NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT X x1 y Xaterclskg aflei SSS'y. c/ie en ten en toeleggen om voor eene zoo kleine als liet mogelijk is in te schrijven. cnr iten n ir ?.j -- Bemerkingen. Wal valsche bclovers zijn toch onze gelukkigmakers Waarlijk, men zou met hun grof bedrog lachen, ware hel niet dal hunne tegen woordigheid op het stadhuis zoo schade lijk is voor de Veurnesche laslenbelalers. Hoe jammerden zij niet, vóór de ge meente kiezing van 1884, over de stede lijke schulden Veurne, zegden zij, ging onder den last zijner leenitjgen bezwijken Hoe schreeuwden zij niet legen hel budjcl van lager onderwijs T was eene oprechte geldverkwisling riepen zij op alle loonen. En wal schoone beloften deden zij niet op hun onvlekbaur woord van eere, op hunne zuivere consciëntie? De schuld der stad ging verminderen, hol lager onderwijs ging bijna niets meer kosten. En ziet, onze valsche bclovers, onze verkeerde gelukkigmakers heerschen nog geen drie jaar op het stadhuis en zij hebben reeds de stedelijke schuld van 137,000 fr. vermeerderd, en hel budjel van lager onderwijs, dat onder hel liberaal bestuur slechts van 10 tot 11,000 fr. bedroeg, beloopt voor hel dienstjaar 1887 reeds tol de som van boven de 155,000 fr. Dus, eene verhooging van 4 a 5000 fr. Wat wij hier melden is de waarheid en geene tegenwerpingen zullen er de echt heid van verzwakken. Men zal wel, zoo als gewoonte, met uilvluchtsels voor den dag komen en be weren, bij voorbeeld, dal de 137,000 fr. door Veume voor den tram ingeschreven geene leening is, maar eene opneming vin 137 actiën van 1000 fr. zonder stor ting van kapitaal. Dal men hel noemc gelijk men wil, maar zeker is het, dat de stad verplicht is, uil hoofde van die 137 actiën eene j iarlijk- Zoo het schijnt zullen eindelijk de be dekte plagerijen een einde nemen Inderdaad, wij hebben bemerkt dat den depot van materieel liggende voor de Nationale Bank, begint te verminderen men heeft al met eens de bils doen verdwijnen, doch de rails zijn blijven liggen en de hoopen sleenen die, sedert bijna een jaar hel schoonste sieraad der Noordslraal uitmaken, blijven nog altijd hunne beslemming verwachten Maar ook, men is toch zoo moeielijk Rome is immers op geen dag gebouwd en alles is toch zoo goed en rap opgepast en uilgevoerd sedert de klerikale stad huislichten heerschen 1 Eene klein vraagsken nogtans Er ligt dtiar ook nevens de Bank een soort van vuilhoop, zou dat bij toeval ook deel maken van het materieel der maatschappij van beurtspoorwegen En de hoopen sleenen op de voordam men der groote Ooslslraal, nu in Oosl- zandstraat herschapen, wanneer zullen die verdwijnen Men schijnt er zich weinig over te bekommeren. Werkstaking en Broodroof. Onder dezen titel treffen wij in don Brugschen Beiaard, hel volgend artikel aan Sedert eenige dagen worden weer uit de koolslreken onrustbarende berichten overgeseind, aangaande de pogingen tol algemeene werkstaking, tol grève noire, zooals men het daar noemt. Waar hel naartoe moet en of hel ditmaal ernstig zijn zal, en waarop het nu uiiloopen móet, kan voor als nog niemand raden. Hel schijnt dal de verschillende leiders hel niet eens zijn en dal mogen wij een geluk noemen, want moei, na een jaar propa ganda, de uitbarsting eindelijk algemeen worden, dan vreezen wij sterk dat de feilen van verleden jaar enkel eene schaduw zullen zijn bij hetgeen eene alge meene werkstaking in de huidige om standigheden moet teweeg brengen. Nu echter doen de zaken zich voor in geheel verschillende voorwaarden. Ver leden jaar zijn de onlusten boven ons hoold losgeborsten als eene donderwolk wier opstijgen wij niet eens bemerkt hadden. De werkersklas was sinds jaren verwaarloosd geworden, dal is zeer waar; maar de grooie oorzaak was toch de algemeene crisis; men geraakte er dan ook loe om de bevolking te paaien mol woorden en schoone beloften. Men zou den toestand van nabij onder zoeken en desnoods door de wei hel werk en den werker beschermen; men zou de schreeuwende onrechtvaardigheid der legerkweslie oplossen; men zou aan den werker een behoorlijk deel toekennen in hel bestuur des lands, in één woord eene commissie werd benoemd, die in allerhaast aan al die beloften eenen min of meer gepasten vorm gaf. Doch daarbij bleef alles. Wal heeft hel Gouvernement, wal hebben de Kamers verricht om hunne beloften gestand te doen Niets, hoegenaamd niets. Tol. nu toe is niet ééne wel onderzocht am gaande de kwestie, en alles laat voorzien dal de Kamers zullen uitééngaan zonder dat iels gedaan worde. Er is een oogenblik spraak geweest van den algemeenen dienstplicht, maar het ministerie is spoedig terugge weken de bisschoppen willen niet en dan moet de bevolking maar wachten. Wat meer isin plaats van voor de belangen der werkende klas te zorgen, heeft onze clericale Kamer een lal wellen gestemd, die voor eerste gevolg moeten hebben, den rijkdom en de macht van kloosters, kerken en clcricalen te doen aangroeien. Wal echter het luidst spreekt, is die schandelijke broodwet, die voor de gc- heele bevolking als een kaakslag en een uitdaging is: zes miljoen meer doen ter tafel ten profijteder rijke grondeigenaars, door de bevolking, door diezelfde bevol king, die schreeuwt om werk en voedsel, en ten voordeele der eigenaars, wier in komsten toch bijna verdubbeld zijn in de 50 laatste jaren. Dat noemen wij een kaakslag en eene uitdaging, en zoo neeml de bevolking hel ook op. Luistert naar de; stemmen die boven de gistende massa in het kolenland opstijgenA’u belet men ons langer vleesch te etenofwel, Of wij sterven door den kogel of van honger, ’l is toch sterven Maar die stemmen zullen niel doordrin gen lol waar ze zouden móeten gehoord worden. Ons Gouvernement, onze Kamers, geheel de clmicale wereld is als in een roes! zeis zoodanig bezig met zich de zakken te vullen, ze is zoo koortsig ge jaagd, dal ze zelfs dë revolverschoten niet hoort. Ze heeft wind gezaaid en moet stormen oogsten. En dat is juisldit laatste jaar is voor België een jaar van schande en diepe vernedering, zooals wij er sedert jaren geen beleefd hebben. Nu moet de straf volgen. De straf! Mocht het zich lot eene straf bepalen en in geene wraak ontaarden op de mannen der brood wel. Kenaat. Zij die in de hoop leven dal de Senaat dejunlioiigerings wet zalj verwerp en, heb ben zich deerlijk bedrogen. Men lekende er op, dal de Senaat zoo handelen zou, omdat hij, bezet door man nen van rijpere jaren, gewoonlijk met mevr kalmte en bezadigheid te werk gaal. Zoo was T inderdaad voorheen, maar, helaas! nu niet meer. De rijke grondeigenaren, de graven, barons en andere nobillons hebben zich voorgesteld de belasting op het vleesch te stemmen en zij zal gestemd worden. Zij hebben hel reeds laten voorge voelen. M. d'Andrimonl stelde dinsdag voor de discussie over de uilhongeringswel te verdagen, lol dat de woelingen in hel land een ('inde zouden geurt men hebben. Doch Minister Becrnaerl wilde iml hooren langs dil oor; hij verzette zich krachtdadig tegen hel verschuiven der wet, omdat dil den schijn zou hebben dal hel Gouvernement achteruilwijkl voor bedreiging en brutaal geweld. Ook M. Graux vroeg de verdaging en deed uitschijuen dal hel Minsteric, welk door grooie beloften aan hel bewind is gekomen en niet opgehouden heeft mild te beloven, tot hiertoe nog geene enkele van al deze beloften heeft uilgevoerd. leder zal begrijpen dal M. Beèrnacrt daarop vuur vatte enbeloofde, d.il hij voor hel einde van den zittijd eenigen zijner beloften zou vervullen. Laat ons wachten, maar.... niel vasten. Da verdaging der discussie over de ii lhougeringswel werd verworpen met 38 stemmen legen 17 en 5 onthoudingen. Er werd vervolgens overgegaan lol de algemeene.discussie over hel wetsvoor- sicl-Dumonl. De heer de Sieurs, de liberale afgevaar digde van Oostende, heeft in de zitting van vrijdag II., eene ondervraging gedaan aan l’ère Boom over den onregelmatigen dienst der stoomboolen tusschen Oostende en Dover. Die ondervraging, locgclichl met cijfers en bewijsstukken, brachl Père-Boom in verlegenheid, die natuur lijk mocsi hooien dal hij er niets van kende, om een dienst in te richten, die aan ons land het voorrecht moest geven van den transit naar- Duilscbland, enz. Père-Boom heeft alleenlijk daarop we len te antwoorden, dal het weinig vader landslievend is hem te komen laken in plaats van hem te helpen om het goed te doen. Dal is een armzalig argument. Hoe, een minister moet zijne onbekwaamheid bekennen, en wil niet aannemen dal men hem dal verwijl? Maar indien hij verstan diger ware zou hij zeggen: Ik werd ge- waar dat ik op de hoogte van inijne laak niel ben, ik geef mijn ontslag. Maar neen, de kwezelaar-ministcr die m< er op den hemel hoopt om hem ter hulp te komen, dan op de gezonde reden eu het versland, valt tegen de drukpers uit. die hem zijne onbekwaamheid doet inzien. De minister heeft geëindigd met te be- beloven dat hij al zal doen wal mogelijk is, om den dienst te verbeteren. Daarna is de Kamer overgaan tot de voortzetting der discussie van hel budget der buitengewone ontvangsten en uit gaven. Minister de Moreau heeft bijna alles geweigerd wat men hem vroeg. Men had schoon in te brengen dal M. Beernacrt gezegd heeft, dal de kas goed voorzien is, niel te doen; de gedane vra- g'ii worden geweigerd. Dil Blad vei schijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: i fr. ’s jaars; Biel de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgen» ptaalsioimle. Reklamen 50 eelt. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Relgie. ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede dse vtor het buitenland worden ontvangen door den OitRJE tffi PinudTÈ, Magdalenastraat, Brussel. B—B——W UW IBIIIMMHIIM JMJBJBMK.IIMHCBT F II in L —Bill BB r Men schrijft in bij KERCKIIOVE, Drikkei’-Eiigever, •oilslraal, I, te Teurne, et ia de Postkantoren des Rijks. sche som, of eene annuïteit van 4795 fr. gedurende negentig jaar, in hare begroeting van uitgaven te brengen. Slaat dal nu niet gelijk met eene leening? Wel is waar, de exploitatie van den tram zal in goede jaren winstgevend zijn, en daar de stad aclionnarts is, zal haar aandeel in de winst van de te betalen annuileit van 4795 fr. mogen afgetrokken worden. Maar, van eenen anderen kant, de slechte jaren liggen nevens de goede: hel materieel zal niel altijd nieuw blijven en er kunnen lijden van beroerte, oorlog en verwoesting komen. In ecu woord, men slaat voor het onbekende. En het is omdat men voor het onbekende staat en men gebonden is gedurende negentig jaar, dat alle gemeente besturen, waar er een tram lot stand komt, zich toeleggen om voor eene zoo kleine som Onze stadhuismannen hebben aan dien regel uitzondering willen maken en heb ben voor den tram Yper-Veurne voor fr. meer ingeschreven dan het vroeger toegeslaan en aanvaard was. Eene inschrijving voor eene matige som was hun niet voldoende. Wat was 558,000 fr.? Neen, hel moest SO,OOO fr. zijn; dal ging rijker staan. Wie weet waarvoor liet goed is? En het zijn die mannen, die nu zoo ge makkelijk, zoo lichtzinnig met de pennin gen der stad omspringen, die vroeger zoo bitter jammerden over de sledelijke schuld. O rechtzinnigheid O treffelijkheid Wal zijl gij dikwijls in hel klerikaal kamp verre te zoeken. Onze tegenstrevers kunnen niet looche nen dal de kosten van het lager onderwijs voor 1887 lol boven de 15,000 fr. be- loopen. Die som, inderdaad, bevindt zich in stadsbudjel. Misschien zullen zij zeggen dat die som eene uitzondering is, dat het bij toeval is dat zij zoo hoog loopt. Zeggen is gemakkelijk. Maar denkt niet, lezers, dal onze zwarte bazen met een hulpgeld van 5000 fr. voor hunne scholen te vreden zijn Bijlange niet. Wat wen schee zij naar de afschaffing van alle wereldlijke scholenDan zouden zij wetten stellen En, in afwachting, kon hel getal hunner onderdanige dienaren in den ge meenteraad vermeerderen, wat zouden zij zich verhaasten aan de laslenbelalers groolere en groolere sommen voor de katholieke scholen te doen betalen. In den loop der zitting werd zeken n hr. de Kerchove benoemd tot raadslid bij het Rekenhof. De zitting werd besloten met de dis cussie over hel wetsontwerp, welk de uitgaven voor de policierechtbanken ten laste der steden legt. M. Buis vroeg dal de uitgaven door den Staal zouden betaald worden. Niel te doen de Kamer heeft die vraag verworpen en het ontwerp des Gouver- nements aangenomen met 58 stemmen legen 23. Sieur De Malamler vereerde de zit ting met zijne deftige tegenwoordigheid. Bij het openen der zitting van woensdag hebben de hecren Raepsael en Thienpont, de nieuwe representanten van Audcnaarde, den eed afgelegd en zijn zich gaan zeilen nevens sieur de Malander, ongetwijfeld om te loonen dal zij zich waardig van hem achten. Proficiat. De algemeene discussie over hel bud jel van buitengewone ontvangsten en uitgaven werd voortgèzel. In den loop der zitting hebben ver scheidene redenaren geklaagd en bitter geklaagd, dal het Ministerie hunne arron dissementen verwaarloost en er niets voor doi't. De discussie duurt nog voort. De Kamer heeft een paar wetsontwer pen van ondergeschikt belang aange nomen. -3R3 D liet 51. >011. van iobu; ie do i van zijdu BRUSSEL GENT VEURNE GHTVHLDK DUINKERKE NIMUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT iden .ken i 1/2 often 'o eu 5-01 7- 38 8- 48 itge- Hl to 5 uit dor ioor mis- >rig- leu* kon uw- ge- ook a, 5-58 7-35 9-53 10-19 10-50 volta ge rei in linis- 11 de niak bc- icclu g*n- nder wer- nkel adeu aden tien ■non non- n kost d en allo omt t bij tren J oi- Uun uen als ter- do met 3-08 3- 48 4- 25 7-01 9-35 5-07 5-43 <5-19 9-15 10-38 5-49 8-04 8-2Ö 8-57 10- 47 11- 27 12- 15 3-18 5-22 iver, dat ivei. alle ge- t do ordt per is te n:id; iden den. 6-02 6- 36 7- 14 9-34 11-04 8-80 7-47 l»-0» 10- 53 11- 1» »S4 12-00 S-01 t-M 8 5» 3- 40 4- »7 -in»"—'- 11 >0 Biainer. Verti elini-r-ii vmi den ijzerenweg vnn Duinkerke» Ve»i'«e, *ent naar en EMxmude nnnr* Nfenporl. 7-01 IM7 12-17 2-01 4-12 6-21 9-09 7-36 9-42 12-41 2-25 4-51 6-45 9-29 7- 46 9-55 12-50 2-10 5-00 8-28 9-31 8- 10 10-34 1 14 3-15 5-35 8-52 9-58 DUINKERKE (UIYVELDE VEURNE O ENT BRUSSEL

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1887 | | pagina 1