I VAN VEURNE II NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT O aa r he %ater<lng Maart Ï88Ï'. n r- Volgens cone depechc uit Leinburg zou er den 15 dezer een nieuwe aan slag tegen den keizer gepleegd zijn. Bij den terugkeer van het feest, door den groothertog Wladimir gegeven, zou de keizerlijke trein te Gatchina zwaar geschokt zijn geworden. Men zou ('enen rail gevonden hebben, die, dwars over den weg lag. Gelukkiglijk is de trein niet onlriggeld. De keizerin zou zoodanig door de opeenvolgende ontroeringen der laatste dagen ge troffen zijn, dat er hare gezondheid erg door lijdt. De geneesheeren zouden haar eene reis naar Italië aangcraden hebben. STAATKUNDIG OVERZICHT. Bij dm aanvang der zitting van Don derdag werd de stemming hernomen en de dagorde van M. liouzeau mei 100 stemmen tegen 22 verworpen. De eenvoudige dagorde wordt aange nomen. M. Beernaert legt oen wetsontwerp neer belrekelijk de accijns op den azijn en een ander betrekkelijk het zegelrecht op de policen van verzekering. De Kamer stemt daarna zonder verzet de aangevraagde kredieten voor hel ministerie van oorlog. Daarna wordt overgegaan tot de be spreking der begrooling van binnenland- sche zaken en onderwijs. MM. Buis en Enscii beknibbelen de middenscctie die den weiïsch heelt uilge- drukl, in verslag der begrooling, om de arrondissementscommissarisen te zien af schaffen. De clericalen, die zich de helva rende partij noemen, schaffen alles al'wal hun in den weg staat. M. Mélol dringt geweldig op de afschaf fing der arrondissementscommissarissen aan. M. Simon vraagt dat de sleden geen recht zouden mogen heffen op het slach ten van vleesch. M. Hanssens. Gij wil alles aan de Wal zoo menigmaal door 7 Advertentie blad en veel liberale nieuwsbladen werd voorzeid en aangewezen, namenlijk de afschaffing van middelbare scholen en gemeente scholen, werd druk uitgevoerd en zal vervolgd worden. De opgegeven getallen der leerlingen van sommige dier scholen, opgegeven als onvoldoende bijgevolg rijp voor afschaffing zullen wij niet tegenkomen, maar wel de barbaarsene en brutale mid delen en handelwijs welke aangelegd en uitgevoerd werden om dien uitslag te bekomen. Wel hoe, donken onze tegenstrevers dal wij T geheugen verloren hebben van de schandelijke vervolgingen, de snoode handelwijs en dweepzuchtige trekken, door de clericalen gepleegd, ten opzichte der onderwijzers dier scholen, van de kinderen die er door hunne ouders, voogden of gezaghebbende personen wer den gezonden, legen die ouders, legen die voogden, legen die gezaghebbende persoonen, in een woord tegen alwieals voorstander dier scholen bekend of ver dacht was Die onderwijzers, kinderen, ouders, voogden en andere voorstanders dier scholen werden de nakoming hunner godsdienstige plichtkwijiingen ontzegd, werden benadeeligd en vervolgd in hunne neering, in hunne zaken en belangen; geplaagd en getergd in hunne maatschap pelijke en familie betrekkingen en dit alles louter om die scholen te ontvolken En thans dat de daadzaken dier val- schaards en huichelaars hun verfoeilijk en vernielend doel bereikt hebben,durven De Duitsche keizer vierde dezer da<ren zijn negentigsten verjaardag. Van alle zijden zijn leden van vorste lijke fainiliën naar Berlijn getogen, om den grijzen monark geluk te wen- schen. Geen enkele staat, geen enkele beschaafde natie, die zich op het feest niet liet vertegenwoordigen-. Meer nog dan die bewijzen van offlcicelen eer bied zal den keizer het bewustzijn verkwikken, dat zijn volk aan hem met dankbare vereering denkt, on dal. ook zij, die, hetzij binnen of buiten de grenzen van het Duitsche rijk, rede nen meenen te hebben om niet de onder de vlag der Hohenzollern’s toe gepaste staatkunde minderingenomen te zijn, hunne volle achting niet zullen onthouden aan den man, die op zijn Imogen leeftijd, met terzijdestelling aan de zeer verklaarbare behoefte aan rust, een zeldzaam voorbeeld blijft van plichtbesef en plichtsbetrachting. De fransche Kamer der afgevaar digden heeft het onderzoek van het wetsontwerp van het recht op den maïs hernomen. De heer Rouvier heeft opnieuw dit recht bestreden. Hij wees op de bezwaren, die dit zou opleveren voor het naleven der handels verdra gen, en namelijk met Italië. De Kamer weigerde met 267 stemmen togen 262, onder de luidruchtige toejuichingen der linkerzijde en het midden, de artikelen van het wetsontwerp te bc- raadslegen. De Kamer ging vervolgens over tot de beraadslaging der bijbelasting op het vee. De fransche Senaat is begonnen met de beraadslaging der bijbelasting op het graan, door de Kamer aange nomen. De heer Clamargcran bestreed breedvoerig de bijbelasting. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de aanhoudingen voortduren en er een gouvernementeel schrikbewind schijnt te hecrschen. Verscheidene officieren, alsook een professor der hoogeschool zijn heimelyk ter dood gebracht, terwijl kolonel Sassoulitch van het grenadiers-garderegiment, welks officieren en manschappen revolut icgezind hccten, plotseling naar Perm gebannen is, hetgeen te meer opschudding werkt, omdat hij een broeder is van de vermaarde Vera. Goed ingelichte kringen achten den toestand onhoudbaar. Een Russisch staatsman verzekert dat onmiddellijkc hervormingen alleen eene revolutie kunnen voorkomen. De politie ont dekte eene geheime drukkerij, alsook twee kleine fabrieken van dynamiet bommen, waar ontploffingstoffen in beslag genomen werden. De Nord merkt naar aanleiding van groote sleden ontnemen. Gij ontneemt haar hon lorde duizenden franken voor het onderhoud barer volksscholen en nu wilt gij ook de hand op hare andere inkomsten leggen. Zitting geheven om B ure. Tegen de versterkingswerken te Luik en te Namen, door hel Ministerie voor gedragen, ontstaat van langs om meer tegenstand. Generaal Miribcl, een fransche hoofd- ollicier van groot aanzien, schrijft in den Journal des Débats, dat hel voor Frank rijk onbezonnen ware Duilschland, langs Belgian, op de Maaslijn aan te randen; bij zulke beweging zou een fransch leger zich in oenen couloir bevinden, aan gevallen op den linkervleugel door het Belgisch leger, rukkende uit hel ver- schanste kamp te Antwerpen, en aange rand op den rechtervleugel door het Duitsche leger. Even onbezonnen, vervolgt Generaal Miribel, ware hel voor Duilschland, door- tochl over Belgian te nemen om Frankrijk aan te randen. Hij staaft zijne aanhalingen op de leer stelsels van door hem aangewezen krijgs kundigen, als nog op geschiedkundige gevallen. Zoo ontmoet liet ontwerp dier verster- kingswerkeu te Luik en te Namen veel tegenspraak, als volstrekt nutteloos, ja gevaarlijk, en daarbij aanlokkend om een talrijker leger te vereischen. Onder de clericale nieuwsbladen durft alleen de Journal de Bruxelles, in een persooneel schrijven, daarover de kabi- netskwestie aanraden. Al de overige clericale nieuwsbladeren raden zulks volstrekt af en sommigen als L'Escaut, vragen een voorhandig onder zoek; eene zinking zonder lijkdienst, meer verdiénen die gewaande verslerkings- werken en oprechte geldvcrkwistingen niet. de aanblik den pijulijkslen indiuk op alle vrijzinnige harten moet verwekken. Op onderwijsgebied hebben de clerica len zooveel kwaad geslicht dal eene halve eeuw niet toereikend zal wezen om hel te herstellen. Zij hebben hel onderwij- zerskorps verlaagd, met vreemde on waar dige elementen besmet, de goeden ont moedigd, de ouders, die hunne kinderen lot onderwijzers wilden opbrengen, afge schrikt. Jaren lang na den val der cleri cale partij zal men de sporen van die ontreddering, van die besmetting en van die schrikverwekking nog gewaar wor den. Maar het is daar niet alleen dal de clericale worm zal doorgebeten hebben. Ziel in het laudbouwbestuurhet zijn de droge vruchten der hoogeschool van Leuven die men er in genesteld heeft. Ziel de magistratuur, hel zijn de rech ters die voor hunne uitspraken eerst hun nen biechtvader raadplegen, die benoemd worden in de plaats der kandidaten die door hunne dienstjaren en hunne be kwaamheid recht op benoeming hadden. Eene nieuwe verovering hebben de clericalen nu behaald, nieuwe besturen gaan voor de verkwezeling geopend wor den de ingenieurs der clericale hooge school. waar hel zoo gemakkelijk is zijn diploma te bekomen, zullen voorlaan op den zelfden voel gesteld worden als de ingenieurs gevormd in de officieele hoo- gescholen. Op den zelfden voel! men weet wal dit beteekenl. Wij mogen er ons van nu al' aan verwachten dal overal waar eene plaats van Siaalsingenieur openvalt, het de beschermeling der Leuvensche .l/ma Maler zal wezen die de anderen over den rug zal kruipen. 14r> Kamer. De Kamer heeft eindelijk woensdag de begrooling van ijzeren wegen, posten en telegrafen gestemd, en daarna de onder vraging gehoord van M. liouzeau, betrek- kclijk de onschendbaarheid van hel ge heim der brieven. Toen ,de Kamer geroe pen werd om te stemmen over de dagorde voorgesteld door M. liouzeau, en waarbij hij voorstelde dal de minister zijnen om- zendhriel zou intrekken, waren de leden niet meer in voldoende getal om te stem men De clericale leden hadden opzettelijk champavie gespeeld. den aanslag op, dat liet revolutfon- naire element in Rusland evenmin als elders ontwapend is. Dynamietont- ploffingcn worden door geheel Europa gehoord; maar terwijl in Engeland, Frankrijk en België de socialisten hun aanslagen richten tegen bijzondere eigendommen, stedelijke magazijnen, fabrieken, openbare gehouwen en kerken, tasten hunne medestanders in Rusland den czar aan, als den sluitsteen van het gewelf der maat schappelijke orde. Het doel kan in verschillende landen afwisselen, maar de aanslagen komen voort, uit den- zelfden geest en uit dezelfde bron. De tijd is voorbij, waarin men ter goeder trouw het nihilisme voor eene. eigen aardig Russische ziekte kon houden. De ware naam voor die ziekte is de kosmopolitische anarchie.Geen Rus- sisch-nationale instelling, maar eene internationale kwaal is het nihilisme geworden. Overigens merkt de Nord op, dat de aanslag van 13 Maart voor den czar evenmin eene reden kan zijn, om zijne buitenlandsche politiek te wijzigen, als do misdadige pogingen van Hödel en Nobiling dit indertijd voor den Duitschcn Keizer zijn ge weest. Da Toastaad. Als de liberalen terug aan het bewind zullen komen ’t geen mogelijk zal wezen wanneer sommigen ónzer vrienden zich wal min met windmolens bezig hou den zullen zij eenen vervaarlijken last opladen en eenen afschiiwchjken Augias stal te zuiveren hebben. Te oirdeelen naar de parlementaire werkzaamheden, zo j men zeggen dat ons clericaal bestuur nogal goedsmoedig, om niet te zeggen schuldeloos is. Immers, in de cindelooze zagerijen sedert de opening van den parlementairen zittijd ii de Kamers afgesponnen, zijn er betrekkelijk weinig vraagpunten voorgekomen die deel maken van de trolsclie cischen neer geschreven op de programmas der cleri cale partij. Men zou haast geloovcn, zegt liet Moryenblad, dal wij al weinig meer hebben dan een bestuur van zaakwaar nemers. Indien echter onze ministers den moed niet hebben de hooge clericale politiek te voeren, welen zij hunne schade in te halen langs bestuurlijken weg en ver volgen zij, op jezuïelischc wijze, hun molenwerk van vei kwezeling, waarvan Dit Blad vei schijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaws; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatst,uiftile. Reklatïen 80 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belyie. ter uitsondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door dm Oittuk du PuBumft, Mat/dalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij I,. VAIWOKRI KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Öoatstraat, I, te Vtwrtie, ea in de Postkantoren des Rijks. Vertcekm-en v nn den i.Jxcrcnweg van Duiiikerko, Vcnmc, flent naai- Rracnr*! en M>ixmn<lc nnnr IVienpoi-t. ■s ■f “A et I. 9 9 I SEE 1 B i, r do dt NIRUPORT DIXMUDE DIXMUDE N1KUPORT 7-01 7-3» 2-01 2-25 6-21 6-45 8-28 8-52 ir /2 5-40 1-04 8-26 8-57 i;n Dll 4-07 4-42 2- 10 3- 15 4-13 4-52 5-00 5-35 to d: Btl n. 5-04 7-36 S-48 5-5S 7-35 9-53 10-19 10-50 3-08 3-48 1-26 7-03 9-33 to lit er or Nieuwe aanslag in Rusland. 4-18 7-44 14-0» 10- 51 11- 11 7- 46 8- 10 DU1NK ERKE OIIYVEI.DE VEURNE GENT BRUSSEL Verjaardag van Keizer Wilhelm. Het fransch Parlement. Aanhoudingen in Rusland. Algemeeno anarchie. -r -ï~r- - Allerlei. »-34 12-00 4-01 2- 54 8-54 3- 40 --- BRUSSEL GENT VEURNE GHYVKLDE DUINKERKS Mgl'.HB. 12-17 12-41 9-55 12-50 10-34 1 14 6-02 10-15 3-08 5-07 6- 36 11-28 3-48 5-44 7- 14 12-15 4-26 6-19 9-33 3-18 7-03 9-15 11-04 5-27 9-33 10-47

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1