Groot Concert, Buurtspoorwegen. Vertrekuren. wijs, werden de avondscholen zeer aau- geprezen, als cenige middel om hel door de jonge leerlingen bekomen onderwijs ie behouden en ie versterken. id. id. id. id. GROOTE C0L13AT op do Schuiftafel, ter herberg de Bonte Koet, bij Des i ré Dupon, Duinkerkslraal, op ZONDAG '23 JANUARI 1887. 700 1300 650 GROOTE VOGEL-PIK SMIJT1NG 5p ZONDIG 16 JVM AHI IS87, in dé hi-rh.-rg de Zahn, bewoond door Fideel CoOleti- Boouelaes, oin een koppel Kiekens. Algcnieene Zooals wij het in ons Supplement van woensdag zegden heeft er. zondag ie Heerst nabij Dtxtnude, eene wremle moordpoging plaats gehad. Gedurende de hoogmis is de herbergi -rster Amelie Bailleul, oud 48 jaar, gegaan bij eene genaamde Julie Costenoble, oud 33 jaar, onder voorwendsel haar een nieuwjaar te wenschen. Zij bracht haar zelfs eenig gebak mee, voor haar nieuwjaar. Dentine vrouw vermoedde niet welk afschuwelijk voornemen schuilde achter dit bewijs van genegenheid. Terwijl zij zich omdraaide om iels op de schouw te nemen, greep de zoogezegde vriendin eenen ijzeren pot en sloeg er haar herhaaldelijk mede op hel hoofd. Julie Costenoblebekwam zeer erge wonden, doch wist zich nog te verdedi gen. Dan greep Amelie Bailleul haar bij de keel, wierp haar ten gronde en be proefde haar te verworgen. In de wor steling werd zij in den vinger gebeten en bekwam verscheidene schrabben in hel aangezicht. Het geroep van het slachtoffer trok eenige voorbijgangers aan. Ziende dal zij ging verraden worden vluchtte het ontwerp van dien toren aan het komiteit beeltenis dragen van Napoleon III gelau werd, of geslagen zijn met hel zinnebeeld der Republiek; C. van Zwitserland (kenmerkend toe ken: rechtstaande godinen van Grieken land, zij die een jaartal dragen dal op 1865 volgt; D. Van Italië, die met hel jaartal 1862 en dal der daaropvolgende jaren. 3" De Nickels! ukken van 20, van 10 en van o centiemen, en het koppergeld van 2 centiemen en 1 centiem. Hel past u niet, clericalon die zonder opspraak uwe vrienden te Verviers met de socialisten liet meetings en samenspan ningen houden, die zelfs loejuichtc toen in de voorige wetgevende Kamers de clericale minderheid mot de kliek der radicalen liberaal ministerie aanrandde en hand in hand er tegen werkte, ook gelijk met die radicalen stemde, T past u niet ons te wijten toen wij aan voor en achter afgeweken kiezers een oproep richten lot verzoening en, om bij aan staande gemoenlckiezing, voor afgespro ken kandidaten te stemmen; doch dat ver veelt u, en gij tracht het te beschimpen. GROOTE VOGEL-PIK SMIJTING. Op ZONDAG 16 J ANUARI 1887. in de herberg den Koning, langs de Wulpen keiweg, bewoond door de celiigOtiooieit Dupon-Lahaye, om een schoon vei Konijn en een Porlemoimaie met surprise aan 10 centiemen hel lol. Goede Gonsommatie. Lekker Bier. Rept toch ook een woordje over de hier ontbrekende openbare werken in vergelijking met diegene dicht van onze streek in Frankrijk uitgevoerd. Of zult gij hel daarbij bepalen dit jaar nogmaals te harhalen dal hel water in den Bergen vaart niet zal afgelaten worden, om de scheepvaart niet te beletten? Doch neen, gij zult dit jaar kwansuis meer moeten beloven, ja wellicht T een of ander werk moeten uitvoeren, want... de kieziiigen zijn op handen Wij herinneren de bedelving en be dijking der Duinkcrkvaarl, de bedelving der Bergenvaarl waarvan de bodem met eene slijklaag van 3 a 4 voel bedekl is, •daarna kan ons stadsbestuur den dijkweg tusschen de nieuwe mesi plaats en Eve- raerlsbrug laten verzanden, 'l is toch tien buurtweg. En eindelijk God verlosse ons van ’loude Windleelesas en laat, bij zijne gratie, onze meesters daar een nieuw sas aanleggen in verhouding met de verdiepte Loovaarl. Amen. Morgen avond, in den Cu/r de l'landre, bij I). VANDERSTRAETE-NOLLET, Groole Markt. leelijke wijl langs het venster. Zij werd t denzclldeil avond aangehouden en ter beschikking van hel gerecht gesteld. De wonden door Julie Gostenble be komen zijn zeer erg, men hoopt haar nochtans te kunnen redden. D.-ze alschuwelijke moordpoging werd ongetwijfeld gepleegd mei hei inzicht van Ie sleten. s A:i leren.laags moest vrouw Bailleul eene som van 3 fr. betalen aan den deurwaarder C-m-ys te Dixmude; hel kan anders tiiel zijn, dan om zich dit geld aanlescliailei) dal zij gekomen was bij Julie Costenoble die, naar uien zegt' Cenige duizenden bezit. Nog eene misdaad. Hel parket onzer stad heeft een onderzoek geopond te Vinchetn. waar de meid Z.tiiobie De- haese, oud 19 jaren, na in T geheim be vallen te zijn, haar kind met twee steenen er aan gebonden in den wal eener hot stede heel! geworpen. Deze misdaad moet over een twaalftal dagen gebeurd zijn. Het lijk van liet wichtje werd dinsdag uil hel water opgehaald. Dezer dagen is. te Dixinnde de spoorzetler Bernard Degttyb-r. hij de aankomst van den (rein van Nieuporl, door de lokomotief vrij erg aan de borst gestoolcn en oinverre geworpen gewor den. De bediende is ter verpleging naar het hospital gebracht, klagende over inwendige pijnen. Aan een blad wordt uit de hoofsta I gemeld! dat er, eenige weken geleden, bij hel ministerie van spoorwegen, post- en lelegraafwezen vijftien honderd vragen aanwezig waren, om plaatsen te bekomen. De weinige benoemingen, met einde de cember gedaan, zijn dus bijna voor allen eene biltere teleurstelling geweest. Als een bewijs van hel verval det suikernijverheid mel.lt men uil Qtiièvrain dal eene belangrijke suikerfabriek, die aan de stichters meer dan 300.000 fr. kostte, verleden maand voor 13,000 fr. verkocht werd. De proc.ireur-genera.il hoeft bevel gegeven om den gewezen volksvertegen woordiger Vandersmissen van 't gevang van Bergen naar dit van Leuven over ie brengen, ten einde er zijne straf uit te doen. Men meld', uit Luik, 9 januariE -u vrouwken dal sedert lange jaren om eene aalmoes aan de kerkdeur zal, sli i f dezer dagen in de grootste ellende. Daar zij geene familie, had, werden de z «gels van amblwege in hare armoedige woning ge leg.l Bij hel lichten vond in-’tl in vodden en lompen eene som van 4000, later npg cené som van 10.000 -n dungs imdi.-n nog eene som van 3000 fr., alsook eenen brief, aangaande een kind dal zij over eenige jaren achter Sl-Gudulaketk te vinden legde. Deze vrouw was vroeger vroedvrouw. Te Verviers blijft men nog altijd li.-f hebbers van lange tooneelveriooningen. Ziehier hel program der verlooning "v.-iii donderdag laatstLes P.nilins de Violette 1 bedrijf); Sermenl d’Amour(3 bedrijven),- Don César de Baton (3 he drijven); /*/</«-' de la St-Marlin I bedrijf). D i vertooning duurde van kwart ua zeven .tut. hall drie. Daar zal men toch niet zeggen dat hel publiek bedrogen wordt voor ziin geld. J De wapenmakers van Luik hel.b -n eene bestelling gekregen van 14.(100 revolvers, van wege eenen fabrikant van Petersburg. Het bestuur v-.m ijzeren wegen heeft een nieuw model van postwagen in de maak, bestemd voor het vervoer der brie ven waardijen, enz., komende over zee. Dank aan die invoering, denkt men in toekomst gewaarborgd te zijn tegen dief stallen in den aard van deugetie die on langs gepleegd werd op den trein van Oostende, tusschen Brugge en Gent. De wijnoogst van Frankrijk in 1886 bracht slechts 23.063 000 hectoliters op tegen 28,336,000 in 1883, of 11.615,000 minder dan het gemiddelde van de laatste 10jaren. De houten toren t-an 300 nieters. de houten toren van 3U0 meters hoog, die men voornemens is Ie Brussel op' te richten voor de tentoonstelling van 1888, heeft te gansch hel land de grootste deel neming en ondersteuning gevonden. De toren zal voorzeker opgericht wor den on op dees oogenblik wordt eene maatschappij van constucleurs en kapita listen gevormd, om de noodige kapitalen bijeen te brengen. In die warme zomeravonden, als men zonder hertzeer de brandende zonne ziet ondergaan, zal op 300 meters hoogte eene nieuwe zonne ontgloeien, een electrikscbe bol waarboven een wêerglanzer van 18 meiers doorlijn, die op de geheele ten toonstelling en in den omtrek eene leven dige klaarte, zal verspreiden. i Z il machtig schoon zijn om zien op eenige uren afstand, in den helle donkere nacht, dien rcusachligen toten omgeven van schitterende lichtwolken. Hel is nog maar eene maand dal het In Jamaica werden zij door verschrik kelijke, rukwinden verwoest. In Midden-Amerika heeft de groole koude, evenals in Brazilië, de planten veel schade aangedaanschier overal werden zij als verbrand door den vorst. Hel koffieboontje lijdt reeds als de warmte-meter op 4 graden boven 0 daell op 3 graden begint hel te bevriezen. Ehwel, de koude is lol 3 graden .beneden 0 gedaald al de planten, welke aan die strenge koude blootgesteld waren, zijn voor drie jaeren vernietigd. Al die vereenigde oorzaken hebben een te kort van dicht bij vier millioen halen koffie in algemeene opbrengst veroor zaakt, T is te zeggen ongeveer een derde deel dezer. Daaruit ziel men, dat de koffie prijzen moesten rijzen. Hel te kort wordt als volgt verdeeld 900 duizend balen id. id. id. id. LINIE OOSTENDE-VEURNE. Java Ceylan Brazilië Jamaica Midden Amerika 150 Te zamen drie millioen negen honderd duizend balen. Daarbij mm t nog gevoegd worden dal Java in 1885 reeds 6i)() duizend en Brazilië 600 lot 700 duizend balen koffie minder opgebrachl hadden dan in 1884. P. S. Wij meenden dal onze nieuwe meesters hier, volgens hunne stellige be loften, aan bewind gekomen waren niet om zich T allen stonde uil slag te trekken onder voorwendsel dal hel vroeger ook zoo was, maar om hel noodige te ver richten en T gebrekkige, te verbeteren. Welaan, dat bij de begrooting voor T hei bouwen van kuip en torenspits aan 8*. Niklaas kerk, het noodige begrepen worde om die aangeslijkte vuilveslen aantevullen, en zoo verdwijnt die koort- senplaag. Immers T laatste liberaal bestuur heeft hier ook nuttige werken uilgevoerd, onder andere: de herslellings werken aan T stadhuis en gerechtshof; hel leggen van voot dammen en onderaardscltc water leidingen. de gasverlichting, de steenweg in de Roozendalesiraal, het verzanden onzer beurlwegen, eenen uitgezonderd; de nieuwe schoolgebouwen voor knechtjes en meisjes, en de aanzienlijke herbouwin- gen aan ’loude gevang voor inrichting der nijverheid en leekenscholeti; dit alles met de gewoone middelen, is te zeggen zonder de gemeente lasten te verhoogen nochte eenige geldleeningen aan te gaan. - Munten gangbaar in Belgie. Daar vele mcnschen nog niet volkomen ingelicht zijn over de gangbare munten in Belgie, deden wij heden de lijst mede der muntstukken die in de staatskassen worden ontvangen. Ziehier deze lijst verschenen in den Noniteur van 12 dezer, 1“ A. De Goudstukken (I) van 100, van 50, van 20, van 10 en van 5 franken en I de zilverstukken van 5 fr. die in Belgie, Frankrijk, Griekenland, Italië (2) en Zwit serland geslagen zijn en de voorwaarden vereenigen van gewicht, gehalte en door snede die de muntconvenlie van 6 Novem ber 1883 heeft bepaald, Goedgekeurd door de wel van 30 December 1883), B. De goudstukken van 100 en van 20 ■franken die met de beeltenis van Z. H. de prins van Monaco geslagen zijn. C. De stukken van 8 en van 4 gulden (aan den koers van 20 en van 10 fr.) die door de regeering van Oostenrijk-Honga rije uitgegeven en krachtens de wet van 9 Maart 1870 geslagen zijn. 2° De zilverstukken var. 2 fr., van 1 fr., van 30 en van 20 centiemen A. Van Belgie, met de beeltenis van Leopold II; B. Van Frankrijk, met het jaartal 1864 en dat der hieropvolgende jaren, die de van den Nedet laiuJschen prijskamp vooi ge steld wierd en er is reeds kwesiic van nog eenen anderen toren in Engeland o[> te richten. De Engelschen zouden te Londen eenen toren maken van IPO yards of 361 meters. Dal wordt nu eenen ware mode elke groole stad die wilt wal zijn, zal nu moeten eenen toren hebben en wij zien, zoo naardeXV°eeuw dezelfdewedijvering die in de middeleeuwen de volkeretijaan- hitsle om de wolken te doorboorden met de spillen hunner toren Antwerpen, Straatsburg, Roemen, Brugge, Brussel, enz., enz., namen deel in dien vreedzamen en Ncderlandschen prijskamp. elijUliecIen. Rschlerlijka kronljk. De korrek- lionelc Rechtbank onzer stad, heeft de volgende verooi-declingen uitgesproken. --- Do opslag dar koffie, In de laatste maanden is de koffie aan zienlijk in prijs vertnecrdenl. Hetgeen echter weinig menscheii welen is tie oorzaak dier prijsverhooging. lu schier al tie landen waar koffie ge plant wordt, is dit jaar een groot te koil in de opbrengst geweest. Te Java hadden aardbevingen cn uitbers- tingen van vierbergen plaats deze laatste vooral veroorzaakten groole schade, daal de wind de gloeiende assche lol op groolen afstand meevoert, waardoor alle plantengroei te niet gaal. Te Geylan eu in de Fidje-eilanden knaagt een insect, ongeveer zoo als de wijnluis, aan den wortel der koffi •planten ett doodt deze. In Brazilië, hoeft de koude groole ver woestingen in de kolliplauieii aangericht. Oostendo Kaai .11 ,j Veurne Kleine Kwinto Coxycle Onstduinkerke Grocncu<l(jk Niouport Middelkerke 8 55 11 15 9 00 11 20 9 01 11 27 9 20 11 10 9 31 11 51 9 35 11 55 9 40 12 00 Middelkerke Nleuport Groenendijk Oostduinkerke Coxyde Kleine Kwinto Veurne (1) De Fransche en Italiaansche goudstukken van 40 frank, ofschoon in de conventie niet ver meld, worden veelal, bij wijze van vergunning, in de openbare kassen ontvangen. De beambten zijn niet verplicht ze aan te nemen: doch zij moeten zich onthouden in dezelve te snijden. (2) Erin begrepen de stukken van Napoleon I. Re d'Italia, en die van het vroegere koninkrijk Sardinië, geslagen in dezelfde voorwaardeu. met de beeltenis van Victor-Emmanuel I, Karel-Felix, Karel-Albert en Victor-Emmanuel 11. 1 00 3 50 35 1 04 3 51 6 39 1 15 4 05 6 50 1 2.» I 15 00 1 30 4 20 7 05 1 35 4 30 7 15 2 05 5 00 7 45 2 30 5 25 8 10 2 35 5 30 8 15 Blankenberghe. Oostoudo (Static), 6-07, 11-15, Oostende naar Veurne. 7 60 10 15 12 25 3 25 6 10 Oostende Statie7 55 10 20 12 30 3 30 6 15 8 25 10 15 12 51 3 54 0 14 1 24 4 2 4 7 14 1 30 4 30 7 20 1 37 4 37 7 27 1 50 4 50 7 40 2 01 5 01 7 51 2 OI 5 04 7 55 2 10 5 10 8 00 Veurne naar Oostende. 7 10 10 10 12 55 3 45 6 30 7 15 10 15 7 19 10 19 7 30 10 30 7 40 10 40 j 7 45 10 45 7 50 10 48 8 25 11 15 Oostende (Stntio) 8 50 11 40 8 55 11 45 naar llidloirai/'s Pillen. I.uvcrkwalen en on«<:- xtehlhedmi dor inaag. Hot lx iiiiiinog dijk do buit -«gewone deugden te overdrijven, die dit middel hij de behandeling van allo leveraandoe- ningen, ol’ onregelmatigheden der darmen ken merken. lu gevallen van bedorven of overma:igo gal, hebben deze l'illen, voor zeer ver bekend is, nooit geleild. Ju darm kwalen werken zij even krachtig, mant- dan moot men een spaarzaam gebruik er van maken, daar elk middel dat tot losmaking dienst voorzichtingheid vereischt indien do darmen van streek zijn geraakt, of schoon een -zachter en natuurlijker middel dan deze l’illen, bij gematigde hoeveelheden ge bruikt, nooit gevonden is geworden. Indien zij volgens do hygannde verklaringen gebruikt wordcu genezen zij niet alleen de kwaal, maar verbetens nog het geheele gesteld. In 't land der Zon. Wilt gij het slechte weder en den winter outvluchten, du Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelig voorwaardont Ten dien einde, bied do EXCURSION u do onwedorstaaubarc aantrekkelijkheid harcr aanstaande reizen. Den 20 Januari, vertrek uit Brussel voor eene reis eener maand, om gansch ItaliS te liezoeken. Voor alle koaten van vervoer en verblijf: in eersto klas, 930 fr.; in tweodo klas 625 fr. Verders, van 10 tot 15 Februari, eene reeks aangename reizen voor d n Vastenavond van Nice, Mllanen en Napels. Do reis naar Nica. met bezoek van Marseille, Canne, het eiland Ste-Marguerite, Nico, Monaco en Monto-Carlo I 10 dagenkost 250 fr. Do reis van Nico en Milauen, met terugkeer langs St-Oothanl 20 d.) kost 495 fr. Eindelijk nog do bekoorlijke reis voor den Vastenavond te Rome en Napels en do bijzonderste steden van Italië (20 dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid worden door den bestuurder der Excursion, M. CH. i’ARMENTIER, 109, Boulevard Anspach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aanvraag van zal doen, kosteloos do programmas der bovenstaande reizen zal laten geworden. Oostende (Kaai) Oostende Vertrek van 5 00. Aankomst te Blankenberghe (Statie), 7-20, 1-00, 6-12. Blankenberghe naar Oostende. Vertrek van Blankenberghe Static 7-35, 1-30, 6-30. Aankomst te Oostende (Statie), 8-48,2-15 37-4. Zitting van 3') Dec. Flister August en T' Jaockx l’ieter, werklieden to Nieuport. de 1- 2 maal 8 dagen gevang cn 26 fr. boet; do 2" 26 fr. boot voor slagen. Scziur Pieter. Vanneuville Engel, Note Jan, Weirbrouck Louis eu Torreolo Pioter, visschors te Oostduinkerke, elk 100 fr. boet, of 8 dagen gevang, voor jachtdelikt. Gillet Hendrik en Engelbrecht Hendrik, vis- schers te Oo.tduinkerke, du 1° 8 dagen gevang en 26 fr. boe;; do 2“ een maand gevang én 26 fr. b >ot, voor misbruik van vertrouwen. Vandewynckel Leopold, landbouwer fa Pope- ringho, 50 fr. boot of 8 dagen gevang, voor jacht- delikt. Zitting van 31 Dec.,Bosschey David, werk man te Veurne, 3 maanden gevang en 26 fr. boet voor di' tte. Vergote Hendrik, dienstknecht te Woumen, Smaggho Francies, workman to Mcrckem, Mar chand Bruno, Marchand Karel en Debruyne Alois, werklieden to Woutnen, elk 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen. Aosaert Hendrik, werkman te Lombartz(jde, 8 dagen gevang, voor slagen. Boone Hendrik, dienstknecht te Nieucappelle, 26 fr. boot of 8 dagen gevaug, voor huisdiefte.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 2