VAN VEURNE I B a gg NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i Zaterdag .Januari ÏSSy. <»fic jaar. lerie aanvallen, toen er werd voorgesteld - --- De miljoenen van Doornijk. Na dat de afgedankte en door de katho lieken als zot verklaarde bisschop Dumont met zijnen opvolger Durousseaux den vrede geteckend en de gewezen kanunnik Bernard den duim moeten leggen heeft, verkeert men in de waan dal het laatste woord over deze zaak uitgesproken is. Er blijft nochtans eene zeer belangrijke kwestie te regelen, waarmede men zich le Doornijk veel bezig houdt. Immers, het moet uitgemaakl worden van de niil- lioencn die, eerst opgeeisclit door bis schop Dumont, daarna verdoken door Durousseaux, vervolgens met dezes toe stemming door Bernard naar Amerika overgebracht, eindelijk werden neerge- AHerlei. Thans dal in T oude Europa, T land des vooroordeels, ten gevolge heerschzuch- tige plannen en ingewortelde gedachten van wederwraak bij de groote mogend heden, ingewikkelde geest van nabootsing of naaperij bij de kleine landen, de soldaaljenskoorts wordt aangehilst en eene besmettel ij ke ziekte bedreigt, welke wij als eene verderflijke waanzinnigheid bestempelen, laten wij bier, bij vertaling, een schrift van den vermaarde heer Pla ntation volgen, onder titel van: Europa's einde. De heer Flamarion voorzint Europa’s einde, door hare krijgsinstellingen, welke haar zullen uitputten in geldmiddelen en bevolking. Terwijl Amerika met reuzenschreden vooruit slapt, terwijl hare bevolking ver basend aangroeit, zoo wij verder aanwij zen, terwijl zij onder opzicht van land bouw, handel en nijverheid wonderbare uitslagen bereikt, terwijl zij hare open bare schuld afdoel, de Europeesche natiën putten zich uil door krijgsinstellingen en denken slechts om elkander aan te randen. Halen wij eenige cijferiallen aan om die hcerschende Europeesche dolzinnig heid aanlewijzen. Nemen wij slechts de grootste natiën: Jaarlijksche Krijgsuilgaven. Leger en Zeemacht. De remplatjanten. Luilcnant-gcneraal Van der Smissen, aide-de-camp des Konings, bevelhebber der 2- krijgsomschrijving, heeft insge lijks eene brochure uitgegeven over den persoonlijken dienst en de miliciewel. In deze brochure deelt deze uitstekende opperolljcier, die met kennis van zaken spreekt, verpletterende feiten mede tegen Jiet remplacement. Zoo zegt hij onder anderen ’T is te zeggen dat wij Europeanen eene rent van 93 en half billioenen betalen, welke wij opgenomen en ontleend hebben om de kosten onzer internationale slach terijen af te dragen, en dat wij, bij die rent, jaarlijks nog 3 billioen 392 millioen voegen, als voorbereiding om, bij de eerste gelegenheid, ons zooveel mogelijk om le brengen 1 Frankrijk alleen, heeft sedert den Krim oorlog, aan krijgsuilgaven zestig billioen verleerd. De soldaten aan den landbouw’, handel en nijverheid ontrukt zijnde, bedraagt het daaruit ontslaande verlies, jaarlijks omtrent ISO millioen; daarenboven bedraagt de waarde der roe rende en onroerende goederen voor den krijgsdienst behouden bóven de zeven billioen, enz. enz. De krijgsdienst kost aan Europa 19 millioen daags. Die cijferiallen zijn even bevreezend als wonderlijk. Kan men den heer Flamarion ongelijk geven wanneer hij besluit dal dil alles T verval van ons oude Europa moei ver haasten? Gelukkig dat de nieuwe wereld ons zal vervangen, zoo hij verder aan wijst. Terwijl in 50 jaren de bevolking ver meerderd is in England met 10 millioen inwooners en in Frankrijk met 5 millioen ingezetenen, heeft de bevolking der Ver- eenigde Staten van Noord Amerika met 37 1’2 millioen inwooners aangewonnen. Blijft die aangroei alzoo nog eene halve eeuw volherden, zullen de Noord Ameri- kaansche Vereenigde Staten eene bevol king van boven de honderd millioen de kwestie terug te zenden naar de Com missie, welk voorstel dan ook werd aan genomen. Thans discussie over hel budjel van juslicie. legd in de nationale bank van België. De oorsprong van deze millioenen sa mengesteld uil titels en papieren waar den, is zeer loenschhel is bewezen dal er menige som bij is die de beslemming niet verkregen heeft welke de schenker er voor bepaald had: met een woord, dil geld heeft geenen wellelijken eigenaar en de Staal zou er de hand moeten opleg gen. Doch de Saai is thans in handen van ministers die niets anders zijn dan de ootmoedige knechten der bisschoppen, en daar bisschop Durousseaux zooals alle kerkmannen aan dezen schal niet onverschillig kan zijn, is hel waarschijn lijk dat de Slaat, het is te zeggen de mi nisters, hem dil geld zullen laten terug nemen. Dil is hel gerucht dat in Doornijk loopt en w’ij hebben geene moeile om le den ken dal hel gegrond is. De Kerk, machtig genoeg om eenen bisschop le lemmer, die eens uitriep Uil den grond van mijn hart bid ik God opdal de katholieken nooit meer in ons land aan hel bewind zouden komen die Kerk is ook machtig genoeg om onze ministers le doen buigen. Zij weet het le doen, wanneer er een zedelijk belang in spel is zooals de vernietiging der gemeentescholen des le meer zal zij het weten te doen in eene zaak waarin hare geldelijkc belangen zijn betrokken. - - I)c Kamer. Dinsdag heeft de Kamer hare werk zaamheden hernomen. Verscheidene niet onbelangrijke wets ontwerpen werden bij den aanvang der zitting door hel Gouvernement neêrgc- legd. Minister Devoldcr legt neer: 1° een wetsontwerp regelende de betaling van hel loon aan de werklieden; 2° een wets ontwerp de openbare dronkenschap straf fende. 3* Een wetsontwerp bepalende dal hel loon der werklieden niet kan in beslag genomen of afgestaan worden. M. de Moreau legt een wetsontwerp neer de vervalsching van landvette straf fende. Minister Beernaert legt een wetsont werp betrekkelijk de militaire opeischin- gen neer. Hij kondigt de aanslaande neer legging aan van wetsontwerpen betrek- kelijk de vraagpunten opgeworpen voor de Commissie van hel werk. De Kamer gaat daarna over tot de eeuwigdurende bespreking der hervor mingen aan het welhoek van strafvorde ringen. De kwestie van den eed voor hel ge recht is woensdag, in de Kamer, weer ler sprake gekomen. M. Thonissen, die het ongeluk heefi gehad zijne moeder le verliezen, woonde de zitting niet bij. In zijne afwezigheid hebben de heeren De Sadeleer, Cornesse en Meyers zijn voorstel gehekeld, om de aanroeping van God uit den eed ie laten. Een eed zonder God is volgens die heeren niets waard en men mag er geen geloof aan hechten. De heer De Volder, minister van jusli cie, verdedigde zeer redelijk den voorge- steldan tekst, en deed zien dat het over dreven is iemand, die niet aan God ge loofd, le dwingen bij God te zwoeren. Dat is schending der gewetensvrijheid. Terwijl hij sprak legde de rechter zijde gedurig hare misnoegdheid aan den dag. Zulke taal le hooren uil den mond van een clericalen minister, dat gaat alle gedacht, te boven T Is eene heiligschen nis Weer ging de meerderheid haar Minis- Het oordeel van generaal Brialmont. Drij maanden geleden heeft M. Adrien d’Ouliremont, representant van Brussel, een onderhoud gehad met den luilenanl- generaal Brialmont, over hel groot vraag stuk van den dag: de militaire kwestie of de herinrichting van het Belgisch leger, in vooruitzicht der gebeurtenissen die vroeg of laat te verwachten zijn. Thans maast de hr. d’Ouliremont dil gesprek openbaar in hel blad der Indc- pendenlen, l.e Progrès, van Brussel. Dil onderhoud is zeer uilgebreid en te groot om geheel te worden medegedeeld, doch ziehier een uittreksel daarvan, dat wel waardig is door hel publiek gekend le zijn, des te meer daar dit het oordeel beval van een zoo bevoegd en hoogge plaatst man als generaal Brialmont Ziedaar het oordeel van den hr. gene raal Brialmont, welk in twee woorden kan worden samengelrokken Of verzwaring van militaire lasten of de ondergang van de Belgische natio naliteit. Maar hoe gewichtig deze meening ook zij, uil welken vakkundigen mond zij ook koine, de clericalen, die niet liet belang des vaderlands, wel bet ellendig partij belang in het oog houden, de clericalen zullen er koud en onverschillig voor blij ven cn hunne domme aanhangers wijs maken, dat die generaal raaskalt of enkel in het voordeel van zijn kraam preekt. Wee hen! die ooren en oogen hebben en niet willen hooren en zien, want als eens de dag des gevaars zal aanbreken, zullen zij de schuld zijn van den onder gang onzer nationaliteit cn zij als land verraders worden aangeleekend cn ge vloekt. Doch dan zal hel te laat wezen? Na deze algemeeno beschouwingen over het remplacement deelt generaal Vander Smissen een volledig oniwerp vRn miliciewel mede, welke hierop neer komt Dat is ook de denkwijze van generaal Brialmont, die insgelijks legen de reserve- Ponius is. Generaal Van der Smissen gaat aldus voort Ziedaar in korte woorden den inhond dezer brochure, welk zal kunnen bijdra gen voor de studie der militaire kwestie, die thans zoo zeer en algemeen op de dagorde is. Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. 's jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 1Ö cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De .liiiioiiceii voor Helgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Duitenland worden ontvangen door den Office de Pcblici iè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij^ïT'v^viV’iiïC’V istBsEtCEwiEOVic, Drukker-Uitgcver, Oostslraal, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vet-Hrekureii vsm <len ijxerenwe{4 vnn IMiiukci'ke, Votu'iie, 6- 18 7- 46 Begroetingen. rr*rT WBWW—I jM-k^ga-^agi 7- 46 8- 10 7-01 7-36 9-07 9-42 4-13 4-52 5-49 8-04 8-26 8-57 DUIN KERKE tin yvei.de VEURNE GENT BRUSSEL 5-04 7- 36 8- 48 12-17 12-41 6-21 6-45 3-08 3- 48 4- 26 7-03 9 33 5-07 5- 44 6- 19 9-15 10-47 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE 9-55 10-34 2- 10 3- 15 1015 11 -28 12-15 3-13 5-27 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 2-01 2-25 12-50 1 14 6-02 6- 36 7- 1 I 9-33 11-04 505 280 157 944 700 3'56 8-28 8-52 9-34 12-00 6-01 2- 53 8-50 3- 40 4- 67 Duitschland. Oostenrijk. Spanje. Erankrijk. Engeland. Italië. Rusland. 5-00 5-35 In millioenen. Ju 1870, terwijl ons leger aan de grens lag, Veroorzaakte Krijgsschul- den, in duizend millioenen ol billioenen. 5 i/s 10 i/s 13 26 1’2 .19 1/2 10 500 8 i’! 3,392 93 1/2 Etrtansvl en Dtxmude naar IVieuport. N1EUPORT DIXMUDE DIXMUDE NI EUPORT - Weldra kan een bcslisscnden oorlog uitbar- sten, zegt generaal Brialmont: do groote mo gendheden kunnen ónmogelijk nog langer do verpletterende lasten dragon van eenen vrede, gedurende welke hunne rivaliteiten hen dwingen zich tot het uiterste te wapenen. - Wij geraken tot de ontejbare legers van Xereés en Cyrus. - Onder soldolijk oogpunt zou dit mot lang vol te houden zijn: onder krijgskundig oogpunt zullen deze ontelba e. verpletterende strijd krachten eindigen mot krjjgskuudigerwijz.e niet meer te behandelen te zijn. - Worden zijne legers door groots zegepralen begunstigd, dan zal Duitschland eene algemeeno ontwapening eischou; zijne voorwaarden zullen zwaarder zijn en een langduriger uitwerksel hebben dan in 1871: het zal Erankrijk eenen beperkten militairen staat opleggen waarvan Duitschland in de toekomst niets meer zal to vreezet) hebben: dat zal do wederkeerigheid zijn van het tractaat van Tilsitt. Wees zeker dat dit het hoofdgedicht van M. von Bismarck. Hij is te groote staatsman om geen einde te willen stellen aan een onregelmatige!) toestand. die de hulpmiddelen van Duitsclilatid uitput en zwaar drukt op al de Staten Europa's. - Erankrijk, welk sedert zeventien jaren won deren van krijgihorinrichtiug heeft gedaan cn welks rijkdommen, grooter <1 n die van zijm n vijand, niettemin paal en perk hebben, zal met des te grootero krachtdadigheid strijden, daar het weet dat do worsteling beslissend zal wezen voor zijne toekomst. - Men kan zich niet verbeelden aan welke rampen wij zouden blootgesteld zijn, indien de twee reuzen handgemeen werden, en welke onherstelbare onheilen wij zouden te onderstaan hebben, iudiou wij door hunne legers overrom peld werden. zijn 1,190 van de 20,000 rempla<;anton die wij hadden, op den tijd van drij maanden gedeser teerd. Het cijfer van een der regimen <m smolt zoodanig, dat de minister van oorlog verplicht was bevel te geven om het te doen achteruit trekken. - In 1885 worden van de 5000 remplacanten, die onder de wapens waren, 3i4 veroordeeld door de krijgsraden. - - Het veldleger bestaat uit vier divisies, bevat tende de vrijwilligers cn de zeven laatste klassen van milicio. De reservedivisie samengesteld uit do 4*, 5’ en 6* bntaillous van elk regiment, bevat de 8’, 9“ en 10° klassen. Zij wordt bevolen door do reserve-cn proviuci generaals en bezet de ver- sterkio plaatsen. - Do aanvullingsreserve, 20 bataillons, bestaat uit de 11» 12" en 13“ klassen. Dj gehuwde mannen en de weduwenaren worden iir oorlogstijd binnengeroepen zoowel als de ongehuwden, - want zoo niet zouden de reserve)) maar onzekere effectieven hebben, die bijna op niets zouden ncerkomon. - - De vergelding rémunération der milicia- nen is afgeschaft. Er wordt eene sohlatenhclasting ingesteld. De huisgezinnen, <lio door de loting begunstigd worden en wier personeelo belasting hooger dan .50 fr. is, zullen voor elk hunner kinderen, welke ontsnappen aan do verplichting van te dienen, eene som betalen die gelijk staat met het beloop van hunne personeelo belasting van een jaar, verdeeld door liet cijfer van hot getal hunner zonen. - Do taks zal gestort worden in eene bijzon dere kas, <>m het hernieuwen van den dienst der goede onderofficiers aan te moedigen. - D definitieve vrijstellingen van do bedie naars der godsdiensten en de voorloop.igo vrij stellingen der seminaristen on onderwijzers waden gehandhaafd. - Do samenstelling der milicioraden wordt ge wijzigd. - Het remplacement is afgeschaft. Do dienst is persoonlijk, maar de plaatsverwisseling tusschen broeders is toegelatcu. - De milicicancn, in bezit van studiecertificaten en bewijzen, die door koninklijk besluit zullen worden vastgesteld, zullen kunnen vragen om ingedeeld te worden in de universitaire compag nies, liggende te Brussel, Gent, Luik en Leuven. - Zfj, die aan do voorwnardon van dit besluit voldoen en er in toestemmen zich op hunne kosten uit to roeden en te kleeden, en geene soldy Of andere vergoeding te ontvangen, uitge zonderd in tijden van krijgsoefeningen, onlutsen, of oorlog, zullen op hunne aanvraag lugelijfd worden bij het regiment waariu zij willen dienen en zullen in de stad mogen huisvesting nemen. - Om die voördeeleu te genieten moet hun gedrag onberispelijk zijn. Mils exaam zullen do miliciaiien in vervroegd verlof kunnen gezonden worden, na een jaar onder do wapens te hebben gestaan. Zij zullen eenmaal terug binnen kunnen geroepen worden voor de groote oefeningen. 10-09 10- 51 11- 18

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1