tevreden stellig dat Var.der Smissen niet GROOTE COMBAT op de schuiftafel, ter herberg Int Schipje, bij Ihtsiel llaele- wyck, Nieuport-beug, op Zondag naast, 23 Januari 1887. Die onderwijzer aan wie eene locking van 100 fr. wei d uitbetaald, heeft zulks toch uil de gemeente kas niet geroofd? Of moest hij, volgens de heer plaatse lijke die toelage weigeren Of zou de heer plaalsclijke, in zulk ge val, toelaag weigeren GROOTE COMBAT op de Schuiftafel, icr tiet berg de Haute Koet, bij Desin* Dttpon, Diiinkerksliaal, op ZONDAG 23 JANUARI 1H87. Rechterlijke kronijk. De korrelt- tionele Rechtbank onzer stad, lie^ft de volgende veroordeel injjen uitgesproken. Heer plnatselijke wij beweren dat dc ■door ons laatst aangehaalde openbare wer ken, door ons vorig liberaal bestuur met gewoone middelen werden uitgevoerd, het is te zeggen zonder verhooging van lasten en zonder geldlceningen aantegaan. T ware ons aangenaam wildot gij ons de leeningen aanwijzen welke daarvoor werden opgenomen levens, de aanwijzing en T bedrag van verkochte goederen? Algenieene tijdingen. Gebruik van den halfjarigen intrest van hot legaat Behaeghel, tol hel beguns tigen van kunsten en wetenschappen binnen de stad Veurne Allerbeste chemische Landvellen te bekomen hij H. HOLLEVOET, Voorstad, De Veurnaar zegt ook dat dc avond school alleen bestaal om liberale be- kwaamlii’idskiezers te vormen. .Men moet waarlijk van zijne zinnen beroofd zijn otn zulke dommigheden te schrijven; want, zooals wij honger zegden, beslaat het kiesexamen maar sedert 1883, terwijl de avondschool sedert 20 jat en beslaat. Indien zij nu, volgens de Veurnaar, maai' dient om liberale hekwaamheidskiezers te vormen, waartoe diende zij vóór 1883? Antwoord, Leugenaar. van Jutnel, waarvan de werkstakers van Amercoeur deel maakten, welke sedert drie maanden niet meer gewerkt hebben. Op de Groole Markt is de stoel slil geble ven. Ciloyen Volders heelt lol het volk gesproken; hij handelde over hel alge meen stemrecht en zegde dal hel volk hel zou nemen, ingeval men hel niet wilde verleend). De redenaar werd, zooals men wel denken kan, door de menigte loege- juicht. Daarna is de stoel in de beste orde uiteengegaan. De burgei wacht was onder de wapens geroepen en in de gemeente lokalen ter beschikking der overheid ge houden. De manifesteerders hebben zich kalm gehouden. Zij zongen de Marseillaise en riepen Leve de .1 mnitlie Gewoonlijk beroept men zich op voorzeggingen wanneer zij vervuld zijn. Hel zij ons geoorloofd in strijd daarmede, eene profetie in herinnering te brengen, die totaal fiasco heeft gemaakt. In hel begin van hel verleden jaar werd ieder een, die aan voorspellingen hecht, angst en schrik aangejaagd door een lalijnsch versj waarin vernield werd, dal wan neer Paaschdag viel op St-Mareus, Pink- steren op Sl-Anlonius, enz. de wereld ach en wee zou roepen. Hel samenvallen van die kerkelijke feestdagen had in 1886 plaats. Dit jaar is nu voorbij en er is niet meer ach on wee Ie roepen dan in andere jnreu. Hel goede en kwade wogen weder legen elkander op. Hel kan geen kwaad om er cons op te wijzen dal voorspellin gen kunnen falen. inwoners bezitten,on in eene eeuw zullen die Stalen meer bevolking dan gansch Europa hebben. Dal is geschreven door ncn Fransch- man wiens werken hoogeacht worden; daar in Frankrijk zijn de mannen aan hel bewind, door de volksstem meer of min gedwongen. Waterloo, den Elxas en Lor- reiuen zijn er nog hevig in T geheugen. Doch dat is bij ons 't geval niet; België is een onzijdig kindeken, alzoo door de groole mogendheden verklaard en gewaar borgd; met die zotte streken, kampen, gevechten, moorderijen en geld verkwis tingen onzer groole geburen, hebben wij ons niet te moeien noch tusschen te komen; gevolgenlijk zouden wij ons kounen en moeten vergenoegen met zulke krijgsnilgaven, getal soldaten en stelsel van verdedigingswerken als onder de regeering van Leopold I. Die dooi luchtige en wijze vorst had in de groole oorlogen van Napoleons tijd gemengd geweest; hij kende onze gestaaiheid, onze rechten en onze plichten; met wal hij voldoende achtte, mogen wij ons gerust bevredigen. GROOTE COMBAT op de schuiftafel, op Zondag naast, 23 Januari, lm' h ‘ibeig den kleinen Anker, bij J. Keslcman, Ktiiii- plaats. Wtjxvcrmoedcn dat de heer plaatselijke deel maakt van ’t congreganisch onder wijs, want gedurig prikkelt hem T ge- meenle-onderwijs. Over 3 weken schoot hij uit legen de nijverheidsschool, doch moest 8 dagen later zijne beschuldiging als niet beslaan de intrekken. Ook van dal veel meer, welk nog zou verkondigd worden, hoort men niet meer. Sedert 14 dagen is hel de beurt der avondschool Hebben wij daaromtrent de spreekwijze van onze avondschool gebezigd, ’t is in den zin eener Veurnsche school, want zeker zijn thans de gemeonleschoolen catholieke schooien, bestaande en gere geerd ingevolge dc wet van 1884 en door onze clericale meesters beheerd. Ten allen stonde zien wij bij dc benoe mingen onder bedienden in de minislerien, hoofdbeambten, bestuurders en God weel nog welke andere beambten die benoemd worden ten persooncelen titel Zouden die jaarwedden ook bij de begrootingen voor zien zijn Doe komt dal alles elfen bij de Reke- iiingskamer Beter zou de heer plaatselijke dal potje dier ontdekking gedekt laten, hij raakt daar eene hem onbekende zaak. Hel gewelf van dien vuilnispul wei dt door stads werklieden doorgekapl, ten welke gevolge het is ingevallen dat is eerste. Dien pul werdl door den heer de Mou- cheron, toen hier burgemeester, op stads grond geslicht; dal is twee. En dien pul werdl, met toestemming der sledelijke oveiheid, sedert herbouwd; dal is drie. Het heilig Leugenaartje zou ook zijne lezers willen doen gelooven dat de avond school maar gevolgd is door kimlcrs van liberalen. Welnu, uil de inlichtingen die wij genomen hebben, blijkt dal de twee derden der leerlingen die thans deze school volgen, zonen zijn van katholieken, die aldus loonen dat zij beter hot nut dezer school begrijpen dan dc grrroote verstanden van den Frnnirtar. Indien onze confrater de echtheid onzer gezegden wil onderzoeken, bij wende zich lot de katholieke hekwaamheidskiezers die nog de lessen dezer school volgen, en die zullen kunnen getuigen hoe gewetens vol onze deftige onderwijzers zich van hunne moeielijke taak kwijten, et) alles aanwenden om alle leerlingen zonder onder scheid voordeel uil hunne lessen te doen trekken. Staatsmiddelbare school te Veurne. Onderwerp voor de les van landbouw voor Woensdag 26 Januari aanstaande: de voeding der planten Destijds werdl de heer D. Van Den Bussche, door de stedelijke regeeiing verplicht, ten zijnen koste, eene onder aatdsche riool te doen bouwen, voor afleiding van ’l vuilniswaler van dien eigendom nevens zijn huis, en wij achten de stedelijke regeering daartoe recht had. Maar hoe komt dal sedert de bouwing der nieuwe knechtjensschoo), er toege laten wordt, hij middel van een, in don herstelden muur, gekapte gooiengal, hel vuilniswaler op de aldaar zeer enge stadswandeldreef te lossen? -- Nog rets over do avondschool. Wij hebben in ons laatste nummer niet geantwoord over de kwestie der 100 fr’ die jaarlijks, onder liberaal besluar, aan den hoofdonderwijzer der gemeente school betaald wierden, omdat wij over deze zaak niets konden, thans dat wij hierover i Veurne. Met) zie verder de bekendma kingen De heeren landbouwers van hel arrondissement Veurne-Dixinude, die be- gecren zeker bediend te zijn van aller beste scheikundige vellen, aan zeer matige prijzen, mogen zich ter trouwe aanbieden, persoonlijk of schriftelijk, bij M. CAMILLE LAMBRECHT-DESOUTTER, 9, Woumenslraal, Dixmude, huis gesticht in 1871. Koslelooze raadplegingen mits een postzegel van 10 c" te voegen bij aan vrage. De leden van den landbouwersbond van Veurne-Dixinude, die begeeren als koopmans van vette zich aan de voor niet» hciiuru, ui.u.c ...j waaiden van controle, doorliet bestuur inlichtingen bekomen hebben vaslgesteld, te onderwerpen, zijn ver- zocht hunne namen aan den Secretaris d’heer E. Validen Abeele, te Alveringliem, kenbaar te maken. Medegedeeld De zittijden der krijgsraden, voor de lichting van 1887zullen geopend worden op de volgende tijdstippen Veurne. B zittijd van 17 februari lol den 19 februari; 2* id. den 15 maart; 3r id. den 29 maai t. Dixmude. 1' zittijd van 17 februari tot 3 maart; 2' id. den 14 maart; 3’ id. den 28 maart. Bij koninklijk besluit van 15 januari worden als militaire leden benoemd der milicieraad Veurné-Dixmude IVerkend lid, de heer Channionl, majoor bij hel 3" linie te Oostende. Hijgevoegd lid, de heer Dauchie, majoor bij het 4’ linie te Brugge. Een koninklijk besluit van 17 januari bemachtigt hel gemeente bestuur van Isen- berghe eene leening aan te gaan met liet bureel van Weldaad van zelfde geim-enle, eener som van ongeveer fr. 5,142 86 c“, en geelt aan gezegde bureel toelating eene inschrijving Op hel grootboek der openbare schuld 2 i,i ter waarde van fr. 6 319,21 c, te verkoopen. ten einde den opbrengst er van aan gemelde ge meente in leening te geven. Men schrijft uil Dixmude dat er dit jaar op den eersten zondag van Dixinude- Kermis.een groot Festival voor Harmonie ën Fanfarenmaatschappijen van hel land en den vreemde, zal plaats hebben. Builen eene herinneringsmcdalie, die aan iedere deelnemende maatschappij zal geschonken worden, zullen nog de vol gende premien bij loting te winnen zijn: 1* Onder de maatschappijen builen den ointrck van 12 kilometers Premien van 125. 100 en 75 franks. 2" Ouder de maatschappijen binnen den omtrek van 12 kilometers: Premien van 75. 60. 40 en 25 franks. 3" Onder al de deelnemende maatschap pijen veischeidc geilickeleerde speel tuigen. Maandag namiddag heeft te Lombard- zijde hij Nieuport, de verkooping plaats gehad van hel drijmast-schip Scolman, eene maand geleden Op de kust gestrand. Hel schip, in 1884 gebouwd, beeft 250,000 fr. gekost, en is verkocht aan M. Deswarle voor 16,000 Ir. Een 70jarigc bedelaar, die in zijn eigen huisje woonde, doch stoel noch tafel, bed noch kachel bezat, is dezer dagen te Kortrijk van honger gestorven. Men vond zijn lijk op een bussel stroo liggen en tusschen de balken van zijn ellendig verblijf vond men papieren van waarde, en eene aanzienlijke som aan klinkende munt. In dc aanslaande maand september zal de heer Baia, volksvertegenwoordiger van Doornik en oud-minisler van josticie, de 25* verjaring beleven van zijn intreden in bel belgisch Parlement. Er waren te Luik, vier kandidaten voor hel lidmaatschap der Kamer, in de Association libérale. De heer Flechet be- I kwam 460; de heer llalbai t 351 stemmen. Tusschen die twee namen heeft er zondag eene balloteering plaats. Wij lezen in de .Mrii.sc van Luik Twee punten onzer provincie zijn reeds aangeduid om te worden hervormd in verschanste kampen, omringd met aardenwallen. Een dezer punten is Fléron, een dorp gelegen op twee uren ten oosten van Luik, op de hoogte langs gene zijde van Blyne. Van dit punt kan de weg van Luik naar Aken eu de valleien der Vesdre en der Ourthc op de plaats waar deze in de vallei der Maas uitkotncn, worden be waakt en verdedigd. Hel tweede punt is eene hoogte van Gomblain-au Ponl, vanwaar de ijzeren wegen van Amblèvc cn der Ourthe be- heersclit zijn. Men schrijft uil BergenHel is -D naar Leuven zal overgebracht worden. Dit is aan zijne vrienden verzekerd. Vander Smissen kan bel leven in de celgevangenis I niet gewoon worden. Sedert eenigeu lijd heeft hij de zedelijke kracht verloren die hem lol nu toe had recht gehouden. Hij is ten prooi eener verslandsverzwakking en hij gevoelt hel zeil zeer wel, zoodanig dal hij onlangs de vrees uildrukte hel versland te zullen verliezen. Zijne slraf- verandering zal eerlang verschijnen. De heer De Volder, minister van juslicie, was er tegen, maar hij is overgekomen en heeft in de slrafverandcring toege stemd. De betooging door de socialisten, zondag, te Marchienne ingericht, had veel deelneineis uilgelokl. Zoo wal 4000 arbei ders hebben er deel aan genomen, met muziekkorpsen, talrijke roode vlaggen en opschriften, waardoor hel algemeen stem recht gevraagd werd. Zes-en-derlig wer- kcrsbondei) waren in den stoet vertegen woordigd. De lalrijkste groep, samenge steld uit een twee duizend man, was die zullen wij aan den Veurnaar laten welen, I dal die 100 l'r’ aan den heer hoofdomler- vvijzer zijn tocgeslaan bij beslissing van den gemeenteraad, genomen in zitting van 18 December 1880, als vergoeding voor verlichting en verwarming, en niet zoo als de Veurnaar hel kwaad willig wil be weren, voor hel maken van liberale bekwaainlicidskiezers. Die bevvei ing van den Veumaai is dus nog eens een leugen en daarbij hoogst belachelijk, want, zoo als onze lezers hel kannen bemerken is deze vergoeding toegcsiaan in 1889, ter wijl de kiesexaams slechts ingesleld zijn in Augustus 1883. Zijl gij nu tevrede:: Veurnaar Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. ,i 50-00 50-00 62-50 Zitting van 0 Januari. Dowulf Rosal ia. vrouw Frederic Durleu, te Rousbruggc, een ;tnaand gevang, otn ham kinderen te liobbuu doen bedelen. Debackcr Pieter, daglooner te Woutneu, 15 dagen gevang, voor slagen on wonden. Degraeve Jules, rondleurder te Oostqndo, 2 maal acht dagen gevang, voor slagen en jonden. Aldeweireld Karei, herbergier te Dixmude, 15 dagen gevang, voor slagen en wonden. Landuyt Camille, werkman te Assebrouck, 2 maal een maand gevang en 20 fr. boet, voor af- troggelarijon. Plaetevoet Karei on Plaetevoet Seraften, vis- sellers te Coxydo, elk 8 dagen gevang en 26 fr. boete, voor bednogelijko ontvreemding. Zitting van 7 Januari. Moenaert Marie, werkster te Crotnbeke, 2(3 fr. boet, voor singen en wonden. Faict 1'1 irimond, werkman te Pervysc, 15 <1. gevang en 26 fr. boet, voor slagen en wonden Verhelst Willem, landlooper te Kortrijk, 15 dagen gevang en 2j fr. boet, voor smaad jegens de politie. Viauo David, visschcr te Adinkcrko, 36 fr. boot of 10 en 15 dagen gevang, voor diefle van hoornen. 1. » Aan de Maatschappij S*» Cecilin, fr. 100 2. » Aan do Tooneclmaatschnppij Arm in de Beurs en van Zinnen Jong 3 Aan den Koorzangerskring 4.° Aan het BeliaegholsgenootBcliap To zantion fr. 262-50 In 't land der Zon. Wilt gij liet slechte weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en italiü bezoeken, in voordeclig voorwaaidonf Ten dien einde, bied de EXCURSION u do onwedorstaiubaFe aantrekkelijkheid barer aanslaande reizen. Don 20 Januari, vertrek uit Brussel voor eene reis eener maand, om g-uscli Italië tc bezoeken. Voor alle kosten van vervoer en verblijf: in eerste klas, V30 fr.; in tweodo klas 625 fr. Verders, van 10 tot 15 Februari, eene reeks aangename reizen voor den Vastenavond van Nice, Milaueu en Napels. De reis naar Nica. mot liezoek van Marseille, t'auue, het eiland Ste-Marguerite. Nico, Monaco en Moute-Carlo I 10 dagen kost 250 fr. De reis van Nice en Milanen, met terugkeer langs st-Gotliard 20 d.) kost 495 fr. Eindelijk de bekoorlijke reis voor den Vastenavond te Rmiio en Napels en do bijzonderste steden van Italië t 20 dagen) kost ongeveer ('4)0 fr. Deze reizen zullen persoonlijk gelold worden door den Itestuurdur der Excursion. M. CH. PARMENT1ER, 109, Bonlevard Anspach, to Brussel, welke aan eenieder die er de aanvraag van zal doen, kosteloos de programma» d> r bovenstaande reizen zal Intuu geworden. llollowag’s Znlf m Piltrn. Bij bonzo of iugeworteldo zweren en huidziekten, <lie uit onzuiver of zwak bloed of uit vorhlnderdo afzon deringen onstaau zijn, i» do veroeiiigo werking van Holloway'h Zalf en Pillen geheel onweder- «taanbaar. liet is van weinig beteekctiis boo lang dezo kwalen mogon geduurd liobh- n of lioo traag, verhard, of kwaadaardig zij ook mogen schijnen, de dadelijkneho toc|>aai«elk van dn Zalf op de aangodano llcliaamsdeelcn, on oen geregeld gebruikt dezer weergaloozo I'illcn zullen zeer zeker eene genezing bewerken, niet tijdelijk of oppervlakkig, maar volkomen cn bestendig. Zoowel d Pillen en de Zalf zijn samengesteld uit zeldzame kruiden, zonder i immenging van kwikzilver of ccnige audoro schadelijke zelfstandigheid. Zij zijn deswege even zacht cn veilig als krachtdadig en sterk. rtay .1 li 111 m .1 w. .ruTr^rai den 16. Magdalona-Einma l’ounoyo. dochter van Carolus en van llomanio Vnnliaocke, Zwar- tenonnonstraat. den 19. Leonle-Collnie Morlovede, dochter vau Amand cn van Mario Boningtto, Vcstenstraat. dcu 20. Arthur-Florcnt Sackenpró, zoon van Hendriken van Zenobie Jansen, Klaveratraat. Huwelijksafkondigingen. don 1G. Gustaaf Morlovede, grondeigenaar geboren on wonendo to Veurno, weduwaar van Helena Haemors, mot Leonlo Houtsaeger. zondor beroep, geboren en wonende to Oost* kerke. den 16. Adolf Ooorls, schipper, geboren to I Erembmlegliem, met Mario Theuninck, schip- I perin, geboren en wonende to Nieuport. Huwelijken. den 17. Nestor Hofman, ontvanger dor directe belastingen te Locre, geboren te Hevd (Ltixom. burg), den 22 November 1858, mot Êlz.a Boels. bijzondere, geboren te Veurne, den 28 April 1807, den 18. Frederik Pouwols, schipper, geboren te Pollinchovo, den 30 Augusti 1869, met Emma Houck, schipperin, geboren te Duinkerko, det) 4 December 18G8. Sterfgevallen. den 16. Pharailde Vanderghoote, bijzondere, ISjaren, 10 maanden cu 16 dagen, geboren eu wonende te Veurne, Beoosterpoort.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 2