VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1886-1887. El <50 jaar. IV Zi'ï'O. verschansingen te voltrekken. Wij spreken STAATKUNDIG OVERZICHT. aanstaanden het ministerie i verlengden tegen- het regentschap Rusland zou En lijke Alexander gevolge, vergoten worden, noch door de puinen die zich zullen opcenhoopen. De huismoe ders verontrusten zich niet en de belas tingbetalers evenmin. Men slapt voort, het hoofd met bloemen bedekt, naar den onpeilbaren afgrond van eene continen tale staatsomwenteling. Men discuteert zonder hevig te protes- teeren, men stemt imposten, men maakt geldleeningen om zich gereed te houden voor wat er ook gcbcure, men gaat lot hel laatste miljoen verleren, ja het mil joen dal men zoo groot noodig heeft om den opengcspalktcn afgrond der werkkri- sis te sluiten, ten einde voltooide forle- ressen en verbeterde wapens te bezitten, ten einde eene geschikte plaats te nemen in den doodendans lol denwclke de groote europische potentaten zich bereiden. T Is dwaas, doch hel is naar men zegt, zeer vaderlandsminnend. Indien de wilden uit den Congo en de menschenvrelers uit Occianië onze dag bladen en ook de debatten onzer Rijks- vergadcringen lazen, waar de partijen zich niet altoos in eene hoffelijke taal toespreken, en zelfs zich als gemeene vischwijven afkloppen, in plaats van de landbesturen van hunnen oorlogszucht te genezen, dan zuuden die onbeschaafde stammen Europa met groot misprijzen aanzien en zijne bewoners voor gevaar lijke krankzinnigen houden. - i - I>o Katner. De interpellatie van M. de Kerchove, over het gedrag van hel Ministerie voor en gedurende de onlusten te Charleroi, in de maand Maart, heeft vrijdag 11. geene warme gevolgen gehad, zooals eerst verwacht weid Generaal Poutus is begonnen met eene soort van verslag te lezen over die ge beurtenissen en leidde daaruit af, dal het Gouvernement onder alle opzichten op de hoogte van zijne taak is geweest en geene verwijlen verdient. Eigen lof is gemakkelijk, doch heelt geene waarde. Na eene proteslalie van M. Sabatier, die verzekert dal hij nooit de handelin gen of hel beleid van het Ministerie in deze kwestie heeft goedgekeurd, nam M. Beernaert hel woord; hij herinnerde hoe eensklaps ganscli hel land in ontroering werd gebracht door de betreurlijke ge beurtenissen der maand maart. Ook volgens hem heelt het gouverne ment alle noodige maatregelen genomen, doch van alle kanten werd hulp gevraagd, en het was niet mogelijk al die vragen te voldoen. Zelfs M. Dumont, de voorsteller van de uithongéringswcl, representant van Nijvel, was zoo bang, dat hij ’s nachts ten 2 ure, eene depeche zond naar M. Beernaert, die reeds te bed lag, en hem meldde dal hij, M. Dumont, van op zijn kasteel te Chassarl, niet minder dan ACHT kasteden in de verte zag in brand slaan. Hij had niets gezien dan de brand van de fabriek-Baudoux, maar de schrik had liem achldubbcl doen zien. Deze medcdceling deed gansch de Kamer in een langdurigen schaterlach uitborsten, en M. Dumont maakte gansch verlegen zich weg. Volgens M. Pirmez heeft hel gouver nement, welk door de gebeurtenissen verrast werd, gedaan wal er le doen was in deze droevige en mocielijke omstan digheden. Dal was een beetje zalf op de wonde, welke de interpellatie van M. de Kerchove had toegebracht. Na eenige woord?n van M. Noë), den clcricalen repr< s mlanl van Charleroi, te maken. Gevolgenlijk zou lord Salis bury besloten hebben de kodingin aan te raden de Kamer te ontbinden en tot nieuwe kiezingen te doen over gaan. Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderliik nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annonce» voor llelgte, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Plblicité, Magdalenaslraal, Brussel. niet alleen van de groote mogendheden, maar ook van andere volkeren van min deren rang, die zich van dag lot dag ver wachten eene rol tejmoeten spelen in de sombeie oorlogsgevallen waaraan men meent zich te verwachten in hel toeko mend jaar. Wie weet niet dal Rusland, Duilsch- land, Oostenrijk, Turkije, Engeland en Frankrijk zich in dit oogenblik onledig houden met hunne bajor.nelen le scher pen, met hunne grenzen te bedekken, met forten en verschanste kampen, nieuwe geweeren en kanons te vervaardigen, oorlogsschepen te bouwen, die cp echte zeeforteressen gelijken, dit alles zonder zich om hunne staatsbegrotingen le be kommeren, zonder zich over de maat schappelijke ellenden te bekreunen Italië wil ook hei voorbeeld der groote mogendheden volgen. Deze natie gaal twaalf millioen toewijden aan de uitbrei ding zijner zeemacht en twaalf millioen aan de hernieuwing zijner artillerie en aan hel bouwen van forteressen voor de verdediging der Alpenwegen, en men denkt niet dal dit land bel daarbij zal laten en dat de vijf-en-lwintig millioen, aan de Kamers gevraagd, slechts een be gin uitmaken der toekomende soldaten uitgaven. Na Italië, waar eertijds de kunsten bloeiden is het Dennemarken, hel dichterlijk vaderland van Hamlet welk zijn leger met 12,000 man vermeerdert, welk zijn oorlogmaterieel verbetert en negen geku casseerde schepen en tachtig torpillenboolen bestelt voor eene natie van tweeden rang, zonder de twintig mil- lioenen mede te rekenen die in de Kamers voor de versterking van Kopenhagen ge vraagd worden! Weldra zullen wij Zwitserland, Spanje, Portugaal, Holland en menig ander land denzelfden weg zien inslaan, met inzicht op inwikkelingen welke men als onver mijdelijk beschouwt. Ons klein Relgie, zoo onzijdig als hel ook weze laat zich noodzaakelijk in deze beweging meesle pen. Het verlangt een ernstig leger, beter gewapend, met den persoonlijken zoo niet met den gedwongen krijgsdienst. De uilgestrekte verschanste legerplaats van Antwerpen, die alreeds bijna geheel de provincie van den naam bekleedt, is niet voldoende. Hel zou nu nog noodzakelijk wezen de linie der Maas le versterken, misschien nog wel nieuwe verschansingen aanleggen rond Namen, de omstreken van Luik met forten en grondwerken voorzien, ons klein land eindelijk in een overgroot oorlogstuig te herscheppen, altijd met hel inzicht op de onweeren die zich aan den politicked gezichteinder op doen en waaraan volgens men beweert; de onzijdige stalen zelfs niet kunnen ont snappen. Vandaag schijnt het dat indien eene natie wil bestaan, zij tol aan de landen moet gewapend zijn, daar gansch hel europisch vasteland op een rooverswoud gaat gelijken. Ziedaar dus waar men gekomen is in hel aloude Europa, op het einde van bel jaar 1886. Noch de gezonde rede van het publiek, noch de uitbreiding van hel onderwijs, noch de vooruitgang van eene beschaving waarover men zoo fier is noch de sociale ellenden die alle begaafde gees ten zouden sterk moeten bezighouden, kunnen niet hel onbeschoft en geweldig kwaad tegenwerken welke zich meester gemaakt heeft van al dc leden der groote europische familie. Men spreekt van eenen algemeenen oorlog evenaals van een gewoon ongeval in hel leven der volkeren; men is verroerd noch door de stroomen bloed die er zulicn Bij keizerlijk besluit, worden de 17 serien bons der russisebe schatkist, in 1879 uitgegeven en in 1887 uitkeer- baar, vervangen door 17 nieuwe serien schatkistbons, die oenen intrest van 3-79 (zuiver 3,70) zullen opbrengen. Die nieuwe uitgifte zal 51 millioen papieren roebels bedragen. Vaarwel afgeloopen jaar 1886, welkom nieuwjaar 1887. Aan onze abonnenten, lezers en vrien den wenschen wij heil, voorspoed en zegen; aan al onze kennissen een gelukkig nieiiuja.'ir. Bijzonderlijk wenschen wij veizoening, eendracht en goed ingerichje zamenwer- king onder ritte ftberafen van ons land en hunner beslaande maatschappijen en ver- eenigingeti. Elk moet wal afslaan en van T zijne bijbrengeii. De kop of voorwacht zou op minder afstand vooruit slappen; de staart of achlerwacht, zou op gezwinderen stap toetraderen; T midden leger, door voor en achtei wacht versterkt, zou zijne gele deren sluiten en wel aangevoeld, zich tot de stembus begeven; zoo zegepralen de liberalen bij de aanstaande gemeente kie- zingeti. Eindelijk wenschen wij: Dat al de geruchten van oorlog, valsche tijdingen zouden blijken, door heerscbzuchiige aanvoerders louter uitgeslrooid om hunne krijgsmachten te vermeerderen en van de landvergaderin gen de daartoe noodige geldmiddelen af le persen. Dal de vrede voortdurende en hel toppunt der crisis voorbij zijnde, handel, nijver heid en landbouw mogen hernemen en alzoo T algemeen welzijn verwezenlijken. En in onze wetgeving de volgende wij zigingen Vermindering der grondlasten vooral op de landgoederen. Vermindering der rechten op dc kleine verknopingen van onroerend goed en op de kleine ervenissen. Kieshcrvorming gestaafd op de even redige verbeelding der minderheden. Verwerping van het stelsel alleman I soldaat, aanneming van T stelsel niemand I gedwongen soldaat; dus aanleg van T vrij willigers leger op verbeterde middels, en voorloopig behoud van loltrekking en plaatsvervanging, om inlussclieti, na af trek van getal vrijwilligers, de noodige maanscliappen te leveren. bij gevolg onmiddelijke en wezen- verdeeling en inrichting der drie klassen bij de burgerwacht. Tevens onmiddelijke afschaffing van de laatste bijgevoegde drie klassen dienst bij de reserve of noodkorps, waarvoor noch kleeding noch wapens beslaan en enkelijk een onrechtveerdig last of bezwaar voor de daaraan onderhevige manschappen uitmaakt. KEHCKMOVK, Drukker-Uitgever, Ooststraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. VHjdatf December HSS<5. Er wordt veel gesproken over eene redevoering van den franschen minis ter van oorlog. Men beschouwt die als zeer vredelievend zijnde en poli tieke dagbladen trekken er de gevolg- 1 rekking uit, dat er nog zoo spoedig in Europa geen oorlog zal uitbersten. De vrede zou dus nog, ten minste voor cenigen lijd, verzekerd z(jn. De koning van Griekenland heeft den lieer Grévy, president der fran- sche republiek, het grootlint der orde van den Zaligmaker toegezonden; kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Duitschland heeft zeer duidelijk te kennén gegeven, dat alle oplossing der bulgaarsche zaak onmogelijk is, zoolang de regenten aan het hoofd van het prinsdom blijven. Zoo ook denken Rusland en Turkije. Eene dejieche uit Londen luidtEr wordt bier veel gesproken over d* bijeenkomst der bulgaarsche afge vaardigden te Keulen met prins Alexander van Battenberg. Het is ten gevolge dier bijeenkomst dat het onmiddcllük vertrek naar Londen der heeren Grekoff, Stoïloff en Kaltchof zou besloten zijn. Aleer het fransch gouvernement te polsen en zich naar Rome te begeven, zouden de afge vaardigden bij het cngclsch kabinet berichten willen inwinnen, rakende de kans, die eenen verlengden tegen stand van het regentschap aan dc eischen van I?”“iniid zou kunnen opleveren. Uit Rome kon tic kiezers en 1 roepen kiezen, in com it het bericht toe, dat LI der collegicn van Ravenna Forii, maandag, waren bijeen ge- om eene afgevattrdigde te Li vervanging van den oud vx/.amunard Cipriani, die zich als dwangarbeider in de gevangenis be vindt en wiens twee vroegere kiezin gen verbroken werden. Voor de derde maal hebben dc kiezers hunne stem op den heer Cipriani uitgebracht. Hij b<‘kwam te Ravenna 2680 stemmen op 2761 stemmers on te Forii 3256 stem men op 3609 stemmers. Dc markies Maffei, gezant van Italië te Brussel, is gezant te Madrid be noemd en wordt in dé belgische hoofd stad vervangen door graaf Della Croc<>, gezant te 's Gravenhage; mar kies de Spinola, gezant tc Stockholm, komt naar ’s Gravenhage. De (‘ngelsehe ministers zijn in raad vereenigd geweest. Men verzekert dat lord Salisbury aan zijne collegas een ongunstig antwoord van van Hartington op de voorstellen heeft medegedeeld. Hij zou weigeren deel van l.__ 1 De Toestand. De Staatsbesturen hebben zoo weinig betrouwen in het behoud der europischen vredes dat allen met eene ware razernij bevangen zijn om hunne bewapening en gelsche ministers zijn in collegas den mat‘kics hem gedane NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT S-40 8-04 8-26 8-57 6-02 6- 36 7- 14 9-33 11-04 vnn BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 9-34 12-00 2- 5S 3- 40 4- 97 3-08 3- 48 4- 26 7-03 9-33 5-04 7- 36 8- 48 6-21 6-45 8-28 8-52 0-18 7-46 10-09 10- 51 11- 18 Vert rek. uren DUINKERKS GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-13 4- 52 5- 00 5-35 Men Schrijft in bij VAXI>KI« van den ijzeren weg 10- 15 3-08 5-07 11- 28 3-48 5-44 12- 15 4-26 6-19 3-13 7-03 9-15 5-27 9-33 10-17 De russische financiën. -,7»P<8>CCTr>n.. Duiiikcrke, Veurne, Kent nnnr lli-nAsel en Dixmnde nnnt- V'Ieuport. 7-01 9-07 12-17 2-01 7-36 9-42 12-41 2-25 7- 46 9-55 12-50 2-10 8- 10 10-34 I 14 3-15 5-58 6-01 7-35 8-59 9-53 10-19 10-50 Dc vrede. De bulgaarsche zaak. Een afffcvaard Italiaansche diplomaten. Dc engelsche - - ministerraad. vnrynhe

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 1