VAN VEURNE B fa i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT «I .e M 4>O° jaar. En die zwarte mannen schijnen vei‘" I De lice on Neujean, Buis van x£ntei*d<t^ tè'3' November B886. Zou hel ook zoo zijn met de uitgcbro- ken kasseisteenen die op de door ons aangewezen plaatsen blijven liggen? Dat wijl de Veurnaar bij voortduring aan de tegenstrevers der richting van den stoomtram langs de Oostsiraat, ofschoon wij reeds meermaals en nogmaals her halen zulks uilsluilelijk aan onze meesters moet geweien worden, die loegelaten hebben dal de tramriggels in de Noord- Over den onlangs aangelegde vuilnisput op hel oude Gaaiplein, in de nabijheid van stadswandeling, zal men welhaast aan de gezondheids-kommissie verslag vragen; deze kan van gevoelen zijn, dat zulks geen bezwaar opleverl. Bij die mededeelmg kan de Veurnaar nogmaals zoo wal prettig de kwestie der broekensnee herhalen en zoo blijft daar voor den naasten zomer dien stinkput, want zegt de Veurnaar Veurne zal daarbij niet vergaan. wonden! dat er aan hunne dwingelandij nog tegenstand geboden wordt, dal a^e vrijzinnige burgers de priesterheerschap pij verfoeien, dal onze voorzalen de Klauwaarts uitriepen: Liever Turksch dan Paapsch! De Turken werden toen als helden aanzien die, op Jzekeren lijd, bedreigden gansch Europa te veroveren en er den Mahometaanscben ecredienstin le voeren. Van dal alles is er geen gewag meer; wij schrijven en strijden slechts voor gematigde liberale stelsels, voor zulke vrijheden en rechten als de grondwet en ’s lands wetten waarborgen en voor schrijven; onze spreuk, diegene van alle vrijzinnigge kampers zij: Aliuie zijn recht vervolgt is niet te laken Opslag van ’t vleesch. Nu de klerikalcn over eene zoo grooie meerderheid beschikken, zullen zij onge twijfeld de wel stemmen, die rechten op het vee legt, welke natuurlijk lol gevolg zal hebben dal het vleesch zal opslaan. Dat wetsontwerp, door M. Dumont, afgevaardigde van Nijvelt, voorgesteld, is op de dagorde der Kamer gebracht. De klerikale meerderheid zal zich moe ten haasten om dat wetsontwerp te stem men; de winter staal voor de deur, het werk zal voor vele lieden verminderen, er zal meer armoede zijn, bijgevolg is hel oogenblik goed gekozen om T vleesch te doen opslagen Maar de klerikalen zouden ongelijk hebben, op zulketi goeden weg stil te blijven. Hel vleesch opslagen is niet vol doende voor de grooie 'grondeigenaars, er moet ook een opslag op het brood komen; men moet invoerrechten op hot graan leggen; op die wijze zal men twee vliegen in oenen slag slaan. Wal geeft dal aan de partij der geestelijken, hunne zaken gaan toch altijd goéd en hoe meer armoede, hoe meer onwetendheid, hoe gemakkelijker zij de meesters over hel volk kunnen spelen. Allerlei. Door ons kerkmeesters bestuur zou beslist zijn, dal aangezien do nadeelige gevolgen van den parapluie door ons vorig liberaal bestuur op Sl Niklaas toren geplaatst, die torenkuip en spits moeten herbouwd worden, ook hel uurwerk her steld worden, die werken later en le gelijken tijde kunnen uilgevoerd worden. En dewijl er een doorlopend vier en twintig uren stelsel aangekondigd is, de uurplaten op S‘ Niklaas toren volgens dat stelsel zullen verveerdigd worden, met uitlating van den zwarten grond waarop de kraaien en spreeuwen zoo oneerbiedig hun drek uilwerpen, de vergulde kooperen uurcijfers zullen dan tusschen twee derge lijke ringen prijken, zoo als 't Antwerpen op den O. L. V. toren cn nog elders. Intusschen waren alle onderhouds werken aan dien torenkuip nutteloos; en wat de roerlooze uurwijzer betreft hij mag er ook intusschen op half zes blijven hangen; immers bij hangt daar in nie- matids weg. Wij hebben de zittingen van den ge meenteraad niet bijgewoond waarin de disch rekening van 1884 cn diegene lus- schen den vorigen en nieuwen ontvanger besproken werden; ons schrijven dies- aangaandc was in antwoord op T verslag in den Veurnaar verschenen. Wij herin neren dat vroeger, toen de Veurnaar en zijne mannen, do behoeftigen legen het armbestuur aanhitsten en opruiden, wij hen verwittigd hebben dal zulke handel wijs in tegenwoordigheid der pachtvcr- minderingen.eene jaarlijksche toelaag van 7 tol 800Ó franks zou veroorzaken; wij ontwaren dal zulks reeds T geval is, en gene verbetering maar wel verergering is in T verschiet. De dische goederen werden voor 9 jaren met eene vermindering van 7,000 francs ’s jaars verpacht en toekomende jaar verminderd hel kroos der staats- De hee en Neujean, Buis en Magis hebben bet wetsontwerp bestreden, dal dat geen ander doel heelt dan de beguns tiging van het paapsch onderwijs ten nadeele van het openbaar onderwijs. De hoeren Woeste en Thonissen hebben natuurlijk geantwoord dal men de zoo zuivere inzichten der regeering lasterde I Inderdaad, is liet geeim deugenielerij van die lieve clericalen in staal le wanen het openbaar onderwijs een hooitje of een strooilje in den weg te leggen? Dit wetsontwerp laat reeds oordeelen wal hel aangekondigde wetsontwerp op hel hooger onderwijs zal wezen. De hoogeschool van Leuven zal zonder twijfel gelijk, mei of boven die van den Staat worden gesteld. Als de bisschoppen het zoo willen, wat kan papa Thonissen er toch aan doen straat voorbij de Panneslraat nutteloos en zonder voorafgaande toestemming bevoegde overheid gelegd werden. Clericale vrijheid en verdraagzaamheid. De clericalen zijn grooie voorstanders van vrijheid, wel verstaande voor hun eigen en voor hunnen boel, ook voor hunne stelsels, maar volstrekt niet voor hunne tegenstrevers noch dezer stelsels, evenmin voor alle onderzoek of tegen spraak bij hunne aanhangers. Sla.ifsche onderwerping, volkomen ann- veerding van alles wat. volgens schrift, uitleg of bijvoeging wordt voorgehouden en vooral gecue hoegenaamde tegen spraak; alwie zulke priesterheerschappij zulke geestverslompendeu dwang niet bij treedt, zijn slechten. Zij die als burgers, als ambtenaren, de grondwet en 's lands wetten willen na komen, zoo persoonlijk als bij de uitvoe ring van hun ambt, zijn .slechten. De grondwellelijke vrijheden, de vrij heid van verkondiging, van vergadering, van onderwijs en van drukpers zijn ge doemd en verboden door Paus, Bisschop pen en priesters, dooli niet wanneer de clericalen die vrijheden uitvoeren noch aanroepen; wel integendeel zij worden daartoe uiigenoodigd en aangemoedigd als medewerkend voor hel goede. Doch wee aan wie ook hunner tegen strevers vermetel genoeg om die vrijheden te benuttigen ofte handhaven, zij worden aanstonds verweten voor slechten. Bij alle kiezingen voor senators, volks- verlegenwoordigcis, provincie of ge meente raadsleden, zij die zich tegen over clericale kandidaten stellen, of waren zij uillredende leden, zijn slechten. Alle kiezers die voor de clericale kan didaten niet stemmen zijn slechten. Alle dagbladen, tijdschriften, boeken, vlugschriften in welken vorm of van welken aard die de clericale kandidaten durven bestrijden, zijn slecht. Alwie hel staats of gemeente onder wijs, ja zelfs onder 't beheer der klerikale onderwijswet van 1884, verdedigd of ondersteund, of hel congreganisch onder wijs verlaat, misprijst uf tegenkant, zijn slechten. Alwie deel maakt van vrijzinnige genoot schappen of maatschappijen of derzelver vergaderingen bijwoont zijn slechten. Alwie tusschen de-plichten van den Godsdienst en de daagelijks bijgevoegde oefleningen van den eerediensl cenig verschil maakt zijn slechten. Alwie onder hunne mannen zich ver oorloofd de eene of andere clericale dwingende maatregel of afpersing at te keuren of tegen le spreken, wordt onmid- delijk de onderwerping en stilzwijgenheid aanbevolen met bedreiging aangaande zijne belangen en neering. In een woord alwie den papcnboel niet geheel cn gansch bijtreed en zich er niet volkomenlijk aan ondcrgccft, zijn slechten. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk Illllllincr'Ki cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor llelgie, ter uitzondering der beide I laandcren, alsmede die voor het IhtHenland worden ontvangen, door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij a.. VANDE» KEHCKWOVE, Driikker-L’itgever, Ooststraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks.' Vertrekuren vtui den ijzerenweg van DumUike, 2 M. d'Onliremoni heeft dinsdag, in de Kamer, zijn wetsvoorstel over den per soonlijken dienstplicht ontwikkeld. Na de ontwikkelingen van graaf d’Oul- tremont heeft generaal Ponlus, minister van oorlog, het woord genomen, om te verklaren dal hij voorstander is van den persoonlijken dienstplicht; zelfs liet hij halvelings hoorei), dat gansch hel Minis terie in zijn gevoelen deelde. Doch hij kan zich niet gansch aansluiten bij liet ontwerp van M. d’Otillremont, welk, moest het aangenomen worden, stellig verzwaring van lasten na zich zou slepen. Hij hoopte echter, dal hel remplacement zal worden afgeschaft, dank zij de vader landsliefde van allen. Die woorden zijn lol de rechterzijde gericht, doch zullen er in de woestijn klinken, want dadelijk stond M. Delcour recht, om in naain der rechterzijde te verklaren, dal zij de in aanmerking van het wetsvoorstel zou stemmen, zonder daarmede te bedoelen dal zij er zich bij aansluit. .Met algemeene stemmen werd hel ontwerp dan ook in aanmerking genomen cn naar de secties verzonden, waar hel door de rechterzijde zal versmoord wor den. Vervolgens werd hel overige der zitting ingeiioineu door de discussie over hel w ihoek van rechtspleging. Vooraleer de zitting te heffen gaf de lm t voorzitter lezing van hel antwoord des Konings op het adres der Kamer. De overgroots clcricalc meerderheid der Kamer geeft een schandelijk schouw spel aan hel land. Woensdag was de Kamer niet in getal, loen hel er op aan kwam le stemmen en donderdag namid dag was hel T zelfde. Toen hij den aan vang der zitting, de naamnproeping voor de stemming op arl. 14 voor bet gewij zigde strafwetboek plaats had, werd ue opioeping slechts door 59 leden beant woord. De linkerzijde was nagrnoeg voltallig. Al de pluimstekers waren bijna clericalen. Is dit niet schandalig, op hel oogenblik dal hel land met ongeduld en onrust wacht op de stemming der sociale wetten welke door liet volk worden geeischt, in hel belang der rust van T land Wal betreft dat achtergebouw in de Nicuwslraat, wij erkennen dat hel be nedendeel anders moest gesticht zijn; niettemin er bestaal daar eene inrijpoort en op de eerste verdieping valt niets te zeggen, de vensterramen zijn voldoende en regelmatig, insgelijks een gewoon pannnendak met kroonlijst. Een knap gebouw in vergelijking van die houten barak mei zwarte geleerde planken daking aan de Hanssenslaan. De uitvinders der richting van den tramweg langs de grooie Oostsiraat mochten wel voorenhouden dat de rich ting langs de Wandeldreef geen genoeg zaam schoon uitzicht leverde; mocht den bliksem, zonder menschen gevaar, dat zwarte peslekol vernielen, T ware eene weldaad. Hel spijl den Veurnaar dat een achtbaar en rijk man, doch een onzer politieke vriendeu, hier eene prachtige woonst liet bouwen en dal, sedert zijn sterfgeval, zijn huisgezin hier gebleven is. Mochten er veel duidelijke huisgezinnen le Veurne zich vestigen, onze neeringdoeners ook onze behoeftigen zouden zich hoogst ver heugen. Welnu ja tijdens dien beer die sierlijke gebouwen in de breede Noordstraal deed bouwen, moest hij aldaar de afbraak cn de bouwstoffen leggen. Bij de herstellingswerken aan ’t oud gevang was het daar nog veel erger cn heeft het nog langer aangcsleept. Maar de Veurnaar verzwijgt dat daar de Noordstraal loen nog niet doorge- trokken was, en bij gevolg daar geen of weinig doorgang bestond, terwijl wij van dal gedeelte voorbij de Panneslraat han delen en dal daarenboven de Noordstraal thans aan den nieuwen steenweg op Coxyde verbonden, levens doorloclil aan de reizigers van den tramweg levert. Do Gematigden. Toen de clericalen aan 't roer kwamen, riepen zij dat zij elkeen zouden verbaasd stellen door de gematigdheid hunner politiek; zij wilden gecue overtuigingen meer krenken; de politiek van geweld behoorde alleen aan de liberale partij. Wij hebben gezien hoe zij de gematigd heid vi'rstaan en oefenen, op averechtsche wijze. Geweldiger partijwel dan die op bel onderwijs is wel niet te bedenken. Doch hun haat legen het staatsonder wijs is verre van gekoeld. Hel wetsont werp op bet middelbaar onderwijs, dezer dagen in de Kamer ter sprake gekomen, leven ons het bewijs dal zijniet zullen i iis'en voor dat de paapsche onderwijs gestichten van eiken graad boven die van den staat zullen slaan. Volgens bedoeld wetsontwerp zouden voorlaat) de leeraren, in vrije scholen gevormd, en de docloors in wijsbegeerte gelijk gesteld worden niet de leeraren, uil Staats tiorma.ilscholen gekomen. Om lot lecra.ir a.angestcld te worden in eene Staatsinrichting, moest men tot heden een dijdoma bezitten, bewijzende dat jnen m-t vrucht die normaal-lecrgaiigen had gevolgd; nu zal, om T even van waar hij komt, elkeen lol Jecraar kunnen bc- w ndeti. 1 «wsjcnrrxrxsMl |IMrT- nin DUINKERK E OHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL BRUSSEL GENT VEURNE OHYVELDE DUINKERKE NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5-40 8-04 8-26 8-57 C>-02 0-3(1 7-1 I 9-33 11-04 5-07 5- 44 6- 19 9-15 10-47 6-21 6-45 8-28 8-52 5-04 7- 36 8- 48 3- 48 4- 26 7-03 9-33 4-13 4- 52 5- 00 5-35 1 6- 18 7- 46 1(1-00 10- 51 11- 18 10- 15 3-08 11- 28 12- 15 3-13 5-27 -r„- -7->. -- -C»- ----BM.inkoi-ke, 'Veurne, Gent nnar 18s-u«seï cn Diximule nnar Vieuport. 7-36 9-42 12-41 2-25 7- 46 9-55 12-50 2-!0 8- 10 10-34 1 14 3-15 I*o IKnmci*. 9-34 5-58 12-00 6-01 7-35 2- 53 8-50 9-53 3- 40 10-19 4- 07 10-50 H i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1