VAN VEURNE f a lil B B 11 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 8 Saterdag Bl> Februari IS83'. A Men Ah daar is de minister riep men STAATKUNDIG OVERZICHT. *- U Het engslsoh Parlement. In zitting van de engelsche Gemeen tenkamer, heeft de heer Sexton ge vraagd om de beraadslaging over het adres in antwoord op de troonrede te verdagen; de heer Smith deed een voorstol om haar te sluiten. Do heer Parn dl verzette zich hiertegen; hij zegde dat de ernstige toestand van Ierland de verlenging dor beraad slaging noodzaaklijk maakte. Met 253 stemmen togen tegen 136 Vertrekuren van <len ijzeren weg van Duinkerke, Veurne, Gent nnnr Brussel en Dlxinmle nanr IVienport. lachende links. M. Jacobs verklaart dat hel Gouverne ment die nota niet kan weigeren, en nu M. Thonisseu wist wal hij mocht ant woorden, voegde hij er bij Dal heb ik juist willen zeggen. Of er harlelijk gelachen werd met dien armen M. Thonisseu; maar wel met recht. De discussie over hel budjel van rapen en karolen, fabrieken en schoone kunsten, is nog niet ten einde geloopen. In zitting van donderdag heeft Minister Pontus, in antwoord op de ordeiuolie van M. Frère-Orban, eenige uitleggingen ge geven over de versterkingswcrkeii aan de Maas. Er zullen zes forten en zes fortius worden opgericht rond Luik, op eeuen afstand van b a 6 kilometers der stad, volgens de plans opgemaakl door generaal Brialmoni en goedgekeurd door de be kwaamste officieren der genie. Ieder fort zal twee millioen en ieder fonin een millioen franks'kosten. Er zal geene vermeerdering van effectief noodig zijn om ze te bezeilen. In ieder fort zal een bataillon, en in ieder fortin een peloton soldaten gelegerd worden. M. Jamme vindt deze uitleggingen on voldoend**. Men bekommert zich te Luik over de voorgestelde versterking die over deze stad, in oorlogstijd, vreeselijke rampen zou kunnen trekken. M. Jamme wcnscht nadere inlichtingen te bekomen. Minister Beeanaert zegt daarop dal M. Pontus er reeds veel te veel heeft van verklapt en dal er zullen inlichtingen gegeven worden aan de middenseclie. Na die ordemotie wordt de begrooting van landbouw voortgezel. Minister de Moreau verdedigt zijne be groeiing. Er zullen veranderingen aan de inrichting der prijskampen van Rome gebracht worden. In plaats van leeraars, zal men voor de jury altisten benoemen. M. Houzeau doel uiischijnen dat, ondanks de beloften van spaarzaamheid, de bd- grooling van M. de Moreau gedurig aan groeit, voor wal de uitgaven betreft. -- E»e Kamer. Bij den aanvang der zitting heeft M. Beernaerl woensdag een wetsontwerp neergelegd, waarbij de uitgifte wordt toe gelaten van eeue leening.... voor den Congo. Vervolgens besliste de Kamer dat al de stukken bolrekkelijk de aardkundige kaart van België zullen gedrukt worden. De discussie over het budjel van M. de Moreau werd voortgezel. In den loop der zitting heeft zich een incident voorgedaan, welk tneldenswaar- dig is. M. Fiére had gevraagd, dat hel Gou vernement aan de secties cene nota zou tnededeelen, waarin uitleggingen gegeven worden over de verdedigingswerken, welke men voornemens is te maken te Luik en Namen. Ik zal ei' cens van spreken aan M. Becrnaert, antwoordde M. Thonisseu. Kunt gij zelf daar niet op antwoor den? vraagt M. Frère. Ik zeg o. dal ik er zal van spreken aan M. Becrnaert, wedcrlegl de verdelger van hel openbaar onderwijs; Wal aardig gouvernementroept M. Frère uil. En daar M. Thonisseu mot den mond vol landen zal, geloofde M. Jacobs er le moeten tussehen komen. Een Kaakslag. Hel eerste werk van M. Wocs'.c, toen bij minister werd, was eene poging om de macht der magistratuur le kortwieken. Men kent zijn willekeurig bevel aan de procureurs generaal om de burgemees ters, die de wet over de begrafenissen overlreden, niet te vervolgen zonder zijne toestemming. Men zal zich ook het tier antwoord van den heer Voorzitter bij hel hol'van beroep te Luik herinneren. Wel dra werd de hoogmoedige minister als een knecht afgedankt. In zijn galachtig karakter ontkiemde een gevoel van wraak zucht legen de magistratuur en bij de bespreking der herziening van hel wet boek van strafvordering vond hij gelegen heid zijnen wrok le koelen. Tegen den wil der ministers Thonisseu en Devolder, deed hij een artikel stem men waarbij aan de beroepshoven hel recht werd ontnomen om in zekere ge vallen den heer procureur generaal le machtigen lol het inspannen van vervol gingen. In een ander land zou dergelijke par lementaire nederlaag het ontslag der mi nisters voor gevolg hebben gehad. Hunne gematigde zienswijze was overvleugeld door de onverdraagzaamste elementen der Kamer. Doch MM. Thonisseu en Devolder honden aan zijnen staart en er bleef bun eene laatste hoop overde Senaat. Inden Senaat heeft M. Graux de rech ten der magistratuur tegen den overmoed van MM. Woeste, Lammens, J ic.ibs en Hst septonnaat in Duitschland. Er bestaat meer en meer vooruit zicht op de aanneming van hetsepten- naat in den nieuwen Rijksdag. Op de wekelijksche ontvangst bij het depar tement van buitcnlandsche zaken heb ben ook de diplomaten de overtuiging gekregen, dat daaromtrent in de regceringskringcn geen twijfel meer bestaat, ook al moge wegens andere quaestiën do meerderheid bij de ver kiezingen niet ten gunste der regee- ring zijn. Ook in de gelederen der linkerzijde acht men do aanneming van het sep- tennaat waarschijnlijk. Een van de voornaamste vroegere leden dezer party, iemand die zich reeds eenige jaren aan de zaken van politiek hooft onttrokken, hoeft zich in dien zin uit gelaten. Men houdt het zelfs er voor, dat de linkerzijde blijde zal zijn, wanneer buiten haar toedoen en in weerwil van haar tegenstemmen, het septonnaat tot stand komt, omdat men anders verdere botsingdn heeft te vreozen en er wel eens eene beweging tegen het algemeen stemrecht kon ontstaan. Na aanneming van het sop- tonnaat zal de strijd spoedig vergeten zijn, terwijl do. meerderheid, die wel nagenoeg onveranderd zal blijven, althans zekere conservatieve plannen, als monopoliën en verhoogde belas tingen, zal weten te verhinderen. Zóó wordt, in het kamp dor vrijzinnigen over den staat van zaken geoordeeld, al mogen hunne organen dit nog niet openlijk toegevon en nog steeds den strijd voortzetten. Eon Kiesinanifest. Do Stallhaltcr van Straatsburg kon- digteonkiesmanifest af, waarbij op het gevaar wordt gewezen dat Duitsch land bedreigt van woge dit gedeelte van het fransche volk, dat oorlog zuchtige inzichten laat uitschijnen, liet manifest noodigt de inwoners van Elzas-Lotharingen uit om kalme en verzoenende afgevaardigden te kiezen, die zonder achterdocht het vredes verdrag van 1871 zouden erkennen en verzoekt de vrienden van den vrede, die onder do drukking door de tegen woordige aanvoerders uitgeoefend, geene eigene kandidaten hebben voor dragen, met witte briefjes te stemmen en aldus de denkwijze des lands uit te drukken. Egypte. Aan de Standard wordt uit Cairo gemeld, dat het besluit der engelsche regeering tot intrekking der jaarlijk- sclio toelage van 210,000 p. st. aan het egyptischo leger in de regeerings- en in de, financieelc kringen eene ont roering heeft verwekt. De egyptischo regeering verklaart, dat, wanneer het engelsch gouvernement in zijn besluit volhardt, hot egyptischo leger de helft moeten worden verminderd, ter wijl tevens de troepen uit Soeakiin of Wady Haifa moeten worden terugge roepen en de policiomancht inge krompen. Uit Cairo meldt de correspondent van den» Times, dat de koopon der egyptische schuld gevaar loopt, wan neer de bovengenoemde toelage wordt ingetrokken. De Italianen en de Abysslnlers. Eene depeche van generaal Gêné, gedagteekend uit Massouah, 15 fe bruari, luidt dat de toestand nog altijd dezelfde is. Raz Alula heeft woensdag Asmara verlaten om zich naar Makalle l.e begeven, er door den Negus ge roepen. De heer Salimbeni is donder dag aangekomen. Raz Alula heeft hem woordelijk gelast om aan de Italianen te vragen hem Mohamed, broeder van Naib Arkiko, te leveren, die do Abys- siniers heeft aangehitst om de Italia nen aan te randen, onder voorwendsel eene overrompeling dier laatston te voorkomen. Daar do heer Salimbeni die beschuldiging bevestigde, heeft generaal Gene Mohamed doen ge vangen nemen, doch geweigerd hom uit te leveren. De heer Salimbeni be vestigde dat Ghinda en Asmazaslechts hunne gewone troepen hebben. Raz Alula beschouwde den veldtocht als geëindigd. De hoer Salimbeni is naar Asmara teruggekeerd, om de invrij heidstelling zijner gezellen te vragen. - s»a>«8ss»oc!?- - De grrrrroots minister. Op een paar jaren tijd dat M. Beernaerl de leiding van het ministerie in handen houdt, heeft hij zooveel zonden op zijn geweien geladen, dal zijn behoud aan hel bestuur eene onmogelijkheid wordl. Voor ons zijn do dagen van het ministerie Beer naerl dan ook geleld. Door allerlei bokkesprongen. door de platste verloochening zijner persoonlijke denkwijze, zal hel hem misschien moge lijk zijn, zijn beslaan nog wat le rekken. Maar van nu afontbreekl hem alle zedelijk gezag. Mannen die besturen op eene Dil Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in SupplementInschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 l'r. 's jaars; mei de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole Icllets volgens plaatsruimte. Reklameu 60 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 ft’. De Annonren voor Helgie. ter uitzondering der beide I Inunderen, alsmede die voor het Rtutenland worden ontvangen door den Office de Pi iu.icité, Magdalenastraat, Itrussel. schrijft in bij VANUHN KERCKiiüVE, In ukker-Eilgever, Oostslraat, 6, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. wijze, regelrecht in strijd mei de staal- verwierp de Kamer een voorstel van den heer Bameron, rakende de eigen dommen der kleine boeren in Schot land. Uit Dublin is getelegrafeerd, dat het staatsproces, ingespannen tegen vijf ierlandsche leden der engelsche Ge- rneentenkamer, voortduurt. Er moes ten twee geheele verhooren aan de samenstelling van den jury besteed worden. Men gelooft dat indien de beschuldigden veroordeeld worden, er onlusten zullen ontstaan. kundige grondbeginselen die zij altijd hebben verkondigd, kunnen aan hel land niet hel minste vertrouwen meer inboe zemen. Als dc kiezers M. Beernaerl niet doen omtuimelen, dan zal hel zijne eigene meerderheid zijn, want de plalbroekerij van den groolen minister zal ten langen laatste zijne trouwste parlijgcnoolen walg inboezemen. Als minister van 's lands geldmiddelen, is hij gedwongen le besturen met de be lastingen welke hij. in de oppositie nog zijnde, als nutteloos had verklaard. Voorstander van hel princiep der geëvenredigde vertegenwoordiging, durft hij nopens diequaeslie geen wetsvoorstel indieuen en behoudt hij eene kieswet die de diensten onzer gerechtshoven ontred dert in den vollen zin des woords. Deelgenomen hebbende aan de clericale beweging die de kiezers op hol bracht met de plechtige verzekering van geen man,geen cent, geen kanon meer! komt hij nu aan hel land eene opoffering van 60 millio tl voor nieuwe militaire uitga ven afschooien. Het bewind in handen nemende, ver klaarde hij plechtig dal er, onder zijn be- siimr, op zes maanden lijd meer openbare werken zouden verricht worden dan op ganscli den duur van hel liberaal ministe rie. En nauwelijks is hij aan hel bestuur, of hel land wordt geteisterd door sociale wanorders die bewijzen dal de sloff lijke toestand van hel land meer dan ooit te wensclieu laat. Vijand eencr belasting op de vreemde granen en vee. die onvermijdelijk den prijs van biood en vlecsch moet doen stijgen, zal bij zich deze belasting door zijne clei icale vrienden laten opdringen, ten einde hen op hunne beurt te overha- len tot het stemmen der oorlogskredieten en aldus de middelen le vinden om een deel dez.‘f kredieten Indekken. Ziedaar, om slechts eenige hoofdpun ten le vermelden, hoede groole minister zich aan hel bewind heeft gehouden. Zoo veel plalbroekerij, zooveel princicpver loochening kan niet tang door het volk geduld worden. Ook is de val van minis ter Beernaerl, volgens de verklaring zijner eigene vrienden, onvermijdelijk, Morgenklad 5-07 5- 41 6- 19 9-15 10-47 7- 46 8- 10 9-55 10-31 9-07 9-42 12-50 1 14 2- 10 3- 15 5-00 5-35 .4-13 4-52 8-28 8-52 DUINK ERE <1UYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL 5-04 7- 3,5 8- 18 6-02 6- 30 7- 11 9-33 11-04 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE NI EUPORT DIXMUDE 6-21 6-45 ^2 7-01 7-36 12-17 12-11 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 2-01 2-25 12-15 3-13 5-27 5-40 8-04 8-26 8-57 10- 15 3-08 11- 28 3-18 4-26 7-113 9-33 DIXMUDE NIEUPORT r *j imwi'w 9-34 12-00 6-01 2- 53 8-5» 3- 40 4- 07 6- 18 7- 46 16-09 10- 51 11- 18 KW

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1