VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT E 5 Eifc IVoveiubcr 1886. OO' jaar. (1 pekzwarle geleerde daking te slichten; nieuw veranderingen Het wetsontwerp Zeer le vreden dal die sedert korte- 15 deputatie om hem ais bemiddelaar geko zen te hebben en belooft nog heden aan iJc Kamer het verzoek ten voordeele der kwijtschelding le overhandigen. De burgemeester bedankt de vrouwen omdat zij naar hel stadhuis zijn gekomen, om aan hare belooging hel karakter van grootschheid en edelheid le behouden, die haar hel goedgelukken verzekeren. Ganscli de zaal juicht toe en roept: Leve ile kwijl scheidingLeve Falleur! Leve Sch mi dl Hel uiikomen van liet stadhuis geschiedt in goede orde en de vrouwen van Char leroi begeven zich naar La Nouvelle (lour de Hrüxelles, waar een maaltijd voor be reid was. Bij de benaming van kerkmeesters heb ben wij geene slem; men had ons opge geven dal de zes boven genoemde acht bare heeren allen kerkmeesters waren; en die heeren als deelmakende van den gemeenteraad, zullen toch het opper bestuur van den heer Deken, die ook kerkmeester is, niet ontkennen Zoo hebben wij die uitdrukking van het zeven kerkmeestersbestuur neergeschre ven. Wij herhalen dat de nieuwe voordam in de Noordstraal, tusschen de Markt en hel hoekhuis Houbaerl, zonder arduinen kanlsicenen, en waarvan de builen kas seisteenen geen twee vingers hooger dan de goot liggen, alz.oo geen linnen knop beteekend. Aanbalen dal zekere loeren uitgcmeien worden om Cesaars vriend te zijn, dat is op eene deftige manier doen uitschijnen dal ondergezclenen aan wien openbare belangen zijn loeverlrouwd, niel wijken moeien voor de willekeurige wenken van zekere overheden, en dal is op eene allezins fatsoenlijke en gebezigde schrijf wijze uilgedrukl. Daarop antwoorden met de uitdruk kingen van vieze Coesarinne die enz, is onbelamelijk en getuigt van nen mensch die weinig beschaafd is. ALIlerlei. De Veurnaar blijft allijd dezelfde; zoo weinig mogelijk de grond der zaken onderzoeken of weerleggen, integendeel zoo ve» 1 persoonlijkheden als mogelijk uitkramen. Ellendige middelen die niets bewijzen en waarvan wij ons niet willen bedienen, Welaan wij bekenmm openlijk dal de heeren De Haene, R. Despot, Pil, Cailliau, De Grave en De Meester deftige mannen zijn, maar hunnen bestuurlijken handel en wande!, hunne bes uurlijke feilen en daden vallen toch onder hel openbaar toezicht, waarvan de vrije drukpers, de nieuwsbladen de uitdrukking zijn; geen nieuwsbladen zonder schrijvers. Daaromtrent heeft ons blad, hebben onze schrijvers zoo veel rechten als den Veurnaar en zijne opstellers. Wie deze opstellers zijn, bekreul ons niel, wie onze schrijvers zijn, dal raakt u niet. Wij onlwaren Veurnaar waar gij uit komen wilt, geen tegenspraak; koekoek een zang en alles zwart. Neen, dal zal niel Zoo dan T is onze schuld, dal in plaats de riggels voor den stoomtramweg langs sladswatideldreef le leggen, zoo hel eens gestemd was en waarvoor bij T wetlelijk onderzoek geene tegenspraak gedaan werd, T is onze schuld, dal niet alleenlijk de riggels in de Noordstraal lol aan de Panneslraal gelegd werden, maar dal die riggels nutteloos en zonder vergunning der bevoegde overlieden tol bij de Merkt gelegd werden Op uw gemak Veurnaar, ontlast uwe mannen maar, doch een weinig ernstig a. u. b. Toen wij melding maakten der sieraad hoornen le planten aan de Hanssenslaan, hebben wij doen uitschijnen welke onge lukkige gebouwen onze sledelijke over heid daar toelaal. Ja dal wachthuis mei zijn van eenen kant afgesneden dak, slaat mank, des te meer aan den builen hoek daar eene schouwpijp uilsschiel, even of nen Jan een oore. En dan dal noord aangeplakte afdak mei hel oosteinde Ier straat, nen bouwput is hij rond of vierhoekig, toch is hij daar misplaatst met dek- steen nog langs straal of Laan. Men kon toch hel dak in zienlijk even wicht slichten, en hel afdak ten westen achter T gebouw plaatsen. Daar voorbij bevindt zich hel gemiste Pesthuis, met planken daking, pek zwart geleerd. Die zwarte kleur is wel eigenaardig; doch indien alle de dakingen hier moesten pekzwart geleerd zijn, welk nieuws? Over eenige eeuwen besloot hel Veurnsch Magistraal dal al de gebouwen in slad moesten geslicht zijn in harden dake. Thans laat men loe langs de Haussens Socialilische vrouwenbetooging. De lieer Volders, opsteller van Le Peuple, heel! Dinsdag aan den heer Buis, ten siadhuize, de deputatie der vrouwen van Charleroi voorgesleld, die de kwijtschel ding voor de slachtoffers der werksta king van den bassijn van Charleroi zijn komen vragen en verzoeken aan den burgemeester haren lolk te wezen in de Kamer der volksvertegenwoordigers. De moeder van Oscar Falleur overhandigde den burgemeester de verzoekschriften en sprak met bewogen slem eenige woorden uit, zeggende dat liaarzomi onschuldig is. De heer Buis heeft geantwoord dal hij een levendig deel neemt in de gevoelens I inansiaai men toe langs üe tlanssens die uilgedrukl worden en bedankt del ;I:UI oene lange houten barak met planken, pekzwarle geleerde daking le stichten; dus. na verscheide eeuwen averechische vooruitgang. En nu nog een vraagske. Hoe lang zal ‘t nog aatiloopen dat op de uurplaat van Sl. Niklaas toren, langs den marklkanl, de groole wijzer daar roerloos reeds ruim eene maand op half zes hangt Is dal een voorleeken van krachteloos heid bij onze tegenstrevers Of dient dien wijzer niet meer om het uur aanlewijzen? Zoo ja dan wijst hij gestadig ecu neer slachtig uur. T Komt hen niet loe die onlangs drukten dal petitiën die in de straal hadden rondgegaan en over 14 dagen drukten Licht immers licht, hun nu als leller- zifsiers uiltegeven voor eene tn te kort, gene als overziene drukfeil mag aange nomen worden. Wij maken geen aanspraak op letter kunde, en trachten enkelijk, zooveel mo gelijk, mei gezonde reden en goede be wijzen onze stelsels en aanhalingen te slaven; konden wij zulks bij onze tegen strevers ontmoeten, wij waren hoogst voldaan. maand laatst door de gemeente overheid le lang bebroeide rekening van hel Armbestuur voor 1884, eindelijk op de dagorde gébracht is; doch daarbij is loch de Veurnaar niel onschuldig van die lasterende aantijgingen opzichlens acht bare bestuurders, die onvergeld eene openbare en onaangename laak hebben waargenomen; telkens zullen wij zulke lastertaal afkeuren en laken. De Troonrede. Een ieder was nieuwsgierig om de aan- gekondigde troonrede le lezen, en de door onze grrroote Minister aan te leggen redding en verbeteringsmiddelen te ver nemen. Doch die troonrede is Hauw en onbe duidend. Niets wordt’kenbnar gemaakt van die grootsclie openbare werken, die volgens verklaring van Minister Beei naert zouden verbazend schijnen, bij zoo ver dat die nitlevoereii werken in zes maanden zou den gewichtiger zijn dan hel gene zijne voorgangers in zes jareil hadden uitge voerd Geen woord over de evenredige ver beelding der minderheden, waai Minister Beernaerl de gekende i staander was en waarover hij in de kamerzittingen reeds gesproken had. Maar de blijde tijding dal de bevolking der aan staats toezicht onderworpen lagere scholen van 250,000 kinderen ver meerderd is! Wat in andere woorden zeggen wil, dal er congreganislen scholen mei eene bevolking van 250.000 kinderen als ge meente scholen zijn aangenomen; T en is geen nieuws. Doch over de samenstellingen van T leger worden op aanbevolen. En nochtans wordt er bevestigd, dal bij de laatste onlusten bewezen wordt, dal de burgerwacht en leger met den besten geest bewogen zijn. Tijdens de laatste wetgevende kiezin- gen klonk hel bij de katholieken van vermindering der militaire lasten, de uit gaven voor T leger werden als politieke ’bezwaren de liberalen toegewelen Thans worden de hervormingen van T leger als palriotieke overeenkomsten aanropen onrechtstreeks mede in verband staan en namelijk voor al de drukpersmisdrijven die de bedoelde gebeurtenissen hebben voorafgegaan, vergezeld of gevolgd. Art. 2. Te rekenen van de afkondiging van de tegenwoordige wel, zullen ai de veroordeelden of gevangenen uit hoofde van voormelde feiten, in vrijheid gesteld worden en de processen die aangevangen zijn, zullen niel voorlgezet worden. Het wetsontwerp van slrafkwijtschelding. De heer Dr Crocq.senateur voor Brussel, heeft in den Senaat het volgende wets ontwerp neergelegd: Art. 1. Volledige en hcele strafkwijt- schelding is verleend aan al de veroor deelden voor de feiten betrekkelijk do werkstakingen en de onlusten van 1886 en voorde feilen die er rechtstreeks of E>o Kamer. Zitting van Donderdag 11 November. Taim lijk onbeduidende zitting. De af gevaardigden verlaten hunne plaats om in de couloirs le wandelen ot een praatje te slaan. De kiezingen van Bergen, Oudenaarde, Doornijk, Tliuin en Soignies worden geldig verklaard. Na de eedafleggingen wordt overgegaan lol de samenstelling van het bureel. Worden gekozen; voorzitter: M. de Lantsheere, met 65 stemmen op 83. Er zijn 19 witte briefjes. o ideivoorzitter: M. Tacq. 2" ondervoorzitterM. Van Watnbeke. Secretarissen: MM. de Sadeleir, de Bui let, d’Amh imoni en de Merode. M. de Lantsheere, den voorzitterszctel innemende, omhelst den ouderdomsdeken en leest eene kleine redevoering, waarin hij de verzekering uitdrukt dal de wet geving, door de maatschappelijke hervor mingen te stemmen, de rust van het land en terzelfder tijd den voorspoed zal ver zekeren. De Kamer vernieuwt de mandaten van M. de Zerezo de Tejada en Lefevere als kwestors. Ilelgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede dte voor het Ihitlenland worden ontvangen door den Office i J Me—iphri.h jiiijubiii bij vwb>b-:v bu;hckiiove, Drukker-L’ilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en De leeningen van Brussel. Wij treffen eenige belangrijke feilen aanrakende de gewijzigde leeningen van Brussel in den Moniteur des intéréts matériels, welke wij onze lezers moeten onder het oog brengen, echter kan dit niel zonder hier en daar in herhaling te vallen over hetgeen reeds vroeger is bekend gemaakt. Zoo zal de lijd uitwisseling van oude obligaties tegen titels der nieuwe leening eene maand duren, namelijk van den 15 dezer maand lol den 15 December. Bovendien is er, builen de titels welke voorgehouden zijn voor die conversie, een deel der nieuwe leening bestemd voor openbare inschrijving legen geld. Die openbare inschrijving is bepaald op 9, 10 en 11 December. De eerste trekkingen der gewijzigde leeningen, die moeten gebeuren om alle verwarring le voorkomen gedurende het tijdstip bestemd voor de verwisseling van oude titels tegen nieuwe, zullen geëindigd zijn den 9 November. Daarna zullen geene trekkingen meer plaats hebben vóór den 16 December, dus zullen de trekkingen hernomen wor den daags nadat hel tijdstip verloopen is voor de verwisseling. En te oordeelen volgens die daglcekening, is de lijd tol verwisseling eerst len einde mei den 15 December. De Moniteur vraagt of hel niel goed zou wezen wanneer het gemeentebestuur van Brussel eene lijsl Hel opmaken van do nummers welke uitgekomen zijn bij vroege trekkingen en niel gereclameerd op 10 December, en dal wel in belang der belanghebbenden zelve. Geweien is dal de laks van uitgifte der nieuwe leening eenigerwijze vastgesleld als vooruilbelaalbaar. Die taks is 97 fr., betaalbaar complantechier zal er uitstel worden verleend voor de stortingen, op de uitgiften van 9, 10 en 11 December, voor de inschrijvers legen geld. Voor de inschrijvers per verwisseling van titels, gedurende het tijdstip conversie, van 13 November lol December, zal do toestand als volgt wezen Bij het afgegeven hunner lilels tot verwisseling zullen de dragers eene voor- loopige obligatie krijgen, die geheel is betaald en welke recht geeft op deel neming aan al de trekkingen, waarvan do eersie zal plaats hebben op 15 Februari aanstaande. Bovendien zal de oude lilel worden terug gegeven, voorzien mol den koepon die moei vervallen in hel eerste halfjaar Men schiijft in Vertrekuren van den ijzcrenxveg van Diiinkerkc, Veurne, Gent nnar Brussel en Dixinucic 6-02 10-15 3-08 5-07 6- 36 11-28 3-48 5-44 7- 14 12-15 4-26 6-19 9-33 3-13 7-03 9-15 11-04 5-27 9-33 10-47 hit Rhd verschijnt dén Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. - Insehrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. - Een alzonderliik iiiiinini'r 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grootc letters volgens plaatsiuimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De tnnoncen voor llelgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede dte voor het Ihutenland worden ontvangen door den Office de PublicitT, Magdalenastraat, Brussel. in de Postkantoren des Rijks. naar Nieuport. r\ I van voor- BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVE1.DE DU1NKERKR NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 4-13 4-52 5-40 8-04 8-26 8-57 5-00 5-35 6-21 6-45 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 12-50 1 14 3-08 3- 48 4- 26 7-03 9-33 der 10- 15 11- 28 12- 15 3-13 5-27 5-04 7- 36 8- 48 8-28 8-52 9-07 9- 42 9-55 10- 34 0-18 7-46 16-00 1051 11-18 7-01 7-36 7- 46 8- 10 9-34 12-00 6-01 2- 53 8-50 3- 40 4- 67 DUIN KERKE GUYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL -- ""’’■•'iT. U.2-11 J-'-UJ 1J—■-*— JJLLBBIg 12-17 2-01 12-41 2-25 2- 40 3- 15

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1