapelt zijne voortbrengselen in zijne magazijnen opeen en de werk lieden zien hunne lootten vet minderen. Droeve lijden Wij kennen nogtans eene klasse van lieden, die aan dien algemeeneu regel uitzondering' maakt. Vraag eens aan eeneti pastoor of de prijs der missen, begrafe nissen, uitvaarten, gebeden, enz., enz., verminderd is. Vraag hem eens eenen dienst te doen voor eenige franks minder. Leg hem beleefd uwen toestand uit; zeg hem dal gij, bezorgd met de zaligheid van uw familielid, een of twee missen zoudt weaschen te laten lezen, maar dat hel u onmogelijk is den vollen prijs te betalen en gij zult niet lang naar het antwoord moeten wachten. Hij zal u zeer vriéndelijk wandelen zenden, en itilussclien kan uw bloedverwant in hel vagevuur blijven branden. Ken arme sukkelaar die met moeite de twee einden van het jaar aaneen kan knoopen, durft niet nalaten, hij trouw of doop, den pasfoor wal in zijne handen ie sloppen, en deze is altijd gereed om het le ontvangen, al ware het de laatste stuiver, een brood voor vrouw en kin deren. Nooit te veel, nooit genoeg! De werkman lijdt bitter; de burger ziet zijnezaken onophoudend slechtcren slech ter wordet en heeft met moeite genoeg om hern en zijn dierbaar kroost het noodige levensvoedsel te verschaffen: hij ontzegt zich vele genoeglijkheden welke hij vroeger als eene belooning, eene aan moediging zijns lastig zwoegen mocht aatz.ien. Met moeite kan hij nog hier en daar een stuivertje besteden lot hel bij staan van aan hongerziekte lijdende ramp zaligen. Vraag hem iels, boe weinig ook, om een feest of iels dergelijks Ie helpen opluisteren; Hij zal u met afschrik ten volle rechte, den rug loekeeren. Doch nauwelijks zult gij vertrokken zijn, of een langgerekte nielbarl zal zijn buis binnentreden. Hij doel eene inzame ling voor de gilde van den B. Rochus, voor de kleine Chinecskens, voorde ver spreiding des gcloo'fs... en bovenal voor den St Pieterspenning. Al die penningen worden in eene en dezelfde, kas gestori; de zwarte kas des bisdoms, waarvan hel proces van den kanunnik Bernard te Door nik ons zeer onlangs een treffend staaltje heeft gegeven. Wee den burger die de slechte tijden durft inroepen om zijnen geestelijken herder te verzoeken later terug te keeren Wee vooral degene die zoo roekeloos durft zijn mijnheer pastoor of onderpastoor te doen opmerken, dat hel duizendmaal bewezen is, dal de 11. Vader van Rome in de grootste weelde en wellust leeft; dat Hij een paleis met om trent duizend kamers en zalen bewoont, dal zijne kelders van dc beste eet- en drinkwaren voorzien zijn; dat het dus on- Dit Bl id verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer'10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. »c groote letters volgens plaatsruimte. -- Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen i fr. De Innoncen voor Heltjte, ter uilzoiiderinn der beide I laanderen, alsmede die voor het Ifuitenlfiid worden ontvangen door den Office oe Pcbi.icitè, Magdalenastraat, Drussel. Men schrijn in bij a- VAWOEN KEttCUHOV^ Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ghyvelde Ee toestand in het Oosten verergert met ieder uur. De kiezinjgen zijn in Eulgarie zeer gunstig sari het regent schap en weinige, russisch gezinde kandida! 'ii zijn gekozen. Rusland zal stellig de kiezingen onwettig verkla ren. Daarbij komt nu nog Alexander eene depechö gezonden heeft aan den heer Stojanoft’ die deze zaterdag te Rustchuk op eene meeting heeft ‘lezen, en waarbij de prins verklaart bereid tc zijn den troon te aanvaarden, indien de Sobranié hem t Wee hem, die dusdanige opmerkingen zou durven tegenwerpen! Een banvloek zou hem terstond doen begrijpen, dal in naam van den algoeden God, die voor schrijft het kwaad met het goede te he- looncn, alles zal aangewend worden om hem zoohaast mogelijk, met vrouw en kinderen, op straat te kiijgen. En men zegge ons niet, dat do Herder zich met een kleintje vergenoegt! Neen, het grootste deel mogelijk vergt hij. En ware liet anders, dan nog ware zijne handelwijze niet ie verrechtvaardigen. Alle aalmoes welke, vooral in deze ramp zalige tijden, kan gedaan worden, komt den hongerlijdenden werkman loc. Wat wij te veel hebben moeten wij aan onze ongelukkige broeders overhandigen. Zie daar de leering van ChristusEn lel wel op dat de rijken des lands ook door de geestelijken lastig gevallen worden en da’, zij ook, onder opzicht van politiek of om andere, beweegredenen, genoodzaakt zijn liet deel des armen le beperken door de vereischlen der zwarte kas. Het. ware beter, dat de pastoors die de liefdadigheid, de verachting der wereld- sche goederen zoo goed weten aan te preken, wat beter hunne daden met hunne woorden in overeenstemming brachten. Van hen mag men i.wt Luister naar hunne woorden, naar hunne daden. Sedert de klerikaleu aan het bewind zijn leven de priesters zooals in een luilek kerland en liet volk wordt al armer en armer. Wal droeve lijden voor het volk, heerlijke lijden voor de pastoors Temps beweert dat, ongeveer cone maand geleden, prins ion Bis marck zegde voor al wie het hooren wilde, dal. Rusland uit eigen beweging beloofd had Btilgario niet te zullen bezetten. In geval <‘eh!.er Rusland dit zou doen, zou Oostenrijk toch nog niet tot het uiterste overgaan omdat dit de ondersteuning van Duitschland hierbij zou missen. Vandaag echter is prins von Bismarck heel wat minder gerust. Oostenrijk en Hongraric zijn maar al te vijandig aan het vooruit rukken van Rusland naar Kotistanti- nop(‘l, zoodat zij op oen gegeven oogenblik het land wel ééns zouden dwingen, l:O('ZC(‘r ook het gouver nement vrede zou verlangen. Indien Rusland overgaat tot de bezetting van Bulgaric, mag ton minste eene vijandige beweging van Oostenryk verwacht worden langs Servië. Dit zou de tusschonkomst van Eng-eland meebrengen en daardoor zouden de andere mogendheden wakker worden welke belang hebben in de Middel- landsche Zee. Gevolgentlyk, zoo be slist de Temps, vreest prins von Bis- marcl vim Bulgaric j als de pest, omdat dit voorvallen zou meebrengen welke het tot nu toe getracht heeft te voorkomen. aan hel bestuur '..1 L„i meeren- van de werk-commissiën 'L wal moge lijk is om de aandacht at' ie keeren van de u J le vestt en nijverheid- er uil die enkwesitën, grieven hebben doen voortkomen, omdat onmachtig is daar doel niet geweest is v:.;; I 1 A. O die enkel, zoo als wij zegden d’.ngsmiddcl vm in politiek wat door te zetten. troons en werklieden op, zetten ze leg over elkander en terwijl deze aan ’t kia en beraadslagen zijn, gaan de minist kreaturen bekwaam eveneens onuitgemaakt, enkel zijn de gevolgen ervan niette voorzien. Oorlog in Bulgaric beteckent zooveel als eene geheele omwenteling der aarde, want ten minste drij werelddeeien zullen daarin betrokken worden, geheel Europa, Azia en Afrika, omdat de groote mogendheden in elk dier werelddeeien belangen te behartigen dat prins hebben die min of moer in betrekking staan met wat in de enkele uitdruk king begrepen is: Oosterscho Kwestie. De tweede nederlandsche Kamer heeft met 08 stemmen tegen 3 het voorstel aanvaard, strekkende oua een op nieuw kiest. De prins verklaart ook pHr]ementair onderzoek, rakende den - - Sobranié hem gestemd heeft als :r onroerende goederen, die hij te Sofia in bezit h eft gehad. Wordt de prins op nieuw tot vorst van Bulgaric gekozen dan is het tc denken dat Rusland hem het grond gebied niet zal laten betreden. Wel n ogvljik is het dus dat Rusland ge wapenderhand zal tussehenkornen. Reeds zijn er in Bcss*rabie 10,000 man troepen bijeengebracht, die op wei nige dagen in de Balkans kunnen .overgevoerd worden. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT BRUSSEL GENT VEURNK GHYVELDE DUINKERKE 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 12-17 12-41 12-50 1 14 5-07 5-44 0-19 9-15 10-47 5-40 8-04 8-2(5 8-57 6-02 6- 36 7- 14 9-33 11-04 4-1:1 4- 52 5- 00 5-35 9-07 9- 42 9-55 10- 34 5-04 7- 3<; 8- fS 10- 15 11- 28 12- 15 3-13 5-27 2-01 2-25 2- 10 3- 15 6- 18 7- 46 1B-09 10- 51 11- 18 9-94 12-00 6-01 2- 58 8-50 3- 40 4- 97 I 7-01 7 -36 7- 46 8- 10 don Ijzeren weg van Ihitnkerke, Vecrne, mtnr SZrnatsel en Dixsnnde naar INieupoa-s. 6-1’i 6-45 8-28 8-52 Da engolscho Zeeaw-cht. Heropening dor Franeche Kamers. Veel rekuren van DU IXKERKE VEURNE GENT BRUSSEL De toestand in Bulgaric. WJJö V’.; maken, dat de vertegenwoordiger van den Zaligmaker die steeds in vrijwillige armoede heeft geleefd om liet voorbeeld aan de priesters zijner Kerk te geven dal de Paus van Rome dus het noodige ontbeert en op wal strooi zijne vermoeide ledematen moet le ruste leggen. 4 -- UUUl 3-08 3- 48 4- 26 7-03 9-33 Dc werkliedeuaaak In Nederland.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1